Klíčová odvětví – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hynek
Čas: 2018-12-11 00:00:02

Klíčová odvětví

Obyčejný člověk je chudý. Zdravotnictví a vzdělávání si nemůže dovolit platit ze svého. Jedná se však o věci nezbytné k životu. Jen stát je schopen tyto služby zajišťovat. Na tom se shodnou všichni, celé politické spektrum od KSČM po ODS. Na první pohled to dává smysl. Podívejme se však na jiná odvětví: výroba textilu a potravinářství. Ty jsou na rozdíl od zdravotnictví či školství nutné k životu. Přesto jsou však zajišťovány trhem. Snad už ani KSČM nechce tato odvětví znárodnit.

Nikdo nepochybuje, že i ti nejchudší by si při znárodnění oděvnictví či potravinářství pohoršili. Státní zásahy například v SSSR nebo KLDR vedly k hladomorům, v EU k vysoké ceně másla.¨Zatímco jídlo a oděv si dnes může dovolit každý v poměrně dobré kvalitě, na školství a zdravotnictví se nadává snad v každé zemi. Myslím, že lidé mají právo na privatizované školství a zdravotnictví. Nezaslouží si být nadále hračkami v rukou politiků. Tato odvětví jsou příliš důležitá, než aby je směl řídit stát.
Přečtení: 10880

Web: neuveden Mail: neuveden
1) Na straně voličů to bývá strach z neznámého, nebo z různých excesů (které jsou ale horší ve státním hospodářství).
2) Na straně těch, kteří drží moc ve svých rukou, je to strach z toho, že by to bez státu fungovalo. Oni si totiž lidi vždycky nějak poradí. A kdyby to vážně fungovalo... co by dělaly všechny ty nadále nepotřebné vyžírky?
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-11 10:49:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A v ktorom štáte existuje kvalitné a pritom kompletne súkromné zdravotníctvo?
Autor: Lojza Čas: 2018-12-11 11:37:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A ktery stat ho povoluje? Ted takhle z hlavy si zadny nevybavim...
Autor: pathy Čas: 2018-12-11 14:28:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Prakticky v každom modernom štáte (SK a ČR) nevynímajúc, existuje kvalitné súkromné a nekvalitné štátne zdravotníctvo. Kto má peniaze, rád si priplatí súkromnú kliniku a pre svoje deti súkromnú školu.
Každý, kto argumentuje pre zachovanie štátneho školstva a zdravotníctva, dobre vie, že klame.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-12-11 15:25:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ono by to ani nebylo moc drahý, kdyby člověk nemusel platit současně státní mrdku a pak ještě jednou keš privátní zdravotnický servis, ale jen ten privátní servis a ze státního by se mohl odhlásit. A nedej bože, kdyby člověk platil cca 1.000,- soukromé pojištění proti konkrétním škodám na zdraví se spoluúčastí 1.000,-. Kdyby privátní subjekty nemusely provozovat zdravotnický servis podle státního foršriftu, ale podle potřeb zákazníků.
Autor: Statoslav (neregistrovaný) Čas: 2018-12-11 19:25:03 Titulek: Re: [↑]
Soukromé zdravotnictví existovalo v UK v 19. století a na počátku 20. století, myslím. Soukromé školy dnes fungují v chudých částech světa, kde je svým dětem platí i obyčejní dělníci, ceny nejsou nijak vysoké.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-12-12 07:56:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
První státní škola byla postavena vládou v Londýně cca v polovině 19. století. Vznik NHS se v UK datuje někam do poslední čtvrtiny 19. století. Celou průmyslovou revoluci, kterou začali negramotní britští chovatelé ovcí a pěstitelé brambor (na kontinentu se touto činností zabývali nejchudší z nejchudších případně lidi v nesmírně chudých a zemědělsky extrémně nevýhodných regionech), zvládli celou uskutečnit "pouze" se soukromým školstvím a zdravotnictvím.

Pro ještě větší "legraci" si je dobré uvědomit, že tito v celosvětovém měřítku tehdy nesmírně chudí a navíc negramotní "farmáři" dokázali sami sebe od konce 17. do počátku 19. století prostřednictvím soukromého školství (k němuž by údajně chudí neměli mít přístup!!!) tak vzdělat, že dokázali projektovat, rýsovat a podle těch výkresů zkompletovat, zprovoznit a masově vyrábět možná nejsložitější mechanismus v historii lidstva - parní lokomotivu.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-12 09:34:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pokiaľ chcete dosiahnuť úroveň zdravotníctva ako v 19. storočí, keď bol priemerný vek dožitia možno polovičný než dnes tak áno, to sa dá aj dnes dosiahnuť za cenu dostupnú každému.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-12 10:58:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vědeckotechnologický pokrok, říká Vám to něco?
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-12 11:56:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Veď práve, vedeckotechnický pokrok nám priniesol novšie a drahšie prístroje ktoré umožňujú predĺžiť život, ale za cenu vyšších nákladov. V tom 19. storočí poznali akurát fonendoskop tak logicky bolo zdravotníctvo lacnejšie než dnes so všetkými CT, MRI atď.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-12 13:35:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ty přístroje jsou sice drahé, ale podstatně snižují náklady - časové, energetické... Zatímco s ruční vrtačkou Vás zubař vrtal docela dlouho, s klasickou elektrickou o něco kratčeji, s ultrazvukovou je nejrychlejší. Ušetřený čas může věnovat důkladnější péči; chirurgie je ještě markantnější, zdokonalují se nástroje i postupy, díky menším a cílenějším zákrokům se zmenšují rizika a zkracuje se doba rekonvalescence; a preventivní medicína, to je vůbec nejvýznamnější zdroj úspor, protože nám umožňuje řešit problémy dříve a levněji než nastanou. Ano, přístroje jsou drahé, ale také vykonají daleko více práce a šetří spoustu další práce.

Navíc, spousta věcí z 20. století je levných, jako např. různé léky. Jsou drahé jen protože existují patenty a umělé monopoly, ale když se podíváte na generika někam do Indie... ne, lékařská péče není inherentně drahá jenom proto, že je to lékařská péče. Je drahá prostě proto, že převládá názor, že jde o klíčové odvětví, které se musí šíleně regulovat. A pak je tu druhá věc - spousta lidí na svoje zdraví sere a řeší až následky; upřímně mi není líto toho, že by v privatizovaném zdravotnictví museli platit velké sumy za nápravu vlastního debilního rozhodnutí.
Autor: hefo (neregistrovaný) Čas: 2018-12-12 14:50:20 Titulek: Re: [↑]
Až na to, že tie prístroje znižujú náklady oproti tomu, že by sa dané výkony robili v rovnakej kvalite (ak je to možné, inak ponúkajú vyššiu kvalitu, ale za vyššiu cenu) iným spôsobom, ale nie voči stavu, že by sa tie výkony vôbec nerobili. V tomto prípade, namiesto pižlania ručnou vŕtačkou by sa zub jednoducho vytrhol.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2018-12-12 13:29:20 Titulek: Re: [↑]
System, ktery tak srdnate hajite, dokonce podporuje rozeni lidi, kteri skodi. Natoz, aby byli produktivni.
O co Vam vlastne jde? Tady se nekdo snazi JEN modelovat veky nezdeformovany stav, ideal, prirozenost,..,v kterou by to po blizkem krachu sileneho, nemoralniho kockopsa mohlo v klidu prerust, a Vy to stale bombardujete. Nic Vam nehrozi-ani o duchod byste nemusel prijit, tak o co Vam jde? Nam jde jen o vyexpedovani naprosto zbytecnych uredniku, cernych pasazeru a volu
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-12-16 21:00:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vůbec netuším, kde jsi vzal ten blitek, že chci dosáhnout úrovně zdravotnictví á la 19. století. Já jen že ses ptal: "A v ktorom štáte existuje kvalitné a pritom kompletne súkromné zdravotníctvo?". Tak jsem ti dal příklad státu, kde existovalo v době značně sofistikované a hodně převratné. A fungovalo evidentně ke spokojenosti všech, protože nemocný lidi by těžko první na světě dokončili průmyslovou revoluci, což se původně negramotným echt chudým ovčákům a bramborářům povedlo. Dneska s největší pravděpodobností nikde tebou požadované (= kvalitné a pritom kompletne) soukromé zdravotnictví neexistuje, protože jste ho všude v civilizovaném světě dokázali nejrůznější socanští zmrdi totálně zprasit svejma salámnovejma "obamakérama".
Autor: Lojza Čas: 2018-12-11 11:37:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Imho na strane tech, kteří drzi moc, jde především o jednu věc: Mit moc. To je ten hnaci motor jejich chovani. A cim vice maji moci, tim vice jsou spokojeni.

Btw jsem pred casem cetl cosi pschycholickeho o motivech lidskeho jednani a pry (a docela tomu verim) maji lide predevsim tri motivace k tomu, aby delali to, co delaji - a u kazdeho nejak prevazuje jedna z nich. A ty motivace jsou: Penize (majetek obecne), sex a moc.
U politiku bych predpokladal, ze ta moc je u nich vetsinou prevazujici. Osobne to tak vnimam trebas I u Babise, kde si kazdy mysli, ze mu jde predevsim o prachy - podle me mu ale jde o moc, a vsechny ty prachy co ma vyuziva jen k tomu, aby ji dosahl.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2018-12-11 17:29:18
Jen faktická vsuvka - KSČM chce znárodnit postupně (salámovkou) všechny klíčové podniky, a to ve všech odvětvích. Nejdříve klíčové podniky zajišťující základní infrastrukturu a později všechny ostatní. Na rétorice komunistů u nás se nic nemění. Dělají maximum toho, co jim umožňuje jejich mandát, v tuto chvíli se sice jedná "pouze" o obsazování míst v dozorčích rádách klíčových státních podniků, ale vězte, že při vyšší podpoře se nezastaví před ničím. Komunista zůstane komunistou navždy.
Autor: Duce (neregistrovaný) Čas: 2018-12-11 20:02:02 Titulek: Re: [↑]
Prečo ostatné marxistické frakcie, ktoré sa odmietajú nazvať komunistami, znárodňovanie údajne odmietajú?
Komunista zostal komunistom, iba zmenil stratégiu, všeľudové vlastníctvo vyšlo z módy a preto je prijateľnejšie kradnúť oveľa viac pri formálnom udržaní súkromného vlastníctva.
Autor: CFO (neregistrovaný) Čas: 2018-12-11 23:10:25 Titulek: Re: [↑]
Ano, uhodil jste hřebíček na hlavičku.

Mnoho bývalých členů KSČ po převzetí moci disidenty (sametové "revoluci") dokonce vstoupilo do stran jako ODS, SNK-EU, či KDU, mnoho z nich je dnes v ANO. Kam vítr, tam plášť. Jsou tam, kde jim zrovna kvete pšenka, vnímají politiku jen jako kšeft a přístup k sebeobohacení a zajištění sebe a své rodiny. Bohužel těchto prospěchářů je plné Česko i Slovensko, asi je to dáno nejen historickou pamětí, ale i geneticky. Pro tyto lidi je etatismus požehnáním a přitom jsou to právě tito lidé, díky kterým systémové nastavení státu nikdy fungovat nemůže a bude vždy selhávat.
Autor: Vostál Petr Čas: 2018-12-16 23:33:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Bohužel těchto prospěchářů je plné Česko i Slovensko, asi je to dáno nejen historickou pamětí, ale i geneticky.
..........................................................................

Já bych se na ně za to nezlobil,
je to určitý druh podnikání postavený na lidské blbosti,
tedy na voblbování bližního tu tím a tu oním, tu státem a tu pánbíčkem apd.

Systémové nastavení nikdy fungovat nemůže,
což samozřejmě hraje do karet právě politikům,
podobně jako nikdo nemůže sdělit co se děje po smrti,
což hraje do karet zase katolíkům, jenž slibují po smrti něco, co nelze nikterak dokázat...
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2018-12-12 09:20:22
Tady si snad nekdo dela pr...: existuje velka skupina lidi, ktera hovno dela, a kterou platime za to, ze nam skodi. Neni nejvyssi cas je poslat na stavby?!
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-12 09:32:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A koho tým myslíte? Lebo podľa Fialu sú neproduktívni všetci okrem podnikateľov a živnostníkov (OSVČ).
Autor: velkej Ká Čas: 2018-12-12 10:56:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Asi čteme každý jiného Fialu (zdejšího Tomáše Fialu). Ten Fiala, kterého zde čtu já, celkem jasně píše, že cca 80 % lidí je placených ze státem ukradených peněz a dělá práci, kterou podporuje nebo požaduje stát. Nedělí na živnostníky, podnikatele a ostatní. I 80 % živnostníků jsou paraziti přisátí na státní dotace nebo žijící např. ze státem předražených kotlů nebo ze státem vyžadovaného EET.
Autor: norbertsnv Čas: 2018-12-12 12:00:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Vďaka za upresnenie, ale mňa by viac zaujímala odpoveď od p. Vlacha že koho z tých údajných 80% chce poslať robiť na stavby?
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2018-12-12 13:41:28 Titulek: Re: [↑]
Byl jste nekdy na jakemkoliv urade, ministerstvu, obci, fakulte socialnich studii ,...?- tisice absolutne zbytecnych pijaku kavicek, vytvarejicich si praci pro praci, cekajici s nastavenou kapsou za obejiti jimi nastavenych predpisu... a ja nemuzu sehnat ani podavace malty. Chicago ma 10 mil. obyvatel, a veskera administrativa je v jednom stredne vysokem baraku. Pocitam, ze udrzet(zatim) v chodu tento nas ceskobruselsky polosocialisticky bordel by zvladlo tak 10% tech vyzirek
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2018-12-12 14:01:13 Titulek: Re: [↑]
Ted ctu Lenku Zlamalovou v Echo24: “Emmanuel Macron už nebude prosazovat boj proti emisím, který zvedá účty za benzin. Nebude prosazovat zavírání atomových elektráren, které zdražuje elektřinu. Taky už nebude moci spalovat tolik energie na snahy o hlubší integraci Evropské unie. Na touhu po společných dluzích v rámci eurozóny...” Co tohle kur... za system, ze kdejaky gerontofil muze pres noc zakazat a pak zase povolit atomove elektrarny!? Kdejaka bezdetna slibotechna v Nemecku totez? Vzdyt sem to cele vede! V Americe pry pracuje jen 63% muzu v produktivnim veku..
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-12-16 21:12:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Snad to napsal dost jasně:
velka skupina lidi, ktera hovno dela, a kterou platime za to, ze nam skodi
Já to pochopil tak, že myslí všechny vyžírky ve státní správě.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-12-16 21:08:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Norbertsnv si klidně vycucá z palce u nohy imbecilní tvrzení a bez sebemenšího studu ho připíše tady někomu. A s tímto svým hovnem pak vede diskusi. Jediná kloudná reakce po tolika měsících právě těchhle jeho zmrdovin by byla jedna dobře mířená pěstí rovnou do čumáku.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Nezaslouží si být nadále hračkami v rukou politiků.
....................................................
Ale zaslouží,
nebot vždy platí, že co si kdo uvaří, to si i sní...
logo Urza.cz
kapky