Kolik sobectví má sobě anarchokapitalismus – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Maphara
Čas: 2021-11-01 00:00:02

Kolik sobectví má sobě anarchokapitalismus

Ze setkání s anarchokapitalisty nebo také z jejich vyjadřování na sociálních sítích se může zdát, že to, co mnohé z nich na anarchokapitalismu oslovuje a nejvíce přitahuje, je princip spravedlnosti, ze kterého budou osobně prosperovat nejvíce oni. A jestli ostatní — to už je jejich věc. Působí arogantně. Jaké to má následky? Když takový člověk, který sice perfektně ovládá logiku, ale chybí mu potřebná dávka empatie, někomu představuje koncept anarchokapitalismu, snadno se v jeho podání může ankap jevit jako sobecká ideologie, která naprosto postrádá soucit. Toto je velká slabina ankapu, která pro něj znamená problém tím spíš, že takový ve skutečnosti vůbec není. Model ankapu v sobě zahrnuje laskavost, soucit a dobrodiní asi v největší míře, s jakou jsem se u myšlenkových směrů setkala. Je škoda, že to tak ankap-lidi málokdy umí prodat.
Rozhodně nenavrhuji při představování ankapu ubrat na logické preciznosti a soudržnosti — vždyť to je na něm to krásné. Ale je docela přínosné si uvědomit, že stejně důležité je zkusit zapojit při obhajování ankapu a při diskuzích na toto téma veškerou emoční inteligenci, kterou v sobě máme. Na začátku nevytahovat zbraně bez regulací, ale raději třeba přirozený vznik charit.
Přečtení: 45913

Reagujete na tento komentář:
3.3 A pokud ne, proč nemůžu o vlastnictví volnotržně přijít tak, že tu tržní cenu (náklady na ochranu majetku, či co) nejsem schopen zaplatit?

Řekl bych, že o vlastnictví můžete přijít, pokud nemáte prostředky na jeho ochranu v důsledku toho, že na volném trhu jste ty prostředky nezískal v dostatečné míře, ale nenazval bych to tak, že o ně příjdete volnotržně - pokud to myslíte tak, že vám bude vlastněná věc ukradena, pak taková ztráta vlastnictví není myslím dle ankapu volnotržní.

PS: mě by docela bavila Vaše debata s Urzou, škoda že Vás ignoruje - nechce jí koupit k narozeninám, pokud by obě strany souhlasily? :-)
Autor: pz100000 Čas: 2021-11-01 00:48:32
Web: neuveden Mail: schován
>> Model ankapu v sobě zahrnuje laskavost, soucit a dobrodiní asi v největší míře

Laskavost, soucit a dobrodiní rikate? To zni skvele, proc se to nekde nezverejni? Byl by to jiste krasny kontrast k tomuhle mistnimu urzovskemu pojeti.
Autor: Malcolm Čas: 2021-11-01 00:49:21
Web: neuveden Mail: ttrinitrotoluen v doméně seznam.cz
V čem je anarchokapitalismus sobecký nebo neempatický? Zbraně bez (téměř) regulací zde byly ještě za první republiky. Zločinci si vždy zbraně seženou, v každém systému. Slušní lidé ne.
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Autorka nepíše, že je ankap sobecký nebo neempatický, ale že tak v podání mnohých lidí může působit.
Web: neuveden Mail: schován
Aký by v skutočnosti ten ankap bol sa ale nedozvieme...Ale ja by som teda na empatiu či nesebeckosť ankapu nestavil.
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Ani já ne :-) Jaký si to lidi udělaj, takový to maj.
Web: neuveden Mail: schován
Asi to bude s tou sobeckostí dost člověk od člověka různé, nečekal bych že ankap bude tvořený z velké části lidmi co ho chtějí především kvůli tomu, aby to prospělo ostatním lidem a třeba ještě s tím, že oni sami by na tom nakonec tratili.
Na druhou stranu ani u příznivců státu bych neočekával nějaký výrazně vyšší počet lidi co chtějí stát kvůli dobrodiní pro ostatní (tedy ne pro sebe) a kvůli nesobeckým důvodům.
Každopádně ale souhlas s tím, že by i mě zajímalo, jakým způsobem by o ankapu mluvili lidi, kteří svou motivaci k ankapu vnímají v té prvé řadě jako nesobeckou snahu o pomoc bližním.
Autor: li Čas: 2021-11-01 20:13:22 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Člověk intuitivně hájí vždy své zájmy, ale myslím, že ve společnosti rozhodně velkou měrou převažují lidé, kteří přirozeně uznávají základní morální hodnoty...
Z mého pohledu je velmi pošetilý ten, kdo na morální hodnoty kašle - a jedná jen podle toho, co se mu "zdánlivě momentálně vyplatí" - i když tím jiné poškodí...
V pohledu na svět velmi souzním s filantropem Petrem Sýkorou - krásný rozhovor s ním je zde: https://www.youtube.com/watch?v=6vQI0bnxs4g
Web: neuveden Mail: schován
Nedá. A navyše to ani nemá logiku, prečo by sa demokratickí voliči vzdávali svojej moci? Či už v prípade Tretej ríše v prospech diktátora, alebo v prípade ankapu v prospech menšiny kapitalistov.
Web: neuveden Mail: schován
Piš aspoň do správného vlákna
Web: neuveden Mail: schován
Každopádně dá. A jeslti to tobě nedává logiku je irelevantní, důležité je, jeslti to většina chce.
Web: neuveden Mail: schován
Je irelevantné že či si myslíš že to údajne väčšina chce ak sa to nedá.
Web: neuveden Mail: schován
Tím že bez argumentu prohlásíš že se to nedá se z toho fakt nestane a rozhodně o tom nikoho nepřesvědčíš.
Ja si nemusím nic vymýšlet. Už sis nastudoval program NSDAP a co sněm a prezident schválili po volbách v letech 1932 a 33, které Hitler i přes konkurenci ostatních stran vyhrál a sestavil vládu?
Web: neuveden Mail: schován
Odkazovať na program NSDAP je od teba ukážkový vlastenec. Lebo rozdiel medzi programom NSDAP a tým ako diktátor Hitler v skutočnosti riadil štát je naopak dôkazom že voliči nechceli diktátora.
Web: neuveden Mail: schován
Vlastní góly si tu dáváš akorát ty, očividně nechápeš jak demkarcie reálně fungují. Copak v demokracií se nestává, že politici nedodržují svůj program? Vadí to snad něčemu? Příklad je program Babiše před minulými volbami, nesplnil prakticky nic a hlasů dostal skoro stejně.

A ja se Tě několikrát ptal, co teda přesně považuješ za vůli většiny v kontextu voleb v r. 32 a 33. Neodpověděl si, takže tvoje kecy o vlastních gólech jsou akorát trapné.
Jeslti je vůle většiny formální (antisemitský a rasistický) program Hitlerovy koalice, která získala vládu, tak mi to stačí. Jen čekám kdy teda potvrdíš že to bylo dobré a správné,ať tu diskuzi můžeme ukončit s obvyklým závěrem.
Web: neuveden Mail: schován
No práve, pokiaľ niektorí politici klamú, tak ako môžeš na základe ich konania tvrdiť že to voliči chceli?
Web: neuveden Mail: schován
Pokud politici lžou a lidí je volí, tak lidi chtějí takové politiky. Pokud tvrdíš že to tak není, tak máš menší problém v celém tom tvém obhajování demokracie. Protože v tom případě to žádná vláda většiny není.

Proč zase uhýbáš od hlavní otázky? Co teda přesně považuješ za vůli většiny v kontextu voleb v r. 32 a 33.?
Web: neuveden Mail: schován
Máš to pomýlené, mýliš si príčinu a následok. To že Babiš posledné voľby prehral práveže dokazuje že voliči nechceli aby ich klamal. Keby chceli aby ich klamal tak by ho zvolili znova.
Web: neuveden Mail: schován
Proč zase uhýbáš od hlavní otázky? Co teda přesně považuješ za vůli většiny v kontextu voleb v r. 32 a 33.?
Web: neuveden Mail: schován
Vôľa väčšiny bola aby im na najbližšie volebné obdobie vládla pravicová koalícia Hitlera a von Papena.
Web: neuveden Mail: schován
A to považuješ za dobrou a správnou věc? Pak následovaly další volby... Co s nimi?
Web: neuveden Mail: schován
Aké ďalšie? Po voľbách z marca 1933 už nenasledovali žiadne voľby ale diktatúra.
Web: neuveden Mail: schován
Promiň ale von Papen byl nestranik, z Centra ho totiž vykopli když se stal kancléřem po volbách v listopadu 32,myslel jsem tedy že mluvíš o nich. Pak následoval požár sněmu a volby v březnu 1933 po kterých vznikla koalice s DNVP. Obě to byly autortiářské a antisemitské strany, všechny to voliči věděli. Interpretuješ to tedy jako vůli většiny a považuješ to za dobré a správné?

Von Papen pak hrál samozřejmě roli stále, byl zástupcem kancléře. Pak následoval ústavní většinou schválený zmocňovaci zákon, který dal Hitlerovi na 4 roky diktátorské pravomoce, tak nějak to asi prezentoval i před volbami, že chce vyřešit krizi. To byla stále vůle většiny, tedy dobrá a správná věc. Nebo snad ne?
Web: neuveden Mail: schován
Hitlerova koalícia nemala ústavnú väčšinu, zmocňovací zákon prijali tak že z hlasovania vylúčili legitímne zvolených komunistov a znížili tak kvórum. Čo bol nelegálny a nelegitímny podvod. A na základe toho neplatne odsúhlaseného zmocňovacieho zákona potom Hitlerova vláda zrušila všetky ostatné politické strany, vďaka čomu sa Hitler po Hindenburgovej smrti stal diktátorom aj formálne, nie len fakticky.
Web: neuveden Mail: schován
Máš pravdu. Nicméně prostá většina to pořád je. A dotazy jsem položil dva.
Web: neuveden Mail: schován
Veď to ja nespochybňujem že väčšina voličov volila v maci 1933 koalíciu na čele s NSDAP. Len spochybňujem že to znamená že súhlasili so všetkými svinstvami čo odvtedy až do smrti napáchal diktátor Hitler.
Web: neuveden Mail: schován
Nevím proč to zpochybňuješ,ja nic takového netvrdím. Debata začala u jednoduchého výroku "že všechno co chce většina je dobré a správné" Tak tady jsem se konečně snad dobrali k tomu, že většina v Německu něco chtěla - minimálně vládu antisemitiských a autoritářských stran. Takže bylo to teda dobré a správné?
Na to stačí jednoduchá odpověď.
Web: neuveden Mail: schován
Keby si tí nemeckí voliči boli zvolili koalíciu socdemákov s komunistami tak ty ako ankapista by si ich kritizoval ešte viacej ako keď zvolili náckov s inými pravičiarmi.
Web: neuveden Mail: schován
Me je jedno jak by je kritizovali anarchokapitalsti. Ptal jsem se Tebe, jeslti to teda považuješ za dobré a správné. Takže jak?
Web: neuveden Mail: schován
Ja som tam vtedy nežil, môj názor je nepodstatný.
Web: neuveden Mail: schován
Je tohle tvoje vykrucování nutné? Mě tvůj názor zajímá,proto se snad bavíme ne?

To můžeš rovnou konstatovat, že tvůj názor na cokoliv je nepodstatný, protože nějakej jeden Norbert ze Spišské stejně nic velkého neovlivní.
Web: neuveden Mail: schován
Z môjho súkromného pohľadu voliť pravicu ( a ani nemusí byť autoritárska či antisemitská ) je zlé a nesprávne. Ale čo som boh aby som súdil demokratickú väčšinu?
Web: neuveden Mail: schován
Ok, takže ty bys prostě takové rozhodnutí většiny, po kterém následuje odebírání občanských práv židům a tak podobně normálně v klidu respektoval a nařízení dodržoval? Třeba bys nepustil Žida do svého obchodu, když by to bylo zakázané.
Web: neuveden Mail: schován
Norimberské zákony boli prijaté v 1935. roku, keď už bol Hitler diktátorom.
Web: neuveden Mail: schován
No a. Já se ptám jeslti bys respektoval takovou autoritářskou a antisemitiskou vládu, když teda byla zvolena většinou lidí. Taková vláda by asi nechtěla zavádět liberální demokracii a antidiskriminační zákony.
Web: neuveden Mail: schován
A ja ti odpovedám že bz som nerešpektoval diktátora, ktortý v 1935. roku prijal Norimberské zákony. A vôbec, čo ty chceš vyčítať nemeckým voličom ich voľbu, keď ankap rasizmu a diskriminácii nijako nebráni.
Web: neuveden Mail: schován
Já se Tě ptám jeslti bys respektoval vůli většiny, která si zvolila takovou vládu. Jseš to ty kdo tvrdí, že když něco chce většina, tak je to dobré a správné, ne já.

Kroutíš se jak had. Stydíš se za svoje vlastní názory, že nejsi schopen přímo odpovědět na jednoduchou otázku?
Web: neuveden Mail: schován
A ja ti na to odpovedám že určite by som nesúhlasil aby mi ankapistická menšina kapitalistov vnucovala rasizmus a diskrimináciu.
Web: neuveden Mail: schován
Tak to bych vážně nečekal, ačkoliv teda nevím že by Ti někdo něco takového chtěl nutit.

K tomu respektování většiny už mi teda nic neřekneš a budeš jen plácat nesmysly? Ok.

Ja myslím, že je to docela jasné. Řekl jsi ze cokoliv co schválí většina je dobré a správné. Takže to platí i pro to když si většina zvolí za vládce nácky, což se historicky stalo. Hitler ani DNVP se se svými radikálním antisemitismem netajili, on měl za sebou jeden pokus o puč a sepsaný Mein Kampf. Věřím, že bys Ty Židy neměl problém udat policii, kdyby nařízení takové vlády nerespektovali. Nakonec si tu vládu dobrovolně vybrali sami, že.
Web: neuveden Mail: schován
Chvalabohu nie ste pri moci, takže svoje sociálne inžinierstvo nemôžete nútiť nikomu, ale to neznamená že princípy ankapu rasizmu a diskriminácii nejako bránia. A to nie sú jediné "vymoženosti" ankapu, ale to už by som odbočoval od témy.

Áno, uhádol si, na manipulatívne otázky odpovedať nebudem. Norimberské zákony prijal diktátor Hitler.

Áno, je to celkom jasné. Nemáš žiaden dôkaz že väčšina obyvateľov Tretej ríše podporovala Hitlerove zverstvá, ale napriek tomu sa ma snažíš zmanipulovať do pozície že ak schvaľujem demokraciu tak schvaľujem zverstvá ktoré spáchal diktátor Hitler.
Web: neuveden Mail: schován
Mám důkaz že většina chtěla autoritářskou vládu která chce prosazovat antisemitské a rasistické zákony. I v oficiálním programu měl Hitler minimálně zbavení Židů občanství a veřejných úřadů, vyhání přistěhovalců, cenzuru a pak spoustu socialistických myšlenek, ze kterých bys byl určitě nadšený. To je taky poznámka k těm tvým kecům o tom jak voliči chtěli "pravicové" strany.

Ty tu tvrdíš, že je vše co většina prosazuje dobré a správné a že nejsi Bůh abys soudil většinu co takto zvolí. Jen to dokazuje že když to schválí většina tak budeš dodržovat cokoli, i když tím zničíš život nevinným lidem. A ještě tu budeš blábolit o tom, že si to ti lidi zvolili sami.

Na tu "manipulativní" otázku klidně můžeš odpovědět, že bys taková svinstva nerespektoval. Jenže to bys popřel sám sebe, že?
Web: neuveden Mail: schován
V oficiálnom programe mal Hitler aj socializmus, reálne robil pravý opak, s pravičiarmi vládol a ľavicových politikov pozatváral do koncentrákov.

Ja tvrdím že čo väčšina presadzuje je dobré a správne a ty mi argumentuješ diktátorom Hitlerom.
Web: neuveden Mail: schován
Neargumentuji diktátorem Hitlerem ale jeho většinou zvolenou vládou s antisemitiských, rasistickým a svobodu omezujícím programem.

Že se tě snažím manipulovat do toho, že souhlasíš se vším co Hitler udělal je nesmysl. Už jsem Ti to několikrát vysvětlil.

Ptám se jeslti tu ultimátní větu "že když něco chce většina, plyne z toho že je to dobré a správné", myslíš opravdu vážně, bez ohledu na to jaká svinstva ta většina chce - například zotročení jiných lidí (kolonie), cenzuru a zbavení Židů občanských práv apod., což byla tehdejší realita .
Web: neuveden Mail: schován
Norimberské protižidovské zákony boli prijaté až v roku 1935, keď už bol Hitler diktátorom.
Web: neuveden Mail: schován
Ok. Jeslti už to hodláš jen dokola opakovat a ignorovat o čem píšu, tak už asi nemá smysl v diskuzi pokračovat.

Že nejsi schopen jasně říct, že když by většina podporovala podobná zvěrstva, tak by to správné a dobré nebylo, je samo o sobě dostatečná odpověď.
Web: neuveden Mail: schován
A keďže Hitler bol diktátor tak voliči už nedostali šancu ukázať mu že nechcú byť klamaní.
Web: neuveden Mail: schován
v případě třetí říše možná proto, že by volič věřil, že pod vedením geniálního osvíceného diktátora německý národ překoná mizérii Výmarské republiky, zvrátí ponižující porážku z předchozí války novým velkým vítezstvím, dobude nový životní prostor na východě kde pro něj následně budou podřadné rasy pracovat kdesi v lágrech za uralem a velký německý národ si tak získá své zasloužené místo na slunci - pro tyto velké uctyhodné cíle už možná leckterému voliči stojí za to se vztát hašteřivé a slabé demokracie, která nerozhodně a slabošsky přešlapuje na místě a utéct pod křídla moudrého vůdce...tak třeba proto? :)
Web: neuveden Mail: schován
Ten istý "osvietený diktátor" mohol to isté dokázať ako predseda vlády. Navyše voliči ani nemali ako vedieť že Hitler si po voľbách uzurpuje všetku moc pre seba a stane sa diktátorom.
Web: neuveden Mail: schován
OK, můj názor je, že minimálně část těch voličů by byla v pohodě s představou, že těmi volbami ukončí demoracii a zavedou diktaturu, protože věřili budoucímu diktátorovi, ale je to jen názorm nějaké přesnější studie by asi mohly říct víc jak to bylo. Vycházím trochu i z toho, že lidi si ještě pamatovali císařství a mohli s tímhle modelem jednoho vládce být vlastně docela v pohodě, protože císařství bylo až do prohrané války poměrně dobrá éra proti demokratické Výmarské republice - ale to je ode mě jen spekulace. Taky si člověk občas vzpomene na dokumenty, kde se občas zmiň uje, jak něktteří i porostí němci stáli i v době války, (někteří i v jejíém závěru) ideově za Hitlerem, né z donucení, ale z víry že ten boj je správný - myslím že ti by ho v té době volili znovu, kdyby volby ještě byly. Ty to vidíš víc optimisticky (víc důvěřuješ soudnosti a svobodomyslnosti lidí) a vyvrace Ti to mým názorem nemůžu. Maximálně by fakt člověk musel víc zkoumat ty dobové prameny a cílit na to, co si asi tak lidi v té době mysleli že těmi volbami dosáhnou.
Web: neuveden Mail: schován
No ona Weimarská republika dopadla ako dopadla aj vojnovým reparáciám zapríčineným práve tým "úspešnejším" cisárstvom.
Ale nepopieram že niektorí voliči podporovali Hitlera vo všetko čo napáchal.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky