Legalizujme alkohol dětem! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: v6ak
Čas: 2021-09-07 00:00:02

Legalizujme alkohol dětem!

Lze najít různé důvody, proč a alkoholem počkat do určitého věku. I hranice 18 let je možná moc nízko. Jak ale pomáhá zákon? Je veřejným tajemstvím, že kdo chce, alkohol sežene už před osmnáctým rokem. Zákon tomu stěží zabrání. Možná malá část lidí fakt nebude pít, protože poslouchají zákon, možná část lidí naopak bude pít pro pocit rebelství. Nějaký vliv na spotřebu alkoholu mladistvými tu tedy může být, není ale jasné, kterým směrem. Jenže když už to mládež s alkoholem přežene a potřebuje pomoc, zákon spíše škodí – strach z postihu motivuje přivolání pomoci spíše oddalovat a doufat, že potřeba nebude.

Lze namítnout, že řešením může být zpřísnit kontroly. K tomu jsem skeptický – možná půjde více kontrolovat třeba hospody a restaurace, ale přeprodej staršími spolužáky zastavíme těžko. Případný úspěch by navíc mohl mít dopady podobné neslavné prohibici v USA – vyhnalo by to mládež nakupovat alkohol k pochybnějším zdrojům.
Přečtení: 15051

Autor: Hugo (neregistrovaný) Čas: 2021-09-07 12:32:45
když už to mládež s alkoholem přežene a potřebuje pomoc, zákon spíše škodí – strach z postihu motivuje přivolání pomoci spíše oddalovat a doufat, že potřeba nebude
eh? Vzdyt zakon nijak decka, ktera piji, nepostihuje. Takovahle argumentace by ve me potrebu regulace prodeje mladezi max. podporila: "kdyz je nekdo takovy pitomec, ze si mysli, ze je postihovano neco, co neni, tak by mu nemelo byt dovoleno si uz tak prazdny mozek huntovat alkoholem"
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro info: postihuje, jen jiný. Pokud Vám odchytí postiženci čtrnáctiletého potomka se dvěma promilema, očekávejte sociálku a vše další, co se od toho odvíjí. To Vám nepřipadá jako postih?
Autor: minarchista (neregistrovaný) Čas: 2021-09-07 15:30:40 [↑]
Potomek musi byt poucen a nedychat postizencum do pristroje.
Web: neuveden Mail: neuveden
To může zabrat, ale taky se to může solidně zvrtnout v nedobrovolnou hospitalizaci, předběžné opatření, diagnostický ústav atd. Záleží nejvíc na těch postižencích, jak to pojmou. A jak víme, jsou to samí inteligentní, empatičtí a pozitivně ladění lidé...
Autor: v6ak Čas: 2021-09-08 08:41:06 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1. K pití alkoholu lidmi pod 18: Ono je to komplikovanější. Zákon č. 65/2017 Sb., § 11, odst. 5 se může snadno vztahovat i na mládež, pokud jeden nakoupí pro všechny. (Ano, může být problém s prokázáním, ale už jen strach, že to nějak praskne…) A není to jediné popotahování, které může mládež mít. Matně si vzpomínám, že cca v sedmnácti řešili policisté s mým vrstevníkem alkohol, a že z toho měl nějaký zápis. Je otázka, jak moc ten zápis měl na něco reálný dopad a kde všude mohl být použit jako přitěžující okolnost. I kdyby nikde (o čemž dost pochybuju), podstatné je spíše očekávání dětí. V neposlední řadě se do toho může vložit sociálka.
2. K právnímu vědomí dětí: Je IMHO nereálné znát všechny zákony do detailu. I pokud to omezíme jen na ty aktuálně relevantni. I právníci se typicky specializují na některé oblasti. Od dětí něco takového tuplem nemůžeme očekávat.
3. Vztah mezi právním vědomím a inteligencí – znám spoustu inteligentních lidí, kteří se spíše snaží řídit selským rozumem a nepálit čas nad studiem všech relevantních právních norem. Spíše vychytat, kdy je potřeba si něco nastudovat, a kdy je potřeba se poradit s právníkem.
4. Zákaz alkoholu – dopadům jsem se už věnoval v článku.
Autor: minarchista (neregistrovaný) Čas: 2021-09-08 21:45:50 [↑]
Potomka poucit, ze ma byt vozraly jen normalne. Nemluvit s policii. Jen slusne a asertivne odmitnout dychat. Toto staci a predejdete 99 percent problemen.
Autor: v6ak Čas: 2021-09-09 07:54:43 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To bude dost možná dobrá rada v situacích, kdy přijde po jednom pivu kontrola. Když neřídil, odmítnutí dechové zkoušky asi problém není.

Na druhou stranu, v těch extrémních případech, kdy je potřeba pomoc, to bude mít asi omezený vliv.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky