Nechat ideje zrát – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-05-29 00:00:02

Nechat ideje zrát

Když Mikulář Koperník dospěl k heliocentrické teorii, bylo zde jen málo lidí, kteří si uvědomili, co znamená – byla tedy přijata s klidem několika předními mysliteli. Jakmile si však církev začala uvědomovat, co teorie znamená pro postavení člověka na Zemi, začala se jí bránit. Byla velmi tvrdě odmítána většinou soudobých myslitelů. Martin Luther ji například odmítal, protože v Bibli byla Země označována za nehybnou: a máme věřit Duchu svatému, nebo nějakému vědci? Giordano Bruno ji přijal z ideologických důvodů (byl hermetik) a potom ho popravili.

Teorie rakouské ekonomické školy dle mého názoru má některé podobné vlastnosti – na začátku se jí zabývalo jen několik málo lidí a byla hlavně předmětem akademických sporů. Dnes, jakmile se zjistilo, dokáže narušit tradiční pojetí společnosti, se vůči jejím závěrům leckdo vyhrazuje. Libertariáni jsou, typicky z ideologických důvodů, jedni z prvních, kdo tuto teorii přijali. Nicméně, platí pro ni jako u každého provokativního poznatku, že její přijetí je značně zbržděno a dochází k velkému konfliktu širší společnosti s akademiky a jejími ideologickými zastánci. Tento spor možná bude veden po generace – ideje je prostě třeba nechat zrát v myslích lidí a příliš se nezlobit, že nejsou přijímány. Nejedná se o ojedinělý historický případ a je třeba si uvědomit, že hlasatelé dříve neslýchané pravdy jsou často v menšině.
Přečtení: 6448

Reagujete na tento komentář:
Jakto? Srovnání smysl dává, když mají oponující strany "vlastní pravdu" (helio vs geo, keynes vs rakušáci). Ani u helio vs geo nebyla všeobjímající universální teorie která by zahrnovala oba názory, protože je jeden špatně.
Autor: li Čas: 2023-05-28 23:10:09
Web: neuveden Mail: schován
Mises napsal krásnou knížku Lidské jednání (ve které zkoumal zákonitosti lidského jednání), doporučuji k přečtení.
Mises byl zastáncem malého státu, rozhodně né ankap. Nechte ideje dozrát a bavme se o malém státu / minarchii :)
Web: neuveden Mail: neuveden
A tak urcite, mensi stat, nez je ten soucasny, nam bude ublizovat mene, nez ten soucasny.
To je sice super, ale pokud ti nekdo ublizuje mene, porad ti ublizuje.
Chapu, ze pro drtivou vetsinu lidi, vcetne tebe, je idealni stav "smradek, ale teplicko".
Nechate se trosku zmlatit, ale jen tak trosku, aby to nebolelo zase az tolik, a na oplatku za to dostanete to, co chcete.
Uprimne, kdyz vam to dela dobre,tak proc ne, vase vec...ale nechte ostatni, co to tak nechteji, na pokoji a nenechavejte mlatit i je...
(Chapu, marna prosba, minimalne jeste po nejakou dobu)
Autor: hefo Čas: 2023-05-29 10:45:26
Web: neuveden Mail: schován
Giordano Bruno ji přijal z ideologických důvodů (byl hermetik) a potom ho popravili.

Pekný príklad, ako sa komponujú dezinformácie. Je to formálne pravdivé súvetie, keďže "a potom" (formálne) označuje časovú, nie príčinnú súvislosť. Ale zároveň to podsúva, že ho popravili práve kvôli heliocentrizmu, čo pravda nie je.

Dokonca aj Galileo (BTW, koľko ľudí si dodnes myslí, že ho popravili, alebo že povedal "a predsa sa točí"), keby nebol taký spupný, nezosmiešňoval vo svojej knihe samotného pápeža, a neochvejne sa držal len tých kozmologických teórií, ktoré vedel aj ako-tak dokázať, tak nemusel dopadnúť tak, ako dopadol.
Autor: Tron Čas: 2023-05-29 11:12:35 [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ten Bruno pokud se matně pamatuju prý měl hlavně vroubky za nějaké výrazné světské prohřěšky? Aspoň tedy podle spíš prokatolických autorů to byl hlavní důvod popravy, i když ono je těžké posoudit i dnes, co je čeho pravý důvod a jestli naopak je ideologicky neštval natolik, že na něj vytáhli i jeho světskou špínu, kterou by jinak spíše přehlédli u autora ryze procírkevního..?
Web: neuveden Mail: schován
Upřímně, já to přejal z jedné učebnice dějin psychologie, kde to uváděli takhle, a fakt jsem měl za to, že ho zejména za tohle a propagaci toho ho popravili. Netvrdím, že jenom kvůli heliocentrismu, faktorem je samozřejmě i to, že nejspíš zesměšňoval papeže, ale přeci jen závěry plynoucí z heliocentrismu byly zmiňovány i u soudu.
Autor: Tron Čas: 2023-05-29 14:52:37 [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
co letmo vím, tak jako důvod u Bruna se uvádí i špionáž pro cizí mocnost. Otázka je, co z toho jim tenkrát vadilo víc. I u soudu mohl jeden ofiko důvod být jen zástupnou záminkou za důvod druhý.

https://www.nytimes.com/1991/09/01/world/a-philosopher-is-called-a-spy-for-the-queen.html
Autor: Vajo Čas: 2023-05-29 21:06:00 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Teda, tvl, fakt byl hermetik?
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky