Myslet budoucností – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-12-28 00:00:02

Myslet budoucností

První edice DSM Americké psychiatrické asociace označovala mezi lety 1952-1973 homosexualitu za nemoc. Dodnes neexistuje v řadě zemí možnost sňatků homosexuálů a na představu rodiny s homosexuálními rodiči stále mnozí nahlíží jako na cosi patologického. To mě nejednou vedlo k zamyšlení nad tím, co vše by dnes jsouc vyhodnocováno zaujatě mohlo být mylně považováno za nemoc. Z podobných historických příkladů lze vidět, že zkreslení, daných společenskými normami, se dopouští snad všichni, včetně vědců. Myslím si, že je proto krátkozraké plně věřit i těm nejkompetentnějším jedincům z našeho časoprostoru. Za podstatné považuji vždy porovnávat jejich názory s tím, co si mysleli lidé dříve, a přemýšlet nad tím, zda se za určitou dobu názory podobných autorit náhodou nebudou diametrálně odlišovat...

Často opakovaný argument, že většina lidí si tržní společnost nepřeje, a proto nemá cenu ji hájit, mi pro tento důvod dává jen velmi málo smyslu. Podobně jako jsem rád, že v minulosti žili lidé, kteří zpochybňováním existujících paradigmat posunuli společnost dál do dnešního překrásného stavu, věřím v možnost, že si jednoho dne ta samá většina lidí bude něco podobného říkat o našem libertariánském hnutí. Samotné vědomí toho, že mohu myslet budoucností, nejen současností, je pro mou mysl někdy velmi osvobozující a přináší řadu zajímavých vhledů.
Přečtení: 12220

Autor: pz100000 Čas: 2021-12-28 06:43:10
Web: neuveden Mail: schován
Ja teda premyslim jeste postaru, takovym tim obycejnym mozkovym myslenim, a jiny uz asi nebudu, tudiz tyhle nove trendy a zlepsovaky asi uplne nepoberu. Co me ale zaujalo: co mate proti minulosti a proc nepremyslite i ji?
Autor: A.J. Čas: 2021-12-28 16:20:38 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Protože minulost je obecně horši než současnost.
Web: neuveden Mail: schován
Rikate obecne? Inu, mam to sluvko take rad, wtz, je to takovy vselek. Ale i tak jste odvazen, dekuji.
Autor: A.J. Čas: 2021-12-29 21:48:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nám se žije lépe než lidem před sto lety, jim se žilo lépe než jejich o století starším předkům.
Autor: eDAM Čas: 2021-12-29 22:19:24 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To vám řekli v televizi ?
Autor: A.J. Čas: 2021-12-29 22:49:47 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ani ne, jenom jsem si přečetl učebnici dějepisu pro první stupeň základní školy.
Autor: eDAM Čas: 2021-12-30 08:37:51 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
divné, urzokapitalisti řikaj že nejde srovnat užitek miliardaře a bezďáka z tisícovky.
ale srovnat suběktivní užitek ze života vás a vašich prapředků najednou není problém
Autor: A.J. Čas: 2022-01-08 00:20:13 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vtipkujete viďte ... ?
Web: neuveden Mail: schován
>> Nám se žije lépe než lidem před sto lety, jim se žilo lépe než jejich o století starším předkům.

Ok, Vase dlouhovekost a pluralis majestatis me zastrasily. Navic jesliva to psali v dejeprave pro prvni stupen, tak to asi bude pravda.
Web: neuveden Mail: neuveden
"Dodnes neexistuje v řadě zemí možnost sňatků homosexuálů a na představu rodiny s homosexuálními rodiči stále mnozí nahlíží jako na cosi patologického." Píšete to, jako by byl nade vší pochybnost prokázán opak. Bohužel tomu tak není. Během vývoje dítěte přichází fáze zvaná oidipská (cca 3-6 let věku), během níž si dítě nevědomě volí/nachází budoucí životní vzory pro sebe a svého potenciálního partnera/ky. Těmito vzory se stávají téměř vždy rodiče. Pokud daný rodič není k dispozici, nahradí ho automaticky jiná osoba - prarodič, sourozenec rodiče, vlastní starší sourozenec, jiná významná autorita z okolí... Pokud je k dispozici, dítě preferuje osobu pohlaví odpovídajícího postrádanému rodiči. Tuto volbu nelze již změnit, maximálně lehce upravit, posunout, něco vyselektovat např. pomocí psychoterapie, ale zásadní parametry jako je pohlaví, klíčové charakteristiky vzhledu či základní charakterové vlastnosti vzoru ne, protože se velice hluboko zapisují do osobnosti člověka. Před tímto obdobím hraje klíčovou identifikační úlohu matka a pokud jako taková v životě dítěte do tří let věku chybí, je to vždy biologicky podmíněný problém a přítomnost jakkoli obětavé a motivované jiné osoby natož mužského pohlaví nemůže funkční matku zcela nahradit. Pro děvče vychovávané v mužském homosexuálním páru bude fungování ve smíšené společnosti vysoce pravděpodobně noční můrou. Muž i žena se především učí být mužem a ženou nikoli pouze rodí a bez použitelných vzorů jim to moc nepůjde. Řešením pro takové děvče jistě může být transsexualita, ovšem nejsem si jistý, že se jedná o řešení ideální - takové vytloukání klínu klínem:)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Naprostý souhlas.
Jen je otázka, co s případy, kdy dítě vyrůstá úplně bez rodičů, třeba v ústavu, a že to tam mají někdy hodně těžké. Nebo je rodiči týráno či ho potká nějaké jiné takové neštěstí.
Není pak lepší mít dva milující stejnopohlavní rodiče?
Web: neuveden Mail: neuveden
Takové případy nastávají, ovšem situací kdy se nepodaří umístit zdravé, většinové, předškolní dítě je velmi málo. O ty zbylé patrně nebude velký zájem ani ze strany homosexuálních párů. Lesbické páry volí převážně přirozenou cestu typicky s použitím spermatu sourozence nematky.
logo Urza.cz
kapky