Nedokonalá informovanost – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2021-04-08 00:00:02

Nedokonalá informovanost

Státní zásahy bývají obhajovány nedokonalou informovaností na volném trhu; dokonalá informovanost však neexistuje nejen na trhu, ale ani ve státu. Jenže stát potřebuje k plánování svých zásahů obrovské množství informací; nejen více než potřebují jedinci (ti se snaží řídit „jen“ svůj život), ale tolik dokonce tolik (neboť stát se snaží řídit životy obrovského počtu jedinců), že reálně není možné, aby je všechny získal. A přichází zajímavý moment: Čím lepší rozhodnutí má stát činit, tím více informací potřebuje, což ale není zadarmo, poddaní mu je musejí dávat na své náklady, které ale rostou s tím, čím lépe má stát být informován; paradoxně tedy čím lepší může být stát ve smyslu rozhodování, tím horší musí být ve smyslu obírání lidí o jejich zdroje. A jaká je ta optimální míra? To z principu nelze zjistit, neboť k tomu je zapotřebí těch informací; změny zkoumaného subjektu tedy mění metodiku zkoumání.
Přečtení: 7224

Web: neuveden Mail: schován
Práve naopak, jednej štátnej zdravotnej poisťovni stačí omnoho menej informácií, než keď je namiesto nej hromada menších súkromných poisťovní. To isté sociálna poisťovňa.
Autor: Velezmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-04-08 10:43:05 Titulek: Re: [↑]
Pokud má ta jediná monopolní pojišťovna fungovat úplně na hovno, pak ano, nemusí mít žádné informace. Pokud má fungovat aspoň trošku dobře, už platí to, co je napsáno v článku o fungování ve smyslu rozhodování.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-04-08 10:48:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Kde tvrdím že nepotrebuje žiadne informácie?
Autor: Velezmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-04-08 10:52:03 Titulek: Re: [↑]
Mně je jedno, co tvrdíte nebo netvrdíte.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-04-08 10:58:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak nestrawmanujte.
Autor: Velezmrdský (neregistrovaný) Čas: 2021-04-08 11:01:57 Titulek: Re: [↑]
Nápodobně
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-04-08 11:29:49
Mě by třeba zajímalo téma vzniku státu z anarchie/anarchokapitalismu. Mám dojem, že toto téma anarchokapitalisté většinou odbudou poznámkou, že z anarchokapitalismu stát vzniknout může, ale nijak blíže ho nerozebírají. Nebo máte na to někde nějakou přednášku či článek ?

Zajímalo by mě, jak si anarchokapitalisté představují složení anarchokapitalistické společnosti co se týče majitelů území. Bude mít každý malou zahrádku nebo spíš bude menší množství lidí, kteří budou vlastnit rozsáhlá území (a když tam začnou zavádět nějakou správu, bude to už stát ?). Já vím, že odpovíte, že to se nedá předpovědět, ale máte alespoň nějakou představu ? Existují totiž názory, že stát vznikne z anarchokapitalismu vždy.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-04-08 12:06:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Z anarchie môže štát vzniknúť jedine tak že sa nespokojná väčšina naštve, zvyšných ankapistov násilím porazí a nastolí naspäť štát.

A čo sa týka majiteľov území tak ankapisti si to predstavujú ako Hurvínek válku. Ako hromadu majiteľov podobne veľkých pozemkov, kde nikto nemôže svoju výhodnú strategickú polohu zneužiť na obohatenie sa na úkor ostatných. Pritom vzhľadom k existujúcim obrovským majetkovým rozdielom by to v realite vyzeralo skôr ako Vaša možnosť B, teda ako také menšie feudálne monarchie. A keby ten ankapistan vydržal tisíce rokov ako štátnosť, tak aj o veľkosti najväčších historických či dnešných štátov. Ibaže na rozdiel od demokracie totalitných.
logo Urza.cz
kapky