Notace jako analogie k anarchii – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-01-03 00:00:02

Notace jako analogie k anarchii

Pravidla notového zápisu se svobodně vyvíjela po tisíce let. Začala Seikovou písní z let cca 200 př. n. l., dále skrze neumy (8. století), které však neuměly zaznamenat přesnou délku ani výšku tónu, přes chorální notaci, kde již existovaly přibližné vztahy mezi tóny. Poté skrze mensurální notaci (13. století), která již uměla zaznamenat přesnou délku i výšku tónu až po dnešní moderní notový zápis, který má jednotná a velice detailní pravidla i přes skutečnost, že miliony a miliony hudebníků po celém světě si mohli kdykoliv vytvořit jiný, a navíc to neupravoval ani žádný zákon. Hudba a její notový zápis mohou být překrásnou ukázkou, že dobrovolně a svobodně přijímaná pravidla mohou lidi sjednotit více než násilím vnucované zákony. Anarchie pro mne neznamená absenci pravidel, ale pravidla přijímaná v duchu notového zápisu – dobrovolně a svobodně.
Přečtení: 3215

Autor: Thevar Čas: 2022-01-03 11:53:45 Titulek: Dodatek
Web: neuveden Mail: theva v doméně seznam.cz
Jistě by se slušelo podotknout pár věcí k článku. Často slýchám, že pokud necháme lidi dělat co jen chtějí, tak nastane chaos. Čím dál více však vidím i příklady (viz notový zápis), skrze které vnímám, že tomu tak v mnoha případech vůbec být nemusí a naopak může vzniknout něco krásného, harmonického i obsahující pravidla skrze dobrovolnost a svobodu. Nemám ambice tvrdit, že tomu tak bude vždy a za každých okolností, nicméně rád poukazuji na příklady, které vyvracejí generalizované paradigma chaosu, a které by mohly vést k maximalizaci dobrovolnosti a svobody ve společnosti.
Autor: hefo Čas: 2022-01-03 12:16:34
Web: neuveden Mail: schován
Dnešný notový zápis je predovšetkým ukážkou toho, ako nezmyselne komplikovaný zápis, ktorý navyše dáva rozumný zmysel len pre určité druhy nástrojov a štýlov hudby (hru akordami na viacstrunových nástrojov by tak zapisoval len masochista), sa drží preto, že je "too big to fail".

Skôr by to mohla byť analógia k obžalobe štátu v štýle "etatistická indoktrinácia už od detstva, fuj, fuj, fuj!", ale čo ak teda ľudia "spoločenskú zmluvu" prijímajú v duchu notového zápisu – dobrovolně a svobodně ?!?
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tomu nerozumím. Když si budu chtít zahrát s amazonským domorodcem fotbal, tak to nepůjde protože nebude existovat základní právo? Co přesně je podle Vás právo? Je to podle Vás třeba i jazyk a kultura? Chápal bych, že si ten fotbal nezahrajeme díky odlišnosti kultur a chybějící dovednosti se domluvit. Já raději za právo považuji vědomě vytvořená pravidla, kterým se musím naučit (pokud mi nejsou přirozená).
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tohle měla být reakce na Szasziána ;-)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky