Autor: Urza
Čas: 2015-09-30 03:10:30
Nový díl seriálu „Anarchokapitalismus“
Po dvou letech jsem publikoval další díl svého seriálu o anarchokapitalismu; článek je zaměřen na problematiku drog ve svobodné společnosti.
» Tato věta jest linkem na onu stať. «
Stoky rozhodně nebudou složit k tomu, abych zde zveřejňoval odkaz na každý článek, který napíši; seriál o anarchokapitalismu je však výjimkou, neboť jej celý považuji za nejkvalitnější text, jaký jsem doposud vytvořil.
Navíc si myslím, že toto téma stojí za diskusi; máte-li k němu co říci, můžete tak učinit zde!
» Tato věta jest linkem na onu stať. «
Stoky rozhodně nebudou složit k tomu, abych zde zveřejňoval odkaz na každý článek, který napíši; seriál o anarchokapitalismu je však výjimkou, neboť jej celý považuji za nejkvalitnější text, jaký jsem doposud vytvořil.
Navíc si myslím, že toto téma stojí za diskusi; máte-li k němu co říci, můžete tak učinit zde!
Přečtení: 14702
Komentáře
Komentář 229
A Urza je fetak.
Hnus je ze se tim chlubi misto aby se za to stydel.
Ale dneska uz je to asi in chlubit se zavislosti a zlodejinou.
Komentář 230
Zadruhé závislost je – na rozdíl od zlodějiny – jen a pouze věcí závislého.
Komentář 231
Jedna věc mi v něm ale chybí. Nebo je to možná moje zkreslená zkušenost... Já osobně jsem s v debatách o drogách setkal s argumentem (i jinakpravičáků), že stát sice nemá lidem ukazovat a nařizovat, jak mají žít, protože dospělí lidé jsou přece svéprávní a svobodní, ale... Drogy člověka o tu svéprávnost a svobodu zcela připraví.
Nepíšu to proto, že bych s tímhle argumentem souhlasil. Zmiňuji to proto, že jsem to zaznamenal jako argument nejčastější.
Já sám jsem ho lidem, kteří to říkali, nedokázal vymluvit. Zčásti proto, že jsem rétoricky slabej, zčásti proto, že mí oponenti byli natvrdlí (první možnost je ovšem pravděpodobnější...). Já se pokoušel argumentovat tím, že o lidskou svéprávnost může člověk přijít mnoha jinými způsoby, třeba když se zamiluje do zlý ženský. Ale nezabralo to ani u těch, kterých se to exaktně týkalo.
Komentář 232
Co se týče toho argumentu, tak máte pravdu, že jsem se s ním už setkal, ale nepřišel mi nikdy tak častý, abych ho v článku vyvracel; možná jsem jeho četnost ale podcenil.
Osobně bych jej vyvracel jedním z následujících způsobů (nebo všemi, ale každý z nich je dostačující):
1/ Rozhodnutí brát drogy činil ještě jako svéprávný, že se jeho stav pak změnil, je už irelevantní; když se někdo opásá trhavinou a nastaví si rozbušku tak, aby to za hodinu bouchlo a nikdo (ani on) už to nemohl zastavit, též ho to nezbavuje zodpovědnosti jen proto, že půl hodiny před výbuchem už neměl možnost to vypnout.
2/ Drogy snad nikdy nikoho o svéprávnost a svobodu nepřipraví ZCELA (dokud ho nezabíjí) a velmi často vůbec ne. Nebo snad je kuřák zbaven svobody a svéprávnosti jen proto, že je závislý na droze? Jeho výbuchy vzteku (prokazatelně spojené s absťákem) budeme omlouvat závislostí? V případě destruktivnějších drog se sice mění míra, ale nikoliv princip – i odvykající kuřák je absťákem bezesporu ovlivněn.
3/ Naprosto stejný argument lze použít pro alkohol; alkoholik není o nic méně problematický než smažka, jsou to obě zkrachovalé existence s otupělou vůli. Nejsou-li dotyční zastánci zákazu alkoholu, není konzistentní, aby obhajovali zákaz jiných drog argumenty, které se dají použít i v případě alkoholu.
4/ Není žádný rozumný způsob, jak zvenku posoudit, zda je někdo svéprávný či svobodný. Kolik už musí těch drog brát, abychom jej mohli takto klasifikovat? To je čistě individuální, někteří lidé mají vůli silnější, jiní slabší, někdo může celý život fetovat a svobodnou vůli si zachovat, jiný může zmagořit po pár měsících. A z toho důvodu není pravdivá věta, že drogy člověka o svobodu a svéprávnost připraví; pouze že MOHOU připravit, přičemž ale tento stav nedokážeme ani definovat, natož rozpoznat.
Komentář 233
Tak a už ti sem i píšu. Teď se ještě zaregistrovat... :-)
Komentář 234
Komentář 235
Komentář 236
Komentář 237
„Drogy člověka o tu svéprávnost a svobodu zcela připraví.“
Když už je text i na mises (což je jedině dobře), tak bych Tě za sebe poprosil, ne každému je totiž hned jasné, jak je to s tou „svobodou“ volby apod.
Byl bych moc rád, kdyby se Tvoje body 1 až 4 objevily i tam. Díky. :-)
Sám k tomu nemám co dodat, jen možná rozšířit odpověď o bod 5, když do člověka hustí během povinné školní docházky (které se nelze s přiměřenými náklady dost dobře vyhnout) různé „pravdy“, podstupuje „léčebnou kůru“ s cílem vymývání mozků. Kritické myšlení je na obtíž a výroba „člověka“ - „stroje“ slepě plnícího příkazy za nejrůznějšími účely (nejčastěji „národního blaha“) je v mnoha případech zdárně dokončena. Takže pokud si někdo myslí, že část lidí, kteří pracují u represivních složek státu je na drogách (s velmi těžkou závislostí), ano nepochybně jsou, ale tito lidé místo toho, aby po skončení povinné „léčebné“ kůry šli makat jako jiní lidé (a projevili vlastní vůli, fantazii atd.), dali přednost službě u mafie a jejich volba byla zcela dobrovolná. Trest by měl být v takových případech samozřejmě stejný, jako když zločin spáchá člověk pod vlivem alkoholu apod.
Komentář 238
Do článku však již nic přidávat nechci, je napsán tak, jak byl napsán, pro celý seriál si dávám maximální délku článků, kterou nikdy nepřekračuji, jinak by byly nepřiměřeně dlouhé.
Komentář 239
Komentář 240