Autor: Urza
Čas: 2020-12-16 00:00:02
O zanikajícím divadlu
Kdyby bylo financování umění ponecháno volnému trhu, pravděpodobně by došlo k velkým změnám; nikdo nedokáže předpovědět, jaké změny by to vlastně byly, nové formy umění by vznikaly, staré zanikaly, některé stánky kultury by se neuživily, jiné ano. Jsem přesvědčen, že by nedošlo k zániku všech divadel, na druhou stranu ani nepředpokládám, že by se všechna uživila; to je častým argumentem odpůrců volného trhu v této oblasti – pojďme se tedy na takové zanikající divadlo podívat blíže. Fakt, že si divadlo na svůj provoz není schopno vydělat (a tím nemyslím jen ze vstupného, ale také z dobrovolných darů a podobně), znamená, že zdrojů, které spotřebuje, si lidé cení více než toho, co jim to divadlo přináší (a v tom jsou zahrnuty i všechny emocionální a kulturní hodnoty, nejen ty ekonomické); to znamená, že v takové podobě nemá existovat – lidem za to prostě nestojí, takže by se mělo reformovat, nebo zaniknout.
Přečtení: 17436
Komentáře
Komentář 61768
To ale podle mě nemusí být pravda. Může existovat skupina lidí, kteří si toho, co divadlo přináší, cení víc, než prostředků, které divadlo spotřebuje, ale nemohou tyto prostředky divadlu poskytnout, protože je prostě nemají.
Já chápu, jak to pan Urza myslel, nebere lidi jako soubor jednotlivců, ale jako kolektiv, který činy rozhoduje o okolním světě. Ale protože on sám si potrpí na přesné vyjadřování, dovolil jsem si toto poznamenat.
Komentář 61769
Komentář 61770
Komentář 61771
Komentář 61772
Komentář 61773
Neberu v uvahu deti, postizene a duchodce.
Komentář 61774
Komentář 61775
Happy trolling.
Komentář 61776
Komentář 61778
V zásadě ale souhlasím, že divadla potřebují zásadní změnu. Opět z velmi blízkého pozorování mohu konstatovat, že největší kulturní instituce se v době pandemie chová jako ten pověstný vožralý milionář. Respektive peníze mu docházejí, ale i kdyby došly úplně jedno je jasné: Zlatá kaplička nezanikne ani po bankrotu. Snaha dostat se k divákovi online je téměř na bodu mrazu. Jakákoli iniciativa ze strany umělců zastavena byrokracií. Plácání se po zádech, když na stream živého představení kouká ani ne 300 lidí. Výmluvy na autorská práva, krčení ramen nad odlivem diváků. Věřte, že zevnitř je to ještě smutnější, než se to zdá.
Komentář 61779
Komentář 61785
Komentář 61786
V anarchokapitalistickém uspořádání budu mít malou zahrádku s chatou. Bez elektřiny, přívodu vody a jiných vymožeností. Zahrádku nebudu opouštět, žít budu z toho, co si vypěstuji. Zdravotnictví nebudu platit, tedy ani využívat. Buď se vyléčím sám, nebo umřu.
Ovšem předpokládám, že takto mnoho lidí žít nebude. Bude průmysl, doprava atd. Mně ale bude vadit hluk a znečišťování životního prostředí, které se může negativně projevit na mém zdraví. Já tak vlastně svým případným poškozením zdraví DOTUJI ty, kteří výdobytky průmyslu a dopravy chtějí využívat. Předpokládám, že soudy v narchokapitalismu nerozhodnou tak, že dopravu, průmysl, používání chemie apod. úplně zakáží. Asi řeknete, že soudy budou hledat rozumný kompromis. Pak ale neplatí teorie, že když nikomu nic nedělám, tak mi taky ostatní nesmí nic dělat. Asi něco mi trochu dělat mohou (hluk, kouř, jak moc, rozhodnou soudy.
Závěr - život společnosti (a tedy i jednotlivců)by byl i v anarchokapitalismu regulován, a to rozhodnutím soudů (arbitrů).
Komentář 61787
Komentář 61788
Komentář 61789
Ostatne, soud nema co zakazat. Soud v podstate muze dat doporuceni, ktere jednotlive strany budou ci nebudou dodrzovat - a opet, pokud napriklad nebudou, dozajiste se tim spusti kolotoc nasledku a dusledku.
Obecne tohle tema je pomerne zajimave z moralniho hlediska (myslim, ze z praktickeho hlediska to az tak hrozne neni). Aneb kde je nejaka hranice,kdy nekdo nekoho obtezuje / provadi na nej utok. Imho je to neresitelne v teoreticke rovine, v prakticke o dost lepe.
Komentář 61795
Na toto podľa mňa v ankape nie je nijaké riešenie, pretože onen drobný vlastník bude vždy ťahať za kratší koniec. Ten "kolotoč následkov a dôsledkov" totiž nemá čím poháňať (na to by podobne postihnutých drobných vlastníkov muselo byť veľa, s nezanedbateľnou spoločnou silou/prostriedkami).
Komentář 61797
Ktera automobilka bohatne vice : ta, ktera dela levna obycejna auta ve velkem, a nebo ta, ktera dela draha spickova auta pro maly pocet zakazniku? Odpoved zni, ze ta co dela levna auta ve velkem typicky dotuje tu super spickovou. Ne vzdy, ale velmi casto.
Stejne tak se vyplati bankam poskytovat spousty "drobnych" uveru, protoze na nich bohatnou...atd.
Spousta "podobne postihnutych" je takova masa, ze zamete i s dost velkou firmou, ci alespon bude mit slusne sance.
Pokud by tedy nejaka firma nasrala moc velke mnozstvi lidi na dostatecne malem prostoru, nedaval bych te firme moc sanci.
Takze kompromis je v zajmu tak nejak vsech…
Komentář 61798
Komentář 61802
Rozhodne pokud budes chtit, muzes investovat spousty casu a namahy do toho, abys s tim neco udelal (presvedcovat jine lidi, ze se nekde deje bezpravi a aby ti pomohli, napriklad).
Komentář 61803
Komentář 61805
Komentář 61806
Komentář 61810
Ale mohla by vymahat, ze nechceme dychat jejich splodiny, ktere nam kurvi zdravi.
Ostatne, pokud bychom tam chteli byt zamestnani,mohli bychom vytvorit nejaky natlak - myslim tim vyjednavaci natlak, precijen vice lidi pohromade toho muze vymoct vice, pokud se spoji…
A jinak, jak mam vedet, co by se delo :-) Nevim to ja a nevi to nikdo..muzeme jen spekulovat...
Komentář 61811
Mě přijde, že je to taková argumentace kruhem. V anakapu by to nešlo, protože by to bylo proti prinicpům ankapu. :-)
Ankap nikde není a v historii fungoval jen přibližně na nějakých specifických místech/časech, takže ano, dá se o tom jen spekulovat.