Platy celebrit, platy andělů – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-10-08 00:00:24

Platy celebrit, platy andělů

Už ani nevím, kolikrát jsem četl či slyšel debatu na stejné téma, které mi opět připomněli dva mladí lidé; části jejich rozhovoru od vedlejšího stolu se nedaly přeslechnout – dovolím si volně parafrázovat, co je trápilo: „Jak je možné, že topmodelka Kate Moss vydělává miliony, zatímco doktoři a hasiči, kteří jsou pro společnost daleko prospěšnější, nikoliv?“
Pokusím se o stručnou odpověď: „Všichni doktoři a hasiči dohromady jsou zajisté pro společnost prospěšnější než Kate Moss; a také dohromady vydělají více. Zatímco každý jeden z nich pro společnost zcela evidentně tak prospěšný není.“

Jak to vím? Inu, celkem jednoduše: Kdyby tomu tak bylo, vydělali by si na volném trhu více než ona modelka; pravdou sice je, že přímo volný trh tu nemáme, protože jej stát deformuje, nicméně i z toho, co můžeme vidět, lze soudit, že běžný doktor či hasič by ani na volném trhu na plat Kate Moss nedosáhl.

Jak určit něčí „užitečnost pro společnost“? Nejspíše jakousi agregací prospěšnosti pro všechny členy této společnosti. Jenže jak něco takového měřit? Hasič může být extrémně užitečný pro ty, které zachrání z plamenů (a jejich blízké), Kate Moss bude těmto prospěšná asi méně, na druhou stranu svým vzhledem patrně obšťastní daleko více lidí, než kolik jich hasič kdy stihne zachránit. Jeden tedy vykoná něco extrémně hodnotného pro několik jedinců, zatímco druhý vykoná cosi pravděpodobně méně hodnotného, ale zato pro mraky lidí; jak to porovnat?
Protože se jednalo o řečnickou otázku, prozradím řešení: Ludwig von Mises dokázal, že přímo nic takového srovnávat prostě nelze; jediný způsob, jak poznat, kdo je užitečnější, spočívá v tom, že necháte lidi, aby dotyčným za jejich služby dobrovolně platili, přičemž kdo si vydělá víc, byl zjevně prospěšnější. Neexistuje žádné jiné smysluplné měřítko.

Vidět Kate Moss představuje pravděpodobně pro drtivou většinu z nás daleko menší potěšení, než když jsme vytaženi z plamenů a nějaký konkrétní hasič tak zachrání náš život; na druhou stranu k první z uvedených situací dochází podstatně častěji. Platby za rozličné služby jsou pak nejlepším ukazatelem našich preferencí, nikoliv úvahy na téma, kdo je jak prospěšný.
Přečtení: 4816

Autor: Joe D Čas: 2015-10-08 07:02:33 Titulek: Kate/hasič
Web: neuveden Mail: neuveden
Brilantní článek. Díky. Ačkoliv pro mě se užitečnost „Kate Moss“ limitně blíží k nule a taková by byla i má přímá platba za její práci. Hasiči naopak mají můj obdiv za to, že jsou ochotni tuto práci dělat za mnohem méně peněz, než bych ji byl ochoten dělat já. Jedinou výjimkou samozřejmě představují nejrůznější situace, kdy by se jednalo o někoho známého, blízkého, případně bych byl v situaci u cizího člověka, kdy je možné jednat s akceptovatelnou mírou rizika, tam žádná platba není podstatná.. Dělba práce funguje úžasně, jen pokud do ní nezačne zasahovat „stát“ a přikazovat, regulovat atd. (Tím vždy vytvoří mnohem více škody, než užitku.)
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 07:09:32 Titulek: Re: Kate/hasič [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No samozřejmě; já upřímně řečeno bez Googlu ani nevím, jak Kate Moss vypadá.... přesto mnoho lidí zjevně ano a dost možná se líbí i mně, možná jsem ji někde viděl, ale netušil, že je to ona xD
Hasiči můj obdiv též mají, já bych tu práci dělat nechtěl.
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 17:25:15 Titulek: Re: Kate/hasič [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak jasně, každý má lepší i horší fotky; když jsem ji zagooglil, první byla tahle:
https://pbs.twimg.com/profile_images/952475279/vmagazine2009summer_0029_bg_400x400.jpg

Ale to je asi jedno xD
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2015-10-08 19:44:44 Titulek: Re: Kate/hasič [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To nie je lepsia fotka, to je fotosop jak svina. :-)
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 19:48:47 Titulek: Re: Kate/hasič [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
A není to úplně jedno? xD
Tedy.... kdybychom koukali na ni osobně, mohlo by nás to zajímat, ale dokud koukáme na fotky.... xD
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak takhle jsem se na problém ještě nepodíval! Vlastně jde o to, že nějaká Moss přinese X mld lidí užitek "za korunu" a hasič jedné rodině za "10 mil". Fakt dobrý. Vážně.
Autor: Urza Čas: 2015-10-11 22:36:17 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Za to jsem moc rád; při psaní článku jsem se trochu bál, jestli to není nošení dříví do lesa.
logo Urza.cz
kapky