Polyamorický způsob bytí – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-04-13 00:00:02

Polyamorický způsob bytí

Polyamorie je způsob nemonogamního soužití, kdy člověk žije ve více milostných vztazích. Vyloučen není ani společný vztah více lidí. Pro mě osobně být polyamorickým člověkem znamená, že si povoluji cítit hlubokou a upřímnou romantickou lásku, ke kolika lidem si přeji, bez sebevýčitek. Totéž mi nevadí u mých partnerek, protože již nemám potřebu svoje nejbližší omezovat v jejich životě, a ani nechci, aby tak oni činili mně. Tato koncepce vztahů je postavená zejména na otevřenosti, komunikaci a respektujícím přistupu. Skrze něj jsem se přiblížil k mojí přirozenosti, svobodě v mysli a zejména autentičnosti ve vztazích.

Skutečnost, že dnes stát neumožňuje polygamní sňatky, lidem jako já přináší řadu komplikací. Pokud bych chtěl soužít s více partnerkami a vychovávat s nimi naše děti, vůči dítěti by se mnou měla právo vždy jen jeho biologická matka. To může komplikovat různé situace, kdy některé instituce požadují přítomnost rodiče s dítětem. V některých situacích to může jít naprosto proti zájmům dítěte, při úmrtí mě i biologické matky dítěte by muselo být dáno do opatrovnictví někomu z našich příbuzných nebo do ústavní péče. Řešení spatřuji v odluce manželství od státu. Manželství by mělo být především záležitostí smluvního vztahu. Každý by měl mít právo jakékoli množství lidí mezi sebou oddat a mělo by být na každém tržním subjektu, zda tuto instituci bude uznávat, nebo nikoli.
Přečtení: 7611

Autor: M Jul (neregistrovaný) Čas: 2021-04-13 08:02:24
Další z řady ublíženeckých článků od Ondrášečka, který sype své dojmy, asi prostě jen protože je potřeba vypičovat stát za každou cenu, ale nic si o problematice nezjistit.

Proboha, žijte si v polyamorním vztahu, nikdo vám v tom nebrání. Máte občanský zákoník, podle toho lze upravit spousty soukromoprávních vztahů smluvně. Nikdo dítě v případě Vaší smrti a smrti biologické matky hnát do ústavu ani do náruče příbuzných nutně nebude. Prvně se zjišťuje především zájem dítěte, kterým tak argumentujete, a pokud dítě projeví vůli být s "druhou" matkou a prokáže se tam nějaký úzký vztah a zájem dítěte, tak nevidím problém v tom, proč by soud neurčil opatrovníkem tuto matku. Zjistěte si prvně jak vůbec soud o určování opatrovnictví probíhá, jaké instituce do toho zasahují a za jakým účelem a poté tu prskejte dojmy....
Autor: hefo (neregistrovaný) Čas: 2021-04-13 08:27:08 Titulek: Re: [↑]
Ono je to najmä plané teoretizovanie, lebo "Pokud bych chtěl soužít s více partnerkami a vychovávat s nimi naše děti" - chcieť môže, ale ženy by si (aj keby náhodou na začiatku chceli tak žiť) po čase vyškriabali oči a jemu tiež. Tak to proste nefunguje.
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-04-13 08:58:36 Titulek: Re: [↑]
V 16. století ovládla sekta novokřtěnců město Münster a zavedla mnohoženství, aby se víc množili. Jan z Leydenu měl 16 manželek, Bernd Knipperdolling 17. Manželky se mezi sebou prý pořád praly a asi to byla dost hrůza :D Knipperdolling dokonce jednu zabil s odůvodněním, že "to byla kurva, neustále náchylná se protivit."

Mám to ze zajímavé knížky Víta Vlnase Novokřtěnci v Münsteru.
Autor: Regis (neregistrovaný) Čas: 2021-04-13 09:02:08 Titulek: Re: [↑]
A to je jen teoretizování, nebo jste už v praxi zkoušel žít s více ženami/muži v polyamorním vztahu? Asi to není pro všechny, ale teda ultimatně tvrdit, že to "prostě nefunguje", bych si tedy netroufnul.
V některých kulturách je více manželek naprosto akceptovatelná věc, a nemyslím že by to vždy končilo tím, že si vyškrábou oči.
Autor: hefo (neregistrovaný) Čas: 2021-04-14 13:46:49 Titulek: Re: [↑]
V praxi som neskúšal, ale aj keby hej, anecdotal evidence nič neznamená (ostatne, ani Urzovi ten jeho niekdajší bigamický vzťah s milfkou a mladou žabou nejako nevydržal, ale detaily netuším). Avšak čítal som nejaké články od psychológov (už si žiaľ pamätám len Klimeša, ku ktorému kadekto namieta, že je to bigotný katolícky zaslepenec - i keď jeho názory sú v rámci katolicizmu značne "liberálne").

Každopádne som zabudol dodať disclaimer "v prevažnej väčšine prípadov", takže podľa striktnej aspergerovskej logiky samozrejme nemám pravdu. Pri tých "některých kulturách" si však treba dať pozor na to, ako sa líši spoločenská hodnota a postavenie mužov voči ženám tu a tam, a napr. aj v tom arabskom/blízkovýchodnom svete, kto na to má, obvykle zaisťuje každej manželke samostatnú domácnosť, inak to vedie na hierarchiu medzi tými manželkami, jedna tomu velí a ostatné ticho šúchajú nohami. Príklady tohto sú aj v Biblii...
Autor: Regis (neregistrovaný) Čas: 2021-04-14 14:18:54 Titulek: Re: [↑]
No autor se asi diskuze účastnit nechce, takže těžko říct jaký na to má názor. Myslím, že to "v převážně většině případů" je docela podstatné. Z toho plyne že u nějaké menšiny (asi hodně malé, s tím souhlasím), to fungovat klidně může. On mluví jen o sobě (a jeslti to tak opravdu má, tak fakt planě neteoretizuje) a lidech co tak chtějí žít. Nemám dojem, že by prosazoval nějakou novou normu pro všechny (řekl bych že právě naopak), takže mi váš text nepřijde moc k věci. Je to jen takové kopnutí do prázdna.
Autor: Regis (neregistrovaný) Čas: 2021-04-13 13:21:35
Taky moc nechápu co, že to řešíte za problém. Žít si můžete jak chcete, každý druhý je dnes rozvedený, děti mají reálně 2-4 rodiče, kteří se o ně starají. Nevím jestli můžete mít dítě víc zákonných zástupců. Nicméně moje žena je učitelka a u jednoho dítěte takhle vždy komunikuje asi se třemi lidmi. V nemocnici si můžete zvolit s kým budou komunikovat. Možná Ty děti, když umřete, tam to asi není úplně jednoduché, tam asi prostor pro zlepšení je. Ale jak píše M Jul, není to ani automaticky tak jak píšete.

A pokud by došlo k odluce manželství od státu (nic proti samozřejmě), tak vám rozhodně žádné komplikace nebudou, spíš naopak. Vše co se dnes bere automaticky budete muset ošetřovat zvlášť. A rozhodně bych nečekal že se na váš polyamorní vztah budou všichni s nadšením koukat. Já bych vám třeba dort na "svatbu" neupekl.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky