Pozitivní bias – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-04-30 00:00:02

Pozitivní bias

V lidském hodnocení světa má dle mého názoru sklon převažovat negativismus. Tím míním, že lidé si často stěžují na okolí, na společnost a na politiky, kteří „můžou“ za to, že se jim v životě nedaří. Negativističtí lidé jsou mnohdy velmi frustrovaní, ovšem nedovedou přesně pojmenovat, co jim chybí a co by pro to mohli udělat. Převažuje racionalizace těchto negativních emocí směrem k nároku, který kladou na společnost, jenž však mnohdy není konstruktivní, a proto vede pouze k upevňování nadvlády státu.

U některých lidí však pozoruji bias opačný, zejména u lidí velmi spokojených a oduševnělých. Jejich vlastní naplněnost v nich vytváří dojem, že vše je právě tak, jak má být, a má to svůj důvod. Tento optimismus je ovšem způsobený tím, že stále plně nedovedou oddělit své prožitky od skutečných poměrů, jež ve světě panují. Považuji ho za nekonstruktivní v tom smyslu, že si nasazuje růžové brýle, a brání adresování mnoha společenských problémů tak komplexním způsobem, jaký zasluhují. Řešení pozitivního biasu vnímám v integraci vlastního štěstí s pozorovatelným utrpením ve světě. Domnívám se, že dokáže-li člověk opravdu zaujmout perspektivy těch, kdo jsou systematicky utlačováni, nejspíše dojde k závěru, že i systém, s nímž má on osobně veskrze dobré zkušenosti, je nutno významně reformovat směrem k hlubšímu respektu k lidské individualitě.
Přečtení: 3405

Reagujete na tento komentář:
Autor: Regis2 Čas: 2024-05-02 18:00:09
Dobře teda, trochu seriózněji. Jakože jasně, když lidi prvně slyší o ankapu, často se vyděsí, pomyslí si něco o naprosté absurditě nebo tak podobně, asi sem nebyl výjimka. Ale že by to na někoho zapůsobilo vyloženě takto, to jsem asi nezaznamenal. Ale Urza je přecijen ne až tak špatný rétor, takže když má člověk zájem ho chvíli poslouchat, dokáže lidi uklidnit případně objasnit, že to až taková absurdita být nemusí. (Nechme stranou jeslti má pravdu, nebo je jen zdatný demagog.) Imho mu to docela vychází a přiznivci ankapu nebo aspoň toho zásadovějšího libertariánství spíš přibývají.

Na druhou stranu třeba takoví Svobodní se snažili vyloženě jít cestou komporomisů, prostě dělat nějakou realizovatelnější politku. A že by to k nečemu bylo? Jako já jim teď samozřejmě úspěch přeju, i kdyby nebyli tak echt libertárián abys si vysloužili Urzovu podporu.

V reálu ale na nějaký mírný libertariánský pokrok v mezích zákona, reformování zevnitř a podobné sny moc nevěřím. Prostě se to sere, přesně tak jak píše Fuld. A až se to posere dostatečně, tak přijde nějakej řez, kterej při troše štěstí skončí větší svobodou, anebo taky ne. Nevím jeslti si četl blahé paměti Covera, ale ten měl úvahy myslím zhruba tímto směrem.
Autor: Rakusak Čas: 2024-04-30 08:47:59
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasim, je dobre na prikladech totalitnich rezimu ukazovat, kam muze vest demokracie a ze vlastne ta nase demokracie je jiz pomerne totalitni.
Web: neuveden Mail: honzaspetla v doméně gmail.com
Já jsem například člověk s pozitivním biasem. Neřekl bych že mám růžové brýle. Moc dobře vnímám že je tady hodně věcí jinak než by mohlo být. Je to něco jako když skvělý hráč pokru prohraje, ale odchází s usměvem jelikož ví že hru zahrál perfektně. Když se potom vrátí a zanalyzuje zpětně svoji hru najde tam chyby, ale ví že to co v tu chvíli předvedl bylo to nejlepší co od sebe mohl čekat.
Autor: DEM (neregistrovaný) Čas: 2024-05-05 05:54:43
Někdy muže být člověk i pozitivní a přesto podporovat státní moc. Jelikož může být takto nastaven ze školy. Ve škole mu bylo řečeno, že je stát potřeba, bez něj by neměl všechno co má rád. Může mít plno přátel, plno dobrých zálib, o politiku se nezajímat a pak před volbami zvolit tu autoritářskou stranu která ale má na plakátech moudře vypadající lidi.
Tedy o pozitivním či negativním přístupu to být mnohdy nemusí a já si troufám tvrdit, že mnohdy ani není. Protože vždycky budou víc vidět ti nespokojení co chtějí řešit ty důsledky které zavinili právě ti, co jsou pozitivní, ale vůbec neví co dělají.
Vidíme to krásně třeba na prezidentovi. Zatímco volby do poslanecké sněmovny zajímají jen část obyvatel ČR, tak volby prezidenta ČR zajímají skoro vśechny. Přitom v praxí má prezident ČR na veřejnost minimální vliv.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky