Pravda a její interpretace – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Karel K
Čas: 2021-03-12 00:00:02

Pravda a její interpretace

Na otázku: „Co je pravda?“ odpoví skeptik lakonicky: „Máloco.“ Ale na naší Zemi a v jejím okolí dostupném našemu bádání je tolik úžasných věcí a jevů, které se snažíme pochopit a popsat. Pokud možno pravdivě. To je naše realita, se kterou se musíme popasovat. Nicméně většinou nás zajímají daleko menší výseky reality. V časovém měřítku kratší a územně menší. Takový výsek lze popsat/zachytit různými způsoby a různými technikami. Ale nikdy do nejmenšího detailu. Vždy je nutné a omluvitelné řadu detailů vynechat. Při popisu parcely nebude realitní makléř udávat přesný počet mravenců. Nejspíš o nich nebude mluvit vůbec a klient mu to nevyčte, protože ho to nezajímá. Jestliže makléř klientovi nesdělí, že pozemek má právní vadu, jedná se buď o nepravdu způsobenou nedbalostí, nebo o záměrnou lež.

V novinářském popisu určité události je možno uplatnit velkou škálu úprav modelu reality. Jistě není třeba uvádět, že pachatel loupeže jako dítě trhal mouchám nožičky. Ale na tom, zda bude zveřejněn etnický původ, náboženské vyznání, předchozí trestná činnost, apod., záleží emocionální účinek a politický dopad tohoto modelu události. Čím dál méně oprávněný význam se přikládá fotografiím. V době nesmírně snadných digitálních úprav není vůbec o čem diskutovat. Ale i klasickými prostředky lze zobrazením reality manipulovat. Volba stanoviště, ohnisková délka objektivu, úhel záběru a volba okamžiku expozice dokáže poskytnout širokou paletu výkladů. Pěknou ilustraci k takovým velejednoduchým a účinným manipulacím dává tento článek. Nástrojů propagandy je bezpočet a boj proti ní prostřednictvím Fact-Checkingu nemusí být vždy účinný.
Přečtení: 6959

Autor: František Hour (neregistrovaný) Čas: 2021-03-12 00:50:01
Ano, anarchokapitalisté jsou na podobné manipulace s pravdou naprostí přeborníci!
Autor: Karel K Čas: 2021-03-12 03:27:01 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
???
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-03-12 07:25:37 Titulek: Propaganda
Tento článek pana Kužela je zajímavý a líbil se mi.

Propaganda existovala od nepaměti. Například už ve starém Římě měli sbor úředníků, jehož úkolem bylo dokazovat, že všechny války, které Řím vedl, jsou spravedlivé a obranné.

Spoustu věcí si člověk nemůže prostě ověřit a je to spíš o tom, čemu věří, resp. chce věřit. Je článek na Hlídacím psu pravdivý? Jak to v Praze vypadalo, ví stoprocentně jen ten, kdo tam byl.

Pamatujte na dr. Sládka? Jednou o něm vyšel článek v novinách, že se prý ve skutečnosti lidí štítí a ani si prý s nimi nepodává ruku. Byl jsem se podívat na jeden jeho mítink, ruce si s lidmi normálně podával. Takže jeden takový případ propagandy, který mám z vlastní zkušenosti.
Autor: Johny Čas: 2021-03-12 09:09:05
Web: neuveden Mail: schován
"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“
Marcus Aurelius
Autor: Karel K Čas: 2021-03-12 09:45:41 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Souhlas.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-12 14:32:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Také souhlas...
Autor: František Hour (neregistrovaný) Čas: 2021-03-12 19:52:47 Titulek: Re: [↑]
Když vidím, že lidé nedodržují pravidla, nenosí roušky či respirátory, nedodržují 2m odstupy, shlukují se ve větším počtu atd. atd., tak to není úhel pohledu ani názor, ale fakt. Pravda. To jen vy vše zlehčujete, relativizujete, pak se nedivte, že je tolik nakažených a že vláda musí víc a víc zpřísňovat pravidla a utahovat šrouby. Lidi si za to můžou sami. Chovají se sobecky, nerespektují pravidla, hledají stále další a další kličky, jak se vším vyjebat a pak jen nadávají na vládu, že je všechno omezené a že nikam nemůžou. Dobře jim tak, sobcům!
Autor: její pastorkyňa (neregistrovaný) Čas: 2021-03-12 18:38:50 Titulek: Re: [↑]
Mně sje těn člianěk nelýbií protožže otravoujie paňia Babyšeee
Autor: Karel K Čas: 2021-03-12 19:40:25 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Díky!
Autor: Lojza Čas: 2021-03-13 01:22:26
Web: neuveden Mail: neuveden
Jen ze bych rad udelal dablova advokata (reaguji predevsim na nejake texty v komentarich )
Cas od casu je pravda proste dana. A pozorovanim ji zjistime. Nezjistime zadny uhel pohledu - skutecne zjistime konkretni pravdu.
Vzpomnel jsem si na ono klasicke, ze zena nemuze byt tak napul tehotna. Bud tehotna je, a nebo tehotna neni. Zde je pravdu mozne nalezt…
A samozrejme nejen zde :-)
Jinak clanek je fajn a pravdivy :-)
logo Urza.cz
kapky