Proč nevolím – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: JMB
Čas: 2021-04-02 00:00:02

Proč nevolím

Velice častým argument těch, kdo obhajují volby jakéhokoliv druhu je to, že člověk, co nevolil a nevyjádřil se, nemá pak co do dění mluvit, a případně kritizovat, právě proto, že se do té možnosti, kdo mu bude určovat život, nezapojil. Dle mého je to přesně opačně. Proč? Protože co děláme ve volbách? Vezmeme svůj hlas a odevzdáme ho někomu jinému, a to ještě k tomu do urny (takže, de facto svůj hlas pohřbíme). Hlas, kterým se můžeme ohrazovat, definovat na tomto světě, ubližovat i pomáhat, těšit i zesmutnit a co hlavně – rozhodovat. A my tento hlas odevzdáme někomu, aby to dělal za nás. Takže tím spíš nemám co mluvit do toho, co se děje, protože jsem dobrovolně někomu svůj hlas odevzdal, a tudíž i odpovědnost na to, aby za mě rozhodoval a řídil mi život. Dal jsem mu část své odpovědnosti za svůj život, za svá rozhodování. Ale pokud si ho ponechám, pokud svůj hlas nikomu nedám, pak tím vyjadřuji, že za svůj život tady na zemi nesu odpovědnost jen já (resp. že chci tu odpovědnost nést), stejně tak za všechna rozhodnutí, která udělám. A právě proto mám i právo kritizovat toho, kdo se mi jakkoliv snaží do toho zasahovat, ať už je to politik nebo kdokoliv jiný. Když jim dám svůj hlas, nemůžu se potom divit a nemám si co stěžovat a rozčilovat se, že na mě zvolení zástupci neberou ohled, že mě ignorují a dělají si, co chtějí, a hlavně že mě neposlouchají. Jak je v jedné scéně filmu King’s speech krásně vyjádřeno králem Jiřím VI. v podání Colina Firtha: „…I have a right to be heard, I have a voice!“
Přečtení: 3608

Reagujete na tento komentář:
Autor: Regis (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 01:14:38 Titulek: Re: [↑]
Volit někoho kdo páchá zločiny a škodí je spolupachatelství
Autor: Pan Tau (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 02:42:04 Titulek: Re: [↑]
To je ovšem excelentní myšlemka. Pak tedy jistě platí, že abych mohl kritizovat škodlivost drog, musím sám drogy brát, jinak je to alibismus. Nebo pokud zelený ekoaktivista chce kritizovat automobily, musí sám mít a jezdit autem. To jsem netušil, že pokud chci kritizovat politiky, že je musím nejprve volit.
Autor: Pan Tau (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 02:43:55 Titulek: Re: [↑]
Nechlastat a kritizovat alkoholismus není hrdinství, ale alibismus :-)))))))))
Autor: vch (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 08:55:41
Obvyklá a podle mě dost hloupá výmluva. Nikdo vás nenutí volit někoho, koho nechcete. Můžete volit někoho, kdo bude chtít stejnej svět jako vy. Kdo bude respektovat skutečnost, že o svém soukromí si můžete rozhodovat jen vy sám a ne politici. Svou nevolbou podporujete ty, kteří mají odlišné vidění světa a i díky vaší nevolbě dostanou příležitost si systém upravit k obrazu svému. Pokud chcete systém, který bude respektovat vaše práva, pak máte dvě možnosti jak toho docílit. Účastí ve volbách nebo násilnou revolucí. Pokud odmítáte možnosti vedoucí ke změně, pak vlastně žádnou změnu nechcete. Nejspíš vám systém vyhovuje a potřebujete si jen okecat svůj pasivní postoj.
Autor: Hellenka (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 09:05:03 Titulek: Re: [↑]
Dobré ráno....souhlas...jak je rádo uváděno, lidé maximalizují nějaký užitek a pan maximalizuje své morální právo kritizovat...nic víc nic míň...a vzdává se možnosti ovlivňovat....
Autor: Jiří (neregistrovaný) Čas: 2021-04-08 10:57:21 Titulek: Re: [↑]
Ovlivňovat tím, že hodím papír do urny? Ale jděte, to snad ne.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-04-09 18:27:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Samozrejme, ako inak?
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 09:25:55
Kritizovat můžete, když jste nevolili, volili nebo nemáte vůbec volební právo. Můžete kritizovat politiky, které jste volili, i ty, které ne. Kritika je v demokracii součást diskuze a ta je cestou ke hledání lepších řešení.

Vaše argumentace je pouze planá racionalizace, navíc chybná. Volby proběhnou a někdo se ujme vlády bez ohledu na to, zda zrovna vy volíte. Takže reálně vzdáním se volby rozhodnutí přenášíte na ostatní. Ne člověk, který volí, ale to vy předáváte odpovědnost za svůj život na druhé. Ten člověk využil možnosti, jak alespoň trochu ovlivnit politiku a tím svůj život. Vy jste se té možnosti vzdal a nechal ostatní, aby rozhodli za vás.
Autor: Třeba Karel (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 11:09:04 Titulek: Re: [↑]
Ale já považuji celé demokratické jednání za nelegitimní, tedy si nemyslím že by většina měla něco rozhodovat. Tudíž tím že nejdu volit naprosto nepředávám svoji odpovědnost na ostatní, má odpovědnost je mi proti mé vůli vzata.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-04-02 11:44:04 Titulek: Re: [↑]
Je jedno, co si myslíte o demokratickém procesu. Faktem je, že pokud nevolíte, přenecháváte rozhodnutí o vašem životě druhým.

Anarchokapitalisté často útočí na stát a přirovnávají ho k mafii vybírající výpalné. Pokud by nějaká mafie umožňovala demokraticky hlasovat o tom, kdo tu mafii povede, kolik se bude vybírat výpalné atd., tak co by každý normální člověk udělal? Hlasoval by pro její maximální omezení.

Druhá věc je, že sám jste zde psal, že anarchokapitalisté chtějí přesvědčit lidi, že ta jejich utopie je lepší místo pro život než stát. Takže ono by to chtělo i vlastní stranu. A přicházet s nějakými reálnými návrhy, které by skutečně mohly zlepšit život lidí. Kdyby tu byla strana, která by měla v programu likvidaci státu, volil byste aspoň ji?
Autor: Lojza Čas: 2021-04-02 21:10:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jen technicka: Zalozit si takovou stranu zakazuji zakony.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-04-02 23:48:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale nezakazujú zmenšovať štát a napriek tomu sú Slobodní hlboko pod hranicou zvoliteľnosti.
Autor: Vostálník (neregistrovaný) Čas: 2021-04-15 10:32:31 Titulek: Re: [↑]
Bodejt by nebyli,
vždyt tudle hovadinu "zmenšování státu" hlásají i strany, které pak naopak po volbách ten stát dále rozšiřují,
tomudle může dneska věřit jen idiot !!
Autor: Vostálník (neregistrovaný) Čas: 2021-04-15 10:29:12 Titulek: Re: [↑]
Kdyby tu byla strana, která by měla v programu likvidaci státu, volil byste aspoň ji?
.....................................................................................
Ne, nevolil,
protože bych opět druhým lidem něco skrze stát vnucoval,
a přijal bych tak idiotskou hru že "silnější pes jebe"

logo Urza.cz
kapky