Radikálně anarchokapitalisticka pohádka – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Ynyas
Čas: 2023-01-17 00:00:02

Radikálně anarchokapitalisticka pohádka

Bylo nebylo jedno městečko. V něm žili dva kamarádi – minarchista a anarchokapitalista. Ti se ve většině názorů shodli, byť anarchokapitalista byl radikálnější. Jednoho dne oba kandidovali do zastupitelstva města. Oba byli zvoleni. Starostou se stal minarchista. Udělal většinu věcí, které by chtěl jako starosta udělat i anarchokapitalista. Na té menšině se však neshodli, a začal politický boj, který vyústil v odvolání minarchisty z funkce starosty. Rozhádaní libertariani pak nedokázali zabránit tomu, aby si etatisté dosadili vlastního starostu. Ten postupně zrušil vše, co minarchista zavedl. Pozdě si libertariáni uvědomili, že v centralizované demokracii musejí spolupracovat, aby něco dokázali změnit.
Přečtení: 2725

Web: neuveden Mail: neuveden
Není henten minarchismus taky formou etatismu? Otázkou je, jak pak nastolit anarchokapitalismus. Anarchokapitalista totiž nechce být starostou, premiérem, presidentem, diktátorem etc., kdežto minarchista chce. Minarchista chce vládnout a věří na vládu. Minarchista stejně jako žádný jiný etatista neodstoupí, aby nastolil anarchokapitalismus, protože věří, že jeho pohled na politiku je ten nejlepší a konec konců úspěšný. Dát se dohromady s minarchistou znamená zvolit si nejméně nesvobodnou formu nesvoboby nikoli svobodu. Je to cíl? Ps: představa, že z úspěšného minarchistického starosty udělám anarchokapitalistu asi není reálná...
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jako je, ale pořád soft. Existuje i libertariánskej (své doby) absolutistickej kníže, který tam kde mluví plebejci o osvobození člověka od státu, on mluví o osvobození státu a svého majestátu od povinností. :-D
Web: https://www.haes.cz Mail: honza v doméně haes.cz
Minarchista nechce vládnout. Minarchista chce stát, který bude chránit svobodu a majetek svých občanů. Nic jiného ten minarchistův stát dělat nemá a nesmí. Má chránit, ne vládnout.

Anarchokapitalista na ochranu svobody a majetku zřídí soukromou agenturu. A ty agentury si budou konkurovat a každý jednotlivec si na svou ochranu vybere tu podle něj nejlepší.

Minarchistův postoj kritizuju proto, protože kde je monopol, tam je vždy nízká kvalita a vysoká cena. U anarchokapitalistova postoje mám obavy, aby se ten konkurenční boj agentur nějak nezvrtnul.
Web: neuveden Mail: neuveden
A co je to teda to vládnout, když to ten minarchista nechce? Když se to vezme z jiného konce, tak vládnout chce i ten anarchista, ale trochu mě mate už to, ze kterého konce to teď bereš ty?
Web: neuveden Mail: neuveden
Minarchista z definice chce vládnout nebo být ovládán a chce být ovládán minarchistou a minarchisticky. Logicky musí tedy existovat minarchista, který chce vládnout, aby mohla být minarchie.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky