Realizovatelnost ankapu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-04-28 00:00:02

Realizovatelnost ankapu

Často se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že nemá cenu ankap přímo prosazovat, protože není realizovatelný. Často používají analogii s komunismem, jehož nefunkčnost ukázala přímo praxe. To srovnání podle mě není úplně validní, protože komunismus toho od člověka očekává mnohem víc. Ale předpokládejme, že ani ankap není úplně realizovatelný… Víte, já to vnímám asi tak, jako když si řeknu, že chci být laskavý k lidem. Je jasné, že až budu jednou zase podrážděný a vyčerpaný, někoho úplně zbytečně vyhrotím a pak toho budu litovat. To ale neznamená, že by nedávalo smysl snažit se být laskavější a přiblížit se k tomu cíli. V psychologii tohle Alfred Adler celkem hezky nazval fiktivní finalismus. To je označení pro nereálné, ale motivující cíle, jež člověku dávají smysl a směr. Inu, a ta zásadní odlišnost od komunismu pro mě spočívá zejména v tom, že komunismus je negativní ideál, asi podobně jako když se někdo snaží být největší macho v okolí.
Přečtení: 19894

Reagujete na tento komentář:
"Kde už nesouhlasím je to, že trvalý růst zadlužení není problém."

Jaké zadlužení máte vlastně na mysli? Soukromé zřejmě ne. V případě soukromého zadlužení každý soukromý subjekt sám rozhoduje na co si půjčí a za co půjčené peníze utratí, takže tyto subjekty naprosto oprávněně a na 100% určují kam budou tyto peníze směřovány.

Pokud tedy píšete o problematičnosti trvalého růstu dluhu, pak máte patrně na mysli dluh státní. Avšak i zde platí, že o tom, kam budou nasměřovány půjčené peníze rozhoduje dlužník. Nicméně rozumím tomu, že se v mnoha případech neshodujete s tím, kam stát ty peníze směřuje. Chápu, že byste raději o těch penězích rozhodoval sám, ale jistě chápete, že to prostě není možné. Sám můžete směřovat pouze peníze, které si půjčíte Vy sám, nikoliv peníze, které si půjčil stát. Pokud chcete ovlivnit, kam bude půjčené peníze směřovat stát, máte pouze možnost ve volbách vyjádřit své preference, nebo založit politickou stranu a své názory prosadit ve volbách sám. Ano není to nic moc. Ale když chcete rozhodovat za stát, musíte ho ovládnout.

Samozřejmě, že i mě se často nelíbí kam a kolik stát (a samosprávy) posílá peněz. Nicméně abych kvůli tomu plédoval za zrušení současného peněžního systému a státu samotného, tak daleko opravdu nejdu. :-)

"Nepotřebuji, aby rostlo všechno." Tady si prosím uvědomte, že jste jen nepatrná součást nějakého celku a že Vaše přání vůči chování toho celku nejsou v daném ohledu nijak zásadní. Bez urážky. Nicméně je to Váš názor a já mám názor opačný, takže mě tedy možnost růstu ekonomiky (pokud já a ostatní chtějí růst) mi přijde v naprostém pořádku. Je třeba si uvědomit, že pokud lidé růst chtít nebudou, tak prostě růst nebude, bez ohledu na to, že jim současný finanční systém růst umožňuje. Ten systém to jen umožňuje. Jak to nakonec bude, je na těch jednotlivých ekonomických hráčích. Ne na mém, nebo na Vašem rozhodnutí/přání).

Jako jednotlivec samozřejmě můžete přispět aktivně k určení toho, co poroste. Jak v roli zákazníka, tak i v roli producenta. Tuto možnost samozřejmě máte.

Moje obava, že nebude možné tvořit úspory spočívá v tom, že nebudete mít příjmy z nichž bychom je tvořili. To, že poklesne produkce z důvodu, že poklesne kupní síla poptávky, neznamená že už "nikdo nic nepotřebuje". Samozřejmě, že i v krizi potřebujete vše, co potřebujete v období prosperity. Rozdíl je v tom, že v krizi na to nemáte peníze, zatímco v období prosperity Vám po uspokojení potřeb zbydou peníze i na úspory/investice.

Pokud zvýšením úrokových sazeb nad inflaci zamezíte znehodnocováním úspora, pak můžete tímto přivodit ekonomickou krizi, která bude mít výše uvede následky. Ti, co měli úspory a přijdou o zaměstnání, tak z těch úspor budou muset začít čerpat a tím o ně přicházet. K čemu je jim to, že se jim úspory přestanou znehodnocovat, když jim začnou namísto toho nominálně ubývat daleko rychlejším tempem, než bylo nějaké 2% roční znehodnocení, namísto aby jim dál pravidelně rostly tak, že každý měsíc něco uspoří? A to nepíšu o těch, co žádné úspory neměli a jen přišli o práci, jen proto aby se neznehodnocovaly úspory těm, co úspory mají.

"Omyl vaší úvahy je ale ten, že bych nějak přiškrcoval produkci tím, že přestanu znehodnocovat peníze."
Tak znehodnocování úspor odstraníte nejjednodušeji tak, že úrokové sazby zvednete nad inflaci. Zvýšením úrokových sazeb utlumíte ekonomiku (tedy pokud není přehřátá, o čemž se ale v současnosti bavit nemůžeme). Samozřejmě, že pokud je ekonomika ve výborné kondici a roste i za situace kladných reálných úrokových sazeb, pak máme optimální situaci, kdy úspory znehodnocovány nejsou a ekonomika šlape. K této optimální situaci se ale lze dostat pouze tak, že podpoříte tu ekonomiku nízkými sazbami, tedy za cenu znehodnocování úspor. Jakmile se ekonomika rozjede můžete postupně sazby zvedat až na úroveň, kdy dojde k odstranění znehodnocování úspor. K takovému (z hlediska držitelů úspor) optimálnímu stavu se ale můžete dostat pouze přes podporu růstu té ekonomiky, nikoliv tupě zvednutím úrokových sazeb nad inflaci v době kdy se ekonomika potácí na pokraji recese.

"Jenžá já naopak pumpuji zpět do ekonomiky vše skrz investice a opět nepotřebuji, aby za mne tuto odpovědnost přebírala vláda nebo centrální banky."

Vy možná ano, ale co ostatní? Pokud by se všichni chovali optimálně, pak by žádný zásah státu nebyl třeba. Optimálně se ale chová nejspíše jen hrstka subjektů. Ani z toho, jak popisujete Vy své jednání jednoznačně neplyne, že konáte nějak optimálně. Optimálnímu chování byste se blížil, pokud by to vaše pumpování skrz investice probíhalo na primárním trhu, resp. v by šlo o zakládání nových firem. Pokud si ale koupíte akcie na sekundárním akciovém trhu, tak nic do ekonomiky zpátky nepumpujete. V takovém případě naopak vyvádíte peníze z oběhu z reálné ekonomiky a uvádíte je do oběhu na sekundárním kapitálovém trhu. Tyto peníze naopak v reálné ekonomice chybí a někdo jiný si je musí půjčit, aby zaplnil díru v poptávce, která tam po Vás zbyla, když jste své peníze neutratil za vyprodukované statky a namísto toho jste je poslal obíhat na kapitálovém trhu. Pokud by si nikdo jiný ty peníze nepůjčil, zůstalo by vyrobené zboží neprodané. Následoval by propad produkce, po něm propouštění, další snížení kupní síly poptávky, omezení spotřeby, další propad produkce a ocitáte se v deflační spirále.

Jinými slovy, pokud chcete spořit a/nebo investovat na sekundárních trzích, tak nikdy nekritizujte ty, co se zadlužují, protože právě jen díky jejich zadlužování Vy můžete spořit a investovat.

K akumulaci úspor a oběhu stále více peněz na kapitálových trzích samozřejmě dochází. A to je nevyhnutelně spojeno s růstem dluhů (soukromých i státních). Jediné investice, které se "počítají" jsou ty reálné, když sám založíte firmu, nebo peníze vložíte do nově zakládané společné firmy, nebo do rozšíření existující firmy a tyto firmy začnou produkovat nové reálné statky. Když si koupíte akcie na sekundárním akciovém trhu, tak to není investice, která by způsobila, že ta firma začne vyrábět novou řadu produktů, nebo více stávajících produktů. Ty peníze dostane předchozí majitel akcií, který za ně nejspíš koupí zase jiné akcie nebo dluhopisy. Reálnou ekonomickou aktivitu tím nijak nepodpoříte.

"QE cíleně podporuje ekonomiku částečně skrz zadlužení a částečně znehodnocováním úspor. Ale podporuje ekonomickou činnost, to je pravda. Bohužel jak jsem psal výše jakoukoli činnost."

QE nijak úspory neznehodnocuje (pokud nevede ke snížení výnosů státních dluhopisů pod míru inflace). To je stejné jako byste napsal, že čím větší objem dluhopisů se zobchoduje na dluhopisovém trhu tím více roste peněžní zásoba a tím více se znehodnocují úspory. To je prostě nesmysl. QE není nic jiného, než obchodování se státními dluhopisy, kterého se kromě ostatních bank účastní i centrální banka. Když koupí jedna soukromá banka od jiné soukromé banky státní dluhopis tak při tom vznikne úplně stejné (nulové!) množství nových peněz, jako v případě, kdy nakupujícím od soukromé banky je banka centrální. Pokud si toto uvědomíte, pak zjistíte, jak absurdní je démonizování QE.:-)

A můžete mi prosím napsat, jak by mělo QE podpořit ekonomiku ale současně tak, aby se podpořily jen silné zdravé firmy a současně se nechaly padnout ty slabé? To prostě nejde, stejně jako dnes nejde udržet ceny spotřebního koše blízko inflačního cíle a současně udržet na uzdě ceny aktiv. Některé věci prostě dělat nelze.

K té efektivitě firem. Stát ani nikdo jiný (ani Vy) přece nemůže řešit jestli je ta či ona firma ještě dost efektivní. To je přece výsadní právo majitelů firem, uvážit zda se budu snažit udržet na trhu, nebo to zabalí. Představa, že stát nebo centrální banka aktivně zasahuje do trhu s cílem, aby zkrachovaly neefektivní firmy mě tedy upřímně děsí, a to podporuji stát v lecčems. V tomto ohledu byste mohl být tedy označen za většího etatistu, než za jakého jsem označován já. :-)

A téma uvadání květinek také ponechám bez reakce. :-)
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To tedy s vámi a s Adlerem nesouhlasím, i když jej neznám,
vony vizualizace jistě nějak fungují, vo tom žádná,
ale stejně sám sebe nepodvedete, jelikož v podvědomí víte opak, že to je nereálné, a proto to vlastně nefunguje, páč máte v sobě tendenci směrem tam a zároven tendenci směrem naopak...

Můžete samozřejmě někam směřovat, ale základem je se od toho uvolnit tak aby v tom nebyl žádný záměr, cíl a zisk (křestané by řekli že to máte odevzdat bohu). Čím více se uvolníte od svého záměru, tím lépe to pak funguje a dějí se "zázraky" jako třeba spontánní vyléčení z nemoci...

Jasně, anarchii tím určitě nezavedete, ale budete mít svou vlastní anarchii, svůj vlastní svět anarchie, jelikož směřování lidstva vždy ovlivnuje nejsilnější tendence, ale vy s tím nemusíte zcela nutně jít a bojovat...

Není to složité, stačí jen "netlačit na pilu"...
Autor: Petr Kunát (neregistrovaný) Čas: 2021-04-28 07:48:30 Titulek: Souhlas Petře [↑]
Přesně tak. Ty rádoby proti-prokrastinační návody typu dávejte si vysoké cíle, chtějte být miliardář a pak i když se stanete "jen" miliónářem, pořád to je fajn, vytvářejí v životě jen nekonečnou nespokojenost (budu spokojený AŽ někdy v budoucnosti, tedy nikdy v přítomnosti). Jiní autoři zase říkají nedávejte si vysoké cíle, právě proto, že nikdy nebudete spokojení a rozdělte si vysoký cíl do menších cílů. Pak budete časteji spokojeni. To ale taky znamená, že budu spokojený jen v těch bodech, kdy dosáhnu mezi-cíle a jinak většinu času budu nespokojený. Proč jsme spokojení, když něčeho dosáhneme? Protože v tu chvíli po ničem netoužíme. Máme v přítomném okamžiku vše, co jsme chtěli. A pak nás mysl z této rovnováhy zase vyvede pryč a začneme toužit po dalším cíli a trpět. V duchovním světě osvícenci píšou, na ničem nelpěte, ani na tužbách o dostatku, ani naopak na strachu z nedostatku. A buďte spokojeni teď a tady a plně přijímejte, co vám život předkládá. Ne vždy je to totiž co chceme, ale vždy je to to, co potřebujeme.

Co mi ANKAP a to, že tomu směru přikláním pozornost a že myšlenky ANKAPu se mnou rezonují dal, je čistě osobní prospěch. Pomáhá mi to v podnikání (vytváření hodnot), pochopení o čem je trh a naopak co trhu škodí. Také převzetí vlastní zodpovědnosti a mít snahu nemít prostředníka mezi mnou a Vesmírem (jak to podobně zmínil Dušek s Urzou), který mi tu zodpovědnost bere. Také o morálce a nenárkovosti si cizího pro vlastní potřeby. Pak přijde ta vlastní hojnost a stáváte se Majákem, vzorem pro lidi, kteří chtějí slyšet Vaše životní postoje. Vždy je potřeba začít od sebe. Pak se okolí bude měnit k lepšímu samo.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Hrozně nešťastné je to akcentování osobního prospěchu. Vždycky, když někdo napíše, že mu jde o osobní prospěch a zároveň nenapíše, jaký prospěch to bude znamenat pro ostatní, tak si mohu trhat vlasy, jak špatnou reklamu svobodě i ankapu dělá. Jako asi víme, že osobní štěstí působí dobře a pomáhá i ostatním. Ale sousloví "osobní prospěch" je opravdu velmi, velmi nešťastným slovním vyjádřením této skutečnosti. Samozřejmě, že když to přeformuluju tak, že člověk "osobně prospívá", tak to už zní jinak. Čistě definičně tedy na osobní prospěch je kladná záležitost. Ale proč to sakra takto píšete lidem, kteří Vás neznají, zato mají "osobní prospěch" často asociován se sobectvím v tom smysl, že to je na úkor ostatních? Buď toto nevíte nebo jste chamtivý nebo iracionální resp. baví Vás racionálně provokovat více, než kolik jiného užitku to přinese Vám i společnosti...
Autor: Petr Kunát (neregistrovaný) Čas: 2021-04-28 09:15:05 Titulek: Osobní prospěch [↑]
Každý vidí realitu svýma očima. A za mne je nešťastné a neúčinné, když budu někoho přesvědčovat, že to mé vidění reality je lepší, než jeho. Taková diskuse pak nemá obvykle konce. A pokud mi někdo, kdo projde kolem uschlého květináče bez povšimnutí bude vykládat, jak se ztrácí led na Antarktidě a jak je potřeba změnit Svět, tak názory takového člověka pro mne nemají moc velkou váhu. A jinou hodnotu u mne budou mít názory člověka, u kterého uvidíme, že se nad tím květináčem pozastaví a tu květinu zaleje. Začínat u sebe, na tom není nic nemorálního ani sobeckého. Vždy je potřeba vycházet od sebe dál. Já, rodina, přátelé, společnost, ... Nemůžeme rozdávat lásku, když nemáme sami sebe rádi. Nemůžeme rozdávat hojnost, pokud ji sami nemáme. Nemůžeme rozdávat morálku, pokud se sami nechováme morálně. Nemůžeme vybízet ke zdravému životnímu stylu, když sami trpíme nemocí nebo obezitou. A když to máte, tak to zrcadlíte do Vašeho prostředí. A samozřejmě je potřeba to vše přát i všem ostatním bytostem. A pokud chtějí, podat jím i pomocnou ruku.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Souhlas,

anarchie je v podstatě o tom že začnete u sebe a podle sebe,
a ne u druhejch a podle druhejch...
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Teď jste to napsal moc hezky :-)
Autor: Petr Kunát (neregistrovaný) Čas: 2021-04-28 10:38:57 Titulek: Děkuji [↑]
Děkuji :). Uznávám, že "osobní prospěch" může znít nemorálně. Že je to na úkor prospěchu cizího za každou cenu. Tak jsem to určitě nemyslel. Jen že mi ANKAP čistí myšlenky v tom, že si lépe uvědomuji, jak se věci mají a odbourávám díky němu staré nasbírané vzorce. A že je to správná cesta se mi ukazuje v kvalitnějším životě. To, jak ANKAP více prosadit je o tom, stát se tím, kdo zaleje ten květináč. Protože názory těchto lidí, kteří to žijí, budou vždy ostatní brát vážněji. A ve chvíli, kdy mé Já nebo Vaše Já pozvedne někoho dalšího, tak zase jeho Já bude zrcadlit a pozvedávat zase jeho okolí. A čím více těchto Já bude, tím se všichni v jejich prostředí budou mít lépe. A ve výsledku z té nejvyšší vrstvy, ze které to duchovně lze pojmout, je jen jedno kolektivní Já a žádní osotatní lidé nejsou :D. Ale to už je diskuse mimo toto vlákno :D
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Já děkuji Vám. Zcela jste mne přesvědčil, že Vaše myšlení i cítění je zdravé. Já se řadím mezi behavioristy, což není nijak v rozporu s ankapem. Proto možná akcentuji to jak věci působí, ale zase uznávám, že sám podléhám různým zkreslení.

Jinak já souhlasím s tou duchovní vrstvou :-D
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Vy ste zlatej,
já jsem tam tu disharmonii dvou částí viděl, ale dneska jsme v komatu takže mám IQ pampelišky...
Anarchie by se spíše měla definovat tak, jak je definována svoboda učení,
tedy že jde o individuální rozvoj (kterej pak jaksi samozřejmě obsahuje i ten osobní prospěch)

Dneska jsem v prdeli a bolí mě celé mé přirozené vlastnictví, tedy tělo a jen tak čumím do blba...
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Podle mne Vy nikdy netrpíte nízkým IQ. A i kdyby, tak si toho ani nevšimnu, protože jsem vůči Vám zaujatý, jelikož Vás mám zvláště rád. Takže bych to jistě přehlédnul :-)
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tak díky,
mě maj všichni rádi,
někteří dokonce až tak moc že mě vohodnotí a tak se jim také povede mě přehlídnout...
Autor: vachu (neregistrovaný) Čas: 2021-04-28 09:39:44
"komunismus je negativní ideál" - subjektivní hodnocení neopírající se o nic objektivního. Stejně tak bych mohl nazvat negativním ideálem ankap.
Web: neuveden Mail: schován
Já vám to nezakazuju.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Máte jistě pravdu. Jen jste toho sám sdělil ještě méně.
Autor: Eloherd (neregistrovaný) Čas: 2021-04-28 13:35:37 [↑]
Jsi na foru ancapu, kde se tak nejak predpoklada zaklad znalost ruznych rezimu, tudiz od nikoho nemuzes ocekavat, ze ti bude vysvetlovat, proc je komunismus spatnej a proc nefungoval. Tady se to bere jako dokazany fakt. Pokud s tim neosuhlasis, tak ok, ale pro pravdu o komunismu si jdi jinam ;)
Web: neuveden Mail: schován
Tak nám stoky pěkně ztotalitněly. :-) V pravidlech diskuze se píše, že pokud se zaregistrujete a přidáte komentář, tak ten nebude podléhat mínění ostatních uživatelů a nebude moci být skryt pro neregistrované návštěvníky webu. Navzdory tomu zde probíhá cenzura jako prase! :-) Veškeré anarchokapitalistické bláboly o svobodě tím zase dostaly pěknou ránu mezi očička. :-) Anarchokapitalisté s těmi jejich ideologickými frázemi plnými blábolení o svobodě a spravedlnosti se chovají jako prachsprostí kovaní komanči v Rudém právu. Tvrdím to už roky, že anarchokapitalisti mají mentálně nejblíže k těm nejfanatičtějším kovaným bolševikům. A vývoj na tomto webu mi dává za pravdu. :-)
Autor: Ondrášeček Čas: 2021-05-03 22:10:39 Titulek: Úmysly a „mazání" [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A to je přesně ten důvod, proč vaše komentáře označuji za odpad: přijde mi, že jste se jenom přišel přesvědčovat o tom, co tvrdíte už roky, a blahosklonně nás zaspamovat svojí armádou usměvavých „nad věcí" smajlíků. K tomuhle závěru jsem došel od diskuze, kde jste anarchokapitalisty obvinil z překrucování definic, ale sám jste si tu svoji uvařil z vody. Takové komentáře tady nechci číst a nechci, aby zatěžoval čtenáře mých textů, pokud si to výslovně nepřejí. Rozdíl od cenzury je právě ten, že je nemažu, každý má možnost si je zobrazit. Pravidla, co vím, Stoky žádná explicitní nemají.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky