Regulace cen respirátorů – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-01-29 00:00:02

Regulace cen respirátorů

Rakouská vláda na některých veřejných místech zavedla povinnost nošení respirátorů. Společně s tím bylo rozhodnuto, že obchody je smějí prodávat maximálně za cenu výrobních nákladů. K čemu toto umělé a na první pohled líbivé zlevnění vedlo? Zcela nepřekvapivě k rychlému vyprodání respirátorů z kamenných obchodů i eshopů. Zatímco někteří si stihli koupit jejich zásobu na týdny dopředu, na jiné se zatím vůbec nedostalo. Uměle nízké ceny zároveň určitě nepřispívají k motivaci podniků respirátory vyrábět, a dá se tak očekávat, že jejich nedostatek nebude jen krátkodobým problémem. Na co tedy centrální plánovači z rakouské vlády zapomněli? Že vysoké tržní ceny pouze reflektují vysokou vzácnost statků. A že jakékoliv nepřirozené snížení ceny vždy povede jen k jejich nesprávné alokaci a ještě většímu nedostatku. Toto dobře míněné opatření, které mělo obyvatelům zajistit rovný přístup k respirátorům a ochránit je před chamtivostí podnikatelů, tak ve skutečnosti škodí a bude škodit úplně všem. Laissez faire, laissez passer.
Přečtení: 20034

Autor: Glande Čas: 2021-01-29 09:00:19
Web: neuveden Mail: neuveden
Tipuju, že spoustu těch respirátorů skoupili lidé, kteří mají trochu předvídavosti, a za chvíli se objeví jinde , třeba na netu za podobně vysoké ceny jako předtím.Nebo půjdou do zahraničí. A že nebudou na trhu, tak rakouská vytáhne do boje proti keťasům a šmelinářům. Schválně :-) Nebo zareaguje předraženým nákupem za státní peníze v zahraničí a přídělovým systémem respirátorů.
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-01-29 09:11:39 Titulek: Re: [↑]
Jak to tady napsal už pan Szaszián, ankap tu už máme v podstatě dnes. Ano je to to skutečně chaos. Demokracie je skoro ankap. Chce to vládu pevné ruky, která zatrhne ty různé keťasy, a kterou budou všici poslouchat, neboť tak je to přirozené a žádoucí.
Autor: Tazatel (neregistrovaný) Čas: 2021-01-29 09:20:26 Titulek: Re: [↑]
Jak může být demokracie ankap, když z podstaty demokracie je menšina lidí pod nadvládou většiny?
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 09:46:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Presne tak, ak rakúska vláda chce aby ľudia nosili respirátory namiesto rúšok tak sa má postarať aby každý obyvateľ mal respirátor. A tak by vybabrali aj so šmelinármi.
Autor: Karel K Čas: 2021-01-29 10:16:15 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Vláda "sa má postarať aby každý obyvateľ mal respirátor"
Jak je získá? Buď donutí výrobce, aby jí prodal zásilku za výrobní cenu, tedy přímá loupež, nebo koupí respirátory od výrobce za výrobní cenu plus příplatek. Ten příplatek ovšem vezme z daní vydřených z obyvatel.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 11:59:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
1. Už viackrát najmä pri diskusii o duševnom vlastníctve niektorí ankapisti tvrdili že neexistuje "nárok na zisk". V tom prípade by kúpa za náklady nebola krádež ani lúpež, iba keby výrobca musel predávať pod náklady.
2. Ak neplatí bod 1, nenapadlo Vás že štát ako veľký odberateľ môže s výrobcom vyrokovať lepšiu cenu než za akú si dokáže kúpiť respirátor bežný občan v obchode? Takže nie že okradne ľudí, ale ešte im ušetrí náklady?
Autor: Odpověď (neregistrovaný) Čas: 2021-01-29 12:16:55 Titulek: Re: [↑]
Norbert Recký je vrah a řemeslný zloděj.
Autor: aaa (neregistrovaný) Čas: 2021-01-30 03:42:00 Titulek: Re: [↑]
řemeslný zloděj

Jak se liší obyčejný zloděj a řemeslný zloděj?

Jako řemeslný zní fakt o dost lépe. Kdybych chtěl být zloděj, chtěl bych být řemeslný zloděj.

Autor: pz100000 Čas: 2021-01-30 05:17:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jako remeslo uz by Vas to tak nebavilo, ale zase byste mel zlate dno. Ale to byste se musel lip ucit.
Autor: Regis Čas: 2021-01-29 13:31:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Zase motáte nesouvisející věci dohromady? Co tahle se trochu zamyslet nad kontextem než začnete plácat něco o krádeži že na zisk není nárok.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 15:13:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A čo s čím podľa Vášho chybného úsudku nesúvisí?
Autor: Regis Čas: 2021-01-29 15:48:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Proč bych na to měl odpovídat když je můj úsudek chybný? To vám moje odpověď asi moc nepomůže. Nevím proč bych měl diskutovat s trolem. Kdybyste se chtěl bavit seriózně tak dejte vědět a já to zvážím.

Já jen upozorňuji případné jiné kolemjdoucí.
Že občas míchat docela nesovisejici věci dohromady - zde duševní vlastnictví a hmotné vlastnictví (což je pro většinu ankapů dost podstatný rozdíl), jinde třeba centrální plánování ekonomiky a centrální řízení soukromé společnosti.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 16:49:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jasné, vlastníctvo a vlastníctvo sú nesúvisiace veci, rovnako riadenie a riadenie :-D
Autor: Regis Čas: 2021-01-29 17:41:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jasně máte pravdu. Řízení jak řízení. Když někdo umí řídit kolo, tak umí řídit i auto. A vlastně i firmu a stát. Vždyť je to všechno řízení.
Ale dobře.
Tipuju že ten ankap, co se s vámi bavil o duševním vlastnictví, obhajoval, že vlastně neexistuje a je to něco úplně jiného než vlastnit nějakou hmotnou věc. Takže co myslíte má ten argument (ne)nároku na zisk stejný význam když se bavíte úplně o něčem jiném? A to odebrání nějakého hmotného majetku, byť s nějakou vnucenou kompenzací?
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 18:10:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja som nikde nepovedal žew hocikto kto vie riadiť firmu zvládne riadiť aj štát :-D

Samozrejme že to nebol obhajca duševného vlastníctva, aj keď aj medzi ankapistami sa takí nájdu. Nie každý ankap je tak hlúpy že nedokáže vymyslieť nič vlastné a je odkázaný na plagiátorstvo :-D.
Ten popierač duševného vlastníctva argumentoval proti duševnému vlastníctvo okrem iného aj tým že kradnutím duševného vlastníctva nevzniká okradnutému žiadna škoda, pretože neexistuje "nárok na zisk". Tak ak neexistuje, potom predajom za nákladovú cenu nevzniká výrobcovi žiadna škoda. Ale ja s takou interpretáciou duševného vlastníctva nesúhlasím,len som chcel dať ochutnať ankpaistom ich vlastnú medecínu.
Autor: Regis Čas: 2021-01-29 18:44:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No nemyslím že by nějaké větší množství libertariánů tvrdilo, že existuje nějaký "nárok na zisk". Když někdo vyrobí rohlíky s moc velkými náklady tak nemá žádný nárok na to aby je se ziskem prodal. (teda ve státě často jo, nerentabilni věci se běžně dotuji, že) Nicméně pořád nechápu, proč by z toho mělo plynout že někomu něco sebrat a zaplatit mu pouze jeho výrobní náklady je v pořádku. Že nemám nějaký automatický nárok na zisk neznamená že je ok mi ho jen tak sebrat.

To co jste si vymyslel je jen další slaměný panák. Používáte argument který, tu asi nikdo nezastává. Vy jste si jej totiž nesmyslně zobecnil.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-29 23:30:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No veď ale kradnutím duševného vlastníctva tiež oberáte autora o zisk.
Autor: Glande Čas: 2021-01-30 00:10:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, nevím. Pokud jsem obírán osanostrou o peníze předběžně "pro jistoru" na každé flashce, papíru, toneru ... nemám tak vlastně automaticky nárok na obsah oněch duševních vlastnictví, když je mám vlastně takhle předplacený? :-)
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-30 10:46:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Čo má poplatok za flešku či toner spoločné s priemyselnými patentami?
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-01-30 10:52:17 Titulek: Re: [↑]
Je otázka, jak by zcela bez duševního vlastnictví taková společnost fungovala. Např. proč investovat do výzkumu, když vám výsledek může kdokoliv zkopírovat a začít prodávat? Jaká by byla situace malých začínajících firem, když by velké firmy mohly snadno přebírat jejich nápady a se svými možnostmi by je byly schopné prosadit a ty malé vytlačit z trhu? Podobně jak by na tom byli třeba spisovatelé a autoři jiných děl?

Bez konceptu duševního vlastnictví, autorských práv atd. by bylo mnohem obtížnější až nemožné vydělat na vymýšlení nápadů nebo určitém typu duševní práce. Zvláště pro ty menší a začínající. To je přeci základ trhu. Lidé přenáší svou práci a zdroje tam, kde je lze více zúročit. Proč by se tedy snažili, když by na tom nemohli vydělat. Nebo ještě hůře, kdyby na tom vydělal někdo jiný, tím, že jim ten nápad vezme.
Autor: Rudolf Čas: 2021-01-30 12:35:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A aka je motivacia malych firiem nieco robit, ked vsetko maju velke firmy zabetonovane patentami?
Ano, proponenti dusevneho vlastnicgva radi a velmi casto argumentuju, ze keby ho nebolo nikto by nemal motivaciu nic vytvarat, pretoze by nemal zaruku vratenia penazi.
Bohuzial, dodnes sa im to nijako a nicim nepodarilo dokazat, prave naopak, historia a empiricke vyskumy ukazuju pravy opak. Err, dusevne vlastnictvo vynucovane statom je fenomen, ktory brzdi trh a inovacie.

Zarabat sa da a dali aj bez dusevneho vlastnictva, ale preco by sme sa snaziki a vymyslaki biznis modely, ked nam stat za peniaze danovych poplatnikiv zavezpeci monopol na desiatky rokov? ;-))

http://www.dklevine.com
Autor: Lojza Čas: 2021-01-30 12:49:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ze jdu okolo…
Ja jsem docela zastance neceho,cemu se dnes rika "dusevni vlastnictvi", no typicky nejsem zastancem toho, jak je dnes pojmute a prosazovane.
Ciste moralne ale vidim problem v tom, pokud nekdo investuje prostredky do nejakeho vyvoje a pak vyda produkt, ktery si kdokoliv okopiruje a vyrobi za par susnu…
A nebo trebas kniha. Autor pise rok knihu, nema jiny prijem, nez potom az ji zacne prodavat. Zacne ji prodavat, logicky ji nemuze prodavat za cenu papiru plus 5 korun, protoze by se mu nezaplatil ten rok psani. Pak nekdo prijde, okopiruje a zacne prodavat za cenu papiru plus pet korun, protoze nema zadne jine naklady.
Neprijde mi to moralne spravne.
Autor: Špatný řidič (neregistrovaný) Čas: 2021-01-30 13:39:21 Titulek: Re: [↑]
Lojzo a co z toho jako plyne? Jestli vám to přijde morální, nebo ne je jen váš subjeltivní pocit. Jinýmu zase nepřijde morální, když někdo nezaplatí daně. To je jen o pocitech. Ale čistě technicky je duševní vlastnictví absolutní nesmysl. Pokud máte a chcete být konzistentní (předpokládám, že chcete), pak pokud odmítáte daně, musíte zákonitě odmítnout i duševní vlastnictví. Protože jde prakticky o totéž, jen jinak zabalené. S tou knihou to sice vypadá srdceryvně, ale je to úplně stejné, jako když někdo celý rok něco vymýšlí, pak vyrobí a ve finále o to nemá nikdo zájem, protože někdo vymyslel něco lepčího. Ten prbní má prostě smůlu - riziko podnikání se tomu odborně říká. S napsáním knihy je to naprosto stejné.
Autor: Glande Čas: 2021-01-31 00:12:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Právě, že s nimi v podstatě nic. Nevím, jak to máte u vás v Horních Uhrách, ale tady se povinně zvyšuje cena všech těchto komponent (a ještě i jiných - počítač, kopírka, tiskárna, cd, dvd...) o povinný poplatech společnostem, které se zabývají ochranou autorsckých práv umělců, kterým pak vyplácí odměny. Dále, pokud má živnostník ve svém krámku i jen pro sebe puštěné rádio, tak je to veřejná produkce uměleckých = kontrola = bum, 2 litry pokuta.
Můžete mi vysvětlit, jaká je v tom spravedlnost? Když stát není schopen ochránit duševní práva umělců, tak preventivně pokutuje všechny, kdyby to náhodou spáchali? Libo navýšení ceny benzínu o poplatek na úhradu pokuty - co kdybyste ji spáchat?
A jak to máte tam u vás?
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-31 00:23:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
České zákony o autorskom práve sú asi taký argument proti duševnému vlastníctvu ako Benešove dekréty proti hmotnému vlastníctvu.
Autor: Glande Čas: 2021-01-31 12:40:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A který z těch 98 dekretů máte na mysli?
Vaše přirovnání je úplně mimo mísu. České autorské zákony se apoň tváří, že ochraňují autory a přitom páchají ohromné finanční a jiné škody všem okolo. Benešovy dekrety , které vyvlastňovaly majetky sudetským němcům, maďarům,kolaborantům a jiným se nikdy netvářily jeko ochrana nějaké skupiny. Naopak, prezentují se jako pomsta a trest určité skupině, kdy bylo uloupeno ještě mnoho jiného jiným skupinám. Nikdy to nebylo míněno jako ochrana a zajištění
Takže bohužel, ale zase váš strawman.
Nebo máte na mysli např. Dekret presidenta republiky o některých opatřeních k urychlení nakládky a vykládky zboží v železniční dopravě, či Dekret presidenta republiky o státním orchestru Česká filharmonie ? :-)
Autor: Glande Čas: 2021-01-31 00:24:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Chápu rozhořčení zastánců umělců. (Ovšem na nich zrovna vývoj lidstva většinou nestojí, byť určitý vliv mají.Ni proti nim, ale kolo lidstvo posunulo víc, než sebekrásnější báseň.) A nevšiml jsem si, že by se zrovna kradly písně, filmy a vydával je někdo cizí pod svým jménem. Pouze se kopírují. A jesti to je krádež? No, je to alternativa podobná levné konkurenci (takřka zdarma). Ale např. Nohavicovi to je jedno. Žije z koncertů takový zážitek vám MP3 nedá. Divadlo to samé. Filmy v kině též. Takový plátno si doma většinou nepořídíte. Pokud jsou ovšem ceny nastaveny nesmyslně vysoko (např. 4-800 za cd/dvd), tak se nelze divit. Černý trh funguje i zde.
Sám v této oblasti nemám úplně jasno. Zato vím, že současný model v ČR je rozhodně špatně, kdy páchá ohromné škody okolo, byť rozložené.
Autor: Rudolf Čas: 2021-01-30 05:21:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dusevne vlastnictvo nie je vlastnictvo. Je to iba vylobovane umele statne privilegium, ktore jeho drzitelovi dava pravo kradnut (vyvlastnovat) ostatnym ich fyzicky majetok.
V slibodnom trhu by ziadny takyto statny mocensky konstrukt neexistoval.
Autor: Rudolf Čas: 2021-01-30 05:48:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dusevne vlastnictvo existuje objektivne rovnako, ako existovala nadradenost arijskej rasy. Ukradnut dusevne vlastnictvo znamena rovnaky termin, ako ukradnut nadradenost arijskej rasy.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-01-30 10:44:23 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Fyzické vlastníctvo nie je skutočné vlastníctvo. Je to iba umelé štátom vylobované privilégium, ktoré držiteľovi dáva právo kradnúť (vyvlastňovať ) ostatným ich duševné vlastníctvo.
V slobodnom trhu by žiadny takýto štátny mocenský konštrukt neexistoval :-D.
Autor: pz100000 Čas: 2021-01-29 16:56:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
>> donutí výrobce, aby jí prodal zásilku za výrobní cenu, tedy přímá loupež,

Je to jiste jen a jen Vase vec, presto bych zvazil, zda nez zbrkly bezduchy vykrik neni lepe pomlcet. Pouzit slova prodal a loupez v jedne vete, to prekonavate samotneho Urzu i bez onoho adjektiva. Taktez zminene vydrene dane stat jiste pouzije v obou pripadech, tudiz explicitne je vypichnout pouze u toho "mekciho" z nich jen proto, ze jinak by laskavemu ctenari huba ve statnim zlu nebyla vymachana dostatecne, je medle ponekud detske.
logo Urza.cz
kapky