Rozvrat? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Anička
Čas: 2024-01-24 00:00:02

Rozvrat?

Lidem na slově anarchokapitalismus vadí anarchie. Pro mnohé je to synonymum pro násilí, rozvrat, destrukci, bezpráví a absenci jakéhokoliv řádu. Pokud někdo někoho označí za anarchistu, nemyslí tím zpravidla nic hezkého. Ale je to skutečně tak? Existují anarchisté, kteří skutečně usilují o to, aby jakákoliv hierarchie ve společnosti byla minulostí. O tom, jak toho dosáhnout, už tolik nemluví. Nicméně představa světa bez jakékoliv hierarchie je to, co se jim líbí. Většina společnosti ale nějakou hierarchii – řád určený shora – chce. Je to pro ně jistota, bojí se chaosu a bezvládí. Myslím, že jakákoliv absence hierarchických vztahů nebo naopak nucení lidí, aby byli součástí hierarchie nedobrovolně není to, co by plně sloužilo společnosti k tomu, aby fungovala podle potřeb lidí. Dobrovolnost ve vztazích, možnost odejít, nebo naopak se zapojit do různých vztahů je přesně to, co anarchie v podání anarchokapitalistů představuje. Ať si každý dělá, co chce, když nikomu neubližuje, není na tom nic špatného.
Přečtení: 7746

Reagujete na tento komentář:
Autor: Regis2 Čas: 2024-01-29 17:56:44
Jistě že se neshodneme, když ty tvoje argumenty ohledně toho na co máš a nemáš právo, mají kvalitu Norbertových keců o tom že zisk nepatří kapitalistovi. Ale aspoň si nemyslíš že ta samá protichůdná práva mají mít dva lidi zaráz.

Anarchokapitalisti odvozují vlastnictví od nejasného konceptu homesteadingu a následných transakcí. Takže proč by to že v lese který nikomu nepatřil, jelikož prostě vyrostl sám a lidi tam ani nežili, nemohl někdo sbírat? Pokud začal a někdo jiný tam přišel a začal les obhospodařovat (rozuměj vykácel a pak možná vysadil), tak co by měl najednou právo těm sběračům něco zakazovat? Leda hovno, nasrat na něj, nebo jak jsi to říkal. Takže to je úplně jednoduchá otázka, můžeš to svoje vlastnictví dokázat do doby kdy tam někdo nesbíral? Ne? No tak prostě žádné právo zakazovat sbíraní nemáš. Máš možná právo kácet a vysazovat stromy a to je tak vše. Navíc je to jen půlka argumentu, zbytek si odignoroval jak Norbert.
Měli ti předchozí vlastnicí se sbíráním problém, nebo ne? Chodili sami po cizích lesích a sbírali tam? Pokud ne tak zjevně tyhle práva prostě přenechali těm sběračům. Máš od nich smlouvu na vlastnická práva k lesu - ke stromům a dřevu z nich, ne na sbírání borůvek.

A to ani nechci špekulovat jestli vůbec můžeš tvrdit, že je les tvůj. Uzemí si možná někdo homesteadoval před tisící lety a pak si ho místí vládci a warlordi mezi sebou pravděpodobně několikrát uloupili. Takže pokud si to od někdo od někoho takového koupil, tak máš tak akorát legitimitu zloděje. Samozřejmě, pokud se k lesu původní majitel nehlásí, třeba protože je Přemyslovic zmasakrovali do posledního batolete, tak už není co řešit. Pak se dostáváme do stavu kdy někdo ten "opuštěný" pozemek vlasntě znova homesteadoval. Ale nemám nejmenší důkaz že to nebyli zase nějací sběrači co tam prostě byli furt.

A pokud se ti to nezdá u nás tak se podívej do USA. Chceš mi tvrdit, že ta uzemí co běloši sebrali Indiánům v různých válkách jsou legitimní jejich, i když tam Indiání stovky a tisíce let sbírali a lovili? Že na nic z toho nemají mít právo, přestože to není až tak dávná historie a potomky těch oloupených možná ještě i dohledáme?
Autor: Karel Vrbenský Čas: 2024-01-24 08:13:19 Titulek: Dotaz
Web: neuveden Mail: karel12 v doméně centrum.cz
Hele, čtenáři zajímal by mi vás názor na todlecto: "Země ani nemusí být bohatá aby čelila podobné situaci. Země může být jen bohatší než její sousedi. Botswana pro příklad, je mezi chudšími zeměmi zemí se středními příjmy s populací jen 2,6 milionů obyvatel. Je to nicméně jeden z nejbohatších národů v subsaharské Africe. Migrace ze zahraniční je zde trvalou obavou. Botswana sdílí hranici se Zimbabwe, zchudlou a nestabilní zemí na severovýchodě. Plynuly by Botswaně výhody z otevření hranic 16 milionům zoufale chudých Zimbabwanů právě od vedle? Možná. Zkušenosti však jasně naznačují, že mnoho Botswanců by v případě, že by se stali poddanými nové zimbabwské většiny, riskovalo svá vlastnická práva a lidská práva. Znovu stojíme před podobnou otázkou, kterou si musíme položit v případě Lotyšska: budou Botswanci pět let po přijetí otevřených hranic svobodnější, nebo méně svobodní? Odpověď opět není zřejmě "ano"."

Co na to říkáte? Ano nebo ne? Díkec

https://www.bawerk.eu/clanky/texty-jinych-autoru/proc-otevrene-hranice-u-malych-zemi-nefunguji-aneb-mely-by-male-staty-otevrit-hranice-tem-velkym-.html
Autor: Karel Vrbenský Čas: 2024-01-24 09:24:34 Titulek: K textu Aničky
Web: neuveden Mail: karel12 v doméně centrum.cz
K textu Aničky. No, víte neumím moc anglicky, ale když je to DeepLko a česká scéna je docela na zajímavé články chudobná, tak si vobčas čtu něco v DeepLku z Mises.org. Jasně není to asi moc přesné. Ale tam to pojímají takto: anarchokapitalismu / společnost soukromého práva = soukromé a dobrovolně příjímané hierarchie; hlasování nohama, 100 Lichtenštajnsk apod. Rozhodně ne společnost bez hierarchií. Totok se od Misesu v USA dost liší. Moc neví, co si o tom myslet. Utopie?
Autor: Rakusak Čas: 2024-01-24 12:15:28
Web: neuveden Mail: schován
Na ankapu mi take vadi ta anarchie, protoze podle meho ankap anarchii neznamena. Je to vlada pevne ruky zejmena v mem lese, kde uz zadny houbar nebude krast houby a boruvky!
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky