Škola bez příkazů – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2024-04-02 00:00:02

Škola bez příkazů

V duchu Bastiatova „Co je vidět a co není vidět“ přemýšlím nad různými aspekty zákazů u dětí. Často by u nás ve škole bylo jednoduché něco dětem nařídit či zakázat. Kupříkladu když nějaké dítě je agresivní vůči druhému dítěti, tak bych mohl jednoduše přijít a autoritativně mu přikázat, že tohle prostě dělat nebude. Následně bychom i viděli, že se to již neděje. Tohle je vidět. Co ale není vidět, je to, že se celá situace přesune jen někam jinam, mimo náš zrak a rozhodně se tím nevyřešila agrese daného dítěte. Naopak bychom mu tím ještě předali vzorec, že je v pořádku používat autoritativní zákazy, když se nám něco nelíbí. Agrese bude pak probíhat stále dál, jen bude probíhat tak, abychom ji neviděli. Proto volíme jinou cestu – s dítětem si povídáme a povídáme a povídáme.

Respektujeme, jaké je a pokoušíme se zjistit, co ho vede k agresivnímu chování. Vyžaduje to více času a úsilí než zákaz? Rozhodně ano, ale již se nám takto podařilo vyřešit nejeden konflikt. Tento přístup má z dlouhodobého hlediska daleko lepší výsledky a vždy se ukáže, že za chováním agresora se skrývá jen nějaké nepochopení či trauma z minulosti, které se touto respektující komunikací krásně rozplývá a léčí. Zákazy nevedou k řešení problému, ale jen k jeho přesunutí na jiné místo a často i k jeho zhoršení.
Přečtení: 1479

Autor: li Čas: 2024-04-02 14:15:29
Web: neuveden Mail: schován
S dítětem si povídáme a povídáme a povídáme. Dítě se směje a myslí si své, případně společně označíte nějakého jiného viníka, aby se dítě cítilo lépe. Za chováním skutečného agresora se často totiž skrývá něco, co si nese v genech, někdo tomu říká karmická zátěž. Skuteční agresoři bývají od nátury predátoři, naštěstí jich ještě není moc, ale prý to číslo očividně narůstá.
Web: neuveden Mail: schován
Tak prý nebo očividně ?
Autor: li Čas: 2024-04-02 14:54:25 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"prý" znamená, že to člověk slyší od lidí, kteří fungují v nějaké profesi, tj., že já do přímého kontaktu s dětmi ve škole vidím jez zprostředkovaně (přes vyprávění svých dětí a známých, kteří se tam pohybují)
"očividně" znamená zřejmý čili jasný trend, který je znatelný, očividný
Web: neuveden Mail: schován
Proc by to narustalo? :-D Mate pocit, ze predatori maji vice potomku, ergo je evolucne vyhodne byt predator?
Autor: li Čas: 2024-04-02 15:59:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nejde ani tak o to, kolik mají predátoři potomků, ale jsou jisté trendy :)
Například je také trend, že se rodí více nějak "odpojených" či "autistických dětí" + narůstají dramaticky psychické obtíže jak u dětí, tak i u dospělých...
Tím vůbec netvrdím, že autista rovná se predátor, ale nárůst je též očividný a přináší do do škol další problémy... každý autista má svého asistenta a je to zátěž pro zdravé děti...
Web: neuveden Mail: schován
Ja tedy toto opravdu nepozoruji. Vice predatoru? To procento je podle mne vicemene konstantni. Tedy pokud se baime o tom samem vyznamu slova predator. Naopak si myslim, ze pribyva zmekcilych mezi mladymi, ale to je jen trend, kteremu mlade generace podlehaji. Za nas frcelo zase neco jineho. V dospelosti se to zpravidla srovna. ;-)

Autiste jsou jiny pripad. Identifikovanych autistu patrne skutecne pribyva, ale to spise tim, ze drive se tato diagnoza nesledovala. Diagnostikovany byly jen tezke pripady. Ostatni lehci formy proste byli divni, ale nejak v ramci moznosti musely fungovat a do statistik se nedostat.

Dalsim pruserem je inkluze v ceskem statnim skolstvi, ktere je samo o sobe strasne, nesvobodne, centralne planovane a ciro cire zlo. Idea, ze budu vzdelavat postizene a zdrave deti v podminkach ceskych statnich skol ve vezenskem rezimu s frontalni vyukou? To je naprosta prasarna, ktera skodi postizenym, zdravym a v dusledku i tem tabulkovym ucitelum pracujicim pro statni system. Bohuzel s postizenym ditetem a inkluzi mam osobni zkusenost. Bylo to strasne. Jak jsem mohl, hned jsem s ditetem utekl do jinych podminek.
Autor: li Čas: 2024-04-03 11:09:21 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Naopak si myslim, ze pribyva zmekcilych"
No právě, přibývá "duševně změkčilých lidí", která souvisí s agresivitou, své problémy si vylévají na druhých.

S inkluzí souhlasím, je to hrozně nešťastné a trpí u toho naprosto zbytečně všichni zúčastnění :(
Web: neuveden Mail: schován
Ano, statni system deti frustruje, pak muze dochazet k rozvoji agrese i u "normalnich" jedincu. Je to stejne u veznu ve veznici a psu v malem kotci.
Web: neuveden Mail: schován
To je asi pravda . Na druhou stranu si myslím ze se situace mění k lepšímu . Za minulého režimu byl ten systém mnohem rigidnějsí . Takže to nevysvětluje ten údajný nárůst . Což bude možná tim ze žádný není , jsou to jen liiny dojmy z druhé ruky .
Web: neuveden Mail: schován
Hezky , ale ty jsi mluvila na začátku o predatorech , kteri to údajně mají v genech a jejichž počet “prý očividně “ narůstá . To jsem myslel, ne obecně psychické problémy .
Každopádně ani nárůst těchto problému nebude asi daný geny ale změnami prostředí které na děti působí
Autor: li Čas: 2024-04-03 13:48:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
1. Rakusak: "Ano, statni system deti frustruje, pak muze dochazet k rozvoji agrese i u "normalnich" jedincu."
2. Regis2: "To je asi pravda . Na druhou stranu si myslím ze se situace mění k lepšímu."
3. Já: https://sancedetem.cz/o-cem-se-mluvi/reditel-nudz-narust-psychickych-onemocneni-u-deti-je-enormni-system-podpory
Web: neuveden Mail: schován
Jak víte tak já autista jsem, a to co říkáte prostě není pravda. Autistů nijak nepřibývá, jen se jich více diagnostikuje. A o to víc je to vidět u žen, ještě před 20 lety byl autismus takřka mužská diagnóza, ale s tím jak se psychologie posouvá tak dnes už se začínají diagnostikovat i ženy, často v pozdějším věku, dřív je na testy často ani nikdo nepustil, protože "ženská přece nemůže mít autismus".
Autor: li Čas: 2024-04-04 00:30:22 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ze světových i tuzemských výzkumů vyplývá, že výskyt poruch autistického spektra (PAS) zaznamenává strmý nárůst. Jestliže v roce 1975 trpěl autismem jeden z 5 000 lidí a v roce 1985 jeden z 2 500, pak v roce 2007 to byl již 1 ze 150. Ve Spojených státech se udává výskyt poruch autistického spektra u osmiletých dětí 1 : 36 (2020). Celosvětový odhad prevalence je 1,5 % populace. Jak prevalence narůstá, tak narůstá i množství publikací o autismu, a je to tedy dnes jedna z nejzkoumanějších poruch v dětské psychiatrii vůbec.

Tento nárůst je zapříčiněn několika faktory, které v první přednášce vyjmenovala MUDr. Štěpánka Kicková, Ph.D., z Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol: „Zhruba 20 procent nárůstu lze přisoudit lepší diagnostice. Dalším velkým dílem v trendu je větší povědomí o PAS mezi lékaři i laickou veřejností. Na růstu se podílí mimo jiné i vyšší věk rodičů, a to nejen matek, ale také otců. Zhruba polovinu nárůstu prevalence zatím nedokážeme vysvětlit.“

https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/vyskyt-autismu-dal-strme-stoupa-co-je-pricinou-jake-ma-priznaky-a-jake-jsou-dnes-moznosti-diagnostiky
Web: neuveden Mail: neuveden
Naprosto nesouhlasim, osobne mam jine zkusenosti.
Web: neuveden Mail: schován
Ve spouste pripadu je agresivita zpusobena pobytem ve statnim systemu, ktery je zly z definice (povinna skolni dochazka, vezensky rezim, nesvoboda, otrocke ukoly, nerovne postaveni deti, ) a tak bych mohl pokracovat.
Web: neuveden Mail: shlomo.kafka v doméně gmail.com
Tak pravil pseudoprincip odrazu
Autor: li Čas: 2024-04-02 20:17:44 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Kterého? :)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky