Autor: Ondrášeček
Čas: 2023-01-30 00:00:02
Stát narušuje vztahy
Když mi bylo 15 let a chtěl jsem jet navštívit svoji přítelkyni na Slovensko, rodiče mi to zatrhli. Souhlasili sice s tím, že to vcelku dobře dovedu posoudit, ale řekli mi, že oni sami mají za mě zodpovědnost, tedy pokud by se mi něco stalo, „mají to na krku“. Tehdy jsem se na ně za to velmi zlobil a považoval to za vrchol nespravedlnosti. Tento modelový příklad je ukázkou, jak stát deformuje rodinné vztahy. Místo toho, aby rodiče akceptovali moji zodpovědnost za mé vlastní činy, nechali se v rozhodování ovlivnit hrozbou třetí strany, která o naší situaci nevěděla vůbec nic. Dokud zde budou existovat centrální instituce, které zodpovědnost přenášejí ze člověka na člověka, podobné mezigenerační křivdy se nejspíše budou dít dále.
Přečtení: 10794
Komentáře
Komentář 87941
Komentář 87942
Komentář 87952
Komentář 87953
Řadu věcí člověk pozná až zkušeností, takže pokud ještě děti nemáte, tak je to asi obtížnější pro představu.
Komentář 87966
Komentář 87967
***
To, že Vám rodiče zatrhli navštívit Vaši přítelkyni na Slovensku ani tak nesouvisí se státem, spíš je to na dohodě s rodiči. A důvod k tomu mohli mít různý, to takto nelze posoudit (možná se opravdu ještě nechtěli starat o případná vnoučata).
Komentář 87969
S tím se dá souhlasit, jenomže já jsem tehdy asi měl kapacitu na to Slovensko odjet i bez té dohody, akorát jsem se bál, že by pak rodiče zavolali policii, která měla právo mě zadržet. Taky si myslím, že by se prostě nebáli pustit mě tam tolik, kdyby věděli, že to je furt 100% moje zodpovědnost.
Komentář 87970
***
Pokud bych jako rodič vyhodnotila, že má 15ti letá dcera pojede na nějakou dobu do ciziny (a věděla bych kam jede + že bude v bezpečném prostředí a u lidí, kterým důvěřuji), tak bych s tím neměla problém.
Komentář 87972
Já asi taky, a pokud bych se o to dítě bál, tak bych mu třeba zkusil nabídnout, že pojedu s ním.
Komentář 87974
"Pády velmi malých dětí z oken jsou v naprosté většině způsobeny nedostatečným dohledem rodičů. „Je to věc hlídání a dozoru, který je zvláště u malých dětí nezbytný. Tyto děti jsou živelné, lezou na nábytek nebo i okna, třeba když vyhlíží matku, která je nechá doma samotné,“ soudí Petr Havránek z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice. S tím, že jsou rodiče často nepatřičně bezstarostní souhlasí i psycholog Karel Humhal: „ Vina je pouze na jejich straně. Často nedomyslí a podcení, čeho všeho je dítě schopné. Jde jednoznačně o zanedbání péče, malé dítě je nutné hlídat stále. Rodičům nedochází základní chyby, například že nemohou otevřít okno a odejít.“"
https://www.sakcr.cz/page/wrote-about-us/863
Komentář 87977
Komentář 87978
Komentář 87981
Komentář 87982
Jak budete batoleti vysvětlovat, že skok z okna vede ke zranění nebo ke smrti??? To je fakt dobrej vtip :)
Komentář 87984
Batole člověk stejně musí téměř neustále hlídat, takže u něj mi to pochopení vcelku jedno a klidně bych vám dal za pravdu. Ale nepřijde mi, že to, že pád vede k vážnému zranění, by nepochopilo třeba průměrné čtyřleté dítě. Pokud mám taky uvést osobní příklad, tak mě ve školkovém věku tohle téma zajímalo hodně a věděl jsem, že je velká šance, že bych pád ze čtvrtého patra, kde jsme tehdy bydleli, nepřežil.
Komentář 87985
Kdybychom se například na dítě smáli a ukázali mu jedovatého štíra a řekli mu: "pojď si ho pohladit", tak to dítě půjde, protože nemá žádný instinkt, který by mu velel: "nedělej to!"... Jednoduše mu musíme různé souvislosti vysvětlovat a postupně mu můžeme dávat víc prostoru...
Komentář 87986
Umíte anglicky? Třeba tenhle článek: https://www.livescience.com/38432-how-babies-learn-to-fear-heights.html
„As any parent knows, babies aren't born with a fear of heights. In fact, infants can act frighteningly bold around the edge of a bed or a changing table. But at around 9 months, babies become more wary of such drop-offs. New research suggests infants build an avoidance of heights once they get more experience crawling and navigating the world on their own.“
Komentář 87987
Anglicky umím a též mám bohaté zkušenosti s dětmi – a mnoho let jsem se pohybovala v dětských kolektivech... :)
Komentář 87988
Komentář 87989
Komentář 88005
Komentář 87973
Ja si hral s ostrym nozem uz docela brzo, myslim...rozhodne okolo 9-10 let uz jsem s ostrym nozem docela bezne neco delal, jak to bylo driv nevim, protoze si toho moc nepamatuju.
Btw napriklad moje deti...tuhle jsem je nechal, aby neco uvarili k obedu, vek 9 a 12 let. Pokud vim, tak kluka jsem nechal krajet nejakou zeleninu ostrym nozem tak nejak od 8 let veku.
V pripade nizsiho veku bych to delal spis pod dohledem, pravda....
Komentář 87975
Komentář 87976
Komentář 87949
Keby ti povedali pravdu, že sa o teba boja, a že nedôverujú tvojim schopnostiam v tomto ohľade (čo u 15-ročného nie je nič zvláštne), tak by si reptal, a do omrzenia zdôvodňoval, prečo nemajú pravdu a že to zvládaš atď. atď.
Ale pokiaľ to celé zvalia na externú autoritu, s tou nemáš veľkú možnosť polemizovať...
Komentář 87951
To s tím, že nemám děti, je argumentační faul.
Komentář 87954
Faul či nefaul, ide o to, že to vidíš len z jednej strany. Odkedy mám deti, niektoré činy svojich rodičov vnímam v inom svetle (a niektoré považujem za nezmyselné stále). Ale ťažko sa to vysvetľuje na čisto racionálnej úrovni.
Komentář 87965
Já souhlasím, že ty perspektivy jsou různé a často i dost nepřenositelné, ale argumentovat tím mi nepřijde správné. Já třeba nemám děti, ale určitě mi spousta dospělých svoji zkušenost s pečováním o děti předala, a navíc mám zkušenost s delším staráním se o některé zranitelnější lidi. Nepřijde mi, že bych nemohl být schopný si pozici toho rodiče představit čistě z důvodu, že to dítě nemám. Člověku, který má děti, bych navíc stejně tak mohl říct, že je do toho tématu emočně zainteresovaný, a tak na něj nedokáže nahlížet tak objektivně.
Komentář 87968
Odísť od rodičov, "osamostatniť sa" a živiť sa rôznymi pochybnými spôsobmi (krádeže, žobranie, prostitúcia, atď.) sú technicky schopné (a chcú to samozrejme nie tú pochybnú obživu, ale vidia len tú samostatnosť) deti už v pomerne nízkom veku, napriek tomu existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo to ľudská spoločnosť (nie štát!!!) nechce podporovať a bráni tomu. To, že to občas obmedzí niekoho, kto by bol schopný sa osamostatniť príčetne, to už sú holt vedľajšie účinky.
Samozrejme kovaný ankapista to nepochopí, každopádne v ankapovej teórii sú pri deťoch oveľa väčšie problémy než zrovna toto.
Komentář 87971
Že to nechce společnost podporovat, za určitých okolností chápu. Já se to třeba snažím nepodporovat tím, že zastávám respektující rodičovský přístup. Pokud někdo má s rodiči zdravý vztah, je velmi malá šance, že se od nich bude chtít odstěhovat dřív, než na to bude připravený. To, co se děje v současnosti za podpory státu, mi ovšem přijde hodně neetické. Bránit se tomu určitě dá i jinak, například skrze prevenční programy nebo sociální práci. A nemyslím si, že to takhle vidím z důvodu, že zastávám ankap. Proti institutu zákonného zástupce bych nejspíš byl i jako etatista.
Komentář 89607
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.