Státní hranice jako přežitek – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Blackie
Čas: 2021-04-22 00:00:02

Státní hranice jako přežitek

Je laň zavřená v oboře svobodná? Jí to tak může připadat. Potravu má zajištěnou a její Pán ji chrání před predátory. Krátkodobě v té oboře mohou laně prosperovat, ale zároveň se přestávají dlouhodobě vyvíjet. Proč? Nemusí se totiž o nic snažit. Pán se o ně postará. Stádo se nemusí bát o život nebo nedostatek potravy. Časem zakrní. Kdybychom takto izolovali všechny tvory, mělo by to nedozírné následky na celý ekosystém. I proto se v rezervacích nechává přírodě pokud možno volný průběh. A světe div se! Živočichům se tam daří. Proč tedy formu státních hranic stále udržujeme lidstvo v oborách? Kdyby hranice a státy zanikly, lidé by se o sebe museli postarat a politici by o nich už nemohli rozhodovat. Jak se jim to ale daří? Především strachem. Narativem, podle kterého na nás za hranicemi číhá nepřítel a spousty dalších nebezpečí. Tak nás udržují v iluzi, že hranice a státy jsou potřeba.
Přečtení: 1668

Autor: Karel K Čas: 2021-04-22 06:28:06 Titulek: Důvody pro příslušnost ke státu
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Iluze bezpečí je pro mnohé "ovčany" jistě důležitá. Dalším důvodem je "servis", který stát občanům poskytuje. Obé autor zmínil.
Snad bych jen doplnil, že stát může nabízet i účast na dobyvačných akcích. Například za nacistické éry byli Němci nadšení z toho, jak si budou dobývat životní prostor.
A když už ne přímo radost z dobývání, pak je tu třeba opojný pocit, že je človíček příslušníkem státu, který má velkou váhu či určitou moc v mezinárodních vztazích.
Další možností je iluze, že velký komplex států (např. EU) se může stát Mesiášem, zachraňujícím svět, který by se jinak zřítil do záhuby.
Ostatně myslím, že u většiny států není státní hranice zdaleka tím, co bývala pro nás v soclágru, před Listopadem. Podobenství s oborou není tedy úplně silné.
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Některý stát je vlastníkem svých občanů/otroků. Tak si je oplotí, aby mu neutíkali.
Jiný stát je společenstvím lidí vcelku dobře prosperujících, kteří se oplotí, aby jim tam nelezli vyžírkové.
Zase jiný stát se oplotí proti pronikání cizích kultur a nepřátelských ideologií.
..., atd....
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jako čech jsem hrdý na naše státní hranice,
podíváte-li se na mapu, snadno zjistíte že většina našich hranic je vkusně ukrytá někde v lesích a kopcích našich hor, takže nehyzdí krajinu podobně jako mnohé stavby co člověk vybudoval.
Mám dojem že kus hranice lze najít i na Sněžce, takže kromě návštěvy nejvyšší naší hory si lze prohlédnout i to, jak taková hranice vypadá. Podobně to maj i na nejvyšší hoře světa Mount Everestu i tam vede hranice, nejspíš se inspirovali naší Sněžkou.
Vzpomínám, že když jsme byli dohromady se slováky, měli jsme kus hranice vkusně ukrytý na dně Dunaje, takže málokdo věděl, že tam od vodou vede hranice.
Pěkné hranice hranice mají i státy na Sahaře, jsou hezky rovné jako by je někdo narýsoval podle pravítka. Určitou nevýhodou je ovšem neustále se přesýpající písek, takže vyrazíte-li na projíždku na hřbetě vemblouda třeba v Egyptě, nemůžete si být jist že pod delším cestování nejste již třeba někde v Kongu...
Poněkud horší jsou hranice soukromých pozemků, vlastníci o ně často nedbají a tak jsou tvořeny rozpadajícími se plůtky či betonovými zdmi jako kdybychom byli někde v Berlíně.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Úplně jsem zapomněl na ty nejdůležitější hranice na světě, totiž na hranice našeho poznání.
Tady myslím, že v posledních dvou stech letech jsme odvedli velký kus práce a hranice našeho poznání jsme pěkně rozšířili, v podstatě víme již téměř vše o makrokosmu i mikrokosmu, jediné co zatím nevíme je to, že si moc nevíme rady sami se sebou ale i na to jednou přijdeme a konečně budeme štastní. A o tom to je...
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.
Jo, sem ještě zapomněl, nejkrásnější hranice na světě je pak ta mezi Indií a Pakistánem,
nemám na mysli tu v Kašmíru kde už padesát let po sobě střílej z kopce na kopec, ale tu u Amritsaru, kde je ten světoznámý "Zlatý chrám" ((Zlatý chrám v Amritsaru je mekkou sikhského náboženství a panuje zde proslulá sikhská pohostinnost. Vstup, anglicky mluvící průvodce, informační brožura o chrámu, společně podávané jídlo, jakož i noclech v gurdwaře je zdarma.))

Takže tady to máte :

https://www.youtube.com/watch?v=_46zzs4L9NE
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Pokud se týká hranic poznání, tak jsme trošku vykoukli z miminčí zavinovačky. Ale je docela možné, že dospělého věku se lidstvo nedočká a ustrne v pubertě. Ratolest poznávání by od jinošského věku lidstva by podle R. Kurzweila měla převzít umělá inteligence, která nejen zcela "obalí" zemi, ale vydá se do vesmíru.
Pubertální lidstvo si asi pořád nebude vědět rady samo se sebou, ale AI nebo ti, kteří se na ni napojí, lidem jistě dodají lákavé možnosti vyžití.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tak to já zas právě ted poslouchám chanelling s Bascharem,
jak to s náma do budoucna vidí mimozemštani a jestli se nějako vymotáme z těch našich strachů a pitomostí. Už jsem ho dlouho neslyšel, ale někdo hodil vodkaz tak se mně to připomnělo, takže možná nás zachráněj mimozemštani (hahaha)
A umělá inteligence bude mít po ptákách

https://www.youtube.com/watch?v=hrRCVMo5E38
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
No, jestli ta mimozemská civilizace bude co k čemu, tak si sama vyvine umělou inteligenci a velice brzy se to dovíme. Kurzweil totiž předpokládá, že je nevyhnutelné, aby jakákoli inteligentní civilizace v určitém stádiu vývoje vytvořila umělou inteligenci, která ji překoná.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To je možný, když jsem koukal na to Urzovo video o tom konzistentním myšlení,
tak jsem si vzpomněl na ten Centrální mozek lidstva z Návštěvníků,
ale je tady ještě pro lidi také možnost duchovního rozvoje kdy se začneme řídit nejen rozumem a citem ale i intuicí a vnímáním takže nás to pak může šoupnout trošku jinam než jen k té technokratické civilizaci, která nás semlela na úroven kolektivního vědomí ovcí...
Zaplatpánbů za svobodný rozum, ale rozum a pocity nestačej...
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Jo, vznešené ideály, ty si musíme pěstovat. Aby po nás něco zbylo, až lidstvo vyhyne. Jde o to, abychom naše vznešené poselství dokázali někomu doručit, aby se Vesmír poučil! ;-)
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Vkusné a decentní hranice jsem viděl v Allgäuských Alpách. Tam hranice běžela po čistě skalnatém hřebeni a na některých kamenech bylo namalováno na bílých obdélníčcích černými písmeny z jedné strany D a z druhé Ö. Humorné bylo, že na některých kamenech to rozhraní říkalo: B a T, že tam jako spolu sousedí Bavoráci a Tiroláci a na svoje federální státy zvysoka kašlou.
Autor: hefo Čas: 2021-04-22 08:53:51
Web: neuveden Mail: schován
Kdyby hranice a státy zanikly, lidé by se o sebe museli postarat...

..., a za tým účelom by si vyznačili hranice svojho majetku.


Celý ten koncept článku, zmiešať hranice a štát, je nezmyselný.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-04-22 09:08:57
Když jsou hranice tak hrozné, proč je zavádíte i v ankapu? A proč je mají i společnosti, které netvoří státy? A proč je mají třeba i takoví šimpanzi?

Vy anarchokapitalisté máte jeden hrozný zlozvyk. Vezmete nějakou věc s nápisem stát a rozčilujete se nad ní, jak je hrozná. Pak ten nápis přelepíte cedulkou soukromé a začnete se rozplývat, jak je ta věc úžasná.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tedy znáte mě, že mě napadaj jen samý blbosti, jak správně o mě říká Urza,
ale vzpomněl jsem si, že o lidské blbosti se říká, že někdy je tak velká, že nezná hranic,
tak jestli třeba by to nemohlo bejt tím...
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-04-22 09:43:00
Anarchokapitalisté občas používají argument, že majitelé území si budou konkurovat a lákat "nájemníky" na lepší podmínky. Nejsou ale ty lepší podmínky právě tím servisem, který autor článku kritizuje, protože podle něj povede k degeneraci lidí ?

Co se týče konceptu hranic, vidím to jako diskutující Hellenka a hefo.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky