Státní zdravotní pojištění je ještě horší než daně – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-06-08 00:00:02

Státní zdravotní pojištění je ještě horší než daně

České zdravotní pojištění vnímám jako druh daně, která na první pohled nevypadá jako daň. Je ovšem nedobrovolné, státem vymáhané a pravidelně placené. Jeho výše navíc oproti reálným pojištěním nereflektuje riziko onemocnění ani za vyšší platbu nedostanete lepší služby. V jednom ohledu mi však přijde ještě horší než „běžné“ daně: Pokud ho za vás v případě určitých výjimek neplatí stát, musíte ho platit vy, a to i v případě, že nemáte žádný reálný příjem. Tuto nejmenší výši k dnešnímu dni činí 13,5 % minimální mzdy, což je 2187 Kč měsíčně. To považuji za dobrý příklad toho, kdy stát potřebným hází klacky pod nohy místo toho, aby jim pomáhal. Člověk, který se dostane do finanční tísně a ztratí práci nebo střechu nad hlavou, musí ještě řešit tento státem vymáhaný odvod. Navyšující se dluh, společně s penalizací 0,05 % z dlužné částky za den, pak některým bezdomovcům komplikuje navrácení se do pracovního procesu. Z libertariánského hlediska mi tak paradoxně dává větší smysl, aby zdravotnictví, dokud nebude odloučeno od státu, bylo placeno z veřejného rozpočtu, do kterého alespoň nemusíte přispívat, pokud žádné peníze nevyděláváte.
Přečtení: 4481

Web: neuveden Mail: neuveden
Chápu Vaše rozhořčení nad současným absurdním stavem, ale nahrazení socialistického systému komunistickým toho myslím moc nevyřeší.
Autor: Kacka (neregistrovaný) Čas: 2022-06-08 07:49:45 Titulek: Organizovaný zločin!
A ještě další masakr je, ze i když se odstěhujete do zahraničí a po 15 letech se vrátíte, musíte částku za 15 let pojišťovně zaplatit anebo prokázat ze jste byli pojištěny venku!!!
Autor: Trebatak (neregistrovaný) Čas: 2022-06-08 14:44:53 Titulek: tonevysvetlis [↑]
No a když jste třeba těch 15 let byla doma s dětmi a žila jste v Británii, kde v tom případě nic platit nemusíte a přesto můžete užívat "blaha" veřejného zdravotnictví :-D, tak to prostě úřednici na VZP nevysvětlíte...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky