Autor: PetrKL
Čas: 2024-06-19 00:00:02
Svoboda nepracovat
Jelikož jsem materiálně nenáročný člověk a cením si volného času, cíleně pracuji na zkrácený úvazek. Díky tomu mohu trávit více času prostým bytím, prací na sobě a zálibami, které mě naplňují. To jde ruku v ruce i s léčením mé diagnózy, která mi diktuje žít co nejvíc v klidu. Za největší překážku svého minimalistického životního stylu, který je zároveň mou léčbou, považuji stát. Když si uvědomím, že čistě pro sebe pracuji méně než polovinu času a zbytek pro stát, vyvozuji z toho, že ten čas, který pracuji na stát, jsem de facto jeho otrokem. V ústavě se píše, že ČR je „stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana“. I přes toto vznosné ustanovení však zmiňovanou úctu ke své svobodě necítím, jelikož být svobodný pro mě znamená i pracovat v takové míře, jakou jsem si zvolil. Socialisté často viní zaměstnavatele z toho, že své zaměstnance vykořisťují, a tvrdí, že potřebujeme stát, aby se to nedělo. V mém životě je to však zaměstnavatel, kdo mi ve zkráceném úvazku vyhověl, a stát, který mi daně a odvody neodpustí.
Přečtení: 3856
Komentáře
Komentář 105468
Komentář 105473
Komentář 105633
Komentář 105635
Problém je v tom, že ASKETISMUS je dobrovolné omezení vzhledem k hodnotě, kterou vnitřně uznávám. Není možné vyhlásit asketismus jako strategii pro všechny, tedy i pro hédonisty, kteří vyznávají opačné hodnoty :) Každý takový "kapitalista" z hnutí NERŮST, je pouze převlečený KOMUNISTA, který větří, že bude dost dotací na ten jeho osobní nerůst a na nějakou tu trávu a příděly :)
"Druhak si především myslím, že minimalismus, nebo asketismus (případně cílená chudoba, nebo osobní nerůst) je zcela validní taktikou kapitalismu."
Ne, to rozhodně není znak kapitalismu :) Spíš je to o tom, že třeba raději nečinně ležíte celý den u rybníka - než abyste se třeba celej den věnoval nějaké práci :) (to je něco za něco) Je to tedy odpočinek.
"Pokud vám totiž na komfortu a věcech nezáleží a máte mindset, že vám stačí k životu jen jídlo a pití a nejvyšší hodnotu ve vašem životě má váš čas nehledě na externality"
Ano, tohle je nastavení, ale může platit stejně tak v komunismu jako v kapitalismu, s tím rozdílem, že za komunismu museli alespoň někam do práce docházet a v kapitalismu je nejčastěji vidíme zfetované na chodníku s nataženou rukou :)
"Kapitalismus vás nehodnotí podle toho, kolik hodnot vytvoříte, nebo kolik vám společnost dluží v podobě peněz."
To jistě ne! Kapitalismus ani komunismus nikoho nehodnotí, jak by také mohl? :) Je to jen určitá filosofie, která byla založena na přirozeném právu a na svobodné vůli člověka :)
Komentář 105650
2- Opět - nikdo neřekl "znak kapitalismu" :). Slovo znak nikde nezaznělo.
3- Ano, však to je smysl mého příspěvku :). Plus tam teda máte na konci zvláštní předpoklad, že minimalismus spěje k závislosti na drogách a k žebrání? (jestli jsem to pochopil správně) Nevidím důvod proč. Minimalista/asketa je na volném trhu pouze člověk, který investuje do práce pouze tolik času, aby mu to zabezpečilo nejnižší potřeby a víc nepotřebuje. Pokud naplnil své potřeby a je v tom spokojený, kde má motivaci natahovat ruku, nebo propadat závislostem?
4- Ano, to jste opět pouze poukázal na podstatu mého příspěvku - odsuzovat asketismus z pohledu kapitalisty nedává smysl (případně už pak jde o nějaké hodnoty, které si tam jedinec přidává navíc), jelikož kapitalismus nepředpokládá žádný konkrétní způsob zacházení se svými omezenými zdroji a člověk se klidně může rozhodnout nehromadit kapitál a vydělávat jen tolik, kolik potřebuje na jídlo a pití, a přesto být konzistentním kapitalistou. V dobách, kdy se řešilo hnutí "nerůst" (s nímž samozřejmě nesouzním) ovšem někteří kapitalisti svá tvrzení proti tomuto hnutí zobecňovali ve stylu že lidé, kteří žijí asketicky a nevytváří hodnoty, nebo nepřispívají k pokroku jsou [něco špatného/méně], protože "kdyby to tak dělal každý, tak...".
Myslím, že jsme se nepochopili v tom, co jsem se tím příspěvkem snažil říct a že si možná mylně myslíte, že zastávám hnutí nerůst.
Komentář 105669
2. slovo "znak" nezaznělo, ale zaznělo: "že minimalismus, nebo asketismus (případně cílená chudoba, nebo osobní nerůst) je zcela validní taktikou kapitalismu"
ne není to žádnou validní taktikou, tyto věci jsou mimoběžné
3. "Minimalista/asketa je na volném trhu pouze člověk, který investuje do práce pouze tolik času, aby mu to zabezpečilo nejnižší potřeby a víc nepotřebuje."
Musíte zkoumat tedy dále, protože klíčové je právě to "NA ZÁKLADĚ ČEHO" jsem se rozhodl být asketou / minimalistou. Pokud nechci pracovat, tak buď jsem zajištěn a peníze po rodičích proválím v posteli – anebo až nebudou, půjdu natáhnout ruku (žebráci tu skutečnou, ti z nerůstu si počkají na dotace).
4. Ano, asketismus a hédonismus – versus kapitalismus jsou mimoběžné věci. Vnitřní nastavení a osobní víra člověka je mimoběžné s režimem. Kdybyste někoho "duchovněji založeného" v ankapu nutil milovat režim, který by v pohodě vyráběl děti a obchodoval s nimi, tak bude hledat všechny způsoby, jak tu tyranii zničit. Materialista s tím bude v pohodě, protože dítě je podle něj v podstatě jen chytřejší opice.
Neřeším co zastáváte, jen to zpřesňuji :)
Komentář 105659
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.