Učit dějepis jako detektivku – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: v6ak
Čas: 2021-06-22 00:00:02

Učit dějepis jako detektivku

Žáci se prý mají nově učit dějepis jako detektivové. To by mě možná bavilo, a asi bych si z toho i něco zapamatoval. Ve škole byl dějepis jedním z nejnudnějších předmětů. Těžko namítat něco proti tomu, aby se nějaká škola rozhodla nabídnout takovou výuku. Rolí ministerstva školství by pak bylo nestát v cestě. Pokud tady činnost ministerstva skončí, a rozhodnutí bude na jednotlivých školách, je to v pořádku. Pokud se to ale naplánuje centrálně všem, jak to může dopadnout? Nový styl výuky není pro každého. Nejen, že není vhodný pro každého žáka, ale klade vyšší nároky i na učitele. Těch je ale už dnes nedostatek. Nový způsob výuky by tak museli aplikovat i učitelé, kteří k tomu nemají chuť nebo předpoklady. A od toho bych dobré výsledky nečekal.
Přečtení: 6000

Web: neuveden Mail: schován
Vzhľadom k tomu že na jeseň máte parlamentné voľby a táto koalícia tak na 90% skončí tak sa obávam že tento pokrokový spôsob výučby je len ďalšia "malá domov" zámienka na dohodenie kšeftu nejakému spriatelenému podnikateľovi, ktorý tie nové učebné pomôcky dodá do škôl.
Autor: v6ak Čas: 2021-06-22 10:43:46 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Těžko říct. Možná to někdo převezme a bude v tom chtít nějak pokračovat. Možná v tom bude pokračovat dobře, možná špatně. A možná se v tom nebude pokračovat jen kvůli tomu, že to navrhl předchůdce, a mohl by si případný úspěch přivlastnit, což není dobré pro PR. Ano, je tu spousta možností, co se může pokazit.

Ale ano, ve výsledku je to ještě smutnější. Spoustě lidí by současné školství relativně vyhovovalo* a chtěli by třeba jen lépe řízené zdravotnictví. Bohužel ale není možné namíchat školství od jedněch, zdravotnictví od druhých atd., ideálně nezávisle na tom, co chce soused.

*) Zejména ve srovnání s budoucí vládou těžko říct, jestli půjde o změnu k lepšímu, k horšímu, nebo jestli situace zůstane stejná.
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, oni to sice "naplánují" všem, ale ve výsledku to stejně žádný z těch lemplů co učí na českých veřejných školách dělat nebude, těch pár učitelů co nemá v hlavě kravinec a chtějí učit už podobným způsobem vedou výuku léta a ten zbytek si to leda tak napíše do třídnice aby nedostal seřváno v kabinetě...
Autor: v6ak Čas: 2021-06-22 14:03:33 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Těžko říct. Podobný styl výuky může znamenat, že se toho probere méně, ale žáci si ve výsledku více zapamatují a bude to pro mnohé (i když asi ne pro všechny) zábavnější. Ale pokud se toho probere méně, může to jít proti současným plánům. Takže v rámci současného vzdělávacího systému může jít o zlepšení,
pokud tu bude jedna možnost navíc, kterou učitel může a nemusí využít.

Plus může existovat část učitelů, které to inspiruje. Tedy budou schopni to dělat, ale nenapadlo by je to samo od sebe. Pravda, ministerstvo školství není jediným možným zdrojem inspirace a není k tomu potřeba nařízení, spíše naopak.
Web: neuveden Mail: schován
Mi zpětně viděno příjde, že dějepis byl z velké části velebení státních dějin. A pak taky dějin dané kultury.
Už v něm jaksi chyběly méně líbivá fakta, např. o tom, že ranný přemyslovský stát, braný jako základ našich národních, nebo také státních dějin, se upevnil (finančně) z velké části díky lovu a prodeji otroků (Praha byla asi nejvýznamějším obchodním centrem obchodu s otroky na sever od Alp).
Přitom se o tom docela přehledně zmiňují historici (Dušan Třeštík, Petr Charvát aj.)
Ale alespoň v současných učebnicích dějepisu už je o tomhle alespoň letmá zmínka.
logo Urza.cz
kapky