Učitelka v nikábu vyučuje sedmáky! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-10-22 00:00:02

Učitelka v nikábu vyučuje sedmáky!

Trutnovská učitelka Zuzana Růžičková pojala svou hodinu dějepisu, kde měla vyučovat o islámu, poněkud netradičně; přišla před své studenty v nikábu a půjčila jim na vyzkoušení čádor, hidžáb i búrku. Prožitková hodina byla dokonce zakončena muslimskou modlitbou směrem k Mekce, čehož se podle všeho měli účastnit i žáci. Jak se dalo očekávat, celá akce vzbudila obrovský rozruch zejména na Internetu, kde se někteří takto pojaté hodiny zastávají, neboť studenti si látku lépe zapamatují, zatímco jiní konání učitelky ostře kritizují, neboť jej vnímají jako součást islamizace společnosti; někteří zase podmiňují svůj souhlas tím, aby dotyčná podobným stylem vyučovala i o jiných náboženstvích.

Jakkoli drtivá většina komentujících – vlastně jsem neviděl ani jednu výjimku – řeší v souvislosti s tím, co Zuzana Růžičková předvedla, islám a konkrétní incident, já osobně vnímám problém úplně jinde; dle mého názoru totiž vůbec nejde o to, zda je podobné jednání v pořádku, nebo není, nýbrž o to, že na tuto otázku prostě neexistuje odpověď – pro některé rodiče je tento přístup k jejich dětem vyhovující, pro jiné naprosto nepřijatelný; a není možné určit, kdo „má pravdu“, neboť požadavky obou skupin rodičů na to, jak jejich děti mají či nemají být vyučovány, jsou naprosto oprávněné.

Má tedy problém nějaké řešení? Ale samozřejmě! Laissez-faire, laissez-passer, nechte nás konat, ať si svobodní lidé zakládají školy, ve kterých mohou učit, cokoliv jim bude připadat vhodné bez ohledu na to, co si o tom myslí státní úředníci; ať rodiče zvolí dle svého uvážení, do jaké školy své děti dají. Neexistuje správná odpověď na otázku, jak má být vyučován islám, ale ani jak se mají studenti učit cokoliv jiného, neboť každý je jiný; a budeme-li se snažit o uniformitu za každou cenu, nevyhnutelně se dopustíme mnoha fatálních chyb na těch nám nejdražším – našich dětech. Povolit každé dějepisářce v ČR vyučovat o islámu v nikábu, není správné; ale zakázat jim to není o nic lepší!

Vláda bohužel o nějaké liberalizaci školství nechce ani slyšet, neboť právě školy jsou tím nejúčinnějším nástrojem státní propagandy; a kdo si myslí, že přeháním, nechť si najde Bílou knihu, Národní program vzdělávání a zaměří se na občanské kompetence – tam stojí černé na bílém povinnost každého učitele své studenty indoktrinovat (i já jsem svého času učil na jednom soukromém gymnáziu; a protože mé rozhovory se studenty směřovaly proti státní propagandě, měl jsem kvůli tomu určité problémy). Státní propagandu cílenou na malé děti považuji za jedno z největších zel v naší společnosti; prosím, zkusme to změnit!
Přečtení: 11969

Autor: Nemesis (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 07:22:07 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
A smrt jeho obhájcům!
Autor: Nemesis (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 07:22:30 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
Smrt Urzovy!
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 07:59:22 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tam se píše měkké i....
Autor: morbid Čas: 2015-10-22 08:24:58 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
Web: neuveden Mail: morbid v doméně post.cz
Třeba to Nemesis psal s tvrdým :-)
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 08:48:31 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
"Tvrdá pomsta Urzovy... jaký i/y Urzovy?" - "Tvrdá pomsta, tak tvrdý." ;)
Autor: Urza Čas: 2015-10-23 18:32:42 Titulek: Re: smrt Islámu [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Teď se začínám bát teda xD
Autor: morbid Čas: 2015-10-22 08:27:27
Web: neuveden Mail: morbid v doméně post.cz
Pokud by si lidé mohli vybrat pro své děti školu jakou preferují, problém by zmizel.
Stejně jako zmizel problém s kvalitou rohlíků po té, co byly zrušeny státní pekárny.
A osobně si pamatuji srdceryvné TV reportáže, jak v některé pekárně pečou nekvalitní rohlíky a lidé je pak musí jíst. Nikomu nepřišlo divné, že si nemohou koupit jiné, prostě tehdy nemohli. Stejně tak to bylo s mlékem (v igelitových pytlíkách), s oblečením, s kadeřnictvím, prostě na co si člověk vzpomene.
A u školství, zdravotnictví, dopravě a poště to tak holt zůstalo.
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 09:35:32 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, je zajímavé, jak COKOLIV přešlo ze státní kontroly do soukromého sektoru, tak se to zlepšilo; a přesto jsou lidi přesvědčeni, že tam nic přejít nemůže.
Oni se ostatně báli i u potravin a podobně, na začátku devadesátých let se mnozí báli, že vymřeme hlady, když nebudou centrálně plánované potraviny.
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 08:43:36 Titulek: A byl prožitek dobrovolný?
"Prožitková hodina byla dokonce zakončena muslimskou modlitbou směrem k Mekce, čehož se podle všeho měli účastnit i žáci." Pokud žáci byli nuceni k náboženským úkonům, je to špatně; i když přínos zážitkové výuky nepopírám - možnost zažít ty bigotní hrůzy na vlastní kůži by vyléčila z obdivu k islámu mnohé.
Co se týče toho, jak má být vyučován islám... no, můj názor je, že buď nijak (jsme-li zastánci unschoolingu), nebo většinou kriticky (mám-li předvídat, co vyselektuje volný trh jako nejpravděpodobnější řešení výuky) - kult vraha, lupiče a pedofila si totiž nic jiného nezaslouží.
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 09:38:03 Titulek: Re: A byl prožitek dobrovolný? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nevím, zda byli "nuceni" a zda mohl někdo odmítnout, případně co by následovalo; ač jsem to docela hledal, odpověď jsem nenašel.
Co se týče předvídání toho, jak by to dopadlo na trhu, tak si myslím, že by právě byly různé školy, kde by se o islámu vyučovalo různě; krása trhu je v tom, že řešení není jedno, ale různá řešení pro různé lidi, takže by určitě byly islamobijecké i sluníčkářské školy (nejen v otázkách islámu).
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 10:55:44 Titulek: Re: A byl prožitek dobrovolný? [↑]
Proto jsem napsal "většinou kriticky". Lze jen velmi těžko čekat, že by se nálady ve společnosti vůči islámu (tak, jak různé výzkumy ukazují) na volném trhu školství nepromítly, stejně tak nejde popírat, že budou existovat i sluníčkářské školy. Neskromná otázka je, kolik jich (vzhledem k současné situaci) bude; ta skromnější otázka je, kdo ty sluníčkáře poptávající sluníčkářské školy bude živit nebýt státu a daňových poplatníků, protože to uctívání islámu je podporované zejména lidmi ze státem placených neziskovek. Samozřejmě to nevím, muselo by se to stát realitou, abychom zjistili, zda to tak je nebo není. Je ale nesmysl tvrdit, že se trh nedá ani trochu předvídat. Ano, nové věci se předvídat nedají, může docházet k mnoha revolucím a zvratům, ale když podnikatel řeší své plány, bez nějakých průzkumů, odhadů a předpovědí se neobejde. Samozřejmě s rizikem, že se splete.
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 10:57:54 Titulek: Re: A byl prožitek dobrovolný? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je dobrá otázka a také by mě to zajímalo.
Další zajímavá otázka je, jak moc lidé o tom islámu jen kecají a jak moc je to vážně trápí, tj. zda by se tento problém na soukromých školách vážně nějak viditelně projevil.
Autor: JiVy (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 12:19:54 Titulek: Hmmm
Takže by bylo v pořádku, pokud Saúdové a Katar u nás zaplatili školu, kde by se muslimské děti učily jak správně nenávidět káfiry?
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-22 13:14:02 Titulek: Re: Hmmm [↑]
Museli bychom to vidět jako celek. 1) Nakolik je praktické vracet se z dnešní sekulární společnosti do bigotního středověku? Tím myslím; vryje se těm muslimským dětem zde žijícím více do hlav naše společnost, nebo ten středověk? 2) Vynechme z tohoto srovnání stát a důsledně trvejme na volnotržní společnosti. Výhody oné kacířské společnosti se tím ještě zvýší, navíc ti lidé budou více nuceni interagovat s onou kacířskou společností (žít na dávkách je snadné, ale muset se živit tím, že něco dělám pro ostatní, už vyžaduje nějakou interakci). 3) Uvědomme si, že ve volnotržní společnosti není prostor pro státní propagandu ani pro zavírání za názory; je tedy velmi pravděpodobné, že lidi se nebudou bát šířit své názory na islám. Když to shrnu, ty děti by musely být hodně odtržené od společnosti, tedy i bez zaměstnání a strádající, odpuzované zcela otevřenou diskriminací, aby byly tak bigotní... já si myslím, že za takových okolností by se vrátily do toho Kataru, nebo by šly někam, kde létají pečení holubi sami do huby a na adresu muslimů se nesmí říct ani jedno špatné slůvko. Za takových okolností ve volnotržní společnosti taková škola sice může fungovat, ale nemůže uspět, protože svoboda (na rozdíl od bigotnosti) bude silnější. A pak s tím nemám problém.
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 13:42:11 Titulek: Re: Hmmm [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, bylo by to v pořádku, pokud:
1/ Děti by do té školy chodily dobrovolně.
2/ Jejich rodiče by s tím souhlasili.
3/ Ta škola by nedostala ani korunu ze státních peněz a musela by si na sebe vydělat.
4/ Bylo by možné se v případě, že některé z těch dětí začne páchat násilí, proti tomu bránit; navíc v případě, že by se v té škole krom obecné nenávisti začaly například plánovat konkrétní útoky, už považuji za naprosto OK vzít majitele útokem.
Autor: štangla Čas: 2015-10-22 14:02:24
Web: neuveden Mail: neuveden
Možná to sem úplně nepatří, ale existuje podle mě zajímavá úvaha, pomocí které si mnoho liberálů vysvětluje, proč jiná odvětví (např. i včetně zdravotnictví) stát řešit nemá a vzdělání ano. Úvaha je taková, že vzdělání má tzv. poziční charakter. To znamená, že jeho užitek pro jedince se přímo odvíjí od toho, kolik ho mají ostatní. To pro jiné statky není typické - mám rohlík a jeho hodnota je nezávislá na tom, kolik rohlíků má soused (závist neuvažujeme). Naproti tomu ve chvíli, kdy mají základní vzdělání všichni, tak je to stejné, jako když mají všichni vzdělání všichni nebo všichni žádné atd. Tedy co se soutěže na pracovním trhu týká...
Autor: štangla Čas: 2015-10-22 14:03:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
OPRAVA: ..., jako když mají všichni vzdělání střední...
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 14:07:33 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Obávám se, že to platí pro všechny statky, jen v různé míře; pro některé více, pro jiné méně.
Mám rohlík, což je nezávislé na tom, co má soused, pokud tedy nemá hlad, že umírá, to už se pak leckdo odhodlá ke krádeži.
Ale rozlík zdaleka není nejlepší příklad.... počítače třeba (sítě), telefony (komu se dovolám, když ho ostatní lidé nemají?), vlastně i to zdravotnictví (velmi drahé přístroje může buď používat pár lidí, nebo všichni, náklady se rozdělí), de facto cokoliv si objednávám na zakázku pro sebe, je dražší, než když to mají všichni.
Vlastně je hodně těžké vymyslet statky, u kterých by se tato vlastnost neprojevovala. Neříkám, že takové nejsou, ale bude jich podstatě méně než těch, které to tak mají. Mimochodem když mluvíte o vzdělání a trhu práce, ne nepodobná situace bude u vzhledu a "trhu" s partnery, je to argument pro státní posilovny a kosmetické salóny?
Autor: štangla Čas: 2015-10-22 14:18:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Hm.. ano, i když hrozba smrti hladem je fakt krajní případ. Jinak máte pravdu zdá se.
V tom zdravotnictví je to právě naopak ne? Čím víc lidí se o ten statek podělí, tím líp. Se vzděláním je to opačně.
To s těmi salony je ale přesné.
Možná je zde považován pracovní trh za takový, který vyžaduje zvláštní pozornost, poněvadž se tak někdo rozhodl... ale je to dost děravé.
Autor: Urza Čas: 2015-10-22 14:21:08 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, myslím, že pracovní trh není principiálně ničím odlišný od trhů ostatních, jen se kolem něj nadělá více povyku, protože je pro lidi extrémně důležitý, ale principy na něm platí úplně stejné.
Co se týče toho vzdělání, tak ono to taky není tak, že když jsem vzdělaný, tak čím méně vzdělaných kolem, tím lépe.... upřímně řečeno nechtěl bych žít někde mezi lidmi, kteří neumějí ani číst a psát, neboť ti pak těžko mé vzdělání vůbec jakkoliv ocení.
Autor: štangla Čas: 2015-10-22 14:36:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, to je taky pravda.
Autor: Kajka Čas: 2015-10-27 15:44:08
Web: neuveden Mail: neuveden
...co si tak vybavuju některé své učitelky z dob ZŠ a SŠ, možná by to nošení nikábu byla poměrně esteticky výhodná varianta... nehledě na to, že budou částečně blokovat smrad :)
Autor: Urza Čas: 2015-10-27 16:12:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ty vole, argument královský rozparovač xD
logo Urza.cz
kapky