Úcta ke státním symbolům – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: v6ak
Čas: 2022-09-28 00:00:02

Úcta ke státním symbolům

Stát beru jako organizaci, s níž musím nějak pragmaticky vyjít, aby mě nechala na pokoji. Člověk nemusí být anarchista, aby měl podobný pohled. Potom mi ale nedává smysl úcta ke státním symbolům. Státní vlajka je jen symbol organizace, se kterou musím nějak pragmaticky vyjít, nevidím na ní nic k uctívání. Máte to jinak?
Přečtení: 2362

Autor: li Čas: 2022-09-28 10:10:25
Web: neuveden Mail: schován
V dnešní době bohužel přestáváme chápat symboly obecně. Státní symboly jsou určité symboly identity... k naší zemi, kultuře, hodnotám, tradicím... Pokud si tedy člověk neváží naší země, kultury, hodnot a tradic – v tom případě se kompletně vysměje i symbolům naší vlasti... Ničení symbolů je typické pro dnešní dobu a je to smutné.
Autor: li Čas: 2022-09-28 11:08:10 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
PS: Myslím si, že naše rigidní školství má na svědomí tuto degeneraci, kdy nejsme schopni chápat symboly... chápání systémů symbolů má na starosti pravá hemisféra, kterou bohužel naše školství vůbec nerozvíjí... (rozvíjí především práci se symboly matematického a gramatického typu, které má v gesci levá hemisféra).
Díky tomu pak řada lidí není schopna pochopit náboženské ani filosofické texty. Poznání skrze symboly nám zprostředkovává "vcítit se" do stavu identického se symbolickým objektem.
Pokud si budeme cíleně ničit zásadní symboly, tak je to znak degenerace mysli.
Autor: v6ak Čas: 2022-09-28 12:16:31 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Já se snažím důsledně odlišit kulturu apod. a stát. Ostatně té vlajce se říká „státní vlajka“, nikoli „národní vlajka“.
Autor: li Čas: 2022-09-28 12:19:05 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
On ale stát je zároveň souhrn nějakých hodnot, kultury, tradic... Nejde to tak důsledně odlišit! Je to jeden celek. Zastávám minimální stát, kdy se tyto hodnoty, kultura a tradice respektují.
Web: neuveden Mail: schován
Občas si státy vlajky nebo symboly převzaly nebo upravily. Třeba nacistické něnecko použilo a i zkompromitovalo svastiku užívanou ve vícero kulturách včetně zdejších - mj byla na pohřebním hávu sv Ludmily. Bíločervená dvoukolora byla v čechách užívaná od cca r 1848 jako vlajka spojená s odporem k tehdejšímu státu a teprve po r 1918 ji nakrátko přejalo Československo, dokod ji neupravilo přidaným modrým klínem. A i tuto upravenou myslím část lidí bere i jako vlajku národní, i když je zároveň užívaná i jako vlajka státní aktuálním nástupnickým státem, a to navzdory dohodě se Slovenskem že nástupnické státy nebudou po rozdělení užívat znaky Československa.
Web: neuveden Mail: schován
A samotná ta úcta k libovolné vlajce je s otazníkem i pokud k ní člověk hlásí - má třeba Urza či jiný anarchokapitalista úctu k žlutočerné abkap vlajce?
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky