Urza v deCentrále: Psychedelika – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-11-02 00:00:02

Urza v deCentrále: Psychedelika

Minulou přednášku o anarchokapitalismu v klubu (de)Centrála jsem věnoval inflaci špatných peněz.
Dnes vystoupíme společně s Evou Césarovou; a proto budeme – celkem nepřekvapivě – mluvit o psychedelikách. Toto téma můžete vnímat jako takový předvoj konference.
Všichni jste též rovnou zváni na příští přednášku, která by se měla konat 7. prosince; budeme mluvit o regulatorních principech anarchokapitalismu.
Těšíme se na vás dnes večer v 19 hodin v klubu (de)Centrála.
Přečtení: 11316

Reagujete na tento komentář:
Autor: Bratva Čas: 2022-11-08 09:41:22
Pokud vaším principem myslíte schopnost (nějakého subjektu) zrušit zavedený systém (jak demokracii, tak ankap), pak není principielní rozdíl ani mezi Ankapem a diktaturou
- v podstatě ano, ankap, demokracie i dikratura potřebují ve své základní rovině k přežití to, aby za jejich zachováním stála dominantní síla v dané společnosti. Ta nejsilnější skupina, ať už je její síla naakumulována kvantitou lidí, nebo technologickou silovou převahou nenšiny. Ale s tou kvantitou to jde asi snáze, než jít silou proti většině lidí.
V základní idei ankapu, demokracie i diktatury nejsou dopodrobna rozepsány mechanismy, které budou systém tvořit, udržovat a bránit - to jsem podrobněji rozepsal i pro p. S. tady, tak dám link ať se neopakuju: https://stoky.urza.cz/texty/urza-v-decentrale-psychedelika-2315#comment85479

Čí moci? Dle Urzy nemají ani bezpečnostní agentury zvláštní práva pro vymahatelnost Ankap systému.
- Moci silnějšího. Např. pokud by agentury úspěšně chránily vlastnictví, tak tím brání ankap proti jiným spol. silám (demokratům, monarchistům, anarchistům, diktátorům ap.), protože si sice můžete interně na svém a za své jako rodina či komunita provozovat subsystém demokracie či komunismu, ale navenek vůči okolí Vás okolní ankap síly nutí vystupovat jako ankap jednotka (nemůžete se svou ideologií beztrestně expandovat na cizí majetek).

Jenže Urza několikrát zdůrazňoval, že právní systém v Ankapu neznamená 100% dodržování NAPu
- Zde souhlas s tím, že odklonem ankapu od NAPu se ankap stává dost neurčitým a Urza by měl upravit nebo zahodit své původní ankap definice, neb ty imho popisují pouze ankap co je v souladu s NAPem.
Na druhou stranu je ten nedoulad s NAPem to vcelku realistický krok. A opět zrcadlově u demokracie se také jde bavit o tom, zda a do jaké míry jde u ní o naplnění ideje vlády lidu ( i pokud by systém hodně strukturované zast. demokracie (např. v rovině EU a teoreticky i výše) fungoval zcela bezvadně ( bez korupce a skrytého vlivu nevolených na zákony).

V ankapu má člověk vlastnická práva... to je sice hezké, jenže subjekt tato práva má pouze v případě, kdy si je dokáže zajistit. Vymáhání práva si musí zajistit.
- Ano, praktické vymožení nějakého práva je techničtější otázka, u které dneš většina preferuje tu demokracii, a malá nenšina to svépomocné nebo tržní řešení. V ankapu určitě může dojít k neschopnosti si ta práva reálně zajistit, i přes vesměs neozkoušené navrhované mechanismy, jak tomu zabránit. V demokracii je to praktické zajištění taky ne samozřejmé, i když prosazení těch už uzákoněných práv hodnotím vesměs jako dostatečné a chápu, že změna je krok do nejistého neznáma, obzvkáť u ankapu. Zajištění nějakého Vámi preferovaného práva v demokracii je na dvou rovinách - zda Vám někdo (soudy, policie) to zákoné právo je reálně schopen zajistit? Zda nějaké právo, které by jste chtěl, jste si schopen zajistit, pokud Vám ho většina chce upřít (= musíte většinu přesvědčit, aby vám to právo, ať už pozitivní či negativní, umožnila zajistit tím, že ho demokraticky propíše do zákonů). Tady holt ankapáci chtějí taková práva, která jim demokracie nezajišťuje, a proto raději sázejí na obdobně nejistou kartu volného trhu a zněny nyšlenkového klimatu ve společnosti (aby jejich právům nakloněná byla).
Ve finále mi to tu ale vychází tak, že blbě fungující demokracie bude pro někoho horší než vyváženě fungující ankap ale i naopak že tentýž člověk bude možná radši v přívětivě fungující demokracii než blbém ankapu. A pak budou skalní ideologičtí fanoušci, co budou chtít svůj systém i kdyby byl v tom nejhorším stavu.

K čemu jsou tedy práva, když ani z teoretického modelu neexistuje jejich vymahatelnost?
- Tady opět to, že ani základní teoretický model demojracie nepopisuje jak bude vymožení vkády lidu (a odhladovaných práv) v praxi vymáháno. Ale ano, demokracie má nad ankapem v testovací praxi a technickém rozepsání svých nechanismů několik set let náskok.

Co myslíte v prvním případě vzniku Ankapu těmi společenskými silami? Není důvod, proč by měl být vznik ankapu na neosidleném území netolerován.
- Pokud na to neosídlené území přijde jeden ankapák a tisíc demokratů, tak tolerován nebude.
A pokud by ho teoreticky homesteadovalo 1000 ankapáků, tak i pak by záleželo, zda navenek vůči státům uhájí svou samostatnost.

Opt-out je bohužel v právním státě nemyslitelný. Stát má výlučnou a suverénní moc nad svým územím (Uzemní výsost). Není důvod, proč by měl ve svém území vyhradit prostor, ve kterém vymahatelnost jeho práv neexistuje (bylo by to v rozporu se suverenitou, kterou stát drží). Navíc i opt-outované území by muselo mít územní výsost (takže ve výsledku být státem).
- vlastně zde souhlas. Leda by se mínění veřejnosti (ta spol. síla) naklonila buď částečnému opt-outu, tedy vyvázání se jen z něčeho, takže by např. optoutovaní měli různé stupně daní a výhod vs. nezdanění a menších výhod, nebo by byli v roli podobné dlouhodobě pobývajícím cizincům ( taky to omezení práv i poviností). Ale jo, opt-out koupené nemovitosti by ztrátou té suverenity byl a navenek by asi byl tím mikrostátem. Teoreticky i to by šlo odhlasovat (či vylobovat) byla-li by k tomu vůle (či jiná nátlaková nebo korupční síla).
Web: neuveden Mail: neuveden
To jen jednotlivé bezpečnostní agentury (gangy) zajišťují lidem (samy sobě) i některá pozitivní práva (např ten ve článku zmíněný výběr daní), protože je po tom ( u čkenů gangu) poptávka. Říká se tomu (tomu vymáhání pozit. práva) myslím "kukturní vyjímka", podobně jako třeba u zabavování týraných psů majiteli.
Autor: Rakusak Čas: 2022-11-02 13:43:59
Web: neuveden Mail: schován
At si kazdy fetuje, co uzna za vhodne. Ankap vsak nemame, takze za existence stavajiciho systemu, kdy existuje nase pitoma statni struktura, tak pokud bude dochazet k uvolneni fetovani drog, musi to jiti ruku v ruce se zruseni statniho zdravotniho pojisteni a statniho socialistickeho zdravotnictvi. Neni spravne, abych ja, pokud sam nechci, byl nucen prispivat danemi na peci o ty, co fetuji.
Web: neuveden Mail: schován
Smýšlející člověk by řekl že když se zlegalizují drogy tak si člověk uvědomí jak na hovno naše zdravotnictví je a bude hlásat po jeho změně. Ale typický český občan by radši znovu zkriminalizoval drogy než aby se pokusil přemýšlet.

Takže kdo ví, možná by to lidem došlo.

Mě spíš jde o to že by tyto drogy byly po legalizaci zdaněné, a dobře víme jaká je daň na alkoholu...
Web: neuveden Mail: schován
Ja tedy osobne nesouhlasim se zdanenim drog. Proc by mely byt zdanene? Proste legalizovat vse s tim, ze se zrusi statni zdravotnictvi. A je to. Fetuj si, co chces, ale platit peci ci komercni pojistku si budes sam.

Navysovat statni prijmy z dani je zlo. Kazda marka, kterou stat nedostane, je dobre, protoze ji nemuze zneuzit, nikdo ji nemuze ukrast, atd.
Web: neuveden Mail: schován
Myslím že je naivní si myslet že jakmile se zlegalizují drogy, v nejbližší době asi marihuana, nebudou mít daňovou přirážku jako prase. Stejně je to dneska s alkoholem, 70% cenu jsou jen daně.

Souhlasím že nejoptimálnější je zrušit najednou státní zdravotnictví a zlegalizovat všechny drogy, ale je to asi celkem nereálná představa. Nejreálnější mi přijde udělat státní zdravotnictví nepovinné a zlegalizovat lehké drogy jako je marihuana, lsd, extaze etc. To by mohl být dobrý začátek.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, asi je to naivni. :-D Stat si urve, kdyz muze ;-)

A jinak stat nikdy nedopusti, aby jeho zdravotnictvi bylo nepovinne... Poradnou konkurence nikdy nedovoli, protoze timto drzi lidi v sachu, kteri jsou se svou peci odkazani na peci statu kvuli obrovskym odvodum a danim.
Autor: Urza Čas: 2022-11-03 01:12:21 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tím můžete snadno obhájit spoustu prasáren; třeba donutit lidi povinně cvičit, jíst zdravě a podobně. Není důvod, proč by zrovna braní drog mělo být něco speciálního.

Na všechno je argument: Hele, ať mají svobodu, když si to budou platit; ale dokud je tu státní pojištění, není správné, abych jim platil jejich nezdravý životní styl.

Na přednášce jsem třeba ukazoval, že jízda na koni je asi 30x nebezpečnější než brát MDMA. Takže zakážeme koně? A co ještě všechno? Auta? Všechen nebezpečný sport…

Tohle opravdu chceme? Protože pokud ne, Vaše argumentace o drogách je založená prostě jen na subjektivní preferenci, že drogy nemáte rád.
Web: neuveden Mail: schován
Jisteze je to zalozeno na me subjektivni preferenci, ale to je irelevantni.

Klicove je, ze stavajici system je nejak nastaven - povinne zdravotni pojisteni bez ohledu na rizika daneho cloveka. Tim, ze stat neco zlegalizuje, patrne dojde ke zvyseni konzumace drog, ktera se nasledne projevi, treba i velmi malo, do nakladu na zdravotnictvi, cimz dojde ke zvyseni prerozdeleni zdroju a dalsi legitimizaci statniho zla. Argument s konem je spravny. Kone vsak legalni jsou jiz ted. Jen nechci pridat dalsi stripek do nakladu na zdravotnictvi a tim zvysit jeho naklady, ktere se financuji z odvodu a dani.
Autor: Urza Čas: 2022-11-03 17:22:06 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Když pomineme, že je pravděpodobné, že legalizace drogy by SNÍŽILA rizika spojená s jejich užíváním (nikoliv naopak), tak argumentovat tím, jak je to teď, nedává smysl – tím byste pak mohl obhájit každý totalitní režim, že "už to tak je nastavené".

Je to jako kdybyste v SSSR nebo třetí říši argumentoval tím, že je špatně propouštět vězně z gulagů a koncentráků, protože Vás, ctihodného občana, tam okrádá stát o daně, ale když propustíte ty vězně, kteří produkují alespoň nějakou hodnotu, budete muset státu platit víc, aby mohl najmout pracovní sílu.
Web: neuveden Mail: schován
Ale to jsme prece opet u subjektivni preference. Pro vas muze byt dobre, ze se lidem zvysi svoboda v podobe moznosti bez trestu uzivat drogy, a to i za cenu, ze patrne dojde k vetsi mire uzivani techto latek a patrne narostou naklady na zdravotni peci - mozna treba ubyde akutnich stavu a selhani kvuli vetsi dostupnosti kvalitniho materialu, ale rozhodne ve vetsich cislech je po case pravdepodobne navyseni nakladu na peci z duvodu chronickych potizi. Pro mne je zase klicove nenavyseni zla v podobe prerozdelovani zdroju z odvodu a berni. Vidim to tedy nakonec tak, ze kazdy preferujeme nejake to mensi zlo. A reseni? Zrusit obe zla, aby byli spokojeni vsichni. :-)
Autor: Urza Čas: 2022-11-05 11:54:49 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Konec Vašeho příspěvku je klíčový:
Ano, zrušit obě zla.
Ale nepodmiňovat zrušení jednoho zrušením druhého, jinak se nikdy nikam nedostaneme. Někdo by totiž mohl snadno argumentovat tím, že nelze zrušit nějaké příspěvky, dokud lidi nebudou mít svobodu si vydělat a podobně.
Souhlasím, že je potřeba zvyšovat svobodu i snižovat přerozdělování. Že každý vidíme prioritu jinde, je OK (ono jde obojí ruku v ruce). Problém je, když začnete jednomu stát v cestě, dokud nebude to druhé (a to by byl problém z obou stran, ale udělal jste to Vy, ne já).

(Btw, zcela pomíjíte, že zrušení drogové prohibice pravděpodobně povede ke SNÍŽENÍ zdravotních rizik spojených s drogami, ne k opaku; a je pro to spousta dat, mockrát jsem o tom přednášel, budeme o tom mít teď i konferenci.)
Web: neuveden Mail: schován
Mate nejake relevantni zdroje k tomu, ze legalisace uzivani drog povede ke snizeni nakladu (rizik) na zdravotni peci? Nemohu nic najit. Myslim si, ze urcite ubyde akutni stavu, ale pribyde chronickych obtizi a leceni chronickych problemu.
Autor: Urza Čas: 2022-11-07 16:14:27 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Plyne to třeba z této přednášky:
https://www.youtube.com/watch?v=HM73OQxgX9g&list=PLmwDL0lIJTxCc0yL4i9M2aNQ4a5wRzjb7

Ale hlavní pointa příspěvku je v tom, že budeme-li podmiňovat jednu deregulaci druhou, nikdy se nikam nedostaneme.
Web: neuveden Mail: schován
Dekuji, na prednasku se podivam, i kdyz je mozne, ze jsem ji jiz pred lety videl. Jsem zvedavy, zda mne tve argumenty presvedci.

Ale hlavní pointa příspěvku je v tom, že budeme-li podmiňovat jednu deregulaci druhou, nikdy se nikam nedostaneme.

Toto plati, ale ne pro vsechno. Pokud ma nekdo jiny nest nasilim pod hrozbou vezeni naklady ciziho zvyseni svobody, tak to neni moralni ani spravne. Ale to jsme opet u subjektivni preference...
Autor: Urza Čas: 2022-11-08 13:35:22 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Problém je, že ale pro každou deregulaci najdeme někoho, komu to zvýší nějaké náklady (v důsledku jiné regulace).
Pak má smysl rušit tu další regulaci, ne brojit proti deregulaci.
Najdete to fakt všude: Minimální mzda, zákoník práce, vlastně i spousta dotací, státní monopol ve školství, zdravotnictví, všude…
Vlastně jen těžko najdete regulaci, jejíž zrušení by nevedlo k tomu, co popisujete. Akorát tady máte zrovna nějaké vlastní emoce v tom, tak to vnímáte jinak. Ale pokud byste si na tom trval obecně u všeho, nikdy nic nemůžete deregulovat.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky