Urza v Polis: Stát je špatný sluha, ale zlý pán – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-12-14 00:00:02

Urza v Polis: Stát je špatný sluha, ale zlý pán

Před čtrnácti dny jsem přednášel v Paralelní Polis; byl to skvělý zážitek, přišlo vás hodně přes stovku, čímž pádem mohla být přednáška živá a interaktivní. Nejvíce mě potěšilo, že zdaleka nepřišli jen libertariáni, trochu jsem se obával „přesvědčování přesvědčených“; teď už jsem v tomto ohledu klidný.

Jelikož přednáška nebyla jediná (jedná se o celý cyklus, jenž potrvá několik měsíců), připomínám, že dnes večer si mě můžete znovu přijít poslechnout (a následně podiskutovat); máte-li ve svém okolí někoho, kdo třeba není anarchokapitalista či libertarián, ale o kom se domníváte, že by jej mohlo toto téma zajímat, vezměte ho s sebou! Dnešní přednáška nese název „Stát je špatný sluha, ale zlý pán“; bude o rakouské ekonomické škole, vysvětlování jejích základů na příkladech z praxe… a doufám, že i následná diskuse, do které se můžete zapojit, bude tak zajímavá jako minule.

A rovnou všechny srdečně zvu na další přednášku, tentokrát za měsíc (11. 1. ve 20 hodin, protože 28. 12. mezi svátky vynecháme), kde si popovídáme o penězích a jejich funkci.

Těším se na vás dnes večer ve 20 hodin v Paralelní Polis.
Přečtení: 12694

Autor: Urza Čas: 2016-12-14 11:26:48 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To nemohu slíbit; pokusíme se o to, ale záleží na nejrůznějších faktorech (třeba v pondělí byla jiná přednáška, ze které měl být také záznam, ale nějak se to nepovedlo technicky).
Autor: Marx (neregistrovaný) Čas: 2017-07-17 02:23:15 Titulek: Dotaz
Dneska jsem viděl přednášku ze záznamu a chtěl bych se na něco k tomu zeptat a z míst, co jsem našel, mi tohle přišlo nejvhodnější.

Přijde mi, že předpokládáš, že lidi vědí, co chtějí, i když to tak mnohdy nemusí být. V přednášce jsi jako příklad měl lidi, co potřebovali most a pak pomocí volného trhu rozhodovali, jestli bude dřevěný, kamenný, etc. Ale na začátku pravděpodobně nestavěli most jen aby měli most, ale pravděpodobně měli nějaký problém s dopravou nebo něco podobného, ale co když by se místo toho rozhodli pro nějaké extrémně neefektivní absurdní řešení, jako že někdo bude celý den plavat na té řece tam a zpátky a převážet, co je potřeba?

Myslíš, že je to lepší řešení, tím, jak vzniklo, a proto pro ty lidi má v celkovém důsledku lepší hodnotu než postavit most za více peněz, protože jim subjektivně přišlo, že to je lepší řešení i když hodně z nich si jen nedovedlo představit situace, které to přinese? Nebo myslíš, že by taková situace vůbec nemohla nastat a inteligentnější lidé by převládli a prosadili by lepší řešení? Nebo by se prostší lidé spokojili s tímto řešením a lidé, kteří vidí větší prospěch v mostu se na něj musí složit sami potenciálně platit mnohonásobně víc? Co kdyby nikdo neviděl prospěch mostů i když by ho opravdu potřebovali?

Celé to asi směřuje k tomu, co se stane, když je průměrný člen společnosti hlupák a tím společnost dělá pravidelně špatná rozhodnutí?

Viděl jsem v seznamu videí na youtube i jednu s názvem "Demokracie", tak doufám, že jen nepředbíhám, ale přišlo mi lepší se zeptat rovnou, než abych na to zapomněl (a potenciálně se tak daleko ani nedostal).
logo Urza.cz
kapky