Víza pro prchající Rusy? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Zdenál
Čas: 2022-09-30 00:00:02

Víza pro prchající Rusy?

Chceme porazit Rusko? Řekněme, že máme možnost, aby milion nebo dva miliony Rusů v produktivním věku utekli do Evropy. Přesunou sem svou produkci, spotřebu. Rusko přijde o část otroků, kteří mu umožňují vést expanzivní válku – na frontě či v zázemí. Nebo můžeme místo toho draze lifrovat zbraně na Ukrajinu a nahánět tyto muže po ukrajinských polích a snažit se je tam zabít. Brain drain milionu Rusů v produktivním věku je asi tak milionkrát lepší pro všechny. Pro nás, pro Rusy, pro Ukrajince. Nedat těmto lidem víza je čirá idiocie. Je to stejně hloupé jako nemorální.
Přečtení: 6330

Autor: li Čas: 2022-09-30 10:16:37
Web: neuveden Mail: schován
Já bych se neodvažovala soudit co je čirá idiocie, co je hloupé a nemorální apod.
Tohle je zrovna extrémně složité téma pro takové "černobílé" soudy.
Také bych nedávala úplné rovnítko mezi migrací a "brain drain".
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
S brain-drainem rozumím. Ale ono nakonec, Ruskou porážku přiblíží i pokud uteče "dělník ze šroubárny". Kromě toho, Rusové jsou v průměru přeci jen vzdělanější a kvalifikovanější než jiné typicky migrující národy - namátkou Syřané, Afghánci, občané Afrických zemí...

Samozřejmě by místo silných výrazů šlo používat různé eufemismy. Ale na podstatě sdělení to nic nemění. Je to pro všechny zainteresované strany i jednotlivce - s vyjímkou jednoho diktátora - v mnoha ohledech lepší. Což je hlavní důvod proč to hodnotím tak ostře.
Autor: li Čas: 2022-09-30 18:43:21 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
OK, já to nechci moc pitvat, protože je to hodně složité téma... :)
Ale všímám si samozřejmě dost vyhrocených komentářů na obou stranách.
Autor: VATA Čas: 2022-10-05 16:17:36
Web: neuveden Mail: schován
Prečítal som si jeden komentár (tuším v Neviditelném psovi), v ktorom je autor zásadne proti prijímaniu "zbehov". Vraj im nič nehrozí a iba utekajú pred svojou občianskou povinnosťou - pritom autor sa mi zdal proti Putinovský. Videl som dokument, kde sa bývalý vojak Wehrmachtu vyjadruje k osobe Clausa von Stauffenberga, ako k osobe zradcu (veď prisahal Hitlerovi), ktorý dostal, čo si zaslúžil. Oba postoje sú neuveriteľne podobné.
Úprimne povedané, osobne som aj za udeľovanie víz Ukrajincom, ktorí utekajú pred povinnosťou bojovať. Osobne by som určite chcel, aby sa moji potomkovia zdekovali do krajiny, kde im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. A kryl by som im chrbát, aby mohli utekať.
Do USA sa od nás dlhé desaťročia sťahovali ľudia za prácou a mali z toho úžitok ako Spojené štáty, tak aj my. A neboli to vysokokvalifikovaní superodborníci, ale roľníci, robotníci atď. Takže kto chce pracovať, cesta otvorená. Kto nechce, nech ide kade ľahšie.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky