Vliv socialistických opatření na zaměstnance a spotřebitele – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Vasek
Čas: 2019-09-03 00:00:02

Vliv socialistických opatření na zaměstnance a spotřebitele

Nedávno se mi v práci staly hned dvě věci, které ukazují, jak stát znepříjemňuje život těm, kteří podle něj potřebují "ochranu". Spotřebitelé a zaměstnanci.

Končí sickday
Ráno na celofiremní poradě nám bylo řečeno, že se ruší sickdaye. Důvod? Protože zaměstnavatel musí proplácet i první 3 dny volna. Takže místo toho, aby tu byla možnost, nemocenské, která je 100% hrazena, tak dostaneme socialistické opatření, ze kterého člověk nedostane celou mzdu a ještě potřebuje potvrzení od lékaře, aby mohl marodit (byrokracie navíc). Dobrovolnost a důvěra je nahrazena buzerací a kvůli státu i vzájemnou nedůvěrou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

B2C? Raději ne
Na odpolední marketingové poradě jsme probírali otevření eshopu pro spotřebitele (B2C - zatím děláme jen B2B). B2B sektor je relativně málo regulován a většina vztahů se řeší smlouvami. Jelikož mě baví více dělat marketing pro spotřebitele než pro firmy, tak jsem nadhodil, že bychom mohli otevřít od roku 2020 eshop s kávou. Na to mi bylo odpovězeno, že prodávat věci skupině, která je tak silně legislativně chráněna je riziko. Tím neříkám, že to nakonec dělat nebudeme. Jen pokud se pro to rozhodneme, tak se to riziko bude muset promítnout v ceně.

A tak stát prý chrání ty slabší… Socialismus "funguje" přesně tak, jak libertariáni tvrdí.
Přečtení: 12788

Autor: Jakub G Čas: 2019-09-02 23:16:00 Titulek: Sickday
Web: neuveden Mail: neuveden
Není to trochu zvláštní vysvětlení? Čeká snad zaměstnavatel, že najednou budete více nemocní? Nebo vám prostě nevěří a myslí si, že byste sickday začali používat jako obyčejnou dovolenou?
Autor: velkej Ká Čas: 2019-09-03 07:06:59 Titulek: Re: Sickday [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Není to zvláštní. Místo sickdays jsou prostě placené dny nemoci nařízené státem. Něco za něco.
Autor: Jakub G Čas: 2019-09-03 07:29:25 Titulek: Re: Sickday [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak něco za něco? Nikdo jim přece nenařídil ty sickday zrušit! Pořád mohl zaměstnavatel zachovat sickday jako takové tři dny "nemocenské bez papírování". Proč je nezachoval? Protože nevěří zaměstnancům, že by nezačali používat sickday jako obyčejnou dovolenou?
Autor: VlK (neregistrovaný) Čas: 2019-09-03 09:15:14 Titulek: Re: Sickday [↑]
"Protože nevěří zaměstnancům, že by nezačali používat sickday jako obyčejnou dovolenou?" To by je nezaváděl nebo zrušil dříve.
"Proč je nezachoval?" Zřejmě proto, že první tři dny proplácet je dražší než "kompenzace".
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-09-03 10:25:49 Titulek: Re: Sickday [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jasně. Nenařídil jim sickdays zrušit, jen jim zhoršil podmínky proto, je zachovat.
Autor: Jakub G Čas: 2019-09-03 11:21:53 Titulek: Re: Sickday [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A čím jim to ztížil? Pokud si zaměstnanec místo nemocenské vezme sickday, tak v čem je to nově těžší?
Autor: Kolouch (neregistrovaný) Čas: 2019-09-06 11:32:51 Titulek: Jde o riziko navíc [↑]
Pokud někdo vyčerpá pět sickdays, a pak bude nemocný, zaměstnavatel mu musí že zákona vyplatit další tři dny. Čili stát zaměstnavateli navýšil riziko, že bude platit za nemocného. Pochopitelně zaměstnavatel hledá cesty, jak riziko zpět snížit, možnosti má ale nyní mnohem méně, papírování více. Socialisté a stát zas ukazují, že netuší, kolik co stojí.
Autor: Jakub G Čas: 2019-09-06 20:53:31 Titulek: Re: Jde o riziko navíc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Takže zaměstnanec je na tom hůře, protože mu bude zaplaceno i za ty tři dny?
Autor: Honza Čas: 2019-09-07 07:56:08 Titulek: Re: Jde o riziko navíc [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
A kdo zaměstnanci asi ty tři dny zaplatí? Zaměstnavatel z platu své manželky? Nebo jak ten zaměstnavatel vydělává peníze na platy svých zaměstnanců?
Autor: Jakub G Čas: 2019-09-07 09:38:35 Titulek: Re: Jde o riziko navíc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pak ale článek nemluví pravdu v tom, že je to pro zaměstnance nevýhodné.
Autor: VlK Čas: 2019-09-15 06:12:33 Titulek: Re: Jde o riziko navíc [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro zaměstnance je to nevýhodné, protože je to nevýhodné min. pro značnou část těch, kteří měli sick days. Obvykle sick days se dávají na více placených pozicích. Lidé kteří marodí a ne simulují. Lidé kteří raději s nemocí odpočívají doma, než aby šli/jeli v jejich stavu k lékaři (když pojedou autem vyšší riziko nehody, když hromadnou roznáší nemoc + víc času, kdy neodpočívají), čekají u lékaře (riziko chytnutí další nemoci, riziko roznášení jejich nemoci).
A pak si to zopakují při ukončení neschopenky, pokud na to nemyslí a nedomluví se s lékařem na jiném řešení.
Autor: Kolouch (neregistrovaný) Čas: 2019-09-06 11:41:44 Titulek: Mantinely určuje stát [↑]
Ano, může za to stát. Zaměstnavatel prostě bere pět sickdays ročně jako únosné riziko. Pět a ne osm nebo jedenáct (při dvou nemocích za rok). Rok má padesát dva týdnů, tj. kolem dvou set osmdesáti pracovních dní. Odečtěte dvacet dní dovolené a rázem pochopíte, že zaměstnavateli vzniká odhadem ztráta v hodnotě jednotek procent práce zaměstnance. Pokud to opravdu chcete chápat z pohledu zaměstnavatele.
logo Urza.cz
kapky