Východní a západní Německo – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2023-02-10 00:00:02

Východní a západní Německo

Poválečné zdevastované (a obnovující se) Německo bylo v roce 1949 rozděleno na dva státy: NSR (západní Německo) a NDR (východní Německo); v prvním zmíněném byl implementován jakýsi socialismus (celkem light verze), v druhém pak tuhý socialismus. Tato situace byla sice pro východní Němce neveselá, nicméně z našeho pohledu existuje přeci jen jedno pozitivum: Rozdělení Německa byl takřka laboratorní pokus na téma socialismus; výchozí pozici měly obě země stejnou – majetkové poměry, kultura, historie, mentalita obyvatelstva, to všechno bylo na obou stranách té umělé čáry srovnatelné. Pak následoval sociální experiment trvající čtyři dekády; a výsledek byl naprosto jednoznačný a zdrcující, potvrdil teorie rakouské ekonomické školy do písmene – socialismus prostě nefunguje. Otázka, která člověka zamrazí, však zní: „Kolik takových experimentů ještě bude muset proběhnout, než se socialisté poučí?“
Přečtení: 3992

Autor: li Čas: 2023-02-10 01:16:04
Web: neuveden Mail: schován
Ještě bych to malinko doplnila.
"v prvním zmíněném byl implementována jakási svoboda, v druhém pak tuhá totalita"
A dnes jsme na tom tak, že je na nás z ciziny imlpementován tuhý socialismus a tuhá totalita, ale říkáme tomu kapitalismus a svoboda.
Z mého pohledu je jediné možné řešení zaměřit se na duchovní obrodu, ze které se rodí svoboda, síla a prosperita.
Duchovně upadající společnost plodí úpadek, chaos a bezpráví... a to i v ryzím kapitalismu, který je v tomto ohledu bezzubý...
Autor: Urza Čas: 2023-02-10 09:05:26 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nemyslím, že k tomu potřebujeme cizinu, však koukněte na naše voliče, dělají si to sami, oni ten socialismus chtějí.
Jinak souhlasím, že naše společnost je dost zaměřená na vnější svět, takže pak ignoruje ten vnitřní. Ale to nejde lidem nijak vnutit, nemá smysl to tahat do společenského zřízení, protože pak by to bylo nějaké vynucené, což k duchovnímu vývoji moc nesedí. Spíš si k tomu lidé musejí dojít; a společenské zřízení by jim k tomu mělo dát prostor a nebránit.
Autor: li Čas: 2023-02-10 09:23:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
V tomto případě jsou to evidentně zájmy z ciziny, volby je jen taková šaráda :(
K duchovní obrodě buďto dojde a můžeme doufat ve svobodu – anebo nedojde, pak budeme žít v otroctví.
Naší situaci naprosto přesně popsali zde: https://www.youtube.com/watch?v=4MDTufboE_k&t=97s
Autor: Fjorky Čas: 2023-02-12 21:11:57
Web: neuveden Mail: schován
Zdravím, nemyslím si že měli stejné pozice, jak v případě bohatství, mentalitou a historií. Jednak Západní Německo zdědilo průmyslové Porýní, což byl základ průmyslové výroby Pruska, popřípadě celého Německa. Dále mentalita nebyla stejná, a jako důkaz krásně postačí volby v roce 1934, kdy byl zvolen Hitler. Když se podíváme kde měl Hilter při volbách největší podporu, zjistíme že téměř všechny volební okrsky kde Hitler získal přes 50% byly ve východním Německu (Prusku). V již zmíněném Porýní dokonce prohrál. A poslední bod je historie která taky není stejná, protože východní Německo bylo od 18 století součást Pruska, který mělo jinačí zřízení a mentalitu než např. státy u Porýní.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky