Vychováme lepšieho človeka – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Dalid
Čas: 2022-04-20 00:00:02

Vychováme lepšieho človeka

V rozhovore s Timom, ale často aj v diskusii na Stokách som vnímal túžbu po tom, aby štát alebo ANCAP robil ľudí lepšími. Úlohou spoločenského zriadenia má byť efektívne zabezpečiť potreby, ktoré je výhodné riešiť hromadne. Nezáleží na tom či je to demokracia, ANCAP alebo diktátor. To úroveň spoločnosti určuje ako bude zriadenie fungovať – a aj jeho formu. Keď miesto vychovávania ľudí venujeme pozornosť efektivite využitia zdrojov, zvýšime šance na rozvoj lepšieho človeka.
Přečtení: 10071

Autor: li Čas: 2022-04-19 23:16:08
Web: neuveden Mail: schován
Můžete trochu rozvést tu poslední větu? Člověk s určitou dávkou fantazie z toho může mít i malinko husí kůži... :)
Web: neuveden Mail: schován
Čím rozvinutejsia a bohatšia je spoločnosť, tým je väčší priestor na rast jej úrovne.
Web: neuveden Mail: schován
Hkavně s tou poslední větou bych taky nesouhlasil. Hlavně když je napsaná tak jako by soustředění se na víc zdrojů mělo tu výchovu zcela nahradit a přitom by to mělo stačit k úspěchu výchovy.
Web: neuveden Mail: schován
Nenahradí, výchova prebieha v rodine a v kolektíve, nie prostredníctvom štátu a zákonov.
Autor: li Čas: 2022-04-20 08:54:24 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Keď miesto vychovávania ľudí venujeme pozornosť efektivite využitia zdrojov, zvýšime šance na rozvoj lepšieho človeka."

Když místo vychovávání lidí věnujeme pozornost efektivnímu využití zdrojů, tak nezvýšíme šance na rozvoj lepšího člověka. Materiálně zbohatneme, ale to je tak vše. Člověk není zvíře, většinou disponuje i svědomím, které by si měl "vychovávat" či "kultivovat"... Pokud toto u dítěte zanedbáme, tak je to dost blbé.
Výchova probíhá samozřejmě zejména v rodině a v kolektivu, ale je to naprosto zásadní věc, kterou nelze škrtnout ze seznamu.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Berte to takhle - kdo měl víc prostoru na seberozvoj. Rolník ve středověku, který musel makat na poli, aby neumřel hlady, nebo člověk dneška, který sedí u počítače a cestou domů se staví do obchodu?
Bez toho materiálního bohatství to bylo bídný v mnoha ohledech...
Autor: li Čas: 2022-04-20 10:49:57 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Seberozvoj je dost vágní pojem a nemusí mít s morálkou nic společného. Rolník ve středověku nebo i otrok v Egyptě mohl mít mnohem lepší charakter než vůl v sáčku.
Web: neuveden Mail: schován
Myslel som, že úvod článku jasne stanovil kontext. Veta "Keď miesto vychovávania ľudí venujeme pozornosť efektivite využitia zdrojov, zvýšime šance na rozvoj lepšieho človeka." sa vzťahuje na spoločenské zriadenie, nie na človeka všeobecne. Rozvoj osobnosti v rodine a v kolektíve považujem za velmi dôležité.
Autor: li Čas: 2022-04-20 14:30:46 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Možná bych to tedy přeformulovala takto :)
"Když budeme věnovat pozornost efektivnímu využití zdrojů, tak velmi pravděpodobně materiálně zbohatneme. Další klíčová věc je k jakým hodnotám se (jako jednotlivci i jako společnost) ukotvíme. Podle té kotvy se budeme totiž neustále rozhodovat a jednat v souladu s ní..."
Můžeme se rozvíjet k určitým altruistickým hodnotám a ideálům – nebo naopak k ryze sobeckým hodnotám a požitkům. Přičemž zde vůbec nezáleží na materiálním bohatství...
Autor: minarchista (neregistrovaný) Čas: 2022-04-20 13:21:45
Vas vyplod je blbost. Uroven spolecnosti, ze urcuje, jak bude zrizeni fungovat? Neni pravda. Podivejte se do hystorie.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky