Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele Měchožil Zhoubný (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Autor: Měchožil Zhoubný Čas: 2021-09-10 18:59:44 Titulek: Omluva
Web: neuveden Mail: schován
Fakt si sám připadám jak ve stoce.. plkat o hloupostech a až pak si uvědomit, že člověku šlo o život. Omlouvám se a přeji co nejdříve snesitelný stav.. časem i zdraví.
Autor: Měchožil Zhoubný Čas: 2021-09-10 17:17:16 Titulek: Regulace ano i ne. [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Je to pro představu celkem přehledně zjednodušitelné. Např. elektrotechnika a chemie je regulována všude na světě dost tuhým způsobem, protože nesprávnost výkonu těch oborů může přímo ohrozit život člověka, chemie dokonce ve velkém a plošném rozsahu, pokud se sejdou okolnosti. Zcela podobně potravinářství.. reguluje se kvůli bezprostřednímu vlivu na organismus. To není kvůli Babišovým pekárnám a masokombinátům, aby ty mohly víc prodat a soukromník zkrachoval. Hygiena povoluje maloprovozovnu a pak šmejdí kvůli zdraví zákazníka. Zákazník teoreticky má mít rozum, to ano.. ale pokud si naběhne už jen na obyčejnou salmonelu, vznikne náklad, který zaplatí lidé, co nemají s dotyčným maloproducentem co do činění.
Tyto příklady doufám ilustrují nutnost místy i citelné regulace, ale vyvstává otázka udržení rozumné rovnováhy.. nezatěžování občana či podnikatele hloupostmi, protože ouředník musí sám sebe zdůvodnit a proto (podezírám ho, že často) plodí samoúčelná lejstra. Kapitolou sama o sobě je možnost žádoucí restrikci kompenzovat např. přístupem ke zdrojům. Tedy paní začne doma péct, dosáhne určitého rozměru činnosti a obratu, hygiena chce mít vše v pořádku, to stojí peníze a bylo by vhodné ten náklad nějak úvěrovat, protože se to ve finále vrátí. Ovšem tím se dostáváme zpět k šimlovi s beranem a moje zkušenost není vábná. Když to vezmu směrem do průmyslového rozměru, každý ví, že rizikové činnosti je velmi výhodné až skoro jediné možné provozovat v již existujícím třeba i historickém průmyslovém areálu či zóně. Proč? Protože ten areál typicky je zainvestován co do infrastruktury a má všechna platná povolení, EIA, čističku atd. Tyto bumážky dnes sehnat pro průmyslovou novostavbu je otázka hodně velikého rance peněz a ztráty času.
Web: neuveden Mail: schován
Podobně pokud bychom neprošli cestou křesťanství a zejména římského katolicismu, vzniklo by prostě něco jiného, než náš model světa. Možná lepší, možná horší.. příkladů a jejich zobecnění je víc.
Souhlasím s tím "NE!" alespoň pokud jde o písmenka a vykřičník.. člověk jako biologický druh totiž je navýsost kolektivní a právě kolektiv ho posunul tam, kde je. Vítaná a důležitá individualita staví na tom, že má záda jištěná masou a strukturou. Však vystrčte obtížného génia z vesnice na mráz do lesa.. to nebylo ultimátním trestem jen tak pro nic za nic.
Dneska se stalo pouze to, že panuje nadvýroba a vůbec jiná distribuce práce a její produktivity.. právě to umožnilo moderní terciární sféru a zprostředkovaně všelijaká lidská práva nad rámec přirozených, jakož i třeba podporu samoživitelek, které by normálně na scéně v podstatě být ani neměly, a pohodlné vymírání, protože na polní práce už synů netřeba.. dnes je důležitější čokl místo dětí a Jadran. Dnes v době pokročilé produktivity práce je víc volných kapitalizovatelných prostředků, lepší možnost jejich alokace směrem k onomu individuu, zrychlení vývoje atd. atd. Ale pořád platí, že plod práce individua potřebuje k uplatnění kolektiv.. vlastní, cizí, cílovou skupinu zákazníků.
On totiž kolektiv či stát se skládá právě z individualit a tím je dáno i to ostatní. Anarchistický důraz na individuum vůbec neznamená, že je řeč o solitéru, který je sám o sobě a není k přežití nucen interagovat se sociálním okolím.
Autor: Měchožil Zhoubný Čas: 2021-09-10 16:19:49 Titulek: Já ale vím.. škola hrou.
Web: neuveden Mail: schován
Jenže krom hraní si na školu hrou v dnešní době, plné práv s absencí povinností, je nutné i naučit se tvrdým způsobem tvrdé znalosti, aby ty lidi s lehčím přístupe ke světu měl kdo živit, šatit a léčit. Pan Urza je matfyzák a já pevně doufám, že bude souhlasit s tím, že rozhodující obory jsou do značné míry dril, ne diskuze. Diskuze o éteričnu lidské existence totiž následuje až za nacpáním si pupku.
A jen tak mimochodem.. teorie anarchismu jsou pěkné, ale poněkud opomíjejí ty prováděcí předpisy, podle kterých má společnost fungovat. Jak se sousedstvo s dosahem sta metrů domluví na dálnici skrz stát, region? Kdo a za co postaví nemocnici? Kdo půjde študovat na doktora, když náročné jsou už ty dva roky na gymplu? Výsledkem je stav, že jediným rozumným východiskem je ancap, protože ten funkce systémů z principu v potaz brát musí a že by fandil modernímu liberalistickému "vzdělávacímu" hnoji, tak o tom pochybuji.
logo Urza.cz
kapky