Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: HynekRk
Čas: 2018-05-23 00:00:02

Ze skromných počátků až na vrchol

Co mají společného novinář a politik Karel Sladkovský, hudebník František Kmoch, malíř Max Švabinský, vynálezce František Křižík, politik Gustav Habrman, národohospodář Karel Engliš, hudební skladatel Vítězslav Novák, spisovatel Alois Jirásek, nakladatel a podnikatel Jan Otto, zakladatel genetiky Johann G. Mendel, arcibiskup Antonín C. Stojan nebo básník Karel Hynek Mácha? Narodili se v 19. století. To sice ano. Ale hlavní je, že jde o osobnosti, které se dokázali ze skromných či přímo chudých poměrů anebo z postavení nižších vrstev (malorolníci, venkovští řemeslníci, dělníci, sluhové atd.) či nuzných poměrů v pozdějších stádiích života vyšvihnout mezi významné a obecně známé osobnosti své doby (a výjimečně opět z této pozice spadnout, někdy až na dno). A to vlastní pílí a/nebo díky pomoci příbuzných a různorodé charity. Analyzoval jsem takhle před časem životopisy řady významných osob a vybral z nich několik desítek příkladů (nejde tedy o anekdotickou statistiku), které najdete zde (další díly jdou snadno dohledat). Podotýkám, že bych těch osobností mohl vybrat mnohem více! I když dnešnímu čtenáři některé tyto osobnosti nic už neřeknou, šlo ve své době o lidi dostatečně známé. Každopádně jde většinou o osobnosti, které se kvalifikovaly do encyklopedie "Kdo byl kdo v našich dějinách" z nakladatelství Libri.

Dva příklady: Josef V. Sládek – jeho otec byl původně jen zedníkem, i když později se vypracoval na stavebního mistra. Sládek mohl studovat. Později se však rozhodl pro dvouletý pobyt v Americe, mimo jiné i z důvodu existenční nejistoty. V Americe pracoval mimo jiné i jako dělník na stavbě železnice a jako topič na lodi. I přes svůj původ a dělnické profese se stal Sládek významným básníkem a překladatelem. Johann Liebieg - byl jedním z vůbec největších a nejvýznamnějších podnikatelů 19. století v Českých zemích, potažmo ve starém Rakousku. Byl sice synem broumovského měšťana a soukenického mistra (ten brzy zemřel), ale začínal v Liberci jen jako pouhý soukenický tovaryš, později přešel k podomnímu obchodu s galanterií, s níž obcházel trhy v okolních městech. Koncem svého života zaměstnával tisíce lidí, vlastnil panství a chlubil se baronským titulem.

Kdysi byl používán plakát o osudu talentu za kapitalismu - žebrající houslista a o osudu talentu za komunismu (či nacionálního socialismu, už přesně nevím) - houslista hrající před diváky. Byl však osud talentu za (relativního) kapitalismu 19. století skutečně tak špatný?
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-05-23 00:50:03 Autor: Szaszián Titulek: Debilní pojem
Web: neuveden Mail: neuveden
Talent je debilní pojem, protože je to pojmenování nevědomosti, a navíc je to pozitivní obdoba duševní nemoci: Někdo si vede líp než ostatní a nevíme proč (byť často to není žádná záhada), tak řeknete, že "má talent"; někdo si vede hůř než ostatní a nevíme proč (byť často to není žádná záhada), tak řeknete, že "má duševní nemoc".
Pojmy talent a duševní nemoc nepoužívat!
Čas: 2018-05-23 09:10:36 Autor: marcusant (neregistrovaný) Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Ve vašem komentáři jsem nalezl bohužel pouze jedno jediné pravdivé, přiměřené a přiléhavé slovo (tedy k němu samému). Je to hned to první slovo v titulku. Než budete zase něco kritizovat a vymýšlet vlastní psychologické pseudoteorie, nastudujte si prosím hesla "věda, vědecký, metoda" a zkuste podle zjištěného postupovat. Ono když to člověk dělá, tak i když plácá nesmysly, nevypadá to, že je úplně ...
Čas: 2018-05-23 17:58:39 Autor: Kurwa (neregistrovaný) Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
"Pojmy talent a duševní nemoc nepoužívat! "

Co takhle vlohy? Předpoklady?

"Někdo si vede líp než ostatní a nevíme proč (byť často to není žádná záhada), tak řeknete, že "má talent""
Co je na tom špatně? Běžně v řeši používáme podobný fuzzy výrazy, který maj neostrý hranice nebo slučujou víc jinejch pojmů dohromady. Ceteris paribus by jistě bylo lepší vyjadřovat se exaktně, ale myslím si, že to je až poměrně nízko na seznamu problémů co lidstvo má.
Čas: 2018-05-24 22:14:25 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ve Vašem komentáři jsem bohužel nenalezl argument. Napsal jsem toto: Talent je debilní pojem, protože je to pojmenování nevědomosti, a navíc je to pozitivní obdoba duševní nemoci: Někdo si vede líp než ostatní a nevíme proč (byť často to není žádná záhada), tak řeknete, že "má talent"; někdo si vede hůř než ostatní a nevíme proč (byť často to není žádná záhada), tak řeknete, že "má duševní nemoc".
Co z toho není pravda?

Čas: 2018-05-24 22:41:48 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Pojmy "vloha" a "předpoklad" jsou v pořádku, "talent" ne.

2) Co je na tom špatně? Běžně v řeši používáme podobný fuzzy výrazy, který maj neostrý hranice nebo slučujou víc jinejch pojmů dohromady.

- "Talent" je prostě špatný pojem. Výrazem "mít talent" označujeme skutečnost, že někdo je v něčem lepší než ostatní a my nevíme proč. Ovšem "talent" není popisný pojem, ale vysvětlující. Běžně říkáme, že někdo je dobrý v matematice, PROTOŽE má matematický talent; je dobrý v hudbě, PROTOŽE má hudební talent; někdo je talent na jazyky; je obchodní talent; někdo má "talent jednat s lidmi" atd.
Takže máme SKUTEČNOST "někdo je v něčem lepší než ostatní, a není jasné proč"; a lidé to VYSVĚTLUJÍ tím, že má talent, tj. tím, že "je v něčem lepší než ostatní, a není jasné proč". Čili skutečnost se vysvětluje popisem skutečnosti. Jinými slovy: Špatně je to, že když ten pojem zanalyzujete, zjistíte, že neobsahuje nic vysvětlujícího; přesto je to vysvětlující pojem.
Prostě říkat, že Petr je nejlepší v matematice z ročníku, PROTOŽE má talent na matematiku, je jako říkat, že vodík hoří, PROTOŽE je vznětlivý.

3) Ceteris paribus by jistě bylo lepší vyjadřovat se exaktně, ale myslím si, že to je až poměrně nízko na seznamu problémů co lidstvo má.

- Nesouhlasím; problémy lidstva jsou důsledkem špatného myšlení a co je špatné myšlení jiného, než špatné používání jazyka?
Čas: 2018-05-24 22:55:24 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Skoro nič z toho nie je pravda. Jediné čo je pravda je že veda zatiaľ nevie vysvetliť prečo má jeden talent na niečo a druhý na iné. A ani u všetkých duševných chorôb sa zatiaľ nevie ako vznikajú, ľudský mozog je príliš zložitý vzhľadom ku dnešným možnostiam vedy a techniky.
Čas: 2018-05-24 23:12:24 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Skoro nič z toho nie je pravda. Jediné čo je pravda je že veda zatiaľ nevie vysvetliť prečo má jeden talent na niečo a druhý na iné. A ani u všetkých duševných chorôb sa zatiaľ nevie ako vznikajú

- Vaše věta znamená: "Věda zatím neumí vysvětlit, proč si někteří lidé vedou nápadně dobře ("má talent"), ani proč si vedou nápadně špatně ("má duševní nemoc").
A má otázka právě je: K čemu jsou takové pojmy, které jen pojmenovávají nevědomost? A má odpověď je: K ničemu.
Čas: 2018-05-25 00:06:00 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Tie pojmy nepomenúvajú nevedomosť, ony predsa pomenúvajú existujúci stav, z toho pohľadu nie je podstatné či vieme ako ten stav vzniká alebo či ho v prípade duševnej choroby vieme liečiť.
Čas: 2018-05-25 00:34:32 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kdyby pojmenovávaly stav, bylo by to v pořádku; ale ony ho vysvětlují; a je to právě to pseudovysvětlení, co kritizuju. Přechod od "vede si nápadně dobře" = "má talent" k "vede si nápadně dobře" PROTOŽE "má talent". Stejně tak přechod od "vede si nápadně špatně" = "má duševní nemoc" k "vede si nápadně špatně" PROTOŽE "má duševní nemoc".
Prostě je to v obou případech přechod od jiného pojmenování k implikaci. To, co je jen jiné pojmenování stavu věcí, se chápe jako příčina stavu věcí.
Čas: 2018-05-25 12:00:46 Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
A to že niekto zjednodušuje, resp. paušalizuje má byť podľa Vás dôvod aby sa pojmy talent a duševná choroba vôbec nepoužívali? Lebo tak som pochopil Váš prvý príspevok, že neuznávate tie pojmy.
Čas: 2018-05-25 23:53:08 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Předně nejde o zjednodušení/paušalizaci, ale o to, že se predikát chápe jako příčina. Jak jsem napsal: "Vodík hoří, protože je vznětlivý". Krok 1: Vodík snadno začne hořet; říkáme tomu, že je vznětlivý. Krok 2: Vznětlivost, tj. vlastnost (predikát) vodíku se chápe jako příčina toho, že hoří.
Takže "vznětlivost" jako VYSVĚTLUJÍCÍ pojem, je špatný pojem; jako POPISNÝ pojem je to v pořádku.

2. Takže pokud se výrazy "talent" a "duševní nemoc" používají jako popisné pojmy, je to v pořádku; pokud se používají jako vysvětlující pojmy, je to špatně. No, a používají se, jak v běžné řeči, tak v příslušných odborných diskurzech, jako vysvětlující pojmy.
"Duševní nemoc" je jednoznačně vysvětlující pojem: jak schizofrenie, tak generalizovaná úzkostná porucha jsou popisy chování, popisné pojmy (predikáty), které se ale používají jako vysvětlující pojmy; říká se, že osoba něco dělá, PROTOŽE má schizofrenii/generalizovanou úzkostnou poruchu.
"Talent" se snad více používá jako popisný pojem, ale jinak je to stejné: z „něco mu jde nápadně dobře“ = „má talent“ se přechází k implikaci „má talent“ → „něco mu jde nápadně dobře“.
Takže pokud jsou ty pojmy jen popisy nežádoucího chování/schopností lidí (což se pozná z kontextu), je to v pořádku; pokud ty schopnosti/nežádoucí chování vysvětlují, jsou to špatné pojmy, protože to žádné vysvětlení není: je to vysvětlení typu „Vodík hoří, protože je vznětlivý“.
Čas: 2018-05-25 23:55:02 Autor: Szaszián Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Oprava:
"Talent" se snad více používá jako popisný pojem, ale jinak je to stejné: z „něco mu jde nápadně dobře“ = „má talent“ se přechází k implikaci „má talent“ -> „něco mu jde nápadně dobře“.
Čas: 2018-05-26 09:49:47 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
je to vysvětlení typu „Vodík hoří, protože je vznětlivý“
........................................................

https://www.youtube.com/watch?v=-4C0oJ_gkc8
Čas: 2018-05-26 09:53:53 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: Debilní pojem [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz

Kdysi byl používán plakát o osudu talentu za kapitalismu - žebrající houslista a o osudu talentu za komunismu (či nacionálního socialismu, už přesně nevím) - houslista hrající před diváky. Byl však osud talentu za (relativního) kapitalismu 19. století skutečně tak špatný?
...........................................................................

A co za socialismu, tenkráte také mnozí rozvíjeli svůj talent:

https://www.youtube.com/watch?v=Dq2ii7PRM7U
Čas: 2018-05-23 00:57:29 Autor: velkej Ká Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Takových osobností bylo určitě víc, já bych do seznamu přidal např. Josefa Thomayera, který se narodil ve skromné rodině (byť panského) zahradníka a vypracoval se v předního českého lékaře. O jeho životě je zpracovaná pěkná diplomová práce, kterou doporučuji přečíst (ne snad přímo specificky zdejšímu obecenstvu, ale prostě tomu, koho by to zajímalo). Dále bych do seznamu zařadil Tomáše Baťu, jehož začátky v obuvním průmyslu rozhodně nebyly jednoduché a odvracel několik krachů. Ale jak říkám, bylo by toho hodně. To podstatné je, že ve svobodné společnosti existuje určitá mobilita, a výsledky vlastní práce jsou v životě velmi relevantní. I dnes je např. v USA většina (dolarových) milionářů milionáři v první generaci. To píšu hlavně pro ty, kdo pláčou nad tím, že ti, co se narodili do chudoby, jsou stoprocentně v prdeli.
Čas: 2018-05-23 13:35:21 Autor: Jakub G (neregistrovaný) Titulek: Otázka
Byl však osud talentu za (relativního) kapitalismu 19. století skutečně tak špatný?

Několik desítek vybraných příkladů Vám na tuto otázku ovšem odpověď nedá.
Čas: 2018-05-25 22:18:34 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Já myslím, že talent či vlohy jsou pouhý prostředek,
ovšem nikoliv k tomu, aby se dotyčný stal nějakou známou osobností,
ale spíše k tomu, aby byl v souladu sám se sebou a se světem,
tedy aby byl docela jednoduše štastný a spokojený,
což není zas až tak obvyklá věc...

V případě talentu se za úspěchem může skrývat nějaká skrytá pohnutka,
která dotyčného neustále pohání do nějaké činnosti a zároven mu nedovolí tu spokojenost a štěstí,
pěknej apokryf vo tom napsal Čapek :
https://cs.wikisource.org/wiki/Kniha_apokryf%C5%AF/Zpov%C4%9B%C4%8F_Dona_Juana