4D: Proč si spořit na (celý) svůj důchod – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2021-06-19 12:00:00

4D: Proč si spořit na (celý) svůj důchod

Přečtení: 2366

Autor: Urza Čas: 2021-06-21 18:13:46 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak rozhodně; třeba jsme lidé a oni taky.
Ale spoustu rozdílného; třeba nechceme vládnout druhým.
Web: neuveden Mail: schován
Vládnou druhým se dá i jinak, než tím, že se dostanete do nějakých orgánů státu. Už jste slyšel o moci ekonomické? Asi ji za moc nepovažujete, nicméně tato moc je mnohem efektivnější, než moc státní. A instituce v podobě demokratické právního sociálního státu je vlastně ze značné části jen o tom, aby vliv moci ekonomické zůstával v nějakých únosných mezích. Tak to to vnímám já. Státní moc vyvažuje jinak bezbřehou moc ekonomickou.

A vy se opravdu chováte jako typičtí neužiteční politici. Prostě kritizujete svoji ideologickou konkurenci ale nic, co by fungovalo lépe, než to co kritizujete nabídnout neumíte. Resp. nabízíte čistě teoreticky lepší možnosti, ale ignorujete náklady jejich zavedení s skutečnost, že výsledek je velmi nejistý. Většina lidí tak automaticky sáhne po vrabci, než po zdánlivém holubu na střeše.
Autor: Urza Čas: 2021-06-24 12:32:15 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky, že jste mi vysvětlil, jak pojem "vládnout" vnímáte Vy.
Na druhou stranu by bylo velice hloupé vysvětlovat mnou použitý termín dle Vaší definice a nikoliv dle mé definice.
Web: neuveden Mail: schován
Jestli by to od Vás bylo velmi hloupé, to bych nesoudil. Nicméně rozdíl mezi námi je v tom, že Vy si definujete pojem moc tak úzce, že Vám do ní zapadá jen moc státní. Já tento pojem vnímám šířeji, takže se mi pod něj vleze moc státní i ekonomická a když bych nad tím přemýšlel dál, tak by se našli určitě i další druhy mocí. Vy jste se rozhodl podřídit své definice Vašemu ideologickému názoru, já se snažím definovat pojmy bez ideologického omezení. Můj přístup je tudíž svobodnější. :-)
Autor: Urza Čas: 2021-06-24 12:51:07 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jednak mi tam nespadá pouze moc státní; jednak je každého věc, jak si definuje pojmy – dokud jsou ty definice konzistentní, není to problém, mohou se klidně různit.

Když však někdo používá nějaké slovo určitým způsobem, pak je třeba vnímat jeho výroky tak, že to slovo vykládáte tak, jak si jej definuje on (bez ohledu na to, co si o té definici myslíte); je totiž hloupé vzít něčí větu a vyložit v ní nějaké slovo způsobem, kterým ho on nepoužívá, protože Vám pak vyjde nesmysl a reagujete na nesmysl.
(Hint: Udělal jste to Vy o příspěvek výše; naznačit, že se toho, co jste udělal, dopustil ten druhý, ačkoliv to v daném kontextu naprosto nedává smysl, je sice cool v mateřské školce, ale v debatě ani ne.)
Web: neuveden Mail: schován
Souhlas, každý si může definovat slovo moc, jak se mu zlíbí. Vy jste se zaštiťoval tím, že nechcete nikomu vládnout. Samozřejmě pokud neuznáváte existenci něčeho, jako je ekonomická moc, pak podle Vaší definice moci nikomu vládnout nechcete. Jenže podle mé definice moci se od uplatňování ekonomické moci nad druhými nijak nedistancujete. :-) Ve skutečnosti chcete nahradit nějaké ekvilibrium moci státní a ekonomické, pouze mocí ekonomickou. Já Vám ten názor neberu, jen by mi přišlo z Vaší strany poctivější to otevřeně přiznat a nehrát si na jediného spravedlivého, kdo nechce nijak vládnou druhým.
Autor: Urza Čas: 2021-06-25 19:33:33 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak se podívejte, v jakém kontextu bylo to slovo použito; tvrdil jste, že máme s politiky spoustu společného, já odpověděl, že i rozdílného a jako příklad jsem uvedl, že nechceme lidem vládnout.

Naprosto zjevně jsem tam mluvil o politických ambicích vládnout druhým (ty u politiků popřít nemůžete). Že nekritizujeme, když někdo má ekonomickou moc, je přece něco úplně jiného; a zjevný rozdíl mezi námi a politiky tam tedy je (minimálně v užití politické moci).

Nemluvě o tom, že my nechceme vládnout lidem ani ekonomicky. Že nám nepřijde neetické, když má někdo ekonomickou moc, je přece něco úplně jiného, než se o ní sami snažit. Když mi nepřijde neetické, že někdo třeba kouří, přece to neznamená, že sám také kouřím.

Fakt se podívejte, kam jste tu debatu stočil a z čeho. Já totiž napsal, že nechceme vládnout druhým, nic o tom, jakou mocí vládnou druhým jiní.
Web: neuveden Mail: schován
Ano chápu. Vy si pouze neuvědomujete (nebo chcete ignorovat), že když se Vám povede eliminovat (omezovat) státní moc, že tím automaticky otevřete stavidla moci ekonomické, která může být i mnohem brutálnější, než je směs mocí státní a ekonomické. Vy se prostě na věc odmítáte podívat v širším kontextu a stejně jako politici, nebo marketéři zviditelňujete jen údajné klady Vašeho postoje a zamlčujete následky prosazení Vašich postojů, které mohou být pro mnohé docela fatální.
Autor: Urza Čas: 2021-06-28 13:23:16 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
A z toho plyne, že snad my chcete vládnou? Skutečně jste se podíval, co tam bylo napsáno a proti čemu argumentujete?
Web: neuveden Mail: schován
Ale, co Vy chcete, to je přece úplně jedno. Důležité je, co může nastat, když budete úspěšní, a to jaksi neřešíte.
Autor: Urza Čas: 2021-06-28 14:40:54 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Samozřejmě, že řešíme; jen se na tom neshodujeme s Vámi.
Přičemž si ale všimněte, že ve vleku Vašeho strachu reagujete na něco, co jsem ani nenapsal.
logo Urza.cz
kapky