Anarchie a všudypřítomné násilí – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Blackie
Čas: 2021-05-04 00:00:02

Anarchie a všudypřítomné násilí

Většině lidem se při zaslechnutí slova „anarchie“ vybaví postapokalyptické filmy, rabování, hořící auta, autobusy na střeše a spousta dalších příkladu vandalismu. A jako důvod, proč se to dnes neděje, je často zmiňována policie a zákony. Je tomu ale opravdu tak? Opravdu byste kradli, kdyby se krádež stala legální? Já tedy ne. Ale kdo tedy ano? Že by ten, kdo krade už teď? Jistě, ten by v tom nejspíše pokračoval. Zapalovali byste auta? Rabovali byste? Já ne, a asi ani nikoho takového neznám. Z čeho tedy většina lidí usuzuje, že by v anarchii nastal nutně chaos a apokalypsa? Na to odpověď neznám. Ale budu hádat: „Říká se to, všichni to přece vědí, tak to bude nejspíš pravda.“ Osobně si to nemyslím. Když lidé nemají takovou potřebu krást a ničit teď, proč by ji měli mít v bezstátní společnosti neboli anarchii?
Přečtení: 2281

Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Já bych hádal jinou odpověď:

Protože by se zloději a vandalové nebáli žádné policie.

Anarchie je nejspíš běžně chápaná jako bezvládí bez řádu nebo ještě přesněji jako řád specifického typu, kde má zločin více prostoru. Pro mne je spíš zajímavé, že jsem zde už několikrát viděl "podsouvanou" odpověď typu, že lidé si něco myslí jen proto, že se něco říká. Nevím, proč lidi tolik přehnaně podceňujete. Možná proto, že přeceňujete vlastní teorii o indoktrinaci.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Vona ta indokrinace ani tak nespočívá v tom že se něco říká či to říká většina,
ale v tý výchově metodou "cukru a biče"
i když samozřejmě to opět prosazuje jako správné ta většina...

Je to víceméně začarovanej kruh, křestané by asi řekli "dědičný hřích"
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Ono skutečně funguje, že člověku přijde to, co dlouho a opakovaně slyší, takové nějaké známé a přátelské. A něco nového méně přátelské. To je základní evoluční mechanismus. Ale pokud položíte otázku, tak se nejspíš každý zamyslí alespoň do té míry, aby neodpověděl "protože se to říká". Takže dá třeba odpověď nepromyšlenou tolik do hloubky, ale rozhodně ne tak povrchní "protože se to říká". A někteří anarchokapitalisté sami sebe zřejmě považují za takové myslitele, že tem ostatním přisuzují hlouposti více, než si zaslouží...
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Svoboda není žádná "prdel"
když si uvědomíte že celá společnost je vychovávaná metodou "cukru a biče"
není divu že většinu lidí společnost, kde by nebyl bič poměrně děsí...
Pak si to představují jako boj všech proti všem v němž vyhraje ta nejsilněnší hrubá síla,
at už fyzicky nebo svým bohatstvím...
Ale copak historie není právě takováhle a nedává jim za pravdu ???
A jsme zase zpátky u toho "cukru a biče"...
Autor: Glande Čas: 2021-05-04 07:34:50
Web: neuveden Mail: neuveden
Sposta lodi to má spojené s různým rabováním a zločinnosti ze zpráv , kde třeba zmiňují nepřítomnost policie, státu apod. Potíž je v tom, že tyto excesy naopak v poslední době nastávají hlavně na území státu a za přítomnosti policie! Ta ovšem jen často nemůže zasahovat, protože blbě zákony a strach z obvinění z rasismu, xenofobie aj. A běžní lidé, jim je nucen majetek jsou díky státu často neozbrojení a boji se i následných státních represí v případě účinné obrany svého majetku. A grázlové to vědí. Proto v bezstatni společnosti budou možnosti lidi mnohem větší, ochota bránit svůj majetek taktéž a grázlové to budou tyly vědět. Z toho dedukuji, že bude bezpečněji, ale ne absolutně. To nepůjde nejspíš nikdy. Ale i kdyby bylo nebezpečné stejně, tak lidé nebudou olupováni za účelem platby nevýkonné a zbytečně policie, která je v kritických chvílích nejen neochrání, ale často jde i proti nim
Autor: Glande Čas: 2021-05-04 09:04:30 Titulek: oprava [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Správně mělo být :" A běžní lidé, jimž je ničen majetek ...". Nucení majetku chystají zatím pouze piráti :-)
Autor: Eloherd Čas: 2021-05-05 08:41:08
Web: neuveden Mail: schován
Tady bych vyjimecne naprosto nesouhlasil.
To, proc se to dnes nedeje TOLIK, je strach z nasledneho postihu, tzn. zakony, vezeni, penezity trest atd. Pokud by tohle vsechno zmizelo uplne, tak by vyrazne narostlo mnozstvi lidi, kteri by to delat zacali, protoze by proste mohli (a zvlaste v opilosti a dalsich stavech, kdy moralka i rozum totalne absentuji). Nicmene tahle uvaha neni kompletni. Ani v anarchokapitalisticke spolecnosti by totiz nebylo takove vandalske jednani bez postihu. At uz by si na vandala mohly doslapnout bezpecnostni agentury, domobrany, nebo cokoli jineho, NEJAKA FORMA trestu by urcite hrozila.

Z toho duvodu si myslim, ze by k nedochazelo k navyseni takoveho vandalskeho jednani. Naopak, pokud by byly zavedeny nektere metody trestu nastinovane Urzou, tak verim, ze by k pachani trestne cinnosti naopak dochazelo mene, protoze by nikdo nevyvaznul s podminkou a zadarmo ... naopak by pro nej bylo velmi drahe i ukopnute zrdcatko od auta.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Tak tohle si myslím taky. V podstatě dnes musí člověk trpět, co někomu prochází. Bojíte se dát někomu přes držku, kdo Vám škodí nějak jinak. Myslím si, že ve svobodná nepřeregulovaná společnosti by si daleko snáze poradila s nepřijatelným chováním ostatních.
logo Urza.cz
kapky