Argument s bezpečností – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2019-01-07 00:00:02

Argument s bezpečností

V posledních dnech se dost mluví o legalizaci trávy. V souvislosti s tím, se často vyskytuje argument s bezpečností, který se nese v duchu 1) tráva může být nebezpečná 2) tráva může způsobit to a ono. 3) Tráva ovlivňuje psychiku tak a onak. A vůbec se zdá, že se společenská diskuze vede na téma: je tráva škodlivá?

Nicméně ta otázka je ve skutečnosti irelevantní, když se bavíme o legalizaci. Ve skutečnosti škodlivost či nebezpečnost nejsou žádným legitimním důvodem pro zákaz. Co kdyby se ukázalo, že lidé, kteří tvrdí, že tráva je škodlivá, mají pravdu? Všechny statistiky, výzkumy a vše bude hovořit pro ně? Co z toho pak vyplyne? Jen to, že je tráva škodlivá. Vyplyne ale z toho, že by měla být zakázaná? Nikoliv!

Odpůrci trávy si však myslí, že z jednoho plyne z druhé. Tedy, že ze škodlivosti plyne automatiky důvod pro zákaz. Pravda je taková, že i kdyby mi po vykouření brka explodovala hlava, je naprosto moje věc, jestli ji budu kouřit. Úplně stejně jako je moje věc, jestli si koupím nůž a bodnu si jej do oka. Nebo si koupím savo a vypiju ho na ex. Nebo si koupím motorovou pilu a přefiknu se na půl.

Tenhle argument s bezpečností musíme zcela odmítnout.
Přečtení: 17412

Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-07 00:17:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tímto způsobem ale můžete zakázat úplně všechno, protože zabít nebo aspoň ublížit se dá čímkoliv. Pistolí, nožem, vidličkou, šroubovákem... ok, ale taky polštářem, plyšovým medvědem, míčem, mopem, hráběmi, výtahem, cementem a kýblem. A to nemluvíme o psychickém ubližování, to je další kategorie věcí, které by se mohly z toho důvodu zakázat.

Pokud někdo chce někomu ublížit, tak to udělá a nic ho nezastaví. Pokud je někdo nešika nebo je tak mimo sebe, že někomu ublíží, tak ho taky nic nezastaví. Můžeme jen řešit následky a doufat, že lidé mají rozum a dokáží se poučit nejen ze svých chyb, ale i z těch cizích. Vzhledem k výše uvedenému výběru možných věcí, kterými se dá ublížit, je zřejmé, že příležitostí k ublížení je mnoho, ale přesto se moc nehod a zločinů nestává. Moje naděje v lidský rozum má tedy své opodstatnění.

PS.: Koukám, že někdo umřel, je tu nějaká stuha.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-07 02:29:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Tímto způsobem ale můžete zakázat úplně všechno

A opacnym zase vsechno povolit. Co je komu do Vaseho dymejoveho moru ci nadkriticke hromadky uranu, zejo. Ale jasne, nadeje umira posledni.

PS: Podle vseho jsem umrel ja, jednak tu pasku mam primo pres svuj nick, jednak se momentalne presne tak citim. Ale prec jen trochu nadeje mi dava alt="Requiescat in pace, Murray Newton Rothbard".
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2019-01-07 05:40:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Presne tak. Co je teba do toho, co vlastnim na svojom a za svoje? Uplne hovno.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-08 01:43:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Co je teba do toho, co vlastnim na svojom a za svoje?

Pardon, pardon. Kdybych byl tusil, ze jste takhle ve strehu, dal bych si jiste vetsi pozor na jazyk.
Autor: Bender Rodriguez Čas: 2019-01-08 09:59:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Na jazyk si pozor davat nemusis, sloboda slova a vyjadrovania nema nic spolocne s nasilnym zasahom do vlastnickych prav. ;-)
Autor: oudeicrat (neregistrovaný) Čas: 2019-01-07 11:18:03 Titulek: Re: opacnym vsechno povolit [↑]
>> "A opacnym zase vsechno povolit."

to je logicka chyba https://en.wikipedia.org/wiki/Denying_the_antecedent

povodne tvrdenie bolo ze samotna nebezpecnost je nespravne kriterium na zakazovanie, nie ze vsetko co je nebezpecne musi byt povolene
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-08 01:46:45 Titulek: Re: opacnym vsechno povolit [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> to je logicka chyba

Mno, chcete-li v teto ctene spolecnosti fundovanych logiku zabodovat, musite trochu pritlacit. Predevsim by to chtelo specifikovat ono puvodni tvrzeni, nebot ruznych tvrzeni je vukol prehrsel, pocinaje clankem (na nejz nereaguji) a konce p. Ka (kde nic takoveho nevidim). A pokud bych mel vzit za vdek primo onim tvrzenim VASIM ("nebezpecnost je kriterium"), pak jste s tim odkazem do wiki zcela mimo.

Pokud svuj komentar v tomto smeru upresnite, velerad se s Vami taji a zakoutimi falesne implikace projdu.
Autor: jirkahavlas Čas: 2019-01-07 16:40:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: jirkahavlas v doméně gmail.com
No jistě, že by se mělo všechno toto povolit. Ten kdo by na pořízení nadkritického množství uranu, nebo dýmějového moru měl prostředky, tak by ho zcela určitě dávno měl zákaz nezákaz.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 21:43:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ste mimo, taká Al-Kaida alebo IS nikdy netrpeli nedostatkom peňazí a ku nukleárnym zbraniam sa našťastie nikdy nedostali. Nehovoriac o Iráne, keby to bola iba otázka peňazí tak sa netrápia už dlhé roky s výrobou vlastného uránu a dávno by si ho kúpili.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-08 01:49:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> tak by ho zcela určitě dávno měl zákaz nezákaz.

Vida, nova krev. Ale zda se, ze sem zapadnete bez potizi.
Jestlize "zákaz nezákaz", proc se tedy zakazy ci nezakazy vubec zabyvat? A (ponechame-li stranou ten nestastny uran) jak je dle Vas narocne poridit si treba spetku ajcu nebo par pytlu DDT na praskovani?
Autor: DejfCold (neregistrovaný) Čas: 2019-01-07 03:02:10 Titulek: Re: [↑]
> PS.: Koukám, že někdo umřel, je tu nějaká stuha.
Rothband 7. ledna pred 24 lety
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-01-07 01:55:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jasně. Stejně tak ublíží vlastník nože sekery, kladiva - takto běžných vražedných nástrojů. Nechtěl bys je taky zakázat?
Autor: TaxationISTheft Čas: 2019-01-07 07:21:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pokud ublíží, nemá tu už nic společného s tou trávou.

Jinak já reaguju na argumentaci odpůrců, kteří tvrdí, že tráva je nebezpečná pro uživatele. Až budou tvrdit, že hulič je nebezpečný pro ostatní, budu reagovat pak na to.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 08:59:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Keby šlo iba o sebapoškodzovanie, to by sa dalo vyriešiť aj tak že na poškodenie organizmu spôsobené konzumáciou drog sa nevzťahuje štátne zdravotné poistenie a z toho pohľadu je kriminalizácia užívateľov drog asi zbytočná, ale podľa mňa sa možnosť že užívateľ drogy ublíži nie seba ale niekomu inému nedá ignorovať.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-01-07 09:31:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
On to někdo chce ignorovat??? Kde jsi na tuhle píčovinu zase přišel, že ji používáš jako argument? V libertariánské literatuře je spousta zdrojů, ve kterých si můžeš zjistit, jak se k tomu libertariáni staví a neplácat podobné dětinskosti.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 09:44:35 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Blbečku, toto je diskusia ku konkrétnemu článku od Thefta a nie o kompletnej libertariánskej teórii. Zo samotného článku nebolo zrejmé že Theft chce schválne riešiť iba čiastkový problém, tak som ho upozornil na vynechaný možný dôsledok užívania drog. Že nejaký iný libertariánsky autor niekde inde rieši problematiku drog komplexnejšie než Theft je mi momentálne srdečne jedno.
Autor: TaxationISTheft Čas: 2019-01-07 10:09:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
" Zo samotného článku nebolo zrejmé že Theft chce schválne riešiť iba čiastkový problém," - omg, četls jsi vůbec to, co jsem ti právě psal?

Znovu: Pokud ublíží, nemá tu už nic společného s tou trávou.

Jinak já reaguju na argumentaci odpůrců, kteří tvrdí, že tráva je nebezpečná pro uživatele. Až budou tvrdit, že hulič je nebezpečný pro ostatní, budu reagovat pak na to.

"Že nejaký iný libertariánsky autor niekde inde rieši problematiku drog komplexnejšie než Theft je mi momentálne srdečne jedno." - tos nepochopil, co ti Fiala píše. Liberiálni obecně - včetně mě - samozřejmě odsuzují to, že někdo chce ubližovat druhým lidem, protože vyznáváme něco jako NAP princip. Takže mi podsouvat, že je mi fuk, když třeba hulič někoho zabije (ale proč by to dělal?) je lež.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 10:34:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Áno, neskôr ste mi vysvetlil že ste chcel Vašim článkom riešiť iba čiastkový problém, ale z textu článku to zrejmé nie je.
Nikde som nepísal že Vám je fuk či užívateľ drogy niekoho zabije, ale Fialovi som písal že MNE je momentálne jedno čo o tejto problematike píšu iní libertariánski autori.
A na otázku že "prečo by hulič niekoho zabíjal" je jednoduchá odpoveď, lebo je tak zhulený že si neuvedomuje čo robí. Ale priznávam že pri tráve to asi nie je príliš pravdepodobné, čo som ja videl pár huličov trávy tak neboli agresívni ale skôr neprimerane veselí. Z toho pohľadu je asi nebezpečnejší napr. alkohol, ten aj kvôli tomu že ho užíva omnoho viac ľudí než koľkí hulia trávu.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2019-01-07 17:59:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No ono mě ani nepřekvapuje, že tobě je něco důležitého k dané problematice fuk. Kdyby ti to fuk nebylo, nemohl bys srát tenhle svůj průjem.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 21:44:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Mňa zase neprekvapuje že aj keď sa pravidelne chváliš svojimi údajnými znalosťami tak aj tak píšeš bludy.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-07 23:24:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Norberte, nenechte se prosím vyprovokovat ke sraní ještě větších průjmů. Diskusi to vůbec nepomáhá.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-01-07 23:32:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Chápem že vás štve keď ma nedokážete preargumentovať, ale urážkami sa ma nezbavíte.
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-07 09:31:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Samozřejmě, že se nedá ignorovat, že hulič, majitel nadkritického množství uranu nebo dýmějového moru mohou někomu ublížit. A jak přesně zabrání současný systém zákazů, aby se to stalo? To jako někde někdo uvidí na papíře napsáno "to nesmíš", tak on to neudělá? Nikdo si nesežene nadkritický uran, dýmějový mor atd.? Pokud někdo způsobí škodu, je za ni zodpovědný. To se týká i huliče, který je mimo sebe - když se rozhodl hulit, byl při sobě.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-08 02:08:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> To jako někde někdo uvidí na papíře napsáno "to nesmíš", tak on to neudělá?

Sice nereagujete na mne, ale kontextove to tak dost pusobi. Kazdopadne prinejmensim na citovanou otazku bych se nezdrahal odpovedet kladne.
Autor: pz100000 Čas: 2019-01-08 01:59:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Jinak já reaguju na argumentaci odpůrců, kteří tvrdí, že tráva je nebezpečná pro uživatele.

To jste to ovsem v clanku mohl aspon JEDINKRAT zminit. Napr. misto prazdneho placani o explodujicich periferiich, o Vasich skills s chladnou sbrani, pitnych rezimech ci autoerotickych praktikach.
Autor: oudeicrat (neregistrovaný) Čas: 2019-01-07 11:22:21 Titulek: Re: Zabúdate na druhú možnosť [↑]
>> "Zabúdate na druhú možnosť"
nezabuda, to je uplne ina a nesuvisiaca tema
Autor: Szaszián Čas: 2019-01-07 03:19:04 Titulek: Tak když je to výročí…
Web: neuveden Mail: neuveden
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-01-07 08:36:06 Titulek: Re: Tak když je to výročí… [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tady ale vidíte,
že ledva jeden umře, už se jeho následovníci pustěj do psaní a rozvíjení jeho myšlenek...

Stačí se jen něčím proslavit, někdy stačí i názor, že všude byl a všechno ví,
že láska je láska, že život je utrpení apd.
Autor: Szaszián Čas: 2019-01-07 03:27:13 Titulek: Ještě k výročí
Web: neuveden Mail: neuveden
Autor: velkej Ká Čas: 2019-01-07 09:25:24 Titulek: Re: Ještě k výročí [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To jako vážně? Rozbíjíte stránku takovými nesmyslnými dlouhými odkazy?
logo Urza.cz
kapky