Autor: Urza
Čas: 2015-12-17 00:00:02
Budoucnost bitcoinu?
Bitcoin zde asi netřeba představovat; který libertarián by nebyl nadšen z měny, jež není ovládána státem? Na toto téma byla již napsána obrovská spousta textů, jejichž autoři bitcoin nejen popisují, ale zároveň se pouštějí do nejrůznějších predikcí budoucnosti této virtuální měny a to s ohledem na ekonomickou i technickou stránku věci; ačkoliv do značné míry jejich nadšení sdílím, zároveň se domnívám, že v rámci něj bývá často opomíjen jeden nesmírně důležitý faktor – zkurvený stát. I kdyby už několik politiků nedeklarovalo svůj záměr zakázat bitcoin v případě, že by se začal masově používat, tento krok je ze strany státu více než očekávatelný – vždyť která vláda se dobrovolně vzdá peněžního monopolu?
Vytvořit společenskou poptávku po zákazu bude úkol zcela triviální – postačí najít a v médiích důkladně proprat skutečnou či fiktivní síť pedofilů obchodujících za bitcoiny (ani to nemusí být pravda, stačí tím naplnit média); následně se roztrhne pytel s různými „experty“, kteří potvrdí, že bitcoin není jen měna pedofilů, ale také teroristů, zlodějů a daňových podvodníků. A vymáhání zákona? Inu, někteří namítnou, že díky decentralizaci není prakticky možné bitcoiny efektivně lidem sebrat, což je sice pravda, na druhou stranu lze velmi snadno zakázat prodejcům bitcoiny přijímat; a kdo bude v internetovém obchodě tuto měnu přijímat, půjde bručet. Svinstvo? Jistě, ale koho krom libertariánů to zajímá? Samozřejmě je správné neustále zkoušet vzdorovat, nicméně se obávám, že bitcoin čeká stejný osud jako Bernarda von NotHause. Má někdo optimističtější pohled na věc? Prosím, podělte se o něj v diskusi.
Vytvořit společenskou poptávku po zákazu bude úkol zcela triviální – postačí najít a v médiích důkladně proprat skutečnou či fiktivní síť pedofilů obchodujících za bitcoiny (ani to nemusí být pravda, stačí tím naplnit média); následně se roztrhne pytel s různými „experty“, kteří potvrdí, že bitcoin není jen měna pedofilů, ale také teroristů, zlodějů a daňových podvodníků. A vymáhání zákona? Inu, někteří namítnou, že díky decentralizaci není prakticky možné bitcoiny efektivně lidem sebrat, což je sice pravda, na druhou stranu lze velmi snadno zakázat prodejcům bitcoiny přijímat; a kdo bude v internetovém obchodě tuto měnu přijímat, půjde bručet. Svinstvo? Jistě, ale koho krom libertariánů to zajímá? Samozřejmě je správné neustále zkoušet vzdorovat, nicméně se obávám, že bitcoin čeká stejný osud jako Bernarda von NotHause. Má někdo optimističtější pohled na věc? Prosím, podělte se o něj v diskusi.
Přečtení: 36771
Komentáře
Komentář 2229
Komentář 2230
Komentář 2231
Komentář 2232
Komentář 2233
Mimochodem v USA spustila VISA novou debetku SHIFT (Zatím jen pro Amíky)
http://www.czechcrunch.cz/2015/11/s-touhle-debetni-platebni-kartou-muzete-kdekoliv-na-svete-platit-v-bitcoinech/
Komentář 2234
Celkově se obávám, že se pohybujeme pořád v tomtéž začarovaném kruhu: Dokud se o BTC nikdo nezajímá, jsou povoleny, jakmile začnou být pro lidi zajímavé, stát je zakáže.
Komentář 2235
A s BTC to je stejné. I když ho zprofanují, nebo zakážou, lidé si vymyslí něco jiného.
Komentář 2236
Komentář 2237
A našlo by se jistě dostatek dalších nástrojů. Čtu teď Hanah Arendt: Původ totalitarismu a okrajově i J. L. Talmona: O původu totalitní demokracie. Ačkoliv díla jsou zaměřena hlavně na nacistické Německo a komunistický Sovětský svaz, ty paralely s USA, EU, i ČR jsou až děsivé.
Komentář 2238
A většina lidí si všímá právě jen těch projevů, nepátrá po podstatě, takže to nevidí.
Komentář 2241
Komentář 2268
No prostě a jednoduše to bude "černé platidlo". Představte si, že jsem v roce 1985 vekslák a za stavbu garáže na mého Renaulta 9, VW Golfa nebo Forda Escorta vám zaplatím v nezákonných dolarech... Přijmete je nebo budete plácat něco o jejich nezákonnosti?
Komentář 2272
Já osobně bych byl samozřejmě nejraději, kdyby tomu tak nebylo; jen to bohužel moc jinak nevidím.
Komentář 2273
Já to chápu asi takhle. Zlato v mladší době kamenné... Umíš si představit, jakou změnu ve směně musela tahle materie představovat? Zkus se do toho vžít! Jsi zvyklý směňovat svůj produkt za něco typu sůl, pazourek, jídlo, kůže, cojávím... a najednou žluté hovno. No a teď elektronické bit/lite/peer...coinové hovno. Já budu dejme tomu od tebe chtít sestavit program, který by míchal mezi mými 1500 bitcoinovými adresami bitcoiny tak, aby finančák byl z toho v prdeli. Udělej takový. Zaplatím ti za něj v "dolarech". Nevezmeš ty dolary? Vždyť jsou nezákonné! Stejně jako před ´89! Biľak se Štrougalem a dalšími šašky to napsali do zákonů... Já ty dolary mám. Ty je nebudeš chtít? Fakt ne? A fakt bys uměl takový program udělat a nechtít je...?
Komentář 2274
Problém je, že ne každý takto uvažuje, spousta lidí prostě nedělá nezákonné věci.
A tím se redukují ty možnosti "někde střelit".
Zlato mělo vždy nějaké využití (a má ho stále více a více), krom prostředku směny je to i komodita, BTC ne, čímž jsou méně atraktivní.
Komentář 2275
Spousta lidí nezákonné věci nedělá, já znám zároveň ale i spoustu lidí, kteří v nezákonné činnosti vidí východisko ze své situace. Znám lidi, kteří se od samého začátku živí jen načerno. A nejsou až tak výjimeční. Černý trh s potravinama už existuje...
Komentář 2276
Černý trh pochopitelně existuje, což je dobře, ale zdaleka ne všichni na něm používají BTC.
Komentář 2357
Komentář 2358
Komentář 2361
Komentář 2362
Komentář 3917
Na druhou stranu: jsou země, kde stát vlastní měnu již zprznil do té míry, že lidé za tuto měnu nic hodnotného (dům, pole, ...) nejsou ochotni prodat. A naopak za zlato či dolary jsou ochotni si nechat koleno vrtat - přestože jejich používání je ilegální.
Bude to zkrátka boj. Na jedné straně stát zuřivě se snažící udržet si monetární monopol, udržet si přehled o všech transakcích v ekonomice (a danit je).
Na straně touha lidí po soukromí, po neznehodnocujících se úsporách, po ušetření 20ti procent, když zaplatí řemeslníkovi bez dokladu (což jinak, než bitcoinem či kovem nepůjde, pokud stát zruší hotovost).
Stát v tomto boji bude jak naším protivníkem, tak i spojencem. A to proto, že jeho regulace lidi do šedé ekonomky vytlačují a k alternativním měnám je přímo vedou. Dříve či později přijde zrušení hotovosti (ovšem ne zrušení poptávky po ní!) a hlavně záporné úroky (viz poslední skvělé články Josefa Tětka o Boženkách). Kdo bude ochoten nečinně přihlížet, jak mu banka každoročně bere z vkladu třeba 4% a reálná inflace neméně?
I komunistický stát se úpěnlivě o mnohé snažil, ale nikdy se mu to nepodařilo. Vexlovat s markami, dolary a bony bylo ilegání, ale vexlovalo se dál. A to fízlem byl pomalu každý druhý, neexistoval Tor, torrent, blockchain. Také toky informací byly tehdy daleko kontrolovatelnější.
Bude to jistě boj - na druhou stranu ten stát bude v poměrně zoufalé situaci (nikdo jiný nezavádí opatření typu záporné úroky či rušení hotovosti). V situaci podle mne dlouhodobě neudržitelné. A v situaci, která nutně bude negativně doléhat na lidi a ti budou hledat cesty, jak ta negativa eliminovat, regulace a nařízení obcházet.
Jsem rád, že nezažiju jen jeden úžasněj dějinnej zvrat, ale hned dva! Na smrt unuděním bohdá nezahynu.
Komentář 3918
.................................................................................
Podle mne kde kdo,
protože dneska vám stát bere 50% z hrubé mzdy
a nikoho to nevzrušuje,
tak proč by někoho mělo vzrušovat 55 či třeba 60% ???
Dokud máte aspon hovno, hovínko (jak praví Bondy)
tak se do ničeho nepoženete,
aby jste o to svý hovínko nepřišel...
Navíc, já mám ještě skvělý argument z dob komunismu :
"Já mám rodinu a dětí víte, takže já si nemohu dovolit někde nějako anarchisticky a protistátně blbnout"
Komentář 3919
Jinak je pravdou, že žijeme v zajímavých časech, jemomže na to trochu vrhá stín skutečnost, že ty dějinné turbulence občas způsobují značné ztráty na majetku a na životech...
Komentář 3920
Každopádně máte v tom příspěvku pravdu, skutečně se tam mezi sebou bije více protichůdných potřeb kontroly občanů.
Komentář 3921
..................................................................................
Přesně
a navládu se nadává jen z toho důvodu, že to řeší blbě,
ale nikdy ne proto,že to nemá řešit...
Komentář 3922
Komentář 3923
....................................................
To je hezká idea,
ale bohužel prvnáček nemůže pochopit učivo deváté třídy,
takže toto prostě nefunguje, ani Ježíšovi to nefungovalo a dopadnul dost blbě,
a jeho učení byo skvěle překrouceno, takže se pak ve jménu lásky děly dost ošklivé věci,
nebot prvnáček který začne jednat pod vlivem učení pro 9. třídu zákonitě zblbne...
Možná to anarchisté až tak moc nevidí, ale v tý oblasti duchovní je to vcelku dobře vidět jak ty mesiášské snahy mohou být kontraproduktivní a vedou ke zblbnutí..
Komentář 3924
Komentář 3925
ale kdo ted vyplašeným obyvatelům z muslimské agrese vysvětlí,
že jsou záměrně manipulováni vládou aby se ze strachu utíkali pod ochranu vlády,
že si vláda (německá) sem ty imigranty záměrně pozvala,
aby se všichni "strachem připosrali" a co nejtěsněji se semkli pod ochranná křídla EU,
nebot systém se nám hroutí a je ohrožena naše civilizace
nebot jedině EU má sílu porazit agresivní islám,
a aby takto se národní státy poroučely na smetiště dějin a lidé se pevně semkli do EU
Nikomu více nestraší v hlavě "tisíciletá svatá říše římská" než právě němcům,
idea kterou bylo oblbováno obyvatelstvo celej středověk,
idea kterou Marx a Egels (opět němci) oblboval proletariát
a skterou oblboval Hitler německou veřejnost
Samozřejmě takováto úvaha vyžaduje vysokou intelektuální úroven,
nebot pochopit že lidé jsou neustále záměrně oblbováni a udržováni ve strachu samotnou vládou,
aby se dobrovolně utíkali pod ochranu vlády, je vskutku věc těžká...
Ovce asi nikdy nepochopí, že štěkající pes jenž žene ovce do stáda je služebníkem jejich pána,
a že jejich pán si je pěstuje nikoliv z lásky k ovcím, ale protože má z ovcí zisk a pěkně je ostříhá...
Komentář 3926
http://dfens-cz.com/vlada-selhala-dejme-ji-vice-pravomoci-logicky/
Komentář 3927
ale to je ta situace o níž jsem psal včera,
že lidé nadávají na vládu a kritizují ji,
ale na druhou stranu ji zoufale podporují a věří ji...
Podle mne,
ona neustálá krize je neustále vyvolávána záměrně, aby se lidé neustále báli a potřebovali vládu,
někdo tady vyjmenoval v předchozí reakci všechny ty krize společnosti v níž se nacházíme, ale podle mne to je státní masírka abychom se báli,
či případně anarchisté aby se radovali že přijde změna a vláda padne,
změna přijde ale tou změnou bude opět posílení státu,
dre mého názoru (ale mohu se mýlit) je zde snaha odstranit národní státy a udělat jediný stát, totiž EU...
Myslím, že to angličanům dochází,
od dob královny Viktorie z vejšky kašlou na celou evropu
a jedou si svou ostrovní politiku...
Komentář 3928
kdykoliv prohrajete prachy v ruletě (nebot v ruletě se povětšinou prohrává nebot je to nastaveno tak, aby jste prohrál)
tak vám natiskne nový peníze, takže hra pokračuje,
ovšem během hry díky nastaveným pravidlům vás neustále obírá,
ovšem vy mezitím makáte a vytváříte hodnoty,
a opět takto přesune ty hodnoty požadovaným směrem,
není tedy divu, že v ruletě vždy vyhrává kasíno,
a čím více chodíte do kasína (nebot kasíno vás ponouká americkým snem na zbohatnutí)
tím více chudnete
a tak stát pomáhá určitým lidem bohatnout,
a tudíž není divu, že pár "vyvolených" co mají moc je majiteli téměř všeho bohatství světa
Ouplně stejně jako to kasino...
Skvěle vymyšleno a hra se nikdy nemůže zastavit...
Komentář 3929
takže nyní máme mnohem sofistikovanější metody otrokářství,
zatímco dříve se otrok cítil nesvobodný, dnes se cítí být svobodným,
zatímco dříve se otrok musel pohánět důtkami (za což přirozeně pána nemiloval) dnes je otrok poháněn strachem z krizí, takže se k pánu utíká sám pro ochranu
zatímco dříve byly k dispozici jen ty důtky, dneska je k dispozici kromě biče i cukr,
každého může totiž pohánět k vyšším pracovním výkonům vidina amerického snu na zbohatnutí, aniž by tušil, že nikdy nemůže zbohatnout...
A jde to nahlédnout i jinak,
Shopenhauer hovořil " o sebe sama požírající světové vůli"
což je onen známý obrázek (netuším z které duchovní oblasti)
kde had stočený do kruhu se živí svým ocasem,
tedy požírá sám sebe a tak díky tomu může existovat a prosperovat...
Komentář 3940
Také stojí za to si uvědomit, že nejsme pupkem světa. Že hlavní dějinné síly se většinou utváří jinde a my jen reagujeme, resp. přijímáme je jako realitu.
Bude záležet, jak to dopadne v USA, nebo třeba v Číně. Tedy zda nastane nějaký "úprk od dolaru". Co se týče Číny, tam se může stát prakticky cokoli. Revoluce, zlatem krytá měna, masivní používání bitcoinu či naopak jeho zákaz, cokoli. Ale v naší kotlině budeme jen reagovat.
Říká se, jak v ČR narostly investice lidí do zlata. Ale přesto jsme v tomto ohledu docela zaostalí. Nejen oproti Číně, Indii, USA, arabským zemím, ale i oproti západoevropským zemím - v ČR je pár prodejců mincí, kdesi neviditelně zastrčených. V Německu jsou všude, na hlavních třídách velkých měst, častější než cukrárny. A co z toho plyne? Podle mne:
1) Je mnoho zemí (a ty, které zřejmě budou určovat monetární dějiny mezi nimi jsou), kde je investování do Au a Ag mincí velmi běžné. Tzn. Au a Ag mince jsou rozšířené mezi lidmi a pokud by nastal nějaký problém s měnou (nebo jen by došlo ke zrušení hotovosti), Au/Ag mince budou mít schopnost převzít roli peněz
2) Stát samozřejmě je zločinná organizace. Na druhou stranu váhá s naštváním velkého množství lidí. Pokud by v dané zemi 99 keťasů syslilo zlaté cihly, lidé znárodnění zlata budou vítat. Pokud si ale zlato kupují i běžní lidé, stát bude s represí váhat. A pokud si zlato kupují i vlivní lidé, kteří mají mezi politiky své kontakty, je to pravděpodobné ještě méně.
Nevím, jak to je a bude v případě bitcoinu. Tam rozšíření mezi běžnými lidmi ještě zdaleka není na takové úrovni, čili kdyby dnes stát přišel s kampaní, že BTC používají pedofilové, teroristi a daňoví "podvodníci", tak lid zákazu bude tleskat.
Ale pokud se BTC stihne mezi lidi rozšířit včas a v dostatečné míře, zásah bude pro stát daleko komplikovanější. Historie zná mnoho případů, kde stát se skřípěním zubů toleroval černý trh i oběh cizí/paralelní měny, protože represe by byla kontraproduktivní (černý trh s potravinami dnes toleruje i supertotalitní KLDR).
Každopádně výhoda Au/Ag oproti BTC je, že může "hybernovat". Pokud by nastalo období zuřivé represe, Au/Ag zakopete pod jabloň či zabetonujete pod podlahu sklepa a za 10 let, až bude po všem, ho zase vyhrabete. Ale pokud státy potlačí bitcoin, již nikdy povstat nemusí. Není na něm totiž nic unikátního. Podobných (a vlastně dnes i technicky citelně dokonalejších) měn lze založit nekonečně. Že by se tedy po 10ti letech temna lidé vraceli zrovna k bitcoinu, mi nepřijde pravděpodobné. Bitcoin zkrátka má jen jeden pokus stát porazit. Zlato jich má nekonečně.
Bitcoin má jen několik málo let na to vejít do mainstreamu. Doufejme, že se mu to podaří.
Nicméně stát mu je zároveň přítelem i nepřítelem. Protože pokud by stát nedělal nic, kdyby se ode dneška regulace dále nezpřísňovaly, bitcoin se bude šířit ukrutně pomalu, pokud vůbec.
Dnes se totiž BTC na transakce skoro vůbec nepoužívá (když pominu nadšenecké demonstrování možností technologie při nákupu espressa a brownies v Paralelní Polis), prakticky všechny bitcoiny jsou dlouhodobě drženy lidmi, kteří spekulují na jeho budoucí růst.
Dokud obíhají inflační koruny, eura a dolary, bitcoin v podstatě obíhat NEMŮŽE - a to díky Greshamově zákonu.
A zde je právě nezastupitelná role státu (konečně jsem jednu našel!). Jedině stát může dát bitcoinu ten správný stimul a posunout ho do povědomí lidí a do monetárního mainstreamu.
Jak?
A) Odblokovat působení Greshamova zákona na BTC - například tím, že buď stát zcela zruinuje vlastní měnu (hyperinflace), nebo alespoň tím, že ji v určitých sektorech silou vyřadí z oběhu (zrušení či citelné omezení používání hotovosti) - v těch sektorech (šedá ekonomika, drogy, prostituce, korupce, ...) pak místo hotovosti zaujme bitcoin
B) Pomocí umělé regulace na trhu vytvořit situaci (nerovnováhu), kdy za použití BTC místo CZK bude smluvním stranám vznikat jakýsi motivační bonus.
A zde opět mám na mysli omezení či zrušení hotovosti. Klasickou situaci, kdy instalatér je ochoten dát slevu, pokud platba proběhne v hotovosti, bez dokladu (zrušením hotových CZK tato výsada zůstane pouze alternativním měnám). Absencí dokladu vzniká bonus ve výši minimálně 30-40%, tedy dejme tomu 20% pro každou ze zúčastněných stran. To je podle mne již silná motivace i pro netechnického penzistu, nechat si od vnoučete nainstalovat Mycelium.
Čili znovu opakuji - BTC státní zásahy potřebuje.
Stejně jako je potřebuje šedá (jediná svobodná) ekonomika - kdyby daně byly nízké a regulace malé a "rozumné", žádnou bychom neměli.
"Vzletová trajektorie" bitcoinu je tedy v úzkém koridoru někde mezi Skyllou regulací, které přechod k BTC pozitivně stimulují a Charybdou regulací, které ho budou chtít zahubit. Nezbývá než doufat, že to vyjde. Že stát (a zejména ten demokraticky socialistický) bude tradičně impotentní, pozdě a špatně reagující.
A možná tomu všemu z nějaké malé části můžeme pomoct i my, libertariáni.
Komentář 3942
Problém je, že ten zákaz přijde určitě dříve, než bude BTC masově rozšířen. Až to bude používat 75 % lidí, je pozdě; ale oni to zakážou ve chvíli, kdy to bude používat 5 % lidí, nebo 1 % lidí.
Komentář 3946
Zakázat bitcoin nebude lehké. První zákaz na to půjde odněkud ze strany a bude to prázdná deklarace (asi jako když zakazují telefonovat za jízdy a neřeší jak dokázat, zda to u ucha byl telefon, nebo se jen někdo drbal peněženkou na uchu), bezzubá regulace spíše k smíchu.
I když na BTC přejdou řidiči UBERu (až se stát dohodne s PayPalem a ten mu začne hlásit příjmy taxikářů), tak nebude jednoduché platbu BTC prokázat. Svezu se autem. Od někud se mi nějak strhnou bitcoiny a většina z nich přijde do peněženky taxikáře. Jak se to bude prokazovat? A i kdyby došlo k přímé platbě (což není nutné a např. u toho Uberu k tomu nedochází), tak si prostě jen 2 lidi ukázali nějaké QRko či pípli NFC. Opravdu bude trestné někomu ukázat kus papíru s kostičkami? No možné to je, ale podle mne k tak brutální represi stát nepřistoupí hned (stejně jako v roce 1933 v USA lidem nechodily běžně domu šťáry hledat zlato). Bude se k ní propracovávat postupně, vždy až v (opožděné) reakci na to, kudy si zase lidi našli cestu.
Podle mne pro BTC je daleko důležitější, zda bude fungovat (rychle, bezpečně, ...) a zda jeho používání bude přinášet nějaké benefity (anonymita, daňová úspora, ...). To má podle mne daleko větší vliv, než represe. Bohužel ani to nemá BTC jisté. Já osobně stále věřím Au/Ag daleko více, než BTC. Dá se to vyjádřit i zcela exaktně: 30krát :-) Ale za úspěch BTC bych byl rád. A i když to nakonec nevyjde, je BTC vítanou třískou v otevřené ráně státu.
Komentář 3947
Respektive některým specifickým ne (řidič UBERu), ale drtivé většině ano.
Komentář 3948
Komentář 3951
Na druhou stranu vemte si situaci po zavedení EET - stát bude také ZAKAZOVAT něco prodat aniž by to bylo zaregistrováno - resp. on to zcela neúčinně zakazuje ji dnes!
Jasně, v pražské restauraci na nějaké rušné třídě, kterou pokaždé navštíví někdo jiný, tam měli elektronické pokladny dávno před tím, než jim to Bureš nařídil.
Ale kadeřnice či kosmetička, která má z 80% stálé zákaznice? Ty jí nyní platí hotově bez dokladu. A budou i po zavedení EET. A po zrušení hotovosti zde bude ten 40% bonus (úspora na DPH, dani z příjmu, odvodech), o který se kadeřnice se zákaznicí ráda rozdělí, pokud opět nějak vymyslí, jak to nehnat přes pokladnu/bankovní terminál.
To samé budou řešit hospody na vesnici, v malých městech, atd... opět většina štamgastů.
To samé budou řešit všichni řemeslníci. Plno lidí takto staví celý dům, tam tedy létají miliony.
A do toho se nám rozvíjejí technologie, tor a torrent spolu zplodí dítě a tím dítětem bude decentralizované anonymní tržiště. Něco jako eBay, ale bez centrálního serveru vypnutelného zásahem URNA. A bez vysledovatelných plateb přes banky. Najednou se maminy z Mimibazaru už nebudou muset bát, že když za měsíc upletou 8 svetrů a na bazaru prodají, že jim domu vtrhne daňová Kobra. A rychle to dojde mnoha dalším podnikatelům - že tato platforma je výhodnější a při tom stejně použitelná, jako eBay.
Mnoha dalším podnikatelům nedá spát fenomenální úspěch Uberu. Je to přeci skvělé - nemusím budovat megafirmu, stačí APPka. Na podobném principu jako je Uber přeci může fungovat mnoho dalších služeb. Přeci jde jen o matchování nabídky s poptávkou, k tomu nějaký ratingový systém, aby šlo poznat kvalitního poskytovatele služby od fušera, k tomu anonymní platby bitcoinem, ... Stejně jako mne přeci někdo může zdarma svézt, může mi i zdarma přijít opravit pračku.
A to zde samozřejmě nemohu zmiňovat možnosti a technologie a podnikatelské nápady, které se teprve vylíhnou. Vím jediné - přijdou.
Nakonec dnes většina lidí i to zlato nakupuje výhradně za hotové. A když hotovost přestane existovat? Podle mne bankovním převodem ho lidi kupovat nebudu, to zcela ztrácí smysl (protože smyslem je mít neevidovaný majetek stojící mimo finanční systém a státní kontrolu). Buď půjde kupovat/prodávat za BTC či jinou alternativu, nebo v momentě zrušení hotovosti s nákupy nezanedbatelná část lidí skončí. Takovou pozvánku pro státní orgány chce málokdo vystavovat.
Takže opravdu nepochybuju, že stát se bude dál snažit na všech frontách utahovat šrouby. Ale stejně tak nepodceňuji lidskou vynalézavost a snahu zlepšit svou materiální situaci.
Navíc ekonomika a společnost snese jen určitou míru utažení šroubů. Pokud to zajde tak daleko, že hotovost bude zakázána, na účtech bude úrok minus 5%, fízl bude (zase) číhat za každým rohem, za přechovávání vytištěného QR kódu bude 5 let na tvrdo, atd... tak si skoro myslím, že nějak takto vypadá předsmrtná křeč. Jasně, v KLDR je to ještě utaženější, ale myslím, že tolerance lidí v Evropě či USA či Japonsku k represi i poklesu životní úrovně nebude tak velká, jako v KLDR - jak vždy říkám, v 1989 také nebyla ani represe, ani ekonomická situace zdaleka tak hrozná a přeci už to bylo na lidi zkrátka moc.
Navíc ono se to může začít sypat ze zcela jiných důvodů. Například: přehnaná reakce lidí na uprchlickou krizi, nacionalismus, konec Schengenu, v důsledku toho rozpad eurozóny, chaotické zavádění národních měn kombinované se zoufalými snahami jiných to ještě zvrátit. Což by myslím vedlo k solidnímu chaosu (EUR je významnou měnou - i rezervni, dluhopisy evropských zemí jsou v bilancích systémově důležitých institucí všude na světě) , politici by najednou měli zcela jiné starosti, než bitcoin. A ten by se naopak při rozpadu eurozóny mohl stát pro lidi zajímavou a funkční alternativou.
A takových šoků může přijít nepočítaně. Z Číny, z USA, z Blízkého východu... Může přijít nějaká epidemie, válka, ... Nevidím důvod, proč by 21.století mělo být klidnější, než to dvacáté (spíš naopak).
A stát není žádný zločinecký mastermind. Všichni ti Sobotkové jsou rádi, když si v klidu mohou parazitovat, ale jakmile se věci dají do pohybu, budou zcela bezradní a ve vleku událostí.
Co z toho ale tedy reálně vyvozovat? Já z toho vyvozuji toto:
- Není od věci nějaké BTC vlastnit (protože buď jejich cena klesne na nulu, nebo naopak vylítne 1000000x - to je dobrá vsázka)
- Není od věci BTC v rámci možnosti propagovat a podporovat (minimálně tím státu trochu ztrpčíme život - i kdyby se nakonec neujal)
- Stále bych ale více věřil Au a Ag a ani v osvětě bych na ně určitě nezapomínal
Komentář 3952
Jakoby když něco prodávám někomu cizímu, musím veřejně oznámit, že přijímám BTC.... což je blbé, pokud tohle stát zakazuje.
Komentář 3958
Při některém typu podnikání nebude odchod do šedé zóny tak snadný. Ale kdo již dnes prodává přes eBay či Aukro, asi se i může přesunout do nějakého anonymního decentralizovaného tržiště.
A myslím, že těch firem, které vzdali vlastní eshop a prodávají např. přes eBay či Aliexpress, není málo.
V nějakém HongKongu může vzniknout nová Alibaba/Aliexpress, kde půjde platit BTC. Respektive možná by Čínské vládě ani dnes až tak nevadilo, kdyby oblíbené Čínské e-shopy začaly zákazníkům z EU a USA prodávat i za BTC.
Ale jiné firmy samozřejmě budou muset mít oficiální eshop na své adrese a za oficiální měnu (firmy jako Sony, atd...). Na druhou stranu i výrobky renomovaných firem je již dnes možné koupit na čínských eshopech, zřejmě od překupníků a levněji.
A úplně samostatnou kapitolou jsou služby. Úklid v domácnosti, hlídání děti, instalatérské, elektrikářské či stavební práce. Kadeřníci, kosmetičky. Distribuce čerstvých plodů ze zahrádek a od malých zemědělců. Opravy domácích spotřebičů a počítačů. A mnohé další. To vše čeká na svůj UBER. Na někoho, kdo propojí nabídku a poptávku, zajistí nějaký rating poskytovatelů, odsune (či nejlépe torrentovsky či blockchainově rozprostře) databázi tak, aby si pro ni nemohli přijít z berňáku, zajistí anonymní a nepřímě (jako u Uberu) placeni. Potenciál tu je :-) Jen jestli je BTC tím nejvhodnějším prostředkem placení. Když si v Polis v ATMku nabiju peněženku, čekám i půl hodiny, než to mám potvrzené. A stejně nejisté to pak má paní servírka s potvrzením mé platby za kafe. Na realtime placení to tedy zatím není ani náhodou. Ale za občasné strhávání poplatku za hlídání dětí, čerstvou zeleninu a opravu pračky to asi stačí.
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.