Autor: Ad. Albert
Čas: 2024-01-16 00:00:02
Co způsobuje zdravotní „pojištění“?
Paradoxně se dnes člověk může dostat do zajímavé situace; považuje si nějaké věci méně než svého zdraví (vždy jde o míru), ale přesto dá v klíčový moment přednost pádu, zranění a indisponování se před upuštěním oné věci (kupříkladu drahé elektroniky), kterou nese. Proč? Kdo to zaplatí? Kdybych věděl, že mne operace zlomené nohy bude stát několik (desítek?) tisíc, měl bych větší incentivu se nezranit — naproti tomu v dnešním systému nuceného pojištění neuvažuji jeho cenu. Je totiž povinné, ale hlavně neodpovídá nákladům na léčbu, nýbrž je odvozeno od výše mých příjmů – jak absurdní! Pokud se zraním, stát mi zaplatí pobyt v nemocnici, operaci a všechny náklady spojené s mojí léčbou. Navíc poděkuji zákoníku práce, který mne spíše zvýhodňuje nebo je k ničemu – to je opět zmírnění důsledků zranění. Ne snad, že bych si úraz přál! Ale kalkulace je ovlivněná (mám menší incentivu se nezranit).
Přečtení: 2467
Komentáře
Komentář 100593
1. U pádu typicky nemám moc velký prostor na rozmyšlení.
2. Jsou tu i další incentivy než jen finanční, a ty mohou snadno převládnout.
3. Pokud tu nějaký dopad bude, podobný problém v principu bude mít i tržní pojištění. Ano, může být lépe nastavené a například motivovat spoluúčastí (částka, která nepotěší, ale nezruinuje), a odpadá etický problém.
Lepší příklady by IMHO šly najít u dlouhodobých rozhodnutí týkajících se zdravého životního stylu. Dnes víte, že něco není zdravé, ale nikdo vám nespočítá jak moc. Tržní pojišťovna by to nejspíš zacenila do pojistného.
Komentář 100598
Komentář 100595
***
Život je ještě o chlup komplexnější a těch nepředvídatelných nemocí je trochu víc :) Jeden z nejzásadnějších typů onemocnění bude podle mě extrémní nárůst psychických obtíží, a protože vystopovat nějakou příčinu v této oblasti je extrémně složité - odráží se tam příliš mnoho genetických dispozic, vlivů a špatných návyků, takže to "věda" prostě nějak "zaplácne medikací"... A další problém: Čím větší je ego, tím hůř si některé věci odpíráme a máme pocit, na všechno máme NÁROK. A začarovaný kruh se roztáčí, problémy se násobí... Až člověka nakonec budou transformovat skrze psychedelika a elektromagnetickou stimulací do "lepšího člověka", který už bude vědět: "toto smím" a "na toto nemám nárok". Bude to už konečně dokonalý tvor bez schopnosti citu soudit "co JE správné"...
***
Jenže jak to bude s tou "mírou", kdo ji bude hledat, když to celé na tom stojí? roboti to sami neumí... :)
Komentář 100599
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.