Autor: Ondrášeček
Čas: 2021-10-04 00:00:02
Crossover s veganstvím
Přijde mi poučné, že spousta obvyklých argumentů proti veganství, i když to je úplně jiný myšlenkový směr, připomíná argumenty proti anarchokapitalismu. Karnisti obvykle argumentují tím, že lidé jedli maso stovky tisíc let, a proto by ho měli jíst i nadále. Zdůrazňují, že člověk maso potřebuje pro svůj život, ačkoliv všude existují příklady lidí, kteří ne. Také mají tendenci zlehčovat utrpení zvířat, což mi dost připomíná tendenci etatistů zlehčovat trápení dětí ve státních školách. S argumenty proti ankapu mívají společné to, že zdůrazňují tradici nebo relativizují realitu. Navzdory jisté společenské nevoli počet veganů stoupá, za což jsem rád. Těší mě, že existují lidé, kteří jsou ochotni konfrontovat svoje názory a nějak změnit svůj způsob života, protože si myslí, že to zastaví určité trápení. Osobně jsem na skoro rostlinnou stravu přešel dříve, než jsem došel k anarchokapitalismu. Přijde mi, že právě díky tomu, že jsem už konvenční názory nepovazoval za apriorně správné, jsem k němu měl snazší cestu.
Přečtení: 34534
Komentáře
Komentář 72831
Komentář 72834
A nevadí mi že je niekto blbec a nevyváženou stravou škodí svojmu organizmu.
Komentář 72836
Komentář 72844
Komentář 72838
Nikdo tady nezlehčuje utrpení dětí. Jen ukazujeme na argument, že je lepší makat v továrně, než umřít hlady.
Pokud jim místo práce v továrně dáte "zadarmo" vzdělání (a jídlo, aby v té škole neumřely hlady) (tedy VY ho zaplatíte), jistě vám na to mnoho lidí (i anarchokapitalistů) přispěje.
Komentář 72842
Lenže to je falošná dilema. Tu je detská práca zakázaná a deti od hladu neumierajú. A naopak, sú štáty kde je detská práca legálna a aj tak tam ľudia hladujú.
Veď aj to vzdelanie zadarmo platím, prostredníctvom daní.
Komentář 72848
Co je větší hrůza: to, že v dětství pracujeme, ale jsme svobodnější? nebo to, že pracovat nemůžeme -a jsme tím pádem nutně kompletně závislí na rodičích?
Komentář 72849
Pokud by ji zakazali tam, kde je nyni povolena a stejne se tam maji tak spatne, ze deti umiraji hlady, umiralo by jich tam vice, jak dnes. To chces?
Btw, ja jsem pracoval cele detstvi, co si jen pamatuju. Kdy mi bylo takovych 8-9 a vice, pracoval jsem opravdu regulerne okolo hospodarstvi a zvirat.
Akorat se tomu asi nerika "detska prace", protoze to probiha doma a ne za penize.
Btw, ja mel to stesti, ze i jako dite jsem tu a tam za penize pracovat mohl, pamatuju si, jak jsme sbirali repu a podobne veci. A vydelal jsem si penize a za ty si neco koupil (napriklad fotbalovy mic)
No, dnesni deti uz tohle nemuzou...a mozna ten svet okolo nas vypada, jak vypada.
Dnesni mladez vyleze ze skoly a vubec netusi, co to prace je :-(
Komentář 72865
A ak si uvedomíš že aj na trh práce platí zákon ponuky a dopytu, potom by si nemal zabúdať že detská práca zvyšuje ponuku pracovnej sily, takže znižuje jej cenu. To je ďalší z dôvodov prečo v tých štátoch deti musia pracovať aby sa uživili.
A nemám nič proti brigádam, kľudne nech si deti cez prázdniny či cez víkend trochu privyrobia, len nech je to naozaj dobrovoľné.
Komentář 73226
Komentář 72854
Komentář 72863
Komentář 72902
Ve slovenčině extra zběhlý nejsem, ale věřím, to jsou dvě různá slova.
Teď to zase měníta na "schvalování legalizace dětské práce" a "schvalování dětské práce".
Opět jiný výrok...
Komentář 72906
To nema cenu, s nim neni mozna diskuze.
Komentář 72907
Komentář 72911
Holt kdyz neumis vyjadrovat myslenky, tak se nediv...
Komentář 72839
Jinak s veganstvím - je to hrozně hezký, když to někdo dokáže - a funguje i bez masa, ale je fakt, že to asi není pro každého. Jednu dobu jsem to zkoušela, ale měla jsem pak nějakou dobu opravdu zdravotní problémy... Od té doby jím zase pravidelně ryby, jiné maso jen zřídka... ale ryby (jód) potřebuju.... Bude to individuální...
Komentář 72845
Chápu. Já osobně jsem na maso nikdy nebyl moc zvyklej, docela mi ho zošklivily školní jídelny. Přestal jsem ho jíst už celkem dávno. Teď funguju na 99 % i bez mléka a vajec a jsem s tím v pohodě, ale zase jím hodně luštěniny atd., což spoustě lidí může dělat problém.
Komentář 72846
Komentář 72847
Komentář 73229
Komentář 73227
Komentář 73258
Komentář 102780
Komentář 72841
jo, jíme maso zvířat ktetrá trpí a víme o tom
jo, chceme vzít majetek bohatším a přerozdělit ho a uvědomujeme si to
tedy jen ke zvědomnění daného procesu beze změny výsledku.
Jinak u masožerství mi příjde zajímavé občas si nějaké zvíře k jidlu zabít a upravit, když je možnost - dáva to trochu větší kiontakt s realitou toho co člověk jí, oproti koupu pěkně zabaleného masa z regálu. A pak jako další možnost preferování koupě zvířat která měly trochu lepší život než ta z velkochovů, jestli je to cenově realizovatelné, nebo jen omezení konzumace těch velkochovových.
Komentář 72850
Komentář 72852
Komentář 72868
Komentář 73230
Komentář 73262
Komentář 72874
Komentář 72877
Ano, můj názor je, že bez živočišných produktů se s dnešními možnostmi rostlinné produkce dá obejít a že to vede k jisté redukci utrpení. Že odpůrci veganství neargumentují tradicí, je upřímně hluboce v rozporu s mými zkušenostmi.
Komentář 72990
Jediny validni argument, ktery prezentujete, je pouze o snizeni utrpeni zvirat jako jednotlivych kusu. Argument o tom, ze masu se lze ve strave vyhnout - to je vagni ... Pro ilustraci uziji analogie. Antibiotikam se lze take vyhnout - lidstvo prezilo 99 procent casu bez nich. Takze, co presne znamena, ze je mozne se bez masa na globalni urovni obejit. Jsem si jist, ze pro urcite lidi muze byt strava prosta masa lepsi, to neni predmetem sporu.
Komentář 72991
Komentář 73231
Komentář 72875
Komentář 72878
Komentář 72888
Argument, že vlastně maso k životu nepotřebujeme je možná pravdivý. Jenže třeba ani sex k životu nutně nepotřebujeme. Když nebudu mít celý život sex, asi na to neumřu. Ale takový život bude stát dost za hovno.
Komentář 72899
Komentář 73233
Komentář 73257
Komentář 73232
Komentář 72909
Komentář 72920
Komentář 73234
Komentář 73101
Nebo by měli být všichni pravičáci všežravci?
S B12 je to dobrý bod námitek. On prý vzniká díky bakteriím v konečné části střev, včetně těch lidských, ale nestihne se tam vstřebat. V kulturách které nejsou tolik pintlich s omýváním zeleniny a hnojí zvířecím hnojivem (které taky obsahuje B12) tak prý ty malá množství co se sní z téhle nemyté zeleniny by mohly stihnout doplňovat tu malou potřebu B12 co člověk má. Těžko posoudit ale je to určitá odpověď veganů. Nebo, teoreticky si dokážu představit i to, že ortodoxní vegani by mohli časem chtít syntetizovt tablety B12 ne z masa zvířat ale z lidských hoven :-)
Ten karnismus mi příjde taky blbý název - zaprvé nevím co to je, za druhé mě to uráží :)
Komentář 73103
Ps: určitý obsah B12 je i ve vejcích, myslím v těch od slepic, ne z továrny, ale nevelký a kolísavé množství je v kravském mléku a sýrech zejména čerstvých, ale opět záleží na tom, čemu říkáte mléko, navíc značná část populace mléko nepije. Značná část surovny vzniká procesem, který potravinářskou výrobu příliš nepřipomíná (odtučněné mléko + sušené mléko + emulgát snad mléčného tuku ne= mléko). Ve všech typech zrajících sýru se obsah složitějších zejména komplexních látek zráním (varianta rozkladu) rychle snižuje. Na jogurty se také nedá spolehnout, protože prošly fermentací (jiná varianta rozkladu) a většina dnes také nemá s mlékem mnoho společného. Mýtům o obsahu B12 v chaluhách také moc nevěřte, tonoucí se chaluhy chytá.
Komentář 73236
Komentář 73246
Komentář 73143
https://www.youtube.com/watch?v=DmlwnDuUfE0&ab_channel=NutritionFacts.org
Off topic: na nejakú morálku zabíjania zvierať môžem ja zvysoka kašľať. To nech si rieši bitúnok. Pre mňa je podstatné, že vegánska strava zvyšuje priemernú dĺžku života, dĺžku zdravého života, znižuje riziko prakticky všetkých chronických a najmä "civilizačných" ochorení a riziko tzv. all-cause mortality. Dnešné vedecké poznanie je v tomto smere nespochybniteľné a je svojou váhou dôkazov bez akýchkoľvek pochýb. Každý, kto to myslí so svojim zdravím vážne, nekonzumuje mäso, mlieko, vajcia.
Komentář 73200
Nezpochybnitelná vědecká poznání o stravě se mění každých tři až pět let viz relativně nedávné objevy ohledně obsahu "obranných" tzn. jedovatých látek v otrubách a "zdravosti" celozrnného pečiva. Přiměřená konzumace masa zejména skopového, částečně hovězího méně už vepřového nejlépe vařeného či pečeného, nemá negativní zdravotní dopady. Ty má konzumace nezřízená (čehokoli) zejména uzenin a polotovarů, které mohou obsahovat značné množství potenciálně rakovinotvorných látek. To, že veganská strava zvyšuje dobu dožití nechci potvrdit ani zpochybnit neb jste nepodal vědecky validní důkaz. Pokud tomu tak je, bude to nejspíš tím, že vegani se obecně daleko více zabývají tím, co jedí a obvykle mají i více pohybových aktivit, neb se svému tělu více věnují. S masem to ale, obávám se, nemá mnoho společného.
Komentář 73240
Komentář 73237
Komentář 73102
Komentář 73109
Komentář 73205
Komentář 73256
Vlastně nerozumím, co vám vadí. Souhlasíte s tím, že je důležité se ke zvířatům chovat dobře, nepovažujete konzumaci masa za něco nutně správného; tak proč vám vadí obhajoba veganství? Z principu je to filozofie, která říká, že je správné snažit se minimalizovat množství živočišných produktů, které konzumujeme (nebo minimalizovat utrpení živých tvorů). Dojde-li někdo k závěru, že živočišné produkty potřebuje kvůli B12 (což z mých informací jde B12 suplementovat docela v pohodě, ale budiž), pak by, v souladu s touhle myšlenkou, prostě stále mohl konzumovat živočišných produktů méně, a to tolik, aby naplnil doporučenou dávku B12, ne? Jinak, veganství je samozřejmě taky ideologie, ale já nutně neříkám, že ideologie jako takové jsou špatné. Za mě je skoro všechno ideologie; kdo říká, že se žádnou ideologií neřídí, nejspíš má alespoň nějakou vnitřní, nevyřčenou.
Upřímně mi přijde docela jedno, jestli je karnistů hodně, nebo málo (za což bych byl i docela rád); i kdyby jich byla minorita, nemyslím si, že by to nějak zásadně změnilo poselství mého textu. Ono i takových těch striktně ideologických odpůrců anarchokapitalismu je fakt málo, když se nad tím zamyslíte. Já ale karnistů potkávám docela hodně, stačí se podívat na běžnou internetovou diskuzi pod článek, kde se mluví o veganství. Určitě si ale nemyslím, že karnista je milovník masa. Karnisti jsou lidi, kteří mají potřebu démonizovat nebo zesměšňovat vegany na základě jejich jídelníčku. Jsou to taky lidi, kteří i když žijí moderním způsobem života, který se v řadě ohledů od toho prahistorického liší, zdůrazňují, že člověk je lovec/šelma, a proto je žádoucí, aby jedl maso.
Komentář 73273
Člověk je nejagresivnějším živým stvořením na této planetě. Agresivita spolu s inteligencí a zručností nás umístila na vrchol potravního řetězce a umožnila bezprecedentní rozšíření našeho druhu. Veganství vnímám jako způsob ideologického potlačování této agresivity. Pokud potlačujeme svou agresivitu na základě ideologie nikoli na základě reality (to je např. když ustupujeme silnějšímu, uskutečňujeme transakci, realizujeme partnerský vztah...) obvykle to neznamená úplnou rezignaci na téma, ale jen zvolení jiné strategie, než je přímá konfrontace. To vnímám jako nezdravé zacházení s vlastní agresivitou historicky přinášející ponížení, utrpení a hromady mrtvol. Ochota jíst maso a tedy přijímat spoluzodpovědnost za přímou agresi řezníka vůči zvířeti, dle mé zkušenosti významně koreluje s ochotou k přímé konfrontaci a naopak. Pokud vás napadnu a urazím a vy se přímé konfrontaci vyhnete, ale zároveň mi okopáváte kotníky v jiných komentářích, jenom mě přesvědčujete, že se nemýlím.
U B12 se nejedná o suplementaci - doplnění, ale o substituci - nahrazení v tomto případě přirozeného zdroje umělým. To je jako když přirozený NAP nahradíme umělým právem a budeme prohlašovat, že je to docela v pohodě.
Komentář 73308
Jinak asi chápu – ono když to řeknete takhle, tak to zvnějšku dává mnohem větší smysl, než když napíšete, že jsem „zasranej levičák“. Říkáte, že ideologie nadřazují ideje nad žitou skutečnost. To určitě v mnohých případech může být pravdou, ale opravdu to je jejich esencí? Idea je obvykle zjednodušený obraz reality. Zde pak neskutečně záleží, jak moc je přesná a jak velkou má prediktivní hodnotu. Ideologie je pak jejich syntézou. Jasně, ideologie nemůže popsat svět přesně; to mi ale přijde jako prostý důsledek toho, že nemáme kapacitu pojmout realitu jako takovou, a musíme si kvůli tomu tvořit abstrakce. Problém velké části ideologií podle mě byl spíš v tom, že byly postaveny na vyvrácených nebo neověřitelných myšlenkách. Já třeba nemám pocit, že bych někde nadřazoval ideje nad žitou realitou, a pořád mi to přijde docela vágní a závislé na tom, kdo to posuzuje; to bych asi potřeboval příklady, které bych mohl nějak disputovat. Zcela jistě jsem to někdy udělal, ale mým primárním cílem je poznat člověka a svět takové, jakými skutečně jsou. Není to tak, že bych potkal ideologii a řekl si: „Jo, to budu zastávat.“ Ideologie, které zastávám, jsou pro mě spíš výsledkem mé životní zkušenosti a získaných poznatků, u nichž jsem posléze zjistil, že je lze integrovat do smysluplnějších celků a přihlásit se k nim. Možná že je nakonec důležité spíš to, aby ideologie, které zastávám, seděly s mojí poznanou skutečností a abych se nepřikláněl pouze k jedné ideologii a nebál se dávat za pravdu jiným ideologiím. To, o čem píšete, je podle mě problém zejména extrémistických forem ideologií, obnášejících jistou hostilitu a neústupnost před jinými myšlenkami a také snahu v rámci dané ideologie popsat všechny společenské jevy, a to i v případě, že to nesedí (třeba vše, co se děje, vnímat jako třídní konflikt).
Takový anrchokapitalismus vám nepřijde jako ideologie? Pořád je založený na ideji volného trhu, říká nám, čeho chceme dosáhnout, a ukazuje nám jen určitou část reality. Hodně zdůrazňuje určitý problém, kterým je rozpínavost státu, ale zcela jistě nepopisuje zase jiné problémy, které mohou prosperitu naší společnosti brzdit také. Je to samozřejmě zjednodušení, ale je to zjednodušení nutné pro to, abychom vůbec dokázali z té palety problémů vybrat ten, který nám přijde důležitý, a usilovat o jeho redukci.
Co se týče toho, co píšete, mně nepřijde, že byste se ideologiemi taky neřídil. Celkem dost mi třeba z celé řady vašich příspěvků plyne, že je vám blízká ideologie konzervatismu. Píšete třeba o argesivitě – jistě, v minulosti mohla být důležitá, ale jak víte, že ji potřebujeme i ve 21. století? Evoluční biolog by vám řekl, že soubor adaptivních znaků se mění. Pak to samé s přirozeností – jak poznáte, že „nepřirozený“ zdroj B12 je horší než „přirozený“? Myslím si, že na základě určitého souboru idejí máte tendenci upřednostňovat staré koncepty před novými koncepty, aniž byste tomu vždycky měl důvod plynoucí z poznatelné povahy světa. Nehodnotím vás za to, jen mi přijde, že člověk často to, co jsou jeho názory, má tendenci hodnotit jako pravdu, ne jako ideologii, i když to do ideologie typicky sedí. Jako mnohem lepší mi nakonec přijde přiznat si, že nejspíš určitá ideologická/filozofická východiska máme, a zkusit se na ně podívat s odstupem a kriticky.
Komentář 73472
Komentář 73550
https://cs.wikipedia.org/wiki/Etatismus
K tomu mě napadá jen to, že je to holt obecnějšéí vývoj - pojem gotika byl původně taky pejorativní, vymysleli ho příznivci pozdějších směrů jako kritiku směru předešlého. Pojem apač je z navažského jazyka a znamená "nepřítel", zatímco sami apačové se nazývají jiným slovem, které v jejich řeči znamená něco jako "lidé". Někteří křesťané se odmítají nazývat "křesťané", protože myslí, že slovo křesťané (kristovci), tak jak je prně zmíněno v Bibli, bylo rovněž míněno pejorativně, atd. Mi osobně pojem etatista není nijak blízký pro používání - když už ho používám, tak asi jen tady v diskuzích poro rozlišení, raději ale říkám příznivce státu, protože tu pejorativní notu v tom slovu taky vnímám.
Komentář 73225
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.