Další policejní bič na slušné lidi – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-02-15 00:00:02

Další policejní bič na slušné lidi

Ministerstvo dopravy redefinovalo značku „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“; neplatí již jen pro vozidla nad tři a půl tuny, ale nově také pro lehké dodávky, pickupy či kombíky s přepážkou. Z mraků celkem logických omezení, za kterými typicky stálo omezení vjezdu příliš těžkých automobilů na infrastrukturu, jež k tomu není určena, se tak tahem úředníkova pera stal krásný buzerační nástroj, sen každé uniformované opice. Krom zákazů vjezdů do určitých oblastí se to též týká rychlejších pruhů na některých silnicích, kde je doposud zakázáno předjíždění kamionů; nyní tam tedy nesmí předjíždět ani ten, kdo má normálního kombíka s nákladovým prostorem odděleným mřížkou, což je samozřejmě krutě smysluplné, neboť taková mřížka v interiéru udělá s divy s jízdními vlastnostmi každého auta!

Ministerstvo dopravy už si ani nehraje na to, že by ty značky měly být prospěšné, protože kdyby ano, těžko může jejich význam jen tak předefinovat a prohlásit, že všude, kde bylo doposud „správné“ nepouštět vozidla nad tři a půl tuny, dnes nesmí ani ty lehčí v závislosti na tom, jak mají oddělený osobní prostor od nákladního; pravým účelem podobných nesmyslů je policejní buzerace a udělování pokut za jednání, které nikomu neškodí – bezúčelných značek jsou po ČR rozmístěny mraky (zejména některé úplně dementní STOPky, například v Kralupech každý týden jezdím přes takovou, jejíž přínos pro bezpečnost je záporný, takže ji řidiči mají tendenci ignorovat, pročež tam neustále hlídkují opice v uniformách a kasírují), ale benga samozřejmě uvítají každou další, aby mohla obhájit své počty (v koncentraci fízlů – jeden na 250 lidí – patří ČR ke světovým špičkám, konkuruje jí jen několik totalitních režimů).
Přečtení: 35986

Autor: Aurelius (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 10:25:04 Titulek: zakony
Ted se vymezujete proti znackam, jindy celou dobu proti zakonum. Vas blog je toho plny.
Souhlasim, ze casto jsou zakony nastavene spatne.
Jenze bez nich by nastala anarchie...
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 10:26:46 Titulek: Re: zakony [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesně tak ^_^ <3
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-15 11:22:32 Titulek: Re: zakony [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Anarchie není bordel. Anarchie je svobodná dohoda mezi lidmi. Třeba mezi majiteli komunikací a jejich uživateli. Majitelé komunikací, závislí na tržbách z nich, by museli používání těch komunikací učinit přívětivým pro uživatele. Jen na komunikacích plných spokojených uživatelů mohou realizovat výnos. A proboha mi nevnucujte, že v anarchii by byl dokonalý ráj. I v anarchii by byli hloupí nebo dokonce zlí majitelé komunikací. Ti by ale moc velký výnos nerealizovali. Podnikatelé a uživatelé by se časem přesunuli k těm lepším majitelům. Případně velké firmy, potřebující komunikace pro to, aby se k nim dostali zákazníci nebo dodavatelé (sklárna/strojírna/chemička/... a že jich na každých 50 km komunikace je dost), by asi takového majitele klidně zpráskali bičem. Proč ne? Vždyť by takový majitel ohrožoval živobytí stovek, mnohdy tisícovek lidí! Jenže teď je hloupý a zlý subjekt monopolním vlastníkem úplně všech komunikací (od lesní pěšinky po x-proudovou dálnici) a po nich se plouží usoužení a nasraní zoufalci.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 12:22:40 Titulek: Re: zakony [↑]
Anarchy is not a lack of order, anarchy is a lack of orders.
(sorry, pokud to tady uz padlo).

P. S. Ja jsem byl minarchista, a byl bych jim zustal, kdyby stat stale znovu nedokazoval, ze se svou moci nedokaze zachazet, ale ze ji vzdy zneuziva a uzurpuje ji vic a vic. Buzerace nakladnich felicii je jen dalsi dukaz v rade.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-15 13:14:19 Titulek: Re: zakony [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No já měl s minarchismem problémy už když jsem byl minarchista. Spokojeně jsem uvažoval o tom, jak báječné by byly nízké daně, jako třeba v minulosti, ve výši 5%. Pak jsem si však sám sobě položil otázku PROČ? Proč zrovna 5? A proč procent? Platím domácímu nájem v procentech? No jo, ale jak mi stát má vyúčtovat policii/pouliční lampy/...? Tisíce absolutně neřešitelných výhrad sám proti sobě... Ten elaborát, ve kterým jsem to chtěl sám pro sebe vyřešit a nevyřešil, bohužel zahynul ve starém počítači a já ho nikam nestáhnul. Ale byla to snůška arbitrárně stanovených keců, ze které jsem se nedokázal vymotat. Taky jsem se v tom utopil a přes veškerou snahu s použitím všech možných dostupných minarchistických mouder ten elaborát zůstal nedokončen a vyzněl do prázdna. Jinak to dopadnout nemohlo. Dneska bych si to pro zasmání rád přečetl. Bohužel je v nenávratnu.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 14:36:35 Titulek: Re: zakony [↑]
Njn, byla jiná doba, Mises byl obtížně dostupný a v češtině už vůbec atd. Já jsem se nad tím až tak moc tehdy nezamýšlel, jednoduše jsem použil formulaci "kdyby berně byly zanedbatelně malé", tehdy mi nedocházelo, že zanedbatelně malé nezůstanou a i ty zanedbatelně malé škodí, byť méně, než ty velké; a k jejich nemravnosti jsem si říkal "nojo, ale ono to jinak asi nejde, je to menší zlo". Nicméně chtěl jsem tím naznačit, že kdybych nezaregistroval tu věčnou, všudypřítomnou a neodstranitelnou tendenci státu k rozpínavosti, tak bych asi stále věřil, že je minarchie možné dosáhnout (a udržet ji), a pragmaticky bych tu myšlenku podporoval.

Mezitím mi ale stát naservíroval dostatek důvodů, proč stát odmítnout an bloc...
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 18:42:39 Titulek: Re: zakony [↑]
Jak ma urednicka rodina dost potravy,tak se zacne mnozit-takze je narust statu zakonity.Nekrmit!
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 15:00:21 Titulek: Re: zakony [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já zažil něco podobného; ze mě se stal anarchista v průběhu psaní tohoto článku:
http://www.mises.cz/clanky/pravo-ve-svobodne-spolecnosti-195.aspx
Původně měl vyznít přesně naopak, respektive začal jsem ho psát s tím, že výsledek bude přesně obrácený.
Jenže čím více jsem psal, tím více jsem o tom přemýšlel.... a protože jsem chtěl být poctivý nejen ke čtenářům, ale i k sobě, mnohokrát jsem to editoval, ten článek jsem psal neuvěřitelně dlouho, až nakonec jsem vlastně sám ze sebe udělal anarchistu (ač psát jsem začal jako minarchista).
Web: neuveden Mail: neuveden
Jestli jsem to správně pochopil ze zpráv ve sdělovacích prostředcích, tak se jedná na první pohled o "pouhou drobnou" administrativní změnu. Místo omezení váhou (3.500 t) nyní značka omezuje vozidla označením v techničáku (tuším N1). Na první pohled nic podezřelého. Jenže z důvodů, které teď nemá cenu rozebírat, byla takto označována i osobní vozidla s mřížkou nebo např. feldy Pick-Upy. Každá drobná i když mizerná změna v zákonech, nařízeních a normách sama o sobě nemusí být tak hrozná. Jenže jak se říká - tisíckrát nic umořilo osla. Je potřeba podnikatele mořit, mořit a umořit. Nějací drobní podnikatelé jsou přeci na prd. Pch, nějací opraváři praček s obstarožním Pick-Upem, kteří najednou před sídlištěm uvidí zákazovou značku. K čemu jsou? Stejně by si jen s nějakou babkou dohodli opravu bez dokladu a nezaplatí daně, zloději zasraný. Správné jsou jenom velké korporace. Proboha, jak by se fašistický establishment domlouval na rozdělení lupu se statisíci živnostníků a podnikatelů? Ty je potřeba otrávit natolik, aby se na to jednou přeci jen vykašlali dřív, než je jejich nezákonné jednání semele. Povolemky ke vjezdům bude potřeba náležitě zpoplatnit. Živnostníkům a podnikatelům nejlépe nějakým měsíčním/čtvrtletním paušálem. Poplatek sám nic zvláštního, ale vícenáklady okolo + ztracený čas, škoda mluvit. Zákazníci! Vidíte je šmejdy podnikatelský? Dyť vám naúčtujou XXX,- jen za to, že k vám dojejdou!!! A ještě okrádaj na daních!!! Potřebujeme takové živnostníky?!!! No a těm potenciálním, kteří by snad dostali ten úžasňácký nápad, že by se mohli živit na vlastní triko, ukázat, že to vlastně není možné, protože "přednáklady" naordinované státem dosahují možná už samotných nákladů na rozjezd podnikání jako takového. Sám na to bude mít kapitál málokdo a na pitomý karavan s langošema nikdo nebude chtít u banky zastavit svůj životní majetek.

A pak je tu ještě jeden aspekt. Pohybuju se v komunitě punkové "garážové" (jak my sami říkáme) muzikantské svoloče :-). Ta musí přepravovat na koncerty nástroje a proto má několik kamarádů jako rodinná auta různé malé dodávky. 6 míst k sezení + větší prostor na "vercajk". No a teď s těma autama blbě a obtížně dojedou nebo dokonce někam vůbec nevjedou. Pokud si nevyběhají z Ústí/Plzně povolenku někde na Moravě (i z garáže se takhle cestuje). Plus parádní cesta po dálnici nebo okreskama přes města za těchto podmínek...

Znemožnit svobodné fungování lidí ve společnosti pomocí totalitních praktik je dneska neprůchozí. Tak vládcové tu svobodu omezují takhle oklikou. Nedomnívám se, že pravým účelem podobných nesmyslů je policejní buzerace jako taková, ale postupné oklešťování svobody. Já se domnívám, že přes veškerou hrůzu, je to ale nakonec dobře. Kdyby to vládcové nedělali, lidi v Evropě by byli uspokojeni životem ve "čtvrtsvobodě" a blahobytu. Z důvodů, které jsi Urzo sám dobře popsal na srovnání feudální vs. demokratický vládce, však ti současní demokratičtí nemají žádnou přirozenou brzdu svého počínání. No a tak utahují šrouby a domnívám se, že ty jednou prasknou. Proto i když se to zdá jako protimluv, takovéhle debility do jisté míry vítám. Nesouhlasím s nima, skřípu zubama, ale připadají mi jako relativně dobrá cesta k rozvrácení tohoto marasmu. Co bude potom, záleží jen na lidech a okolnostech.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 12:34:10 Titulek: Re: [↑]
Tady se nabizi neposkytovat sluzby v mistech se zakazem vjezdu nakladnich vozidel, nebo si vybehat povoleni a obratem ho prefakturovat zakaznikovi i s manipulacnim poplatkem. Pokud by toto zacala praktikovat vyznamna cast zivnostniku, pak by tento problem tlak verejneho mineni brzy vyresil :-) Ano, ja vim, stale ten stejny problem, jak oslovit ty zivnostniky. :-(
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-15 12:59:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Problém je to, že vládcům se opět podařilo vzkřísit tzv. antagonistické vztahy mezi třídami a antikapitalismus (kdyby to nebylo k breku, dal bych sem smajlíka) neboli lidi jsou nasraný na podnikatele. Na hranicích spousty sídlišť nebo obytných čtvrtí je zákazová značka s dodatkovou tabulkou "s výjimkou MHD" (nebo tak něco, původní význam v pořádku). Zásobování obchodních provozoven se stejně děje dodávkami do 3,5t. Nevím jak v těchto částech města poskytovat lidem nějaké služby, které jsou velmi často spojeny s používáním vozidla spadajícího pod zmíněný zákaz (blbá maličká dodávka nebo felda s laminátovou boudou). Přenesením zla na zákazníka nedojde ke kýženému spojení "tříd" proti vládci. To je zas nahrávka pro velké firmy. Ty si dojednají nějakou hromadnou povolenku na firmu. Drobného živnostníka taková povolenka může položit. Nebo možná ne přímo ta povolenka. Ale když si k tomu připočítá zařízení na KH, do blízkého budoucna EET, tak to ofiko zabalí. Na trhu zůstanou ty správnější (rozuměj větší) firmy, konkurence se sníží, ceny zvýší a za svině budou označeni podnikatelé a kapitalismus... No ale zase to je šance pro černý trh. Felda s boudou se odveze na vrakoviště a bude se používat rodinné auto na melouchy.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 14:25:36 Titulek: Re: [↑]
M8te pravdu, rozeštvali to důkladně. Tak pak nezbývá, než to zabalit a odstěhovat se do... Kam vlastně? Freestateproject.org?
Autor: a v asv a ův (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 15:43:08 Titulek: Re: [↑]
Do smrduté bažiny plné komárů v Jedličkově Liberlandu. :D
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 18:08:01 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Zajímavé je, jak mu ten stát nikdo nechce uznat, i když jej tak zesměšňují.
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 14:55:24 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To mnedle nemůže nikdy fungovat, protože tím se poškodí živnostník jen sám sebe; konkurence je konkurence.
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 14:54:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Bohužel máte úplnou pravdu :o(
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 18:46:03 Titulek: Re: [↑]
Pekne nasrali Skodu Auto.
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 22:10:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Kdo? Čím?
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-15 13:16:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne. Ty budou mít hromadnou celostátní povolenku (dostupná pouze pro opicii a gumárnu) a těma dodávkama budou hlídat dodržování zákazu dodávek. :-/
Autor: Urza Čas: 2016-02-15 14:56:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je dost irelevantní; pamatuješ, jak nás minulý týden zastavila benga?
Jen na to, aby se dostali k mému zastavení, porušili asi čtyři zákazy.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-15 18:38:36
Co nejvic snizit pocet nezavislych lidi.Dlouho jsem nesledoval ctv,az ted v posledni dobe uz parkrat Mate slovo:tam okamzite poznate maleho (maleho,takze nezavisleho na st zakazkach),svobodneho soukromnika:drzka nevymachana,zadny servitky k vrchnosti....,uplne bez obav z nejake statni pomsty-povzbuzujici zjisteni!
Web: neuveden Mail: neuveden
Aby toho nebylo málo.
http://zpravy.idnes.cz/policie-smi-odebirat-vrakum-male-technicaky-fey-/domaci.aspx?c=A160216_100118_domaci_cen

- Pane řidiči, Vy jste vjel svojí kamion-felicií do zákazu vjezdu. Máte povolení k vjezdu tímto svým nebezpečným nadrozměrným a veletěžkým tankem?
- No jo, ale jedné paní se rozbila pračka, já jsem opravář a jedu to té paní opravit. Nezlobte se, ale já si nestihnul to povolení vyřídit, já mám moc práce...
- Nás Vaše práce nezajímá, to je Vaše věc. Zaplatíte pokutu 1.000,- Kč. A z tuto zónu samozřejmě opustíte.
- Do prdele (uleví si řidič), já přeci...
- Cože?! Vy na nás jste vulgární?! Pane řidiči, Vaše auto vykazuje značné známky poškození, odebíráme Vám osvědčení o... (já nevím, jak tomu nadávají)
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 15:23:20 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No doprdele....
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-16 18:20:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo... Dokopat a doprasit úplně všechno. Že budou odstraňovat ze silnic opravdové vraky? Ale kde že. Opravdové vraky řídí opravdoví chudáci a na těch si policie kapsy nenamastí. Já se těším na jednu věc. Velké firmy (dejme tomu Spolchemie v Ústí nad Labem) se zbavily v 90. letech všech servisních firem. Buď tyto zůstaly v areálu firmy a hledají zakázky i jinde, případně se úplně přesunuly mimo a jsou vlastně pro takovou velkou firmu vnějším dodavatelem. Mnohdy to jsou vlastně "droboučké" živnostenské firmy, an mají dost specifický obor a zákazníků v něm nejsou přehršle, či takový servis potřebuje někdo jednou za uherák. 4-5 výkonných lidí včetně majitele/ů nebývají výjimkou (nepočítám dvě účetní, externě jednoho daňového a jednoho právního poradce, ...). Na tyhle firmy takovéhle debility (KH. EET, zákazové značky, miliony dalších omezení) budou dopadat nejvíc. Je dost dobře možné, že ani spolupráce s takovou Spolchemií už nebude stát majitelům té "prdky" za to, aby se těmi houštinami blbostí dál prodíraly pro pár korun. Jenže to bude znamenat problémy i pro takové Spolchemie. Najednou jim někdo oznámí - Promiňte, ale už není možné za stávajících legislativních podmínek dál tu firmu provozovat, já s tím končím, najděte si někoho jiného. Ale "někoho jiného" nebude. Možná, že tehdy začnou manažeři velkých firem chápat, že stávající systém je vlastně proti jejich zájmům. Podobně, jako to začali chápat manažeři na konci 80. let v soc. státech. Je otázka, jestli nakonec demokracii nesvrhnou ekonomické elity.
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 18:46:24 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Toť otázka; v tomto specifickém případě možná i ano, ale obecně nejspíše ne, protože velké firmy (ty fakt velké) mají peníze na to, aby mohly do tvorby legislativy zasahovat.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-16 19:02:05 Titulek: Re: [↑]
My uz jsme tady jeste dal-stat je primo firma.

Ta beznadej na me padla po precteni tohoto clanku:jak daleko muze dojit zblblost a zavislost lidi na statu :
http://dfens-cz.com/svedska-utopie/
Nerad zase vytahuji uprchliky,ale Urzo,z jake pozice Vy se k tomu stavite ,a proc Vas tedy maji na d-f za slunickare?
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 19:44:52 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já se k tomu stavím tak, že jsem ostře proti tomu, aby sem stát nějaké tahal, nutil kohokoliv je živit, jsem proti tomu, aby byla omezena svoboda slova, nucena politická korektnost, nesouhlasím s tím, že lidé nemohou legálně imigranta nepřijmout do práce pro jeho víru či rasu, jsem proti antidiskriminačním zákonům, proti neziskovkám přisátým na státní peníze, hnusí se mi "zvaní" uprchlíků z úst politiků, kteří je však zvou na náš účet, velmi mi vadí, že člověk se nemůže proti násilí z jejich strany efektivně bránit, aniž by za to byl popotahován, vadí mi tutlání trestných činů (hlavně v Německu se to děje), vadí mi omezení svobody slova, kdy je Konvička vyšetřován v souvislosti s tím, co prohlašoval o muslimech.

Na druhou stranu jsem proti omezování svobody slova i z druhé strany, Konvičku s Hamplem považuji za totalitářské svině, jsem absolutně proti zákazu islámu, jednoznačně neuznávám kolektivní vinu, rasismus je dle mého názoru hloupý, xenofobie též (myslím vážně xenofobie, ne to, co je jí běžně nazýváno), nesouhlasím se zavíráním hranic a už vůbec ne s nějakými ploty pod kontrolou státu, nedělím uprchlíky na politické a ekonomické, každý má mnedle právo jít za lepším, když chce (a zajistí si to sám, nikdo ho nemusí živit), odmítám někoho soudit za to, že patří ke skupině, která páchá více trestných činů (dát si pozor, upozorňovat na to.... klidně; iniciovat proti němu násilí.... rozhodně ne). A proto jsem na D-F mnohými považován za sluníčkáře a velmi nenáviděn.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-17 11:10:08 Titulek: Re: [↑]
Jo,to jsem od Vas cekal:odmitate dusledne vsechno,co posiluje statniho urednika-nevim,co jim na tom vadi?
(Stat je jen na to,aby vytvarel problemy,ktere pak muze resit-ve zkratce)
Autor: Urza Čas: 2016-02-17 11:11:55 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Z jejich pohledu je to "sluníčkářské", protože mainstream na D-F má přístup, že cokoliv proti uprchlíkům je správně, i když to posiluje stát; mnozí naopak volají po silném státu, bude-li to proti uprchlíkům.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-17 11:27:27 Titulek: Re: [↑]
Jo,to zapada.
Jeden podnazor,co napsal tusim ten ve "Svedske utopii":vladci uz dlouho tusili,ze lid bere vidle,takze uprchlici se hodi k tomu,abychom si pomalu navykali,ze v ulicich bude vic ozbrojene statni moci.Ale to uz je snad moc prekombinovane..
Autor: Urza Čas: 2016-02-17 12:17:44 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Na D-F je mnoho lidí sice svobodomyslných, ale má to jisté meze; jakmile se jim něco hodně nelíbí, klidně volají po silném státu (zdaleka ne všichni, ale mnoho lidí tam).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-17 11:36:07 Titulek: Re: [↑]
Reseni dle Klause i Vas je jednoduche:evropske jelity vyhlasi,ze to pozvani prave skoncilo.

Ale uz koncim s migranty-to soudruhum zrejme samo definitivne zlomi vaz.(v Brne uz pry nekdo vyhrozoval primatorovi a neziskovkam)
Autor: Urza Čas: 2016-02-17 12:19:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, to bude ještě zajímavé; nevím, zda přímo zlomí vaz, ono nezbytně nemusí – stačí, když otočí jako Babiš a začnou najednou mluvit proti migrantům, běžný volič jim to žrát bude.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-16 20:21:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to firmy mají. Ale jsou horko těžko schopné ohlídat hromadu kravin, které se valí přímo na ně. Spousta debilit jde mimo ně. Ono se může klidně stát, že budou mít problémy s udržováním firmy v chodu. Za socíku měly velké firmy taky dost velký vliv. Vstřícné plánování byl jejich podvod, kdy se plán upravil podle toho, co firma zvládla udělat a pak se řeklo, že splnila plán. Jo, tohle si dokázali generální ředitelé ošéfovat a ještě se spolu s ÚV KSČ tvářili, jak moc vědecké a marxisticko-leninské to je. Ale tzv. odběratelsko-dodavatelské vztahy (jak se tehdy říkalo) právě řekněme v servisních oborech byly tak rozhadrované, že podniky nebyly schopny fungovat, aniž by samy porušovaly zákony nebo jim z toho neplynuly vážné hospodářské škody. Do firem zatékalo střechama a nebylo nikoho, kdo by je opravil. Ničilo to stroje, ničilo to polotovary a výrobky. A ty podniky si ty škody dokázaly vyčíslit. V chemičkách crčela potrubí a nebylo nikoho, kdo by je opravil. Přitom ta firma si dokázala docela dobře spočítat, kolik prodatelného zboží nebo surovin jim zbůhdarma vyteče do kanálu. A blbky/blbci typu Kotvová/Hrabovský se vozili po chudácích náměstcích a citovali jim nějaké přiblblé zákony, které porušují. A proč neděláte tohle a onohle, vždyť podle zákona... a blablabla. Ono to za chvíli bude stejné. Já už si trochu uvědomuju dobu od poloviny 70. let dál. V nějakém 75. se ještě zdálo všechno jakože celkem v pohodě, dá se říct, že v krámech bylo zboží, západní auta se dala koupit běžně v Mototechně (Austin Allegro jsem viděl normálně vystavený - kup si ho, žádný pořadník nebo známost nepotřebuješ!), laikovi se zdálo, že to je jen trochu "pokažené" a dá se to napravit. Prdlajs. Za 5 let, když jsem šel na gympl byl už v hospodářství nehorázný bordel, který se den ode dne prohluboval, v Tuzexu se začaly prodávat Škodovky. Za další čtyři roky byl konec. Já se obávám proto, že ti generální ředitelé ztratili trpělivost v tom marastu, kde nebyli schopni plnit ani ta nejzákladnější zadání majitelky všeho - KSČ, a vypověděli jí poslušnost. Teď taky majitelé chtějí po manažerech nějaká plnění. Ale s nimi si žádné "vstřícné" plánování nedomluví. Takže ti manažeři za chvíli budou vysvětlovat majitelům, proč jim v děravých skladech hnijí polotovary a výrobky, proč výrobky/suroviny tečou z potrubí do Labe, proč se majitelé přerazili ve vstupní bráně, copak je tak těžké tu díru zalátat... Strabagy se na takovou zakázku vykašlou, malé firmy nebudou a melouchem to u takové firmy asi nepůjde. Majitelé budou manažerům předhazovat nějaké smlouvy a pracovní závazky, manažeři majitelům budou předvádět objektivní příčiny...
Uvidíme.
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 20:40:11 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Souhlas; rozdíl je v tom, že teď tu máme daleko více trhu, respektive je méně deformovaný (je deformovaný jako kráva, samozřejmě, ale méně než tehdy), takže než to ty velké firmy zavalí, bude to ještě trvat.
Respektive daleko dříve to zavalí firmy malé, až ty prakticky zaniknou, respektive doba jejich fungování bude v 99 % pod rok, pak to začne doléhat na ty velké.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-16 21:41:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jasně.
Já znám pár lidí. Např. kamarád - živnostník, který se několika firmám (některé jsou fakt velké) stará o potrubí. Aby nechcalo, aby bylo řádně zaizolované, aby, aby,... Ty firmy si ho považujou, protože jede na zavolání, v těch potrubích samozřejmě neteče limonáda, ale nějaké "svinstvo", on už se vyzná kde čím co teče, a on ty firmy mnohdy ochrání před nějakou ekologickou buzerací a mnohdy i velkou škodou/pokutou tím, že to hned opraví. Má na to dodávečku plnou nejrůznějších náhradních dílů, speciálního vercajku + svářečka. Už teď to pro něj začíná být vošajstlich, protože občas s tím, co má vevnitř vjíždí tam, kde by neměl co dělat atd. Jo jde si vyřídit různá povolení, výjimky apod. Jenže to by tak čtvrt roku nedělal, jen lítal od okýnka k okýnku pro razítka a samozřejmě cáloval. Tu pětikilo, tu litřík... Začíná uvažovat, že se na to vykašle, protože v těch firmách má známosti, a ví, že se svou kvalifikací by v některé z nich získal dobré místo. Za stejné peníze. Zatím je pro něj větší "přidaná hodnota" jeho samostatnost a v podstatě i váženost u majitelů/manažerů těch firem. Ale už červíček hlodá. A stát toho červíčka pořád víc a víc krmí.
- Hele, co by dělaly ty firmy, kdyby ses na to vykašlal?
- Nevím. Nikdo za mě není.
- To jako nemáš konkurenci?
- No v podstatě ne. Ono je toho vlastně dost málo, jsou to takový specialitky, takže tyhle dva okresy obstarám. Jó, vlastně znám ještě jednoho. Ale ten zas dělá pro úplně jinej druh firem a ten by se zase na takovýhle šmrdlání, co dělám já vykašlal. Jeho by to ani nebavilo, stejně jako mě by nebavilo to jeho, takže my jsme tady tak vedle sebe. Když jsem na dovolený (tejden na zahrádce :-) podnikatel zasr... ), tak je na telefonu místo mě a obráceně. My se spíš doplňujem.
- No jo, ale ty říkáš, že možná vemeš tu práci v XY?
- Hele já jsem rád svým pánem. Ale ještě chvíli a seru na to.
Nevím, co ty "jeho" firmy budou dělat. Nechci se tě dotknout. Ty děláš programování. Možná máš zase jiný provozní trable. Ale zejména v průmyslu občas čumím, co mi vykládá, co maj firmy za zařízení, co jsou za ekologický zákony (v tomhle správně), co je potřeba ohlídat, kontrolovat, servisovat. Je spousta firem, který maj někde blbejch 20 metrů trubek s nějakou srágorou, není to pro ně rozhodující ani provozně, mít to technologicky musej, ale v těch trubkách je holt nějaká chemikálie a ty firmy s tím nechtěj mít problémy. Spousta takových volovin je v nejrůznějších firmách. A potřebujou mít tu svou "drobnost" bez problémů. Těch maj i tak dost. No a tyhle na první pohled prkotiny obstarává zástup drobných živnostenských "trpaslíků". Ti jednou skončí a dost často asi proto, že už to nepůjde dál. Začnou se po nich vozit benga, hlášení, buzerace... Jo, trh tu ještě jakž takž je, jenže při dnešní úrovni ekologickýho uvažování (to nemyslím teď pejporativně, prostě jsme dál, než za průmyslové revoluce) potřebuje průmysl spoustu servisu, který zajišťujou ti "trpaslíci. Do toho se žádná větší firma nepustí. A to pomalu skončí. Co budou ty firmy dělat, až se jim to začne sypat, budhové vědí...
Uf, to jsem se rozkecal. Za chvíli dávaj Zámek v Čechách. Koncert Jiráskový a Heřmánka. Tak dobrou. :-)
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 22:02:52 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale jistě, nicméně to neznamená, že dotyčný je nenahraditelný; jen že je těžko nahraditelný. Nikdo není nenahraditelný, ve výsledku lze nahradit každého, akorát to někdy stojí moc peněz, času, lidí, prostě jestli je vyloženě schopnej a má know-how, tak časem to může dělat X lidí místo něj. Třeba dráž, třeba o něco méně kvalitně, ale ve výsledku bude-li to třeba, nahrazen bude (a možná si to někdo odskáče, možná to pocítíme všichni na malinko vyšších cenách zboží, možná dojde k nějaké ekologické havárii, ale v zásadě svět fungovat nepřestane); dokud prostě ten trh nebude deformovaný přes určitou míru, která je taková, aby ekonomika celkově přestala bohatnout, v zásadě se nic tak hrozného neděje.
Přičemž máme ozkoušeno, že trh je proti deformacím šíleně odolný, takže i když je deformovaný jako třeba teď, lidé pořád nacházejí cesty, jak prosperovat. Časem, až se toho nahrne moc, tak to fungovat přestane, nicméně máme nahromaděné OBROVSKÉ zásoby bohatství, tím myslím všechny technologie, infrastrukturu, stroje, produkční prostředky, takže potrvá ještě šíleně dlouho, než to pude fakt do těžké prdele jako třeba SSSR.

Co se mě týče, tak dělám programování a přímo v mém oboru regulace téměř nejsou; samozřejmě máme pracovní zákoník, ale na ten sere pes (kde není žalobce, není soudce; a programátoři většinou fungují podle jiných pravidel než většina ostatních profesí a za o hodně jiné peníze, vesměs jak ty pravidla tak ty peníze jsou výhodnější pro zaměstnance, zaměstnavatelé jim nadbíhají, kdybych teď opustil práci, mohu nastoupit do nové srovnatelné v zásadě do týdne), samozřejmě platíme nějaké daně, podléháme nějakým autorským a licenčním zákonům, minulý týden jsem se od šéfa dozvěděl, že prý existují i zákony upravující reakční doby na různé úkony (když nefunguje nějaký systém, který dodáváme, do kdy musíme jednat); jenže ty časy jsou tak dlouhé, že v reálu fungujeme v závislosti na důležitosti zákazníka a systému 30x až 2000x rychleji, protože kdo by jel podle zákona, tak bude převálcován konkurencí, takže ani tenhle zákon tu moc neplatí (respektive platí, ale je k hovnu). Ve výsledku jsme skoro neregulovaný obor.
Na druhou stranu děláme pro nejrůznější firmy, které jsou regulované jako krávy a stát jim hází pod nohy neuvěřitelné sračky; s tím se v rámci své práce často setkávám, protože kolikrát musím programovat něco jako.... kontrolní hlášení pro Babiše (kolem toho lítám teď), exporty pro intrastat (to jsou nějaké pochcané EU statistiky zboží, které se musejí dodávat celní správě), úpravy tisku faktur tak, aby to odpovídalo legislativě (máme zákazníky asi v osmi zemích, takže pořád se něco děje) a podobně. Vidím, jak ty firmy stát dusí, i ty velké, my vlastně pro malé moc nic neděláme, naši zákazníci mají většinou obraty v miliardách; pointou ale je, že to "dušení" prostě vyřeší tím, že nám platí miliony za to, že ty sračky řešíme (třeba teď to kontrolní hlášení). Podobně budou platit dalším lidem ze stejných důvodů. A dokud to unesou, pak bude ekonomika fungovat.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-16 18:47:38 Titulek: Re: [↑]
Nevim,proc me v teto souvislosti napadl tento for.Asi z beznadeje:Chlap znasilnil hluchonemou a pak ji jeste zlamal ruce,aby to nevykecala.
Autor: Urza Čas: 2016-02-16 19:45:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
LoL
logo Urza.cz
kapky