Autor: v6ak
Čas: 2021-09-22 00:00:02
DPH vs. odvody zaměstnavatele
DPH odvádí obchod, přesto kupující obvykle chápou, že to ve výsledku platí oni sami. V případě odvodů na straně zaměstnavatele je situace z ekonomického hlediska velmi podobná. Navzdory tomu ale běžně slyším, že to platí zaměstnavatel. Někteří to dokonce uvádějí jako výhodu zaměstnání ve srovnání s OSVČ. Kde se bere ten rozdíl ve vnímání?
Přečtení: 17627
Komentáře
Komentář 72189
Komentář 72212
Komentář 72190
A je tak trochu otázne že či tú DPH platí zákazník, ak by to bola pravda tak by pri znížení DPH mali ceny automaticky o pomernú čiastku klesnúť, ovšem v skutočnosti sa to deje málokedy.
Komentář 72213
Reálně se náklady rozdělí mezi obě strany, závisí na elasticitě nabídky a poptávky. Pravda, občas to není na první pohled patrné, protože na první pohled se změní jen marže (na směru nezáleží) obchodu. Jenže:
1. Pokud se obchod snaží držet baťovské ceny, dost možná u části zboží prostě cenu ponechá a u části naopak zdraží/zlevní víc. Ilustračně: U devíti položek se cena nezmění a u desáté se změní desetkrát víc, než by odpovídalo změně DPH.
2. Některé změny se mohou projevit až po čase. Mějme nějaké zboží, jehož cena bude za běžné situace statisticky kopírovat inflaci. Když se sníží DPH a obchod nezmění koncovou cenu, nejspíš to oddálilo zdražení.
Komentář 72192
Pokud by platili v obchodě bez dph a pak všechno museli doplatit, tak by to byla větší divočina... :)
Komentář 72194
Švarcsystém by to nebol, lebo by stále nemohli manipulovať s výškou odvodov a daní, kým rádobyživnostníci vo švarcsystéme to robiť môžu. Čím zneužívajú že štát pomáha chudobným.
Komentář 72199
Rádobyživnostník je tedy ten, kdo má ŽL, chodí k někomu pracovat do firmy, provádí práci jménem toho "zaměstnavatele" - a to je zlé, protože by z něho mohl mít stát více.
Živnostník je ten, kdo má ŽL, je logicky vždy chudý, protože pracuje z domova nebo ve své provozovně a vykonává práci pod svým jménem - proto také může odvádět státu méně.
Komentář 72201
A ja celkom nerozumiem ani tomu že prečo si živnostníci môžu sami určovať výšku odvodov, chápal by som to u začínajúceho živnostníka, ktorý sa ešte len pokúša uchytiť na trhu, takže má malé tržby a navyše možno aj dlhy, ale prečo sa smie hrať na chudáčika aj živnostník so ziskami v násobkoch priemernej mzdy mi celkom zmysel nedáva. A to isté majitelia firiem.
Komentář 72202
To není nespravedlivé, takový pracovník sice mívá vyšší příjem - jen nemívá určité benefity jako je placená dovolená atp.
"prečo si živnostníci môžu sami určovať výšku odvodov"
No to si samozřejmě nemůžou určovat, to je podle výdělku :)
Komentář 72215
Komentář 72204
Komentář 72208
Komentář 72214
Komentář 72218
Samozřejmě, že vím o dalších podmínkách švarcsystému, ale o tom jsem pak psala níže, když jsme se bavili o "rádobyživnostnících" versus "živnostnících"...