DPH vs. odvody zaměstnavatele – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: v6ak
Čas: 2021-09-22 00:00:02

DPH vs. odvody zaměstnavatele

DPH odvádí obchod, přesto kupující obvykle chápou, že to ve výsledku platí oni sami. V případě odvodů na straně zaměstnavatele je situace z ekonomického hlediska velmi podobná. Navzdory tomu ale běžně slyším, že to platí zaměstnavatel. Někteří to dokonce uvádějí jako výhodu zaměstnání ve srovnání s OSVČ. Kde se bere ten rozdíl ve vnímání?
Přečtení: 13166

Autor: Pes (neregistrovaný) Čas: 2021-09-22 08:32:05
Není to dáno historicky, že když stát zavedl sociální a zdravotní odvody za zaměstnavatele, tak se současně nesnížily mzdy a tudíž to vypadá, že jsou to jakési peníze navíc?
Autor: v6ak Čas: 2021-09-23 08:57:29 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Já si to pamatuju jako „odjakživa“, byť to vypadá, že to vzniklo kolem roku 1989, podle toho, co jsem v rychlosti našel. No, dal by se tím vysvětlit rozdíl u starší generace, ale u mých vrstevníků asi ne. Ledaže by ti přebrali od starší generace.
Web: neuveden Mail: schován
Podľa mňa to ľudia chápu rozdielne kvôli tomu že ako kupujúci ja platím, kým ak som zamestnanec tak ja inkasujem.

A je tak trochu otázne že či tú DPH platí zákazník, ak by to bola pravda tak by pri znížení DPH mali ceny automaticky o pomernú čiastku klesnúť, ovšem v skutočnosti sa to deje málokedy.
Autor: v6ak Čas: 2021-09-23 09:08:48 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
> A je tak trochu otázne že či tú DPH platí zákazník, ak by to bola pravda tak by pri znížení DPH mali ceny automaticky o pomernú čiastku klesnúť, ovšem v skutočnosti sa to deje málokedy.

Reálně se náklady rozdělí mezi obě strany, závisí na elasticitě nabídky a poptávky. Pravda, občas to není na první pohled patrné, protože na první pohled se změní jen marže (na směru nezáleží) obchodu. Jenže:

1. Pokud se obchod snaží držet baťovské ceny, dost možná u části zboží prostě cenu ponechá a u části naopak zdraží/zlevní víc. Ilustračně: U devíti položek se cena nezmění a u desáté se změní desetkrát víc, než by odpovídalo změně DPH.
2. Některé změny se mohou projevit až po čase. Mějme nějaké zboží, jehož cena bude za běžné situace statisticky kopírovat inflaci. Když se sníží DPH a obchod nezmění koncovou cenu, nejspíš to oddálilo zdražení.
Autor: li Čas: 2021-09-22 09:52:54
Web: neuveden Mail: schován
Bylo by zajímavé, když by zaměstnanci dostali celou částku na účet a pak měli povinnost odvody sami odvést... nebyl by to ale už skoro švarcsystém? :)
Pokud by platili v obchodě bez dph a pak všechno museli doplatit, tak by to byla větší divočina... :)
Web: neuveden Mail: schován
Aspoň by to zabránilo prípadom kedy zamestnávateľ zamestnancovi odvody a daň stiahne z výplaty, ale štátu ich nepošle, de facto ich spreneverí.

Švarcsystém by to nebol, lebo by stále nemohli manipulovať s výškou odvodov a daní, kým rádobyživnostníci vo švarcsystéme to robiť môžu. Čím zneužívajú že štát pomáha chudobným.
Autor: li Čas: 2021-09-22 13:50:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pochopila jsem to tedy takto - nebo jak je to s tou manipulací :)
Rádobyživnostník je tedy ten, kdo má ŽL, chodí k někomu pracovat do firmy, provádí práci jménem toho "zaměstnavatele" - a to je zlé, protože by z něho mohl mít stát více.
Živnostník je ten, kdo má ŽL, je logicky vždy chudý, protože pracuje z domova nebo ve své provozovně a vykonává práci pod svým jménem - proto také může odvádět státu méně.
Web: neuveden Mail: schován
No áno, ak zamestnanec bez švarcsystému platí väčšiu daň než zamestnanec vo švarcsystéme tak je to voči tomu prvému zamestnancovi nespravodlivé.
A ja celkom nerozumiem ani tomu že prečo si živnostníci môžu sami určovať výšku odvodov, chápal by som to u začínajúceho živnostníka, ktorý sa ešte len pokúša uchytiť na trhu, takže má malé tržby a navyše možno aj dlhy, ale prečo sa smie hrať na chudáčika aj živnostník so ziskami v násobkoch priemernej mzdy mi celkom zmysel nedáva. A to isté majitelia firiem.
Autor: li Čas: 2021-09-22 15:26:22 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"ak zamestnanec bez švarcsystému platí väčšiu daň než zamestnanec vo švarcsystéme tak je to voči tomu prvému zamestnancovi nespravodlivé"
To není nespravedlivé, takový pracovník sice mívá vyšší příjem - jen nemívá určité benefity jako je placená dovolená atp.

"prečo si živnostníci môžu sami určovať výšku odvodov"
No to si samozřejmě nemůžou určovat, to je podle výdělku :)
Autor: v6ak Čas: 2021-09-23 09:16:14 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Zrovna dovolená zaměstnanců se neplatí z jeho odvodů, ale platí ji formálně zaměstnavatel – ten musí přizpůsobit mzdu, fakticky si to nakonec zaměstnanec zaplatí sám. Obdobně nemocenská prvních 14 dní. (Jiná situace je to u nemocenské po 14 dnech, tam se může živnostník rozhodnout, jestli si to chce platit, nebo ne, a to se promítne do odvodů. Zaměstnanec tuto možnost volby bohužel nemá.)
Web: neuveden Mail: neuveden
Mohu se zeptat o cem to presne mluvis, ze si zivnostnici muzou urcovat sami vysku odvodu? To mate neco takoveho v SK? Protoze my tady v CR rozhodne ne, ja platim podle toho, jaky jsem mel obrat minuly rok a nemohu s tim nic udelat.
Web: neuveden Mail: schován
Hoci to nerád priznávam a obzvlášť tebe tak v tomto prípade som sa mýlil. Síce OSVČ na rozdiel od zamestnancov platia odvody podľa rok starých výsledkov hospodárenia a ešte aj podľa iného vzorca než zamestnanci tak nie je pravda že by si mohli svojvoľne určovať základ pre výpočet odvodov. Gratulujem, vyhral si.
Autor: v6ak Čas: 2021-09-23 09:10:37 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Švarcsystém by to byl jen z malé části. Samo o sobě to nezmění odvody ani zákoník práce, jen to přesune papírování.
Autor: li Čas: 2021-09-23 10:41:53 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ano, takhle jsem to myslela, když jsem psala "nebyl by to ale už skoro švarcsystém? :)" ...byla to spíš taková poznámka, že se mu to už začíná blížit (já osobně nevidím na švarcsystému nic špatného, když se jedná o oboustrannou dobrovolnou dohodu).
Samozřejmě, že vím o dalších podmínkách švarcsystému, ale o tom jsem pak psala níže, když jsme se bavili o "rádobyživnostnících" versus "živnostnících"...
logo Urza.cz
kapky