Autor: Ondrášeček
Čas: 2021-03-22 00:00:02
Dvojznačné argumenty
Existuje celá plejáda nepřesvědčivých argumentů. Některé argumenty jsou zcela zjevně logicky nesprávné, například ad hominem. („Nemáš pravdu, protože nemáš naštudováno.“) Existují však argumenty, které na první pohled zní opravdu rozumně, ale neříkají nám vlastně vůbec nic k obhajobě teze, jelikož by šly použít pro obě strany.
V kontextu diskuzí o anarchokapitalismu to je například populární argument: „Lidé jsou blbí, a proto by neměli sami o sobě rozhodovat.“ Problémem tohoto argumentu je, že ho lze použít i naopak: „Lidé jsou blbí, a proto by neměli rozhodovat o druhých lidech.“ Podobných argumentů poukazujících na lidské neduhy lze najít celou řadu, jen někdy se jedná o lidskou hloupost, jindy o lidskou manipulovatelnost a někdy zase o lidskou nedokonalost. Dalším populárním argumentem je: „Nechci volný trh, protože nedokáže vyřešit spoustu problémů.“ Stejně tak s ohledem na realitu lze říct přesný opak: „Nechci stát, protože nedokáže vyřešit spoustu problémů.“ Dvojznačné argumenty považuji za ukázku konfirmačního zkreslení. To lidi vede k hledání logických konstrukcí, které potvrzují jejich přesvědčení. Už se však nepodívají, zda jej i nevyvrací (nebo na protiargumenty). Jedná se o všeobecný problém lidské kognice a myslím si, že je důležité si tuto přirozenou lidskou tendenci přiznat.
V kontextu diskuzí o anarchokapitalismu to je například populární argument: „Lidé jsou blbí, a proto by neměli sami o sobě rozhodovat.“ Problémem tohoto argumentu je, že ho lze použít i naopak: „Lidé jsou blbí, a proto by neměli rozhodovat o druhých lidech.“ Podobných argumentů poukazujících na lidské neduhy lze najít celou řadu, jen někdy se jedná o lidskou hloupost, jindy o lidskou manipulovatelnost a někdy zase o lidskou nedokonalost. Dalším populárním argumentem je: „Nechci volný trh, protože nedokáže vyřešit spoustu problémů.“ Stejně tak s ohledem na realitu lze říct přesný opak: „Nechci stát, protože nedokáže vyřešit spoustu problémů.“ Dvojznačné argumenty považuji za ukázku konfirmačního zkreslení. To lidi vede k hledání logických konstrukcí, které potvrzují jejich přesvědčení. Už se však nepodívají, zda jej i nevyvrací (nebo na protiargumenty). Jedná se o všeobecný problém lidské kognice a myslím si, že je důležité si tuto přirozenou lidskou tendenci přiznat.
Přečtení: 39398
Komentáře
Komentář 66679
Lebo ja som sa stretol iba s iným argumentom na podobnú tému, ktorý má ale zásadne odlišný význam "Nikto nie je odborník na všetko a preto je výhodné niektoré rozhodnutia delegovať na odborníkov".
A podobne je to aj s tým voľným trhom, nekritizuje sa že voľný trh nedokáže riešiť všetko, ale že nedokáže riešiť ani niektoré problémy ktoré štát riešiť dokáže.
Komentář 66680
Komentář 66686
Ku školstvu sa vyjadrovať nebudem, ja som zo školy už dávno preč a školopovinné deti tiež nemám, takže neviem ako presne to je s reguláciou školstva v SR a ČR. Každopádne školy Sumerhill či Sudbury vznikli a existujú v štáte, rovnako ani homeschooling nie je zakázaný.
Na svete je cca 200 štátov ktoré si navzájom konkurujú, asi nie je náhoda že priebežný dôchodkový systém je tak populárny. Lebo má iba malé náklady na prevádzku a nepodlieha inflácii, keďže vybrané odvody sa obratom vyplatia poberateľom dôchodkov.
Vašu českú vládu tak podrobne nepoznám, ale ak sa mám vyjadriť ku tej slovenskej tak nemám natoľko veľké ego aby som o hociktorom ministrovi tvrdil že sa svojmu fachu rozumie menej ako ja. Okrem Sulíka s jeho posadnutosťou ekonomickým liberalizmom, ale jeho stranu som nevolil a ani nikdy nebudem.
A váš premiér je dôkazom že podnikaním si môže zarobiť miliardy aj bezškrupulózny hajzel, navyše ako predseda vlády pôsobí že by neuriadil ani omnoho menšiu firmu než Agrofert.
Komentář 66687
Komentář 66690
Pokud jde o ty důchody, už jsem vám posílal odkaz na předchozí diskuzi, o tom, proč si nemyslím, že by to bylo efektivnější. Ani početně mi to prostě nevychází.
Netvrdím, že já všemu rozumím víc než ministři/úředníci ve státní správě, zase mi něco podsouváte. Jen tvrdím, že demokracie nefunguje tak že bychom něco delegovali na lepší odborníky, než kdybychom si je každý mohl vybrat sami. Viz Babiš (to se shodneme, dobrý ne? :-), on kdyby se nepřicucl na dotace, tak si taky myslím, že neuřídí ani pekárnu) nebo Sulík (to se sice neshodneme, ale očividně to podle vás také není odborník na svém místě).
Komentář 66692
Jinak mi přijde docela zajímavý ten norbertův argument ohledně průběžného penzijního systému - to, že nepodléhá inflaci, protože vybrané peníze jsou obratem distribuovány současným seniorům. Na tom něco je, sice to ve výsledku nepřebije všechny ostatní nevýhody tohoto systému, ale jistá malá výhoda oproti jiným způsobům financování důchodů to bezpochyby je. Nic není černobílé.
Komentář 66695
http://www.vdimetros.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=27
Komentář 66698
Nicméně i tak je jasné, že strkat si peníze (zejména ty inflační) na 40 let pod polštář nebude úplně ideální způsob, jak si zajistit důchod. Jak jsem psal, růst mezd koreluje s inflaci (a to je ze spotřebního koše), takže v podstatě stačilo spořit úplně do čehokoliv, zlato, nemovitosti, akciový index, pomalu do konzerv se sardinkami, a byl byste stále na svém (z pohledu inflace), spíš na lepším.
Každopádně teď to byla spíš taková odbočka, nechal bych si to na jindy pod článek zaměřený na toto téma, případně klidně pokračujte v té diskuzi tam. Tématu aktuálního článku se týká můj první a poslední odstavec a otázky směřované na vás.
Komentář 66718
A teraz ku zvyšným odsekom. Blbý=/=nezodpovedný, aj keď sa dá predpokladať že prienik tých 2 skupín bude nenulový. Navyše pri školstve rodič nerozhoduje za seba ale za inú osobu, za dieťa. A nevidím dôvod prečo by dieťa muselo trpieť ak má blbého či nezodpovedného rodiča.
A čo sa týka toho delegovania, Vy vyčítate politikom že údajne hľadia iba na vlastný zisk a chcete ich nahradiť trhom, kde vlastný zisk je samotný princíp fungovania trhu? Rozmýšľate aspoň trochu? A čo sa týka odbornosti, koľko je na trhu podvodníkov ponúkajúcich na liečbu rakoviny či aktuálne COVID19 "zázračné metódy" s účinnosťou prinajlepšom na úrovni placeba, v horšom prípade dokonca škodlivé?
Komentář 66740
Takže ano, máte potřebu se starat o ty co považujete za hloupé nebo nezodpovědné. Jak je konkrétně nazvete je jen subjektivní úhel pohledu, nevím v čem se ty dvě skupiny liší, prostě dělají rozhodnutí, která nepovažujete za správná. Problém, je že oni rozhodují, a někdo jiný si to samé může myslet o Vás. Což je gró článku.
V první řadě nepovažuji za správné, aby následky nezodpovědnosti (jít se léčit k šarlatánovi) nesli povinně všichni ostatní (pak vás stejně poveze sanitka a budou se vás snažit spravit, ať jste blbý jak chcete). Tím se nezodpovědnost motivuje, neřeší se tím. Tím bych začal. Pak bych chtěl aby takoví lidi nerozhodovali o mě (což se jaksi v demokracii děje). To je ten podstatný rozdíl, když si vyberete jako svoji autoritu nějakého blbečka, maximálně uškodíte sám sobě a nějakému malému okruhu lidí, za které máte nějakou zodpovědnost (třeba děti). Když takového člověka zvolíte do čela státu, tak jsme v prdeli všichni. A nějaká kolektivní moudrost moc nefunguje, to by volby nevyhrával Babiš, komunisti nebo Hitler (IMHO v pořadí podle velikosti katastrofy).
Komentář 66749
Nie, ja mám potrebu chrániť ostatných pred tými hlúpymi či nezodpovednými. Ako sú spochybňovači globálneho otepľovania, antivaxeri či najnovšia móda hlupáci čo si myslia že šíriť COVID19 je ich základné ľudské právo. Alebo ako spomínate v ďalšom odseku, pred šarlatánmi.
Problém ankapu je v tom že každú nenásilnú transakciu považuje apriori za legitímnu, čiže podvodníkov namiesto trestania chráni a dáva tak incentívy podvádzať.
Komentář 66681
Anarchokapitalisté vyčítají státu, vše co dělá. Ale stát si nemůže dovolit ani zdaleka to, co majitel pozemku v ankapu. Chtěli by zrušit demokratický stát, ale chtějí zavést systém, který umožňuje mnohem horší zneužívání moci. A tento systém obhajují tím, že je založen na dobrovolnosti, na rozdíl od státu. Ale podle vlastního chápání dobrovolnosti, oni zůstávají ve státu dobrovolně.
A pokud jde o to konfirmační zkreslení. To je základ obhajoby anarchokapitalismu. Anarchokapitalismus je založen na víře, že výsledek bude dobrý. A když se narazí na nějaký rozpor či problém, tak se pouze hledají argumenty, proč by to přesto dopadlo dobře. Protože do anarchokapitalismus se nedají přidávat nějaké pojistky či instituce, nedá se zasahovat do jeho základních principů, tak jedinou možnou reakcí je problémy popřít. Demokrat o něčem může prohlásit, toto vypadá jako hrozba pro demokracii, tak do systému přidáme něco. Anarchokapitalista takto svůj systém modifikovat nemůže. Proto jediné co mu zbývá, je hledat argument, proč k té hrozbě nedojde. A tím si potvrdit ten výchozí předpoklad, že systém povede k dobrému výsledku.
Komentář 66682
Komentář 66683
Komentář 66685
Komentář 66689
Komentář 66693
Ale jinak tě chápu, ono spousta předlistopadových komoušů (viz např. Zeman, Babiš...) byly vlastně jen dočasní komunisté. Po revoluci šup - převlékli kabátky... No, aspoň, že to přiznáváš.
Komentář 66691
No stát víceméně může vše i na území které patří soukromníkům. (Zkrze změnu zákonů popřípadě ústavy) A dělá tyto věci i dnes, kupříkladu říká jestli si člověk může na svém pozemku zapálit cigaretu. Říká co smí a nesmí prodávat a jak. A to všechno dělá na území které vlastní někdo jiný.
Komentář 66694
Komentář 66696
Komentář 66697
K těm pozemkům. Koupí získáte určitá práva, ale pořád podléháte zákonům státu. Opět, stát ale nedělá nic, co by nemohl udělat majitel v ankapu. On může prodat pozemek s tím, že nový majitel (i každý další) bude vázán určitými podmínkami. Anarchokapitalisté jsou nepříčetní z toho, že si koupí pozemek a pořád podléhají státu. Ale navrhují systém, kde je ta praxe možná také. To je anarchokapitalistická logika. Nadávat za něco státu a udělat to stejné.
Komentář 66688
Váš věčný Jude (http://www.karelkuzel.cz)
Komentář 66699
Komentář 66700
Problémem Ondrovy úvahy je, že se netýká anarchokapitalismu, ač je tak prezentována. Argumenty, které Ondra vyvrací, jsou proti libertarianismu, ne proti anarchokapitalismu; neobhajují existenci státu, ale určitou státní politiku. Nemyslím si, že to Ondra dělá schválně nebo proto, že je hloupý, nebo kvůli konfirmačnímu zkreslení: je to důsledek zmatenosti a neuspořádanosti té nauky – viz perly jako "anarchie je škála". (Když máte v myšlenkách bordel, sebevětší logičnost to nespraví, spíš naopak.) Tudíž anarchokapitalistické agendy, otázek o legitimnosti, užitečnosti nebo nevyhnutelnosti státu se Ondrův článek nijak netýká, ač je tak prezentován. Což je bohužel běžný jev: anarchokapitalisté ukradli libertariánskou agendu; běžně dělají to, že šíří libertariánskou agendu, a prezentují to, jako že obhajují anarchokapitalismus a vyvrací stát.
Příznačné je, že v pátek jsem zopakoval důležité argument proti anarchokapitalismu, tzv. "rozpor v jádru anarchokapitalismu", a opět jsem neobdržel žádnou kloudnou odpověď a od Ondry vůbec nic. A v pondělí další z řady Ondrových úvah, jak anarchokapitalisté mají všechno perfektně vyargumentované, zatímco "etatisté" jen něčemu slepě věří.
K argumentům:
1. I když se stát nijak nebude starat o lidi, i když nebude nijak sociální, i když bude asociální (jako nacistický stát), stále to bude stát.
2. Nejde ani tak o to, že bychom stát potřebovali, protože trh něco nedokáže vyřešit. Jde o to, že když trh začne poskytovat právo, tak tím vznikne stát. Čili není to tak, že bychom si mohli vybrat mezi státem a trhem (v poskytování práva).
Komentář 66701
Komentář 66702
Komentář 66703
0. Mějme společnost bez státu.
1. Ve společnosti budou existovat různé názory na to, "jak by to mělo být", tj. různé názory na právo, různé "frakce". Tyto různé názory na "jak by to mělo být" budou konfliktní.
2. Jedna z frakcí – ta, která bude mít nejsilnější soukromou bezpečnostní agenturu, čili nejspíš ta nejbohatší – přinutí svou bezpečnostní agenturou ostatní frakce, aby její názor na "jak by to mělo být" přijaly. Tak vznikne stát.
Komentář 66707
Nechci nic ankapům vkládat do pusy, ale toto mají podle mě oddělené.
Tedy bezpečnostní agentury pouze vymáhají právo, které tvoří volnotržní soudci. Tedy právní systém je vytvářen nepřímo preferencemi lidí. Pokud by chtěl někdo prosadit svůj názor na to, "jak mají věcí být", pak by tlačil na soudce, ne na bezpečáky
Sám jsem v tom trošku zmaten, pojďme se o tom pobavit, protože od ankapů odpovědi nedostaneme.
Komentář 66719
Komentář 66732
Ve skutecnosti v ancapu jsou soudci lide, kteri nemaji VUBEC ZADNE VETSI PRAVOMOCI, nez KDOKOLIV JINY.
Bezpecnostni agentura (kurva tady kazdej operuje nejakejma bezpecnostnima agenturama, ale ono to taky muze byt vsechno jinak a zadna bezpecnostni agentura vubec nemusi byt potreba!!!!) nema VUBEC ZADNE VETSI PRAVOMOCI, nez KDOKOLIV JINY.
Ja chapu, ze tahle myslenka je pro mnoho lidi nepochopitelna, protoze se snazi ji roubovat na to, co tu mame TED.
Ale proste v ancapu ty veci nemohou byt takove, jake je mame ted.
Komentář 66738
Komentář 66741
Nebude.
Nebudes.
Uz mnohokrat bylo ukazano proc.
Ale samozrejme ty muzes donekonecna tvrdit, ze to tak je, tak si to klidne tvrd, no
Komentář 66746
Lojzo, aj vy predsa musíte na istej úrovni cítiť, že toto je proste nezmysel, prestaňte už prosím tak žrať tú vlastnú propagandu.
OK, takže buď bezpečnostná agentúra nemá právomoc vykonávať domové prehliadky a zatýkania, alebo toto právo majú všetci. To znamená že buď sú bezpečnostné agentúry a sudcovia úplne impotentní, a vlastne nie je dôvod, aby vôbec existovali, alebo hocijaký samozvaný detektív má právo prísť k vám do domu a prehrabávať sa vo vašich veciach, prípadne vás zatknúť, a ako anarchokapitalisti radi hovoria, "strčiť vás do klietky".
Takže ako? Ktorá možnosť je tá správna podľa ankap teórie?
Komentář 66748
A to v tech pripadech, kdy "pachatel" nejprve pouzije utocne nasili vuci nekomu jinemu.
Ted napises, ze to potom nikdo nic nevysetri, pwned.
Na to ti dopredu napisu, ze neni dobre se na to divat dnesnim uhlem pohledu a resit vysetrovani tim jedinym moznym zpusobem, tedy jak je dnes, protoze to jiste neni jediny mozny zpusob.
A take ani ja ani ty nejsme pravdepodobne odbornici na tuto oblast. A predpokladam, ze nejaci odbornici existuji, ci by existovali a oni uz by si s tim poradili.
Ostatne, priblizny, vzdalene podobny priklad byla kdysi davno v Americe Pinkertonova detektivni kancelar…
Kdy zlocinci typicky nemeli moc strach z bezne statni moci, ale jak po nich sli Pinkertoni, tak je vetsinou nasli...
Komentář 66750
Komentář 66756
Komentář 66757
Chapu, ze si to nedokazes predstavit.
Komentář 66761
Komentář 66763
Komentář 66764
Komentář 66784
Zmyslom vyšetrovania je ale predsa v prvom rade zistiť, či a kto porušil pravidlá (v tomto prípade NAP)! Na to, aby sa zistilo, či "páchateľ" porušil zákony/NAP sa typicky používajú vyšetrovacie metódy, ktoré nevyhnutne do istej miery narúšajú súkromie a práva osôb, ktoré nič nespravili. A keďže trváte, že všetci musia mať v ankape rovnaké právomoci, budú mať právomoc používať štandardné vyšetrovacie metódy všetci (1), alebo nikto (2).
> Ted napises, ze to potom nikdo nic nevysetri, pwned. Na to ti dopredu napisu, ze neni dobre se na to divat dnesnim uhlem pohledu a resit vysetrovani tim jedinym moznym zpusobem, tedy jak je dnes, protoze to jiste neni jediny mozny zpusob.
Takže si vyberáte možnosť (2). Teda bezpečnostné agentúry nemajú podľa vás vykonávať prehliadky, výsluchy, vydávať predvolania, vypočúvať, zatýkať, atď. Jediné čo môžu robiť je potrestať páchateľa, o ktorom vedia dokázať, že je vinný - ale bez akejkoľvek možnosti získavať dôkazy. A vy tvrdíte, že by to dokázali vyriešiť nejakým "iným spôsobom". To mi príde ako veľmi silné tvrdenie, a bol by som rád, ak by ste podrobnejšie popísali, ako by teda podľa vás takéto "alternatívne" vyšetrovanie v ankape
prebiehalo.
> Ostatne, priblizny, vzdalene podobny priklad byla kdysi davno v Americe Pinkertonova detektivni kancelar…
Tak Pinkertonovcov by som ako príklad slobodného vymáhania práva v ankape veľmi nedával. Tí si nerobili starosti s nejakým NAP-om alebo právami ľudí, proti ktorým postupovali. Taktiky, ktoré používali, by určite netolerovali, keby boli používané proti nim. Toto je skôr príklad typu "silnejší pes mrdá".
Komentář 66788
Coz ale na druhou stranu muze plodit urcitou reakci (zlodej ukradne housku -> ja ho za to zabiju -> naseru tim nekoho, komu na nem zalezelo a komu jeho zabiti prislo pres caru->on zabije me -> asi nebylo moudre zabijet zlodeje housky)
System tedy primo motivuje lidi,aby obeti hned nechteli likvidovat pachatele. Pachatel ale vi, ze ho obet klidne zlikviduje, protoze muze, takze ho to tak nejak motivuje se spis snazit domluvit na nejakem odskodneni.
Komentář 66796
Ak nemá agentúra právo porušovať NAP tak nesmie vstúpiť na pozemok podozrivého a hľadať u neho dôkazy. A bez nich môže byť problém dokázať vinu.
Či predpokladáš že ankap bude taká dystopia kde budú na každom kroku kamery, takže okrem vlastného pozemku bude každý tvoj krok prísne sledovaný?
A ešte stále si nevysvetlil že ako bez násilia donútiš toho pravdepodobného páchateľa aby súhlasil so súdom a ak áno tak aby súhlasil s takým sudcom ktorého si nevyberie on.
Ak páchateľ predpokladá že ho obeť môže zlikvidovať tak bude útočiť o to razantnejšie, aby ak to bude potrebné zabil on obeť a nie naopak. Viď USA s hromadami obetí streľby.
Komentář 66805
Tohle je ale krajní možnost, protože NAP je nejnižší norma a přebíjí ji smlouvy a práva vlastníků pozemků. Z druhé strany, pokud např. korporace v ankapu vlastní území, kde má továrny, města kde žijí její zaměstnanci atd. Bezpečnost na tom území zajišťují bezpečáci korporace. Jaké mají pravomoci? Takové, jaké jim udělí korporace jako majitel území. A každý kdo na tom území žije nebo na něj vstoupí, se tomu musí podřídit. Aby neměli žádné pravomoci, je nesmyl, protože by je to strašně omezovalo. Ta korporace jim může udělit libovolné pravomoci, klidně i mučení lidí při výslechu, a není to nic proti NAPu nebo čemukoliv jinému. Teoreticky by neměli žádnou pravomoc mimo své území (To ale nemá ani policie ČR v Německu). Záleží ale, jaké by měli smlouvy s dalšími vlastníky pozemků či agenturami.
Takže pravomoci bezpečnostních agentur by se teoreticky mohly pohybovat kdekoliv na škálu od žádné po mobilní popravčí četu s právem střílet lidi na ulici, při sebemenším podezření.
Komentář 66808
Komentář 66812
Dozajiste existuji lide, kteri jimi jsou, ci by se jimi stali.
Lide dokazali doletet na mesic, nebojim se, ze by se nevymyslelo, jak vypatrat zlodeje.
Mimochodem. V dnesni dobe drtiva vetsina (ale opravdu DRTIVA) trestnych cinu je vyresena BEZ domovni prohlidky, BEZ odposlechu telefonu a podobne. Sam o tom neco vim, byl jsem dokonce az ve vezeni - nebyla u me v zivote provedena zadna domovni prohlidka, nemel jsem odposlouchavany telefon,nikdy proti me nebylo pouzito zadne nasili a podobne. Presto me dokazali docela slusne usvedcit a ziskat si dukazy.
Btw, a to je nejkurioznejsi, znacna cast toho celeho procesu "usvedceni" spocivala v tom, o cem tu rikas, ze je to blbost. Totiz na dobrovolne dohode.
Ktera znela neco jako: "Ty nam rekni to a to, priznej se k tomu a tomu, ulehcis nam praci...no a my za to na oplatku nebudeme resit to a to, o cem sice vime a mohlo by ti to pritizit u soudu, ale nebudeme to vytahovat. Take nebudeme resit to a to, protoze jsi skodu uz zaplatil a sice u soudu bys za to dostal taky nejaky trest, ale v ramci dohody budeme delat, ze to neexistuje".
A kupodivu dodrzeli slovo, az jsem se divil.
Komentář 66824
A štatistiky trestných činov z pohľadu získaných dôkazov nemám, tak teda nebudem spochybňovať tvoje osobné skúsenosti so svetom zločinu, v tom uznám že máš väčšiu prax :-).
Ale nie som zase až taký amatér aby som nevedel že dohody medzi vyšetrovateľmi a zločincami sa niekedy robia. Ovšem je otázka že či práve to čo opisuješ sa dá považovať za dobrovoľnú dohodu, alebo skôr ústup pred vydieraním ( ak sa nepriznáš tak ti hrozí dvojnásobok ...).
Komentář 66813
Ono by to ale asi šlo řešit přes ty smlouvy a území. Vy nebo majitel území, na kterém žijete, má smlouvu s agenturou, která vás chrání, ale zároveň má vůči vám určité smluvní pravomoci. Takže vám může prohledat dům atd. A pokud vás z nějakého důvodu chce řešit jiná agentura, tak musí zajít za tou vaší, a ti jim tu prohlídku schválí a pošlou s nimi k vám své lidi. A pokud byste byl na svém území a neměl žádnou agenturu, tak by na to šli silou (protože za vámi nikdo nestojí, kdo by mohl vymáhat vaše práva), nebo by vás sebrali, jak byste vstoupil na cizí území, kde už mohou mít tu pravomoc.
Komentář 66731
Nemuze nikdo nikoho PRINUTIT SILOU. Nemuze. Protoze pokud je spolecnost zalozena na tom, ze neni mozne nikoho k nicemu nutit silou,potom….prekvapive….neni mozne nikoho k nicemu nutit silou.
Jiste, muze nejake extremne schopny "kriminalnik" neco takoveho dokazat a ancap zvratit v diktaturu.Jo, teoreticky ano.
Prakticky ale, pokud drtiva vetsina lidi bude PROTI TOMU, a nikdo jim nebude branit SE PROTI TOMU BRANIT, tak tomu nedavam velke nadeje na uspech.
Ja fakt nevim, jestli to co predvadis je skutecne az takovy nedostatek inteligence, a nebo jses troll.
Komentář 66737
Komentář 66739
Potrebujes pro demokracii "idealni lidi"?
Komentář 66744
V podstatě ano. Respektive ne, ale pak to vypadá tak jak to vypadá. Z demokracie se pomalu a jistě stane totalita a socialismus a jednoho krásného dne se probudíme a zjistíme, že demokracie už není. Na to, aby se demokracie udržela dlouhodobě je potřeba ideálních lidí. Proto je myšlenka demokracie jednou z mnoha utopií.
Komentář 66755
Komentář 66759
Komentář 66762
Komentář 66781
1. Mějme společnost s dvěma soukromými bezpečnostní agenturami, které spolu nejsou v konfliktu: obě vymáhají úplně stejné právo, takže z hlediska práva se jedná o jedinou bezpečnostní agenturu (jedná se o dva poskytovatele stejné komodity). Obě agentury vymáhají napovské právo. Každá agentura má 50% trhu.
2. Jedna z agentur vycítí poptávku po odchýlení se od NAPu a začne ji nabízet. Bude to třeba povinnost vlastníků pozemku odvádět poplatky do fondu na pomoc dětem chudých. Dnešním jazykem "program vyrovnávání startovní pozice". Takže ve společnosti vzniknou dvě frakce: etatisté (E) a anarchokapitalisté (A) s vlastními bezpečnostními agenturami.
3. Pro jednoduchost předpokládejme, že kvůli tomu vznikne mezi agenturami válka. (Není to až tak nepravděpodobné, neboť agentura A nebude ochotna vyjednávat.) Jedna z agentur zvítězí a prosadí své právo pro všechny.
4. Pokud by zvítězila agentura E, tak byste přece řekl, že vznikl stát, nebo ne?
5. OTÁZKA: Proč tedy nevznikl stát i v případě vítězství agentury A? Vždyť se jedná o totéž: jedna polovina obyvatel území přinutila soukromou bezpečnostní agenturu druhou polovinu přijmout jejich představu o tom, jak by to mělo být.
Proč by to v jednom případě měl být vznik státu, a v druhém ne?
Komentář 66786
Ale ty to asi nejak dokazes zduvodnit, no...
Komentář 66787
To kratší vysvětlení: Pokud takovou společnost lze předpokládat, tak proč si i demokracii nepředstavujete jako "společnost, kde všichni chtějí totéž", kde všichni chtějí demokracii, tudíž je to vlastně ankap, tudíž co proti demokracii máte?
Komentář 66789
Tak super
Komentář 66790
Komentář 66811
Vzdyt tu celou dobu rikam, ze chapu, ze v demokracii vsichni (respektive velka vetsina) chce totez, akorat ze to neni to, co chci ja, povazuji to, co ti vsichni chteji, za spatne a nemoralni.
Vzdyt kdyby tu demokracii vetsina lidi nechtela, tak ji tu uz asi nemame (teda pokud pomineme ten driobny problem, ze demokracie ma aktualne na sve strane tanky a samopaly, ale to by nemusel byt az takovy problem, kdyby ani jejich obsluha tu demokracii nechtela).
Komentář 66820
A ak demokracii vyčítaš tanky a samopaly, potom to isté môžem vyčítať aj ja ankapistom, veď drvivá väčšina ankapistov je za legalizáciu predaja zbraní.
Komentář 66823
To to chces vazne resit po 101?
Komentář 66825
Komentář 66828
Komentář 66706
Komentář 66730
Sorry jako, proti tomu se samozrejme neda bojovat ani s tim nic delat, protoze to co predvadite je velmi efektivni.
A ano, jak vam nekdo da ochutnbat vlastni medicine,muzete se posrat.
Ale ze byste si u toho uvedomili,proc se tak deje, to neee.
Takze mi z toho vychazi, ze to proste delate zamerne. Takze jak rikam - s tim se neda nic delat. Muzu napsat cokoliv, je to jedno