Francouzská vláda versus vlastnická práva – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-02-24 00:00:02

Francouzská vláda versus vlastnická práva

Mnohé supermarkety ve Francii již léta ctí takový zvyk: Jídlo, které neprodají, večer dávají zdarma lidem k rozebrání; sice to většinou není nic čerstvého, ale bezdomovci (či čeští chudí studenti xD) tím nepohrdnou a supermarkety ušetří nějaké peníze za odvoz a zbavování se zbytků. Před časem se ke mně donesly informace o tom, že se francouzští poslanci snaží tento zvyk zlikvidovat (kvůli nějakým hygienickým normám), ale v praxi se jim to asi nepodařilo; a protože stát prostě nemůže nic nechat jen tak být, vše je nutné zakázat, nebo alespoň přikázat, nyní uložil francouzským supermarketům povinnost veškeré jídlo, které by jinak vyhodily či rozdaly, darovat charitativním organizacím (náklady na transport leží podle všeho na darujícím). Prezident Hollande je nařízením tak nadšen, že jej chce vztáhnout i na restaurace a jídelny; též tlačí na Junckera, aby jej zavedl v celé EU, tedy pochopitelně včetně ČR.

Proč je to úplně špatně? Inu, v prvé řadě proto, že vlastnická práva by měla být nedotknutelná; jednoduše není morální někoho násilím nutit někomu něco dávat, když sám nechce – ostatně jak by se zastáncům onoho zákona líbilo, kdyby museli své odpadky povinně třídit a část z nich na své náklady někam vozit? Řeší se tím prý problém, že supermarkety jídlem plýtvají; jenže co zvyšuje jejich motivaci plýtvat? Ano, správně, dotacemi uměle snížená nákupní cena potravin; co takhle přestat dotovat zemědělce a dát prostor trhu? Častá kritika vyhazování potravin též absolutně ignoruje náklady (například na dopravu), které je třeba vynaložit, aby se toto jídlo nějak zužitkovalo; tyto náklady jsou však (mimo jiné i kvůli nesmyslným dotacím) často vyšší než cena vyhazovaných potravin. Plýtvání však nejlépe omezí volný trh, neboť neexistuje lepší způsob alokace zdrojů; každá jeho deformace jest cestou do pekel.
Přečtení: 5432

Web: neuveden Mail: neuveden
Mě na tom fascinuje jedno. Ekonomika se zmítá v bordelu. Státní měny se dostaly za mez své funkčnosti. Evropou pobíhají nekontrolovaně lidi s nekompatibilníma kulturně-civilizačníma zvyklostma, o kterých málokdo ví, jestli jsou vůbec svéprávní alespoň v jejich smyslu chápání. A politici se zabývají tím, co ne/má supermarket dělat se svýma prošlýma jogurtama a neprodaným hlávkovým zelím... Mě to nějak přestává hlava brát a už nejsem ani schopen uvažovat nějak racionálně v těchhle problémech. Já už začínám mít dojem, že jediným řešením těchto situací je střelba ostrými...
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 13:21:29 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jako řešení by bohatě stačilo, kdyby se do toho přestaly srát státy a EU....
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-24 15:00:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No to se právě obávám, že už jinak než tou střelbou to mezi těma Hollandama, Merklovejma, Babišema a spol. zařídit asi nejde...
:-)
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 15:25:58 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To bohužel právě nezafunguje, protože stát nestojí na těch vůdcích, on stojí na přesvědčení lidí, že jej potřebují, k čemuž je vychovává už od školy.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-24 15:35:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já vím, že to je gordický uzel. Otázka je, kdo a kdy bude tím Alexandrem...
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 15:59:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nemyslím, že někdo konkrétní. Ale v podstatě my všichni, každý malinko; a někteří mnohem více.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-24 22:24:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, pravda. Spíš co to bude. Zpočátku to asi nic moc príma nebude...
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-24 17:46:51 Titulek: Re: [↑]
Oni se drzi jak hovno kosile a musi stale vyvijet nejakou cinnost,aby se nahodou neprovalilo,ze jsou uplne k nicemu.Jako onehdy jsem zaslechl,ze nejaka obec na moravskem slovacku uz nema dlouhou dobu obecni urad(bud nema nikdo zajem nebo se nepodarilo ponekolikate zvolit)a vubec nikomu neschazi.
Ted se konecne chysta provaleni(ta jimi vyvolana pristehovalecka silenost),ze nejenze jsou k nicemu,ale dokonce jsou pricinou vsech problemu.
A presne jak to pise p Fiala-nic nefunguje a soudruzi se serou vzdy presne do toho nejmin podstatneho.Jako kdysi se melo v parlamentu hlasovat o necem fakt velmi slozitem a nutnem,a oni se tam 3 dny hadali o srani psu na hlavni mesto(stolicu).

....ale co jinyho muze delat clovek s takovym ksichtem-jako Ashtonova,Rumpyj nebo Schulz(by me zajimalo,co delali jeho predci za 2WW...-neskutecna drzka!)
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 18:08:19 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Myslím, že se nemusejí snažit, aby se neprovalilo, že nejsou k ničemu; vytvořili takovou atmosféru veřejnosti, že ačkoliv lidé nadávají na konkrétní politiky a o konkrétních politicích vědí a říkají, že jsou k hovnu, stále věří tomu, že "obecně je potřebují".
Autor: morbid Čas: 2016-02-24 13:51:36
Web: neuveden Mail: morbid v doméně post.cz
Já myslím, že tím problémem nejsou ani tak dotace zemědělcům, jako právě ty hygienické normy. Stát přes nějaký úřad rozhoduje o tom, co se jak dlouho může prodávat (bez ohledu na skutečnou kvalitu potraviny) a pak navíc i rozhodne, co po takové lhůtě s tím udělat.
V principu si asi obchody od státu ty potraviny půjčují na komisní prodej :-D
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 14:28:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak problémem je obojí, i kdyby neexistovala zákonná lhůta, jak dlouho se co může prodávat, odpad by vznikal, protože žádný supermarket nikdy přesně neodhadne zásoby.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-02-24 14:59:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No právě. V současném světě už je všechno tak "propředpisované", že vlastně ani není možné, aby supermarket se svými přebytky "páchal" nějakou charitu sám od sebe, protože okamžitě porušuje nějaké předpisy. Kdyby na to naběhl hygienik, tak mají supermarkety určitě připravenou nějakou "výmluvu" typu: "No my to dali na rampu, aby nám to nezačlo smrdět ve skladu, že to zejtra vodklidíme a vono se to do rána ztratilo..." + mají vypracovaný 15-ti stránkový elaborát o nakládání s nebezpečnou mrkví s 20-ti razítkama, kterou by tomu pablbovi ukázali, protože na férovku to fakt asi lidem rozdat nejde. Takže "musí" nastoupit politik a charitu zákonem "umožnit". Když o tom tak přemýšlím, tak bezďák (nikoli zdrogovaná troska) musí koukat na nás nebezďáky jako péro z gauče, že v tom převoraným světě ještě dokážeme fungovat a nezbláznit se z toho. To je prostě katastrofa...
Autor: Urza Čas: 2016-02-24 15:27:14 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nejspíše ano....
logo Urza.cz
kapky