Ještě povinnější ručení – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-10-21 00:00:02

Ještě povinnější ručení

Ministerstvo financí jede peklo!
Zatímco momentálně musejí povinné ručení platit majitelé všech vehiklů z registru motorových vozidel (což se mimo jiné vztahuje i na různé muzejní kousky, které už léta nejely po silnici), Babišovo ministerstvo navrhuje, aby vznikla povinnost platit i za motorové stroje, jež jezdí mimo veřejné pozemní komunikace; záměrem je donutit platit a masivně kasírovat majitele zahradních traktorů, motokár, minikár a podobně.

Důvodem k celé této hurá akci je befel z Evropské unie, jež chce všechny členské země donutit přijmout tento buzerační zákon; impulzem k tomuto evropskému šílenství je zas kauza ze Slovinska, kde se komusi podařilo na vlastním pozemku srazit člověka malotraktorem. A tady vidíme další úžasný efekt globalizace v rámci EU: Ve Slovinsku sedlák přejede vidláka, přidá se nějaká lobby pojišťováků, snahy dobroserů o dokonale bezpečný svět a ejhle, komplexní zákon zasahující přes půl miliardy lidí je na světě. Tisíce politiků a úředníků kolem toho skáčou, dlouhé hodiny času, jenž by mohl být smysluplně využit, jsou promarňovány, mraky lidí buzerovány… a proč? Reálně vlastně pro nic, vždyť nikdo soudný snad ani nemůže očekávat, že takový zákon něco změní k lepšímu!

V něčem však přeci jen udělali soudruzi z NDR chybu; zapomněli totiž na to, že motorovými vozidly jsou mimo jiné také invalidní vozíky poháněné elektromotorem. Doposud se na ně zákon o povinném ručení nevztahoval, protože jednak nebyly v registru motorových vozidel a jednak nejezdily po veřejných pozemních komunikacích; no a teď… zákon je přece zákon. Umíte si představit městapo, kterak zastavuje vozíčkáře a požaduje od nich doklady o vozidle? Něco takového bude dost možná blbé i jim, protože by je pak rozmázla média; ale třeba se najde nějaký vyloženě uvědomělý opičák v uniformě, jenž bude dokonalým ramenem spravedlnosti.

A víte co? Já takovému zákonu snad i fandím; bude-li totiž skutečně v současné podobě zaveden, ukáže v celé nahotě ten výsměch a absurditu legislativního rámce, ve kterém se jsme nuceni žít. Každý zákon, jenž se lidé rozhodnou masově nerespektovat, je malým krůčkem k tomu, aby byl stát nakonec vyignorován jako celek.
Přečtení: 9294

Autor: barel (neregistrovaný) Čas: 2015-10-21 16:36:28 Titulek: proc ne?
Chapu ze povinne ruceni u invalidnich voziku je blbost.
Ale proc ne u zahradnich traktoru a tak? Co kdyz s tim nekdo zpusobi skodu?
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 16:49:27 Titulek: Re: proc ne? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak ono je primárně špatně povinné ručení v případě čehokoliv.
Momentálně je právo nastaveno tak, že je problém z někoho vymáhat škodu, pokud je obecně uznán za "sociálně slabého" a podobně; řešit se to pak musí tím, že nutíte lidi se pojišťovat, čímž jim seberete svobodnou volbu. Daleko lepší by bylo, kdyby měl každý možnost se pojistit či nepojistit (dle svého uvážení), ale samozřejmě v případě, že způsobí škodu, kterou není schopen hradit, bude vydán napospas tomu, koho poškodil, přičemž ten ho třeba připraví o všechno.
Můžete sice namítat, že je to "příliš kruté", ale ve skutečnosti není; každý se může svobodně rozhodnout neplatit pojištění, přičemž nikdo ale nikomu nebrání se pojistit, takže každý se může výše uvedenému scénáři vyhnout prostě tím, že se pojistí (a bude na tom tedy v nejhorším tak jako teď).
Dále můžete namítat, že co když někdo způsobí škodu, kterou není schopen zaplatit ani tehdy, když prodá všenech svůj majetek.... ano, i to se může stát, v takovém případě by mělo odškodnění být i dodatečné (tj. dotyčný bude pro poškozeného pracovat klidně celý život); kdyby ani to nestačilo, pak je to prostě špatné a kdo jezdí tak drahým autem, že se bojí utrpět tak velkou škodu, že ji protistrana nenahradí, může si ho pojistit sám havarijním pojištěním (úplně stejný argument platí pro škody na jiném majetku, zdraví, životě, whatever).
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-21 18:03:18 Titulek: Re: proc ne? [↑]
Jasně, bareli. A co když někdo způsobí škodu tím, že v jeho bytě prasknou stoupačky? A co když někdo způsobí škodu tím, že se narve do metra a další už se nedostanou dovnitř? A co když... já nevím co. Každá věc, kterou člověk dělá, nese riziko. Představ si stát, který bude takové případy sbírat a na každý případ nařizovat pojištění. Kolikrát na naprosto nepravděpodobné případy (např. máš krávu a budeš se muset povinně pojistit proti katapultaci zdechliny té krávy na nádvoří Pražského hradu, i když žiješ někde na Moravě, katapulty jsou dávno v muzeích a samo házení mrtvých krav se už několik staletí v Praze ani v blízkém okolí neprovozuje). Nebo si pořídíš auto, které bourat neumí (představ si nějaký zázrak technologie, umělé inteligence atd.). Chtěl bys platit povinné pojištění, když by to auto bylo zajištěné už takto technicky? Já vím, že tvoje odpověď bude, že zákonodárci určitě upraví zákon, aby s tím počítal. No jistě, a jak dlouho to bude trvat? 5 let, než něco změní? Do té doby jsme nesvéprávní idioti? Vážně nemusí být zákony na každou kravinu... a tohle je kravina, jen jeden z mnoha malých kousíčků civilizace, které vznikají a zanikají, ať už to zákonodárci chtějí nebo ne.
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 19:19:33 Titulek: Re: proc ne? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Auto řízené umělou inteligencí není až takový zázrak, ona už taková existují; jsou už auta, která se umějí řídit sama, dokonce některá z nich snad jezdí v ostrém provozu, prý mají zatím nějaké miliony kilometrů a jen dvě nehody, z čehož jednu prý zavinil řidič druhého auta, zatímco druhou sice zavinilo auto, jež se umí automaticky řídit, ale ta automatika byla v tu chvíli vypnutá a převzal si to řidič (ta automatická auta zatím mají normálně řidiče, kteří mohou řízení kdykoliv přebrat).
Navíc už jsou i automaticky řízené kamiony. Ty zatím v ostrém provozu skoro nejezdí; ale už pár testovacích jízd bylo a žádná nehoda.
Autor: velkej Ká (neregistrovaný) Čas: 2015-10-21 20:31:09 Titulek: Re: proc ne? [↑]
Urzo, máš staré informace. Pokud máš na mysli auta Google, tak ta se testují ve dvou městech USA (Mountain View a Austin) a je jich několik desítek. Odehrálo se zatím 16 nehod, buď způsobené jiným vozidlem, nebo v manuálním režimu; nejčastěji dochází k naboření jiným vozidlem zezadu, což dává tušit, že Google vozidla mají poněkud prudší/nečekanější brždění. Do zázraku to má ještě nějaký čas (největší problém, který teď řeší, jsou různé mimořádnosti v provozu), ale sám jsem zvědav, jak se s tím politici, kteří mají v oblibě cpát se do všeho a dělat zákony na každý nesmysl, popasují. Doporučuji ke čtení pravidelné reporty, které zveřejňuje tým projektu každý měsíc (vždy na začátku měsíce). https://www.google.com/selfdrivingcar/reports/
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 20:41:17 Titulek: Re: proc ne? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Děkuji za update!!
Autor: PeTaX Čas: 2015-10-21 17:20:34
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Povinné ručení je samozřejmě docela obyčejná daň, stejně jako povinné sociální „pojištění“. Pojištění bez dobrovolnosti není pojištěním, ale donucovacím nástrojem.
Mimochodem: čekám, kdy bude nutné mít řidičský průkaz a praktické státní zkoušky na vysavač, mixér, nebo robertka. A povinné pojištění proti případným škodám na tělesných otvorech. ;-)
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 19:09:33 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, povinné ručení je tak trochu na půl cesty; sociální a zdravotní pojištění nemají žádné znaky pojištění (krom jména), zato všechny znaky daní.
Povinné ručení vykazuje určité znaky daně (povinnost), určité znaky pojištění (platba nezávisí na příjmech pojištěného, nýbrž na pojištěném objektu, rizicích a podobně, navíc nejde do kapsy státu).

Tím to samozřejmě neomlouvám, jen bych to úplně nenazýval daní, tohle je takový hybrid.
Autor: PeTaX Čas: 2015-10-21 17:33:23
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Mimochodem: byla by zajímavá otázka legitimity státního registru motorových vozidel. Je vůbec nutné, aby měl stát přehled o držitelích takovýchto strojů? Pravda, před mnoha desítkami let byla zákonem ukotvena povinnost odevzdat soukromé vozidlo v případě mobilizace pro státní účely. Pokud to vůbec ještě platí? Vždyť přece auto je docela obyčejným zbožím, patrně ani ne nejdražším, a nabyvatel snad disponuje pro sporné okamžiky kupní smlouvou. Při sčítání myší a stromů se dokonce stát pokoušel vyzvídat, kolik je v domácnosti praček, či televizorů a spoustu dalšího. Ale to přece nepřináší dílčímu člověku žádný prospěch, tak proč to stát má vědět?
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 19:12:48 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tato otázka mě od Vás docela překvapuje; samozřejmě, že není důvod, aby stát měl registr motorových vozidel či informace o pračkách, televizorech a podobně.
Ale on je snad důvod, proč by měl stát mít vůbec nějaké informace o čemkoliv, co se týká občanů? Mnedle ne; a užitek nezvyšuje nic.
Autor: PeTaX Čas: 2015-10-21 19:44:27 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Proč překvapuje? Sčítání jsem od počátku veřejně kritizoval a v důsledku jsem se ho ani nezúčastnil. Čekal jsem, kdy mne budou pokutovat za protistátní činnost, ale už se jim to nepovedlo. (F. Matějku semleli.)
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 20:26:54 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Překvapuje mě, proč se ptáte zrovna na registr vozidel a uvažujete o tom, k čemu je to dobré.... v souvislosti s tím, že stát od nás vybírá všemožné informace, které jsou rozhodně úplně k hovnu (nebo už je má).
Autor: PeTaX Čas: 2015-10-21 20:45:28 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Tak to berte jenom jako řečnickou otázku, která vzešla z toho, že nás za trest Evropská unie sprdla za to, že registr český ještě není propojen s registrem evropským a že pomalu vyšetřujeme železniční nehody. Anebo, že jsem dnes více otrávený, než jindy. :-)
Autor: Urza Čas: 2015-10-21 21:11:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Hlavu vzhůru xD
Autor: nannuck Čas: 2015-10-22 01:34:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: lukasliebzeit v doméně gmail.com
Ona existuje "protistatni cinnost"? :-O a jak je definovana?
logo Urza.cz
kapky