Jít příkladem aneb pasivní forma manipulace – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hrosik1
Čas: 2024-06-13 00:00:02

Jít příkladem aneb pasivní forma manipulace

Ač mi výchova pomocí vlastního příkladu přijde jako nejefektivnější a také nejsvobodnější způsob, stejně je dobré mít na paměti, že i tak se jedná o formu manipulace, tedy směřování nebo alespoň ukazování směru dotyčnému tam, kam si myslím, že by měl jít. Uvedu to rovnou na případu s dospělým. Když budu vědět, že můj kamarád je alkoholik a chci mu pomoci (už zde mám pocit, že vím, co je pro něj nejlepší), mohu ho násilím odvézt do léčebny, jít k němu domů a vyhodit všechny lahve, hlídat ho na každém kroku, aby se nenapil, vyhrožovat mu, sdělit mu, co přesně by měl dělat, nabídnout mu radu, nebo pouze zvolit nejpasivnější cestu: Ve společnosti s ním sám nepít, přestože jinak bych si rád dal. I ta poslední, nejméně invazivní možnost, je vlastně manipulací, protože slouží k určitému cíli, do kterého chci svého kamaráda postupně přivézt.

Myslím tedy, že je iluzí, že by lidé neměli představu, co by jejich děti měli dělat. Myslím, že by bylo ne jen nesmírně těžké na toto nemyslet, ale patrně i nemožné.
________________________________

Urzova poznámka pod čarou: Jít někomu příkladem může být manipulativní (třeba v autorem uvedeném příkladu), ale mnedle nemusí (pokud žiju sám podle sebe pro sebe a nedělám to s cílem někoho formovat).
Přečtení: 5874

Reagujete na tento komentář:
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-06-13 08:08:46
Hrošíkova poznámka pod čarou k Urzově poznámce pod čarou: rozdíl je právě v tom jestli je to mým cílem někoho formovat/vychovávat, pak je to manipulace. pokud mě někdo kopíruje bez mého vědomí a záměru, tak to samozřejmě manipulace není. ale to pak nejdu příkladem ale pouze jsem příkladem (ani o tom nemusím vědět)
Autor: li Čas: 2024-06-12 23:18:54
Web: neuveden Mail: schován
Absolutně nechápu co je špatného na nějakém formování, např. kdy se v dětech podporuje zvídavost, kladení otázek, kreativita, smysl pro poctivost a čest...? Ani totiž není možné, aby se člověk utvářel úplně sám. Spíš je blbé, když se dítěti zrovna připletou do života lidi, kteří ho stáhnou do nějakejch blbejch situací, ze kterejch se pak bude celej život psychicky vzpamatovávat... To, kým jsme obklopeni a tím pádem i z velké části formováni, je celkem zásadní. Pokud máte smůlu a od malička Vám např. nějakou jednostrannou ideologií vymejou mozek a neposkytnou skutečné základy vzdělání, pak to může být katastrofa.
Web: neuveden Mail: schován
a zamyslela jste se někdy nad tím, co absolutně nechápete? jinak já s vámi souhlasím ale snažím se zároveň i chápat, že by to mohlo být jinak...
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-06-13 08:08:46
Web: neuveden Mail: schován
Hrošíkova poznámka pod čarou k Urzově poznámce pod čarou: rozdíl je právě v tom jestli je to mým cílem někoho formovat/vychovávat, pak je to manipulace. pokud mě někdo kopíruje bez mého vědomí a záměru, tak to samozřejmě manipulace není. ale to pak nejdu příkladem ale pouze jsem příkladem (ani o tom nemusím vědět)
Autor: li Čas: 2024-06-13 09:22:59 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To rozhodně není! "Manipulovat znamená vědomě i nevědomě používat techniky pro manipulaci s druhými lidmi ve prospěch prosazení osobních cílů a přání manipulátora. Neboli zneužívat moc ve vztahu s jinou osobou."
***
Dobrá výchova znamená předestřít dítěti hodně možností a probudit v něm zájem a zvídavost o nejrůznější věci, čímž by mělo dobrý základ do života. Manipulace je jednostranná drezůra k osobnímu užitku, ale zrovna tak tvrzení, že výchova je na hov... a proto dítěti žádnou neposkytnu. Tyto dvě manipulace mrzačí dítě asi nejvíc.
Web: neuveden Mail: schován
Že je vychova na hovno nikde nepíšu!

vy myslíte, že rodice nezneuzivaji moc ve vztahu k dítěti?

vždyť ta vaše definice manipulace na tu výchovu presne sedí. :)
Autor: Rakusak Čas: 2024-06-13 13:08:04
Web: neuveden Mail: schován
Castecne souhlasim. Vychova pozitivnim prikladem je jiste moc fajn, ale ruku na srdce, zejmena u malych deti to moc nejde. A u alkoholiku to take nezabere. Alkoholikovi bude uplne jedno, zda vy pijete nebo ne. ;-)
Web: neuveden Mail: schován
A jak byste to teda řešil? Oba případy... ;)
Web: neuveden Mail: schován
Vychova ditete - hodne mluvit a vysvetlovat, pozitivne motivovat, pripadne i neco zakazat, pokud to jinak nejde. Me deti maji vseobecne mnoho svobody, v podstate si delaji, co chteji, ale obcas narazi kosa na kamen, ale to zna kazdy rodic.

Alkoholik - v podstate to same. Alkoholikovi je jedno, ze vy sam pit nebudete. Toto mozna zabere u nejakeho lehciho pripadu (v zacatcich), ale to neni opravdovy alkoholik. Opravdovemu alkoholiku je uplne jedno, zda jeho blizky pije ci nepije. Zajima jej jen, ze se muze napit on sam. A opravdu nemam kouzelny recept na to, jak donutit alkoholika nechlastat - co vim, tak parkrat v mem sirsim okoli v techto pripadech zabrala hrozba toho, ze dotycny prijde o deti a rodinu. Vlastni krev je vlastni krev a v tomto pripade byla blizsi nez chlast... Ale netvrdim, ze to zabere u kazdeho, to urcite ne.
Web: neuveden Mail: schován
jasně no, zakazy taky nezaberou u každého

já si taky nemyslím, že je nejlepší cesta nechat dítě delat absolutně co chce, může si zbytečně projít dost drsnou cestou...
Web: neuveden Mail: schován
Tak dite musi chapat a respektovat cizi prava: nesmi mlatit cizi deti, nesmi brat jejich veci. To je za mne zaklad vychovy v duchu "desatera".
Web: neuveden Mail: schován
Jasně, ale to asi nestačí. A zároveň ho to budeme určit prostřednictvím porušování jeho svobody.

Ale nemam lepší reseni...
Web: neuveden Mail: schován
Myslim, ze v tomto pripade je to v poradku. Dvoulete dite, pokud se rozbehne a spadlo by z mostu, take kazdy rodic fyzicky omezi, aby nezemrelo. To same je, pokud vase treba osmilete dite napadne dite jine bez duvodu, nebo mu ukradne hracku. Proste mu v tom zamezite.
Web: neuveden Mail: schován
To nejsou úplne zákazy. Ale fyzické zastavaveni

A ano, souhlasím s tím, že by bylo správné se takto zachovat k dítěti i k dospelemu
Web: neuveden Mail: neuveden
Dítě je biologicky nastaveno přejímat způsoby chování a vztahování se, a to zejména k sobě samému. Nejdůležitější, co se učí, je jak zacházet s vlastními emocemi nejprve podle toho, jak zacházejí s jeho emocemi druzí zejména matka, později podle toho, jak druzí zacházejí se svými emocemi. Nenaučit dítě s emocemi zacházet vůbec je horší, než ho to naučit jakkoli špatně.
Web: neuveden Mail: schován
Ono se to vždycky nějak nauci. Nelze aby se to nenaučilo. Takže se to nauci bud jenom dobře nebo špatně. (I v pralese kdyby žilo samo se to nějak naučí....)
Autor: li Čas: 2024-06-13 21:38:17 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Ono se to vždycky nějak nauci."
...no právě, NĚJAK se to naučí, otázka je JAK... to záleží S KÝM a JAK dítě tráví čas... a pak také zdali ta vychovávající osoba dokáže dítěti dobře zrcadlit... pokud by dítě vychovával jen apatický a bezcitný člověk, tak bude dítě mrzačit svým nezájmem a nesprávnou interakcí...
Web: neuveden Mail: schován
ano, s tím souhlasím. ale nebyla to pointa původního příspěvku :)

"Myslím tedy, že je iluzí, že by lidé neměli představu, co by jejich děti měli dělat. Myslím, že by bylo ne jen nesmírně těžké na toto nemyslet, ale patrně i nemožné."
Web: neuveden Mail: neuveden
Něco se nějak naučí, něco vůbec ne a jednoduše bude podléhat emocím a reagovat biologicky podmíněně např: strach->křik, úzkost->panika. Stavy ohrožení do určité míry vedou k emoční regulaci a takovou zkušenost lze zužitkovat i při jiných příležitostech, ale z pohledu socializovaného člověka to nebude žádný zázrak.
Web: neuveden Mail: schován
já souhlasím. však to říká Urza, že se nemá vychovávat, ne já... :D
Autor: zebyja Čas: 2024-06-19 20:30:23
Web: neuveden Mail: schován
Pokud respektuji svobodu někoho v mé blízkosti, tak jej ve skutečnosti vůbec nehodnotím. Je to právě jakýsi spirituální přesah, který v sobě ankap má. Pokud mám pocit, že jeho alhokolismus je špatně, tak už tím, že si to myslím s ním může manipulovat. Bude-li to velmi passivní jedinec, tak zachytí podvědomě mou podvědomou změnu mého chování ve chvíli, kdy se podnět alkoholu objeví.

To jak moc se sebou člověk nechá takto manipulovat je dané hlavně tím, jak moc násilné autority měli dopad na jeho osobnost. Například dítě, které vyrůstá ve svobodném prostředí se právě nenechá stáhnout do blbé situace, proto že zkrátka není zvyklé poslouchat, ale ptát se a ozvat se, když se mu něco nezdá.

V okamžiku, když někoho hodnotím, se spíše snažím zamyslet nad tím jaký to má pro toho člověka smysl a respektovat jeho vůli, to obvykle to vede k otázkám a nakonce k tomu, že jej hodnotit přestanu.
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasím s vámi. Kez by to tak mělo více ankapaku. :)

Naopak zde mezi diskitujkcimi vidím velkou potřebu někoho neustale hodnotit
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky