Dobry;) Moderator taky, jen prilis urcuje, o cem se bude(zitra) mluvit. Jestli je tady nejpocetnejsi skupina volicu duchodci a chudi zamestnanci, tak diskutovat vetsinu casu o nemoralnosti vymahani dani moc techto volicu (an)kapitalismus neziska. Snazil bych se to tlacit pres ekonomiku(vlastni penezenku)-obrovsky ztraty na platech a uplatcich uredniku, ulacene udrzovani monopolu prezranych firem, statni zakazky, dotace pro ty nejdrzejsi, niceni malych konkurencnich firem, triky centralnich bank, oze,...vsechno, co zvysuje ceny pro chudaky. A mluvite klidne, ne mockrat opakovani, konkretni priklady, zkratka jako nekdo, kdo vi, ze prodava dobre (z)bozi;)
On není problém v chudých zaměstnancích. Takoví tady ve skutečnosti ani nejsou. Člověk, který nemá na novou mikrovlnku, jde si ji koupit do frcu, odnese si ji do své garsonky pronajaté za cca 4-5 dolarů denně (v okresních městech za 2.500 - 3.000 existují na volném trhu), ohřeje si v ní bramborový guláš od včera, který má schovaný v lednici z frcu, u večeře shlédne "čundrkántryšou" na placatce z frcu, před spaním se vyčurá do splachovacího záchodu a osprchuje v tekoucí teplé vodě, není ve skutečnosti chudý a žije na té šťastnější části planety, když musí řešit takovéto problémy a ne to, co bude večer jíst. Problém je v tom, že cca 75-80% lidí v aktivním věku jsou vyžírky žijící z daňové loupeže. Ti jsou ale zase díky svým vyžírkovským požadavkům nadějí, že urychlí konec tohoto blbákova.
ale precejen: duchodci by meli vyssi duchody o platy uredniku i ti “bohati”zamestananci by meli vsechno o pulku levnejsi- to uz je velka sila na prehlasovani uredniku. Jeste je nadeje-ja nemam moc zajem hlidat denne svou plnou spizku s puskou v ruce..
Hlídat svou spížku nebudete muset. Svět zvenezuelizuje jako domino. A stejně jako v té Venezuele, nebudou mít vážný problém lidi, kteří mají život postavený na práci pro dobrovolně platícího zákazníka. Lidi, kteří žijou z daňové loupeže nebo za svůj aktivní život se spolehli pouze na průběžné důchodové letadlo nebo nanejvýš na dluhopisové penzijní fondy, budou mít dost hoňku. Nemám z nich strach. Stejně jako v té Venezuele, budou vybírat popelnice a nebudou mít prostředky, sílu ani čas, nějak ohrožovat Vaši nebo moji spížku. Ti, kteří pracují pro dobrovolně platícího zákazníka, budou mít i v okamžiku "přechodu" dost prostředků pro dokonalejší organizaci své vlastní ochrany, než nějakým svépomocným nebo domobranným způsobem.
To nie je také isté. Ešte nie sme v úplnom socializme, ešte nejaký trh funguje a nejakú dobu ešte bude. V 89 sa to tiež nezrútilo ako domino a to sme tu mali socializmus daleko, daleko horší, než máme dnes. Možno by som sa viac obával technologickej singularity...
V 89 se právě jako domino zřítilo. Ekonomicky už to bylo totálně na dně - státní podniky v celé RVHP už neměly prostředky ani na vzájemný obchod, tzv. druhotná platební neschopnost byla katastrofální. Státní podniky už spolu obchodovaly barterem. Už i obchodní organizace, které inkasovaly cash (třeba z rodinné zkušenosti obchodní domy PRIOR), neměly na nákup zboží! Český obchodní řetězec PRIOR vyměnil s maďarským obchodním řetězcem sáňky za barack a czereszne pálinku. Maďaři zase vyměnili sáňky s polákama za zahradní kolečka... Pravidelně každý čtvrtrok tuším od 87 roku jezdila máma na služebky do Polska a Maďarska na tyhle "výměnné" akce. Ani to, že soc. státy obraly všechny prodejny, samošky a obchodní domy o jejich tržby a cpali je do průmyslu nepomohlo bankrotu. Vládcové s jejich nomenklaturními kádry to odpískali na poslední chvíli, kdy ještě na jakž takž některých funkčních troskách reálného socialismu mohli společně vybudovat tento korporátní fašismus a prodloužit si existenci.
Socialismus, jak ho známe z RVHP, se samozřejmě opakovat nebude. Současný korporátní fašismus je ale obdobně neefektivní. Techniky se neobávám. Stát na ni nebude mít prostředky. Mezinárodní měnový systém se zhroutí. To ale nebude znamenat, že produktivních 20-25% populace v aktivním věku zůstane bez prostředků. V okamžiku zhroucení bude tato část populace už dávno používat jiné platební nástroje, než je státní papír. Bez prostředků zůstane stát. Viz Venezuela.
Až na to, že sa to tu ani náhodou nezvenezuelizovalo. Žiadna humanitárna katastrofa. Akurát sa vymenila vláda a nejaké zákony, ale ľudia robili ďalej to čo robili. A to sa bavíme o skokovom prechode z úplného centrálne plánovaného socializmu k voľnému trhu. Takže si nemyslím, že by došlo k nejakému skokovému civilizačnému otrasu, lebo sa zrúti trh. Skôr postupná zmena trvajúca x generácií. Tiež si nemyslím, že by produktívnych bolo iba 20-25% ľudí v produktívnom veku. Podľa mňa je neproduktívnych max 10-15%. Zvyšných 85% sú produktívni. Aj v ancape by boli policajti, vojaci, o učiteľoch a doktoroch sa nemusíme baviť, dokonca aj nejakí úradníci by boli, hoci súkromní. Aj väčšina tých, čo robia v neziskovkách by robili v nejakých súkromných charitách a pod. Civilizácia je na takom stupni vývoja, že manuálne už nemusí robiť skoro nikto, ale to neznamená, že nie sú produktívni.
Nepíšu o konkrétních profesích. Píšu o práci pro dobrovolně platící zákazníky. To, že na svobodném volném trhu by člověk našel produktivní uplatnění v pedagogických, lékařských, obranných, ... oborech, nepochybuju. Tyto obory ale v současnosti nejsou produktivní.
Já netvrdím, že v roce ´89 soc. ekonomiky zvenezuelizovaly. Ani o žádné humanitární katastrofě jsem nepsal. To trpíte samomluvou. Lidé dál rozhodně nedělali to, co před rokem ´89. Změnila se dost podstatně struktura ekonomiky. Zákony se nezměnily nějaké, ale celá podstata právního systému se změnila.
Tak keď tvrdíte, že 20-25% ľudí sa vedia o seba postarať, lebo sú produktívni a zvyšných 80% sú príživníci, ktorí budú odpísaní, keď sa to celé zrúti ako domino (čo je metafora pre náhle zrútenie celého systému), vrátane termínu venezuelizácia, kde momentálne prebieha humanitárna katastrofa, tak asi to nebude z mojej strany úplná samomluva. Drvivá väčšina ľudí nepocítila tragicky skokovú zmenu režimu a ekonomiky v 89, len sa postupne prispôsobili novej situácii. A to hlavne preto, že všetci (90%) sú (a aj boli pred tým) nejakým spôsobom užitoční. Celkom nechápem, čo tým myslíte "produktívny", ale nemám pocit, že by 80% ľudí momentálne robili od 8 do 17 robotu o ktorú nie je záujem na voľnom trhu.
tvrdíte, že 20-25% ľudí sa vedia o seba postarať, lebo sú produktívni Toto netvrdím.
80% sú príživníci, ktorí budú odpísaní, keď sa to celé zrúti ako domino Toto netvrdím.
Zcela účelově a obávám se, že záměrně měníte smysl toho, co jsem napsal.
Diskuse o tom, co se stalo po ´89 je pro mě zbytečná. Co se stalo, stalo se a je jedno, jak to dneska okecáme.
Co mám na mysli tím "produktivní" jsem napsal. Ještě jednou: Produktivní je ten, který se živí prací pro dobrovolně platícího zákazníka. Neproduktivní je ten, který se živí z daňové loupeže. Tedy státní zaměstnanci, lidi v soukromých firmách (vlastníci a zaměstnanci), jejichž zákazníkem je stát a lidi v soukromých firmách (majitelé a zaměstnanci), jejichž produkty nebo služby kupujeme nebo platíme ne proto, že je poptáváme na trhu, ale proto, že nám to nařizuje zákon (např. autolékárničky, produkce veškerých kancelářských a jiných potřeb pro účely správy daní, OZE apod.). Nenapsal jsem nic, co by mělo smysl, že všichni tito neproduktivní lidi budou v případě bankrotu států odepsaní. Že by se nenašly obory/profese, které by byly žádány i na volném trhu. To je Vaše interpretace mých tvrzení. Domnívám se však, že hodně (dovolím si tvrdit, že většina) oborů nebo profesí bude na volném trhu neuplatnitelných (celnictví, berňáctví, státní úřednictví apod.) a ty, které uplatnitelné být mohou (lékařství, vzdělávání, kultura apod.) budou mít velký problém s nalézáním zákazníků, protože nebudou mít na co navázat. Jejich předchozí způsob existence bude v nové situaci zcela nepoužitelný.
Já si žádný apokalyptický scénář nemaluju. Zvyšování peněžní zásoby (= padělání peněz státem), jejímž důsledkem je snižování jejich hodnoty limitně k nule, není mé malování, ale realita vyplývající z používání makroekonomických peněžních teorií k řízení ekonomiky. Vrtulníkové peníze, které nás nezvratně v nějaké sofistikovaně nazvané formě čekají (podobně jako padělání peněz státem se "odborně" nazývá "kvantitativní uvolňování").Jaký vliv na hodnotu peněz to bude mít není otázka malování. Myslet si můžem oba dva co chceme, ale snižující se hodnota státopeněz směrem k nule je nezvratná realita.
Ten Jelínek mi prišiel hodne slabý. Na úrovni stredoškolskej občianskej náuky. Určite by sa našli ľudia, ktorí majú teóriu demokracie lepšie zvládnutú. Vyzeralo to, ako by Urza mlátil do tréningového vaku.
Vzato čistě logicky: Odborník na demokracii je doma. Demokracie je provozovaný systém s masivní propagací, o jehož potřebě a užitečnosti není potřeba nikoho přesvědčovat. Demokrat tedy není připraven mít v ruce nějaké argumenty proti různým out-of-the-box námitkám a teoriím. Najít demokrata, který by měl pádné argumenty pro demokracii, je proto velice obtížné. To anarchokapitalista je ten, kdo musí přesvědčovat, a i přes všechnu logiku má malou šanci protlačit se do hlav lidí, kteří v demokracii nějakým způsobem věří.
Lojza k Právo vychází z emocí:
V pohode, chapu, ze se na nic jineho nezmuzes, tak si dupej a uzij si to.
Komentář 111296
PavelX7 k Právo vychází z emocí:
Jasně, lépe jak autor víte jak to myslel. A samozřejmě shodou okolností jsem to já pochopil stejně jak to autor vysvětluje, ale nějakým záhadným způsobem jsem určitě pochopil špatně. Netvrďte že chcete diskutovat když se jen takto zbytečně hádáte. […]
Komentář 111295
PavelX7 k Právo vychází z emocí:
Jasně, lépe jak autor víte jak to myslel. A samozřejmě shodou okolností jsem to já pochopil stejně jak to autor vysvětluje, ale nějakým záhadným způsobem jsem určitě pochopil špatně. Netvrďte že chcete diskutovat když se jen takto zbytečně hádáte. […]
Lojza k Právo vychází z emocí:
Jses normalni??? To musim v kazdem po sobe jdoucim vlakne opakovat, ze se jedna o lekare, kdyz jsem to napsal hned na zacatku??? Ty fakt nejses normalni po zadne strance.
Komentář 111290
PavelX7 k Právo vychází z emocí:
Svině jsou aspoň k jídlu, tedy jsou užitečné a nikomu neškodí. To se třeba o komouších nedá říct.
Komentář 111289
PavelX7 k Právo vychází z emocí:
Píše "nějaké konkrétní". Prostě jste to pochopil jinak než to Lojza myslel. Já jsem to zjevně pochopil tak jak to myslel a bylo vám to vysvětleno. Nevím o čem se tu furt hádáte. Tak v takovém ale případě nikdoho neohrožují, protože zatím pracují […]
Komentář 111285
PavelX7 k Právo vychází z emocí:
No nemyslím si to úplně. Není nutně nezbytné, to ano. Např. si můžeme představit situaci kdy nějaký filantrop bude dobrovolně financovat nemocice a garantovat všem nárok na pozitivní péči. Nebo i můžeme uznat že etatisti si ten stát a celej jeho aparát […]
Komentáře
Komentář 28665
Komentář 28678
Komentář 28706
Děkuji.
Komentář 28679
bude(zitra) mluvit. Jestli je tady nejpocetnejsi skupina volicu duchodci a chudi zamestnanci, tak diskutovat vetsinu casu o nemoralnosti vymahani dani moc techto volicu (an)kapitalismus neziska.
Snazil bych se to tlacit pres ekonomiku(vlastni penezenku)-obrovsky ztraty na platech a uplatcich uredniku, ulacene udrzovani monopolu prezranych firem, statni zakazky, dotace pro ty nejdrzejsi, niceni malych konkurencnich firem, triky centralnich bank, oze,...vsechno, co zvysuje ceny pro chudaky.
A mluvite klidne, ne mockrat opakovani, konkretni priklady, zkratka jako nekdo, kdo vi, ze prodava dobre (z)bozi;)
Komentář 28687
Komentář 28690
Komentář 28692
Komentář 28698
Komentář 28708
V 89 sa to tiež nezrútilo ako domino a to sme tu mali socializmus daleko, daleko horší, než máme dnes. Možno by som sa viac obával technologickej singularity...
Komentář 28716
Socialismus, jak ho známe z RVHP, se samozřejmě opakovat nebude. Současný korporátní fašismus je ale obdobně neefektivní. Techniky se neobávám. Stát na ni nebude mít prostředky. Mezinárodní měnový systém se zhroutí. To ale nebude znamenat, že produktivních 20-25% populace v aktivním věku zůstane bez prostředků. V okamžiku zhroucení bude tato část populace už dávno používat jiné platební nástroje, než je státní papír. Bez prostředků zůstane stát. Viz Venezuela.
Komentář 28720
Komentář 28724
Já netvrdím, že v roce ´89 soc. ekonomiky zvenezuelizovaly. Ani o žádné humanitární katastrofě jsem nepsal. To trpíte samomluvou. Lidé dál rozhodně nedělali to, co před rokem ´89. Změnila se dost podstatně struktura ekonomiky. Zákony se nezměnily nějaké, ale celá podstata právního systému se změnila.
Komentář 28726
Drvivá väčšina ľudí nepocítila tragicky skokovú zmenu režimu a ekonomiky v 89, len sa postupne prispôsobili novej situácii. A to hlavne preto, že všetci (90%) sú (a aj boli pred tým) nejakým spôsobom užitoční. Celkom nechápem, čo tým myslíte "produktívny", ale nemám pocit, že by 80% ľudí momentálne robili od 8 do 17 robotu o ktorú nie je záujem na voľnom trhu.
Komentář 28729
Toto netvrdím.
80% sú príživníci, ktorí budú odpísaní, keď sa to celé zrúti ako domino
Toto netvrdím.
Zcela účelově a obávám se, že záměrně měníte smysl toho, co jsem napsal.
Diskuse o tom, co se stalo po ´89 je pro mě zbytečná. Co se stalo, stalo se a je jedno, jak to dneska okecáme.
Co mám na mysli tím "produktivní" jsem napsal. Ještě jednou: Produktivní je ten, který se živí prací pro dobrovolně platícího zákazníka. Neproduktivní je ten, který se živí z daňové loupeže. Tedy státní zaměstnanci, lidi v soukromých firmách (vlastníci a zaměstnanci), jejichž zákazníkem je stát a lidi v soukromých firmách (majitelé a zaměstnanci), jejichž produkty nebo služby kupujeme nebo platíme ne proto, že je poptáváme na trhu, ale proto, že nám to nařizuje zákon (např. autolékárničky, produkce veškerých kancelářských a jiných potřeb pro účely správy daní, OZE apod.). Nenapsal jsem nic, co by mělo smysl, že všichni tito neproduktivní lidi budou v případě bankrotu států odepsaní. Že by se nenašly obory/profese, které by byly žádány i na volném trhu. To je Vaše interpretace mých tvrzení. Domnívám se však, že hodně (dovolím si tvrdit, že většina) oborů nebo profesí bude na volném trhu neuplatnitelných (celnictví, berňáctví, státní úřednictví apod.) a ty, které uplatnitelné být mohou (lékařství, vzdělávání, kultura apod.) budou mít velký problém s nalézáním zákazníků, protože nebudou mít na co navázat. Jejich předchozí způsob existence bude v nové situaci zcela nepoužitelný.
Komentář 28733
Komentář 28738
Komentář 28717
!!!
Komentář 28682
Komentář 28750