Když ISIS skočí z okna, musíme my také? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-10-07 00:40:56

Když ISIS skočí z okna, musíme my také?

Poslední dobou neustále narážím na islamobijecké argumenty ve smyslu, že když „my“ něco nesmíme dělat „u nich“, měli bychom to zakázat i „jim tady“, například:
„V muslimských zemích nesmějí naše ženy chodit v bikinách, takže tady bychom měli zakázat burky.“
„My si v muslimských zemích také nesmíme stavět kostely, takže tady bychom měli zakázat mešity.“
Nechci se zabývat tím, že to není tak úplně pravda, neboť mezi muslimskými zeměmi jsou značné rozdíly; rád bych však poukázal na absolutní stupiditu tohoto argumentu i v případě, že by to pravda byla.

Vycházíme-li z předpokladu, že islám je zlo, potlačuje svobodu, lidskou důstojnost a v zásadě se jedná o to nejhorší násilné barbarství světa, pak se snad shodneme na tom, že to není úplně příklad vhodný následování. Jak je možné něco či někoho nenávidět a přisuzovat tomu či jemu ty nejhorší myslitelné vlastnosti, ale následně to či jej ve své argumentaci používat jako příklad hodný následování? Je to asi tak hloupé jako označit třeba Babiše za zavrženíhodného zloděje, ale vzápětí jít krást se zdůvodněním, že Babiš to také dělá!

Úplně jiný – leč neméně stupidní – argument pak zní: „I když muslim řekne, že nás nechce zabít, tak ve skutečnosti chce, protože Takíja mu dovoluje lhát.“ Ehm… ne že by nedovolovala, ale ono je snad bez povolení technicky nemožné lhát? Nikdy jste nepotkali nikoho, kdo by lhal bez toho, aby mu to někdo explicitně povolil? Dovolení lhát nemá žádný význam, neboť jej mají implicitně všichni lidé na světě; tedy s výjimkou těch, jímž poškození mozku lhát neumožňuje. Navíc je tu ještě jeden zajímavý paradox: Takíja muslimům umožňuje mimo jiné tvrdit, že nejsou muslimové, ergo kdokoliv může být muslim tvrdící o sobě, že není muslim; z toho plyne, že neexistuje cesta, jak poznat, jestli zcela libovolný člověk nelže podle Takíji.

Co mají tyto dva naprosto odlišné argumenty společného? Inu, oba jsou tak extrémně hloupé, že vyžadují, aby ten, kdo je používá, zcela vypnul kritické myšlení; a slyšet je kolem sebe můžeme bohužel docela často, což vypovídá cosi o stavu společnosti. Setkáte-li se s někým, kdo tyto argumenty užívá, je to jasný indikátor, že dotyčný přepnul z racionálního myšlení na pudové a emocionální uvažování, ergo není schopen přijmout logický argument, jenž odporuje jeho současnému přesvědčení; a použijete-li náhodou takové (či jim podobné) argumenty vy sami, vážení čtenáři, domnívám se, že je to znamení k sebezpytu.
Přečtení: 9654

Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-10-07 07:07:21
Nevidím rozdíl mezi organizovaným náboženstvím a státem. Proto my vadí stavění státních budov, kostelů i mešit úplně stejně.
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-10-07 08:27:52 Titulek: Re: [↑]
samozřejmě mi
Autor: Urza Čas: 2015-10-07 09:14:05 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přijde na to, co myslíte "organizovaným náboženstvím"; pokud to, co provozuje ISIS (obsahuje prvek donucení), pak v tom skutečně rozdíl moc není, ale ona není náhoda, že se to jmenuje Islámský STÁT.
Pokud organizovaným náboženstvím myslíte třeba i křesťanství v ČR, které je organizované církvemi, pak nesouhlasím s tím, aby je dotoval stát, ale krom toho tam shledávám obrovský rozdíl: v absenci násilného donucení.
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-10-07 10:50:57 Titulek: Re: [↑]
Křesťané mají v ČR svou politickou stranu v parlamentu,dokonce ve vládě, tedy donucují i nekřesťany. Jsou spjatí se státem, a proto mi jejich stavby vadí.
Autor: Urza Čas: 2015-10-07 16:11:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je ale ošklivá aplikace kolektivní viny; i já jsem křesťan a rozhodně žádnou politickou stranu v parlamentu nemám.... ani náhodou.
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-10-07 16:36:29 Titulek: Re: [↑]
Že jsem tak smělý, v jaké církvi Vás pokřtili?
Autor: Joe D Čas: 2015-10-07 17:11:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
xD, :D Jsem to ale hlupák, do teď jsem si myslel, že křesťané se nazývají podle toho, že křtí.. (židé obřezávají, islamobíjci bijí apod. :)) Ale jinak souhlasím s uživatelem Dobrý den, křesťané v parlamentu zastoupení mají a měli (až na drobné vyjímky) pod různými názvy již od roku 1946 až do současnosti..
Autor: spasma Čas: 2015-10-07 19:14:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nazov krestanstvo je podla Krista, nie krstu. A ak mozu mat politicke strany ateisti, krestania nesmu?
Autor: Urza Čas: 2015-10-07 19:51:49 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jak kteří křesťani; já tam zastoupení rozhodně nemám.
Autor: Urza Čas: 2015-10-07 19:51:10 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nejsem pokřtěný, nemám bohužel ani církev (míval jsem).
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-10-08 06:04:40 Titulek: Re: [↑]
To jde? Být nepokřtěný křesťan?
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 06:43:11 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Protestant ano, katolík (asi) ne.
Autor: Hamless (neregistrovaný) Čas: 2015-10-08 06:52:51 Titulek: Re: [↑]
Protestanti nekřtí?
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 07:00:01 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale ano, křtí, jen „stát se křesťanem“ pro evangelíky znamená:
Vyznáš-li svými ústy Ježíše jako Pána a uvěříš-li ve svém srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš spasen.
Srdcem věříme k spravedlnosti a ústy vyznáváme k spasení.

(Řím 10:9-10)

Nevím jistě, jak to mají katolíci, oni si více potrpí na různé rituály, tak je tam možná třeba více.
Protestanti křtí, ale není to nutná podmínka pro to, aby člověk byl křesťanem, spíše takové potvrzení toho rozhodnutí.
Samozřejmě protestantské církve jsou různé, tak to může být u některých jinak.
Většina křesťanů ve výsledku určitě pokřtěná bude.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-08 07:10:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Sám jsem pokřtěný, ale za křesťana se nepovažuji. Mám pouze svoji soukromou víru. Odmítám politiku dnešního náboženství (masová produkce ovcí). Sice už dnes nejrůznější kardinálové či papeži lidi neupalují (či nevyhlašují války), ale svůj vliv a moc (zejména např. ve Španělsku) stále ještě uplatňují k násilnému donucení (agresi) proti jiným lidem..

Dříve jsem chodil na významné mše do kostelů (hlavně kvůli blízkým z rodiny), abych jim buď pomohl nebo zůstal na blízku atd., vždy jsem něco také přispěl, protože jsem chtěl, ale financovat církev z násilím uloupených peněz od jiných lidí, to je tedy úplně jiný „level“ a naprosto něco jiného než původní křesťanství učí, pokud se nemýlím. Takže z těchto prostředků postavený „kostel“ je v mých očích stejně špatný jako „mešita“. Ať si každý věří čemu chce, pokud se nestane agresorem a drží slovo, jsem ochoten s ním spolupracovat, bez rozdílu rasy, pleti nebo víry.
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 07:13:28 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, to je samozřejmě na Vašem rozhodnutí; katolická církev si sice eviduje jako věřící všechny pokřtěné, ale pro mě osobně je důležitější, jak o tom smýšlí dotyčný.
Jinak já osobně též odmítám papeže (ten současný je mnedle prvotřídní kokot, ten minulý zdaleka nebyl tak zlý), kardinály a veškerou pompu s nimi spojenou.

Financování církve z peněz násilím ulopených je pochopitelně svinstvo, na tom se shodnu.
Ale nebudu explicitně vystupovat proti křesťanům (či muslimům) obecně za to, že někteří z nich si staví svatostánky za státní peníze.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-08 07:21:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
„Ale nebudu explicitně vystupovat proti křesťanům (či muslimům) obecně za to, že někteří z nich si staví svatostánky za státní peníze.“

Souhlasím. Protože aplikace kolektivní viny je opravdu svinstvo a každý nese v důsledku odpovědnost pouze za svoje vlastní jednání. K čemu vedly všechny ostatní ideologie z ní vycházející, je dobře vidět všude kolem nás ještě dnes..
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 08:19:13 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesně tak.
Autor: spasma Čas: 2015-10-07 19:17:25 Titulek: Tie argumenty
Web: neuveden Mail: neuveden
nie su hlupe. Su zakerne, lebo hraju na jednoduchu logiku: to Bastiatovske co je vidiet.
Autor: pavel (neregistrovaný) Čas: 2015-10-08 08:37:46
Já vidím jako důvod pro zákaz burek něco jiného: pokud chce muslim žít u nás, měl by se integrovat a být asimilován. Když trvá na pro nás cizím islámu, měl by ho provozovat v soukromí a ne veřejně. A burky jsou něčím, co do naší kultury prostě nepatří. Symbolem odlišnosti nošeným s hrdostí na to, že se dotyčný neintegruje.
Autor: Joe D Čas: 2015-10-08 09:05:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
„Já vidím jako důvod pro zákaz burek něco jiného: pokud chce muslim žít u nás, měl by se integrovat a být asimilován. Když trvá na pro nás cizím islámu, měl by ho provozovat v soukromí a ne veřejně. A burky jsou něčím, co do naší kultury prostě nepatří. Symbolem odlišnosti nošeným s hrdostí na to, že se dotyčný neintegruje.“

Tohle je ale docela nebezpečná myšlenka. Kdo posoudí zda „burka“ nebo např. šála na krku s nápisem „Kometa“ je dostatečnou integrací do kultury v té které společnosti, popřípadě jaké chování bude tolerováno a jaké trestáno silou? A kde?

Kde budou platit a jaké přesně jsou ty Vaše podmínky asimilace? Kdo to bude vymýhat?

Pokud na Vašem pozemku zakážete všem jeho návštěvníků nosit např. spodní prádlo, OK. Čistě Vaše soukromá věc. Ale mě tam asi neuvidíte, čistě z osobních důvodů..

Symboly jsou různé a jejich význam podléhá subjektivnímu vnímání každého individuálně. To že někdo považuje něco za symbol, nedává ještě vůbec nikomu žádné právo, prosazovat podobné „očistné“ vize na cizím pozemku.
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 09:24:36 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Takže kdo je jiný, musí být násilím donucen nebýt jiný?
Autor: Urza Čas: 2015-10-08 09:26:08 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Když budete mít třeba motorkáře, kteří budou chodit v kůži a motorkářských kombinézách, i když zrovna neřídí motorku, aby dali najevo svou příslušnost k dané skupině, chtěl byste jim to také zakazovat, protože je to symbol odlišnosti nošený s hrdostí na to, že se dotyčný neintegruje?
logo Urza.cz
kapky