Kolektivní vinou proti rasismu? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2018-09-17 00:00:02

Kolektivní vinou proti rasismu?

Občas se objeví v mém zorném poli rómský aktivista Ivan Veselý, jenž čas od času komentuje různé dění ve společnosti; pamatuji si jeho vyjádření o Němcích, jimž nevěří a nemá je rád, protože holokaust („zabili naše elity“ – míněno rómské), a také o muslimech, které by nechával napichovat na kůly, pokud by s nimi musel bojovat. Řekněme, že jeho druhé prohlášení se mohlo týkat jen těch muslimů, s nimiž by válčil, nicméně Němcům nevěří plošně (i bez války) kvůli tomu, co provedli jejich – dávno mrtví – spoluobčané. Není to ironie? Jeho životním tématem je, aby lidé nesoudili všechny cikány na základě špatných zkušeností s některými jednotlivci, ale sám tento přístup veřejně aplikuje (byť vůči jiné skupině); dotyčný – jako spousta jiných – však bohužel nechápe, že řešením není „kopat“ za svou skupinu proti jiným, nýbrž oprostit se jednou pro vždy od kolektivní viny a jít tak příkladem i ostatním.
Přečtení: 8370

Reagujete na tento komentář:
Autor: Urza Čas: 2018-09-17 09:46:55 Titulek: Re: Citáty
Byl to moudrý chlap; budiž mu země lehká.
Web: neuveden Mail: neuveden
Nejde o tzv. Auschwitz komplex? (Pojem vymyslel Petr Bakalář, jde o přehnanou emocionální reakci na zmínky o rozdílech mezi rasami atd.)
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2018-09-17 08:40:23 Titulek: Citáty
Požadavkem na myšlenkovou konzistenci lidi většinou jenom nasereš. (Coyot)
Cizinec není našinec. (lidové pořekadlo)
Autor: Urza Čas: 2018-09-17 09:46:55 Titulek: Re: Citáty [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Byl to moudrý chlap; budiž mu země lehká.
Autor: Vitacoc Gaxelor Čas: 2018-09-17 15:55:02 Titulek: Naše supr zákony
Web: neuveden Mail: gaxelor.vitacoc v doméně gmail.com
Když cikán řekne, že by vyvraždil Němce, tak je to v pohodě. Když já řikám, že cikáni ubližujou lidem, zničej všechno co dostanou, a že jsou mozkově pozadu je najednou špatně. A přitom já vůbec neřikám, že jim chci nějak ublížit (opravdu nechci), jen nechci aby dostávali peníze, který kdysi patřili poctivýmu bělochovi.
Vidíte ten paradox?
Podobnej příklad: Ve škole jsme se učili, že migrace vede ke xenofobii a všichni si hned vybavili, jak bílej nadává černýmu. Neni náhodou xenofobie i to, když tohle dělá černej bílýmu?
Autor: velkej Ká Čas: 2018-09-17 16:07:57 Titulek: Re: Naše supr zákony [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To sem jde ze západu, a je to koloniální/otrokářský komplex. Lidé zcela nesmyslně přejímají zodpovědnost za činy svých předků i zcela cizích dávno mrtvých lidí. Je to na hlavu padlé, a ještě to navíc podporuje etatistické "my". My jsme bojovali ve válce. My jsme zahnali Turky. My jsme měli kolonie. My jsme ti bílí zlí lidé. A já nevím co.
Autor: MJ (neregistrovaný) Čas: 2018-09-18 00:15:00
Třeba kolektivní vinu vůbec neodsuzuje samu o sobě, ale je prostě přesvědčen, že cikáni nejsou všichni stejní, zatímco Němci jsou všichni stejný svině a mají být vyhlazeni? :D
Asi chce kopat za svou skupinu proti jiným, a ty nechápeš, že on se chce jednou pro vždy oprostit od Němců? :D
logo Urza.cz
kapky