Kolik stojí máslo? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-08-14 00:00:02

Kolik stojí máslo?

Média nás poslední dobou informují, že zdražilo máslo; sám jsem si toho nevšiml, neboť při nákupu potravin na cenovky nekoukám, leč soudě dle komentářů to přitáhlo pozornost mnoha lidí. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se nechal slyšet, že lidé by si měli zvykat platit padesát korun za čtvrt kilogramu másla, neboť jde o normální cenu; mnozí obchodníci na to však reagují nákupem levnějšího másla z jiných zemí (což mimochodem ukazuje, v čem by mohla být škodlivá vysoká cla a protekcionismus obecně). Skutečný problém však není o něco dražší máslo, nýbrž absurdně vysoké dotace a obrovská míra socialismu v zemědělství. Nikdo netuší, kolik má máslo vlastně stát. Pan Pýcha tvrdí, že padesát korun je „normální cena“, jenomže to nemůže vědět, neboť „normální cenu“ určuje nabídka a poptávka, které v našem případě bohužel masivně deformují daně a dotace. Je smutné, že v dnešní době neexistuje způsob, jak zjistit tržní cenu másla; a téměř všeho ostatního.
Přečtení: 9329

Reagujete na tento komentář:
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-08-16 11:06:43 Titulek: Re:
Ekonomie, lekce první:

Ve chvíli kdy začnu něco dotovat nebo regulovat, nelze dosáhnout normálního rovnovážného stavu poptávky a nabídky.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-08-16 10:29:57 Titulek: Zkurvené dotace
V době, kdy předseda Zemědelského svazu tvdí, že 50 CZK za 250 g másla je v přeregulovaném centrálně plnovaném a dotovaném systému zemědělství normální cena, se nabízí otázka, proč se ještě Evropská Unie nepřejmenovala na Evropský Socialistický Svaz.

Pokud tohle opravdu řekl předseda Zěmědělského svazu, je ve vztahu ke svobodným lidem oportunitstické bezpáteřní hovado, které tímto stanoviskem podporuje neefektivní trh a jeho masivní regulaci a v konečném důsledku výrazně zvyšuje náklady pro koncové spotřebitele a hlavně podporuje neefektivní využití zdrojů.

Beru to jako fakt a proto se ptám, proč podporují tohoto člověka i ostatní zemědělci a zvolili si jej jako předsedu a proč v celé EU funguje takto neefektivní systém i více než 25 let po zániku Sovětského svazu?

Domnívám se, že je to z toho důvodu, že už ani jiný systém neznají a vlastně se i obávají volného trhu a toho co by to znamenalo pro jejich existenci. Každému takovému zemědělci doporučuji stáž na farmě kdekoli ve Spojených Státech, protože to co dělají v Evropě nemá se zěmědělstvím nic společného, je to státem řízený vandalismus a okrádání daňových poplatníků.
Autor: pz100000 Čas: 2017-08-16 10:52:50
Web: neuveden Mail: schován
Neni snad "normalni" cena prave ta, za niz se nabizi A kupuje? Nebo to nepasuje do nejakeho vzorecku?
A ptat se proc ho podporuji zemedelci, to tedy chce mit matematicky aparat extra vyvinuty.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-08-16 11:06:43 Titulek: Re: [↑]
Ekonomie, lekce první:

Ve chvíli kdy začnu něco dotovat nebo regulovat, nelze dosáhnout normálního rovnovážného stavu poptávky a nabídky.
Autor: pz100000 Čas: 2017-08-16 11:51:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To se obavam, ze Vam unikla lekce nulta: normalni stav je nerovnovazny.
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-08-16 13:11:40 Titulek: Re: [↑]
Soudruhu, možná tak v centrálně plánované ekonomice je takový stav normální. Rozhodně ne v tržní ekonomice. A tímto se v kruhu vracíme zpět na začátek - zemědělský sektor v Evropě už nefunguje na principech tržní ekonomiky.
Autor: pz100000 Čas: 2017-08-16 14:32:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Chapu, ze zvyk je zelezna kosile, nicmene ty soudruhy si radeji nechejte zase az na dalsi stranicke skoleni.
V centralisovane ekonomice takovy stav samozrejme normalni je - ovsem zcela stejne jako v trzni. A Vy jste dokonala demonstrace me poznamky stran selskeho rosumu kdesi u vedlejsiho clanku. Matfyz?
logo Urza.cz
kapky